Jump to content



Από windows 7 σε 10 σε λάπτοπ


Recommended Posts

καλημέρα. Εχω λάπτοπ της Dell με άδεια windows 7. Στο κάτω μέρος η συσκευή έχει τον κωδικό των windows 7. Την πρώτη φορά που άνοιξα το λαπτοπ είχα δημιουρgήσει 4 dvd (με windows, drivers κτλ) μέσα απο το λαπτοπ με τα οποία κάνω φορματ. Θα ήθελα να περάσω σε windows 10 δωρεάν μέσω των windows 7 που έχω άδεια. Αλλα να μην έχω κάποιο θέμα να ψάχνω drivers κτλ. να γίνει σχετικά απλά δηλαδή αν γίνεται. ακουσα οτι γίνεται, αλλα δεν ξέρω την διαδικασία. οποιος γνωρίζει κάποιες λεπτομέρειες και μπορεί ας βοηθήσει. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας εχεις πει τιποτα ομως για το λαπτοπ.. μοντελο τουλαχιστον.. αυτο ειναι βασικο οταν ζητας καπου βοηθεια (φιλικα παντα :))

Απο κει και περα παρε ενα backup του λαπτοπ σου οπως ειναι τωρα η κατασταση και δοκιμασε την μεταβαση.

Αν κατι στραβωσει το επαναφερεις και εισαι οκ.

 

Μπορεις να χρησιμοποιησεις οποιοδηποτε δωρεαν προγραμμα γι αυτο το σκοπο, πχ το macrium reflect που ειναι παρα πολυ απλο.

Δεν μπορουμε να κανουμε υποθεσεις για το αποτελεσμα δυστυχως

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. είναι INSPIRON N5110 με 64bit windows 7 home premium και 3gb μνήμη ram. γενικά απο την αρχή πότε δεν ήμουν ευχαριστημένος με την ταχύτητά του, ακόμα και μετά το φορματ που έκανα με τα 3 dvd που έφτιαξα απο το λαπτοπ. αν θυμάμαι καλά δεν ζήτησε και τα 3 dvd στο format. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

στα win7 θα ενεργοποιησεις ενα προσθετο για ατομα με δυσκολια προσβασης (πχ μεγενθυτικο φακο)

θα κατεβασεις το εργαλειο αναβαθμισης και θα το τρεξεις μεσα απο τα windows

πριν ξεκινησεις την αναβαθμιση θα καταργησεις bluetooth, lan ,wifi (θα βρει τους driver μονο του)

αν στην εγκατασταση ζητησει κλειδι, κανεις skip (δεν εχω κλειδι κλπ) και συνεχιζεις - θα ενεργοποιηθουν αυτοματα με ψηφιακη αδεια

καλο ειναι να υπαρχει 2ος η/υ με προσβαση www για τυχον αναζητηση drivers

αν χρειαστει, κατεβαζεις μια προσφατη εκδοση για vista,7,8 (32 ή 64) την εγκαθιστας αλλα οχι τον driver

θα πρεπει να κανεις manual την εγκατασταση της συσκευης με αναζητητση driver στον υπολογιστη για να βρεις το αρχειο > ***.inf

διαβασε λιγα πραγματα πριν ξεκινησεις, δες καποιο βιντεο ισως κι εδω ειμαστε!

 

εδιτ> θες εναν ssd πχ 240gb και 4 gb μνημη τουλαχιστον και θα δεις διαφορα!

 

5 minutes ago, tzitzikas2 said:

καλημέρα. είναι INSPIRON N5110 με 64bit windows 7 home premium και 3gb μνήμη ram. γενικά απο την αρχή πότε δεν ήμουν ευχαριστημένος με την ταχύτητά του, ακόμα και μετά το φορματ που έκανα με τα 3 dvd που έφτιαξα απο το λαπτοπ. αν θυμάμαι καλά δεν ζήτησε και τα 3 dvd στο format. ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία από makio
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. Για να κάνω καθαρή εγκατάσταση, αλλά χρησιμοποιώντας το κλειδί που αναγράφει επάνω το λαπτοπ μου για τα windows 7, ποια διαδικασία ακολουθώ? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, tzitzikas2 said:

καλησπέρα. Για να κάνω καθαρή εγκατάσταση, αλλά χρησιμοποιώντας το κλειδί που αναγράφει επάνω το λαπτοπ μου για τα windows 7, ποια διαδικασία ακολουθώ? ευχαριστω

Θεωρητικά κατεβάζεις το iso από τη microsoft και το γράφεις σε ένα bootable usb. Παίρνεις πλήρες backup (image του δισκου σου). Φορμάρεις δίσκο και μπουτάρεις με το usb που έγραψες για εγκατάσταση win. Όταν θα σου ζητήσει κλειδί, το κάνεις skip μέχρι να ολοκληρωθεί η εγκατάσταση και να δεις ότι όλα βαίνουν καλώς.

 

Τώρα για την ενεργοποίηση, στο ενδεχόμενο που δεν δεχθεί το κλειδί που έχεις, παίρνεις την MS τηλέφωνο και λύνεται το θέμα εξ όσων γνωρίζω.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει τηλεφωνικη υποστιριξη για ενεργοποιηση πλεον

δεν θα δεχθει με καθαρη εγκατασταση το κλειδι των 7  - μονο αν την ξεκινησει απο τα 7

θα ξεκινησει μια διαδικασια στα windows και μετα απο καποιο χρονο ,αναλογα το πισι, θα κανει επανεκκινηση και θα γινει εγκατασταση των 10

θα επιλεξεις να κρατησεις αρχεια κλπ - αργοτερα μεσα απο τα 10 θα κανεις εκκαθαριση δισκου και θα διαγραψεις την παλια εγκατασταση (windows.old)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει. Τότε δώσε 10€ σε κάποιο από τα διαδικτυακά "κλειδάδικα" να σου στείλουν ένα win 10 κλειδί και ξεμπερδεύεις.

(ή βάζεις linux για ένα καλύτερο μέλλον ? )

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Agree 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, makio said:

δεν υπαρχει τηλεφωνικη υποστιριξη για ενεργοποιηση πλεον

δεν θα δεχθει με καθαρη εγκατασταση το κλειδι των 7  - μονο αν την ξεκινησει απο τα 7

θα ξεκινησει μια διαδικασια στα windows και μετα απο καποιο χρονο ,αναλογα το πισι, θα κανει επανεκκινηση και θα γινει εγκατασταση των 10

θα επιλεξεις να κρατησεις αρχεια κλπ - αργοτερα μεσα απο τα 10 θα κανεις εκκαθαριση δισκου και θα διαγραψεις την παλια εγκατασταση (windows.old)

 

Έκανα πρόσφατα εγκατάσταση WIndows 10 με κλειδί από Windows 7 (νόμιμα αγορασμένα) και όλα πήγαν καλά. Το δέχθηκε κανονικά. Μιλάμε για HP Desktop υπολογιστή. Το κλειδί ήταν με αυτοκόλλητο επάνω στο κουτί. Και έπρεπε να το πληκτρολογήσω κανονικά, δεν το πήρε αυτόματα από τη motherboard ή κάπου αλλού.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, trib said:

 

Έκανα πρόσφατα εγκατάσταση WIndows 10 με κλειδί από Windows 7 (νόμιμα αγορασμένα) και όλα πήγαν καλά. Το δέχθηκε κανονικά. Μιλάμε για HP Desktop υπολογιστή. Το κλειδί ήταν με αυτοκόλλητο επάνω στο κουτί. Και έπρεπε να το πληκτρολογήσω κανονικά, δεν το πήρε αυτόματα από τη motherboard ή κάπου αλλού.

συντομα θα εχω την ευκαιρια να το δοκιμασω , γιατι σε καποιες περιπτωσεις μου εριχνε ακυρο (για νομιμα win παντα)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και σας ευχαριστώ πολύ. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Φορματ όπως και να εχει θα κάνω γιατι έχει θέματα και σέρνεται. λέτε να περάσω τα windows 7 απο τα dvd που είχα φτιάξει και μετά μέσω του windows update θα με πάει στα windows 10 μόνοι του και θα τα εγκαταστήσει? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, tzitzikas2 said:

καλησπέρα και σας ευχαριστώ πολύ. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Φορματ όπως και να εχει θα κάνω γιατι έχει θέματα και σέρνεται. λέτε να περάσω τα windows 7 απο τα dvd που είχα φτιάξει και μετά μέσω του windows update θα με πάει στα windows 10 μόνοι του και θα τα εγκαταστήσει? ευχαριστω

 

Δώσε 10€ και πάρε ένα κλειδάκι. Δεν αξίζει τη φασαρία imo.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Οτι ειπε ο απο πανω :D . Κανε μια καθαρη εγκατασταση τα 10αρια φτιαχνοντας ενα στικ με το media creation tool και εδω ειμαστε αν υπαρχει προβλημα.

Κανε την εγκατασταση και θα δουμε τι θα γινει με το κλειδακι αν ολα κατσουν καλα πρωτα - πρωτα

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, madtracker said:

περνάει κανονικά το κλειδί από τα  7 στα 10.

Εγώ στο παρελθόν είχα δοκιμάσει με αχρησιμοποίητο αυθεντικό κλειδί (win 7) και δεν το αναγνώριζε. Μάλλον είναι θέμα τύχης.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

για καθαρη εγκατασταση τα 10αρια απο που να τα κατεβάσω? μετά το iso το περνάω σε στικάκι και είμαι οκ ή θέλει το media creator?  σε dvd μπορώ να τα περάσω (να γράψω το iso δλδ)? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.