Jump to content



Αναζητηση καλωδιου ευρωπαικου τυπου για φορτιστη


Recommended Posts

Δεν ξερω αν ειναι πολυ σωστος ο τιτλος αν σκεφτειτε κατι καλυτερο..

Spoiler

all.thumb.png.9d3c4bccdcd9968f8092c6f0007eeafe.png

 

 

 

Σας εχω βαλει εναν adapter οποιος απο οτι καταλαβαινω δεν εχει θεμα παιζει παντου (110-240v) Το κομματι του καλωδιου αποτην πριζα δεν μου κανει οπως βλεπετε. Πως το ψαχνω αυτο το κομματακι να το βρω σε κλασσικη σουκο;

Link to comment
Share on other sites

Ίσως κάτι σαν αυτό εδώ;

 

Αντάπτορας ρεύματος από Universal σε Schuko

 

cmh-9907.jpg

Μία ώρα πριν, το μέλος Seek & Find έγραψε:

19€? Δεν πάνε καλά νομίζω...

Αν σε βολεύει το εν λόγω κατάστημα, έχουν τον μετατροπέα

Μετατροπέας σούκο για όλες τις πρίζες στη κατηγορία Μετατροπείς και Καλώδια/Ρεύματος στο Easy Technology.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα από τη φώτο που παραθέτεις σε ενοχλεί το βύσμα στα δεξιά σωστά; 

all.thumb.png.9d3c4bccdcd9968f8092c6f000

 

Αυτό με τα δύο πλακέ και το ένα κλασικό κυλιδρικό.

 

Αν ναι λοιπόν γιατί δεν το κόβεις και να συνδέσεις ένα κλασικό αρσενικό φις σούκο; Ούτε αντάπτορες ούτε τίποτα.

 

https://www.skroutz.gr/c/2195/Fis-Reymatos.html?keyphrase=σουκο+μαυρο&o=φις+σουκο+μαυρο

Και αμα θες να εισαι και large βάλε και ένα Legrand

 

https://www.skroutz.gr/c/2195/Fis-Reymatos/m/10539/Legrand.html?keyphrase=σουκο+μαυρο&o=φις+σουκο+μαυρο&order_by=pricevat&order_dir=asc

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@karmen1983 Αμα το κοψω θα με φανε ζωντανο (α πα πα κτλ) στα χω πει στο αλλο θεμα

 

@yanni Βρηκα τελικα αυτο που quotαρες οχι με 19 φυσικα... απλα μου γκρινιαζει οτι δεν μπορει να αναγνωρισει τον charger

και οτι και καλα μπορει να πεσει η αποδοση παρολο που ο charger einai o δικος του και αν μετρησω με πολυμετρο δεν διαβαζει ταση

αλλα το λαπτοπ δουλευει κανονικα. (αχ αυτη η dell)

 

Λετε να βγαλει χουγια που θελω να παρω του βαλω αυτο και αυτο επειδη δεν ειναι dell? (xps 13 9360)

Οχι τιποτα αλλα αλλα ενα dock που τα υποστηριζει ολα σε ενα και ειναι dell εχει 76€

 

αν εχετε να προτεινετε κατι που συνδιαζει usb c ή a σε ethernet, hdmi (vga is a plus) σε ενα πειτε μου

 

Χιλια ευχαριστω Αυτες τις μερες σας κουρασα! :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Seek & Find έγραψε:

@yanni Βρηκα τελικα αυτο που quotαρες οχι με 19 φυσικα... απλα μου γκρινιαζει οτι δεν μπορει να αναγνωρισει τον charger

και οτι και καλα μπορει να πεσει η αποδοση παρολο που ο charger einai o δικος του και αν μετρησω με πολυμετρο δεν διαβαζει ταση

αλλα το λαπτοπ δουλευει κανονικα. (αχ αυτη η dell)

 

Δεν ξέρω αν κατάλαβα, αλλά αν η Dell έχει καταφέρει να κάνει κάποια πατέντα ακόμα και στο καλώδιο μέχρι την πρίζα, με τον αντάπτορα(τον λευκό) θα είσαι ΟΚ, μιας και ούτε επεμβαίνεις στο καλώδιο της Dell, ούτε το αντικαθιστάς αυτό.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον καταφερα και σε μπερδεψα.

Εννοω καταφερα και βρηκα καλωδιο σαν αυτο που σου εδειξα επανω που ειχε 19€ και η συμπεριφορα του λαπτοπ ειναι αυτη που περιγραφω.

και καλα δεν αναγνωριζει τον φορτιστη λογω της αλλαγης αυτου του κομματιου του καλωδιου. Δουλευει ομως κανονικα το λαπτοπ περα απο την προειδοποιηση, απλα αμα προσπαθησω να μετρησω με πολυμετρο ταση στο φορτιστη δεν διαβαζει τιποτα.

 

Τον λευκο ανταπτορα δεν το προτιμησαγιατι φοβιθηκα για το αν θα κανει καλη εφαρμογη.

 

πριν 15 λεπτά, το μέλος Seek & Find έγραψε:

Λετε να βγαλει χουγια που θελω να παρω του βαλω αυτο και αυτο επειδη δεν ειναι dell? (xps 13 9360)

Οχι τιποτα αλλα αλλα ενα dock που τα υποστηριζει ολα σε ενα και ειναι dell εχει 76€

 

αν εχετε να προτεινετε κατι που συνδιαζει usb c ή a σε ethernet, hdmi (vga is a plus) σε ενα πειτε μου

 

Για το quote εχει κανεις εμπειρια;

Έγινε επεξεργασία από Seek & Find
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Seek & Find έγραψε:

Δουλευει ομως κανονικα το λαπτοπ περα απο την προειδοποιηση, απλα αμα προσπαθησω να μετρησω με πολυμετρο ταση στο φορτιστη δεν διαβαζει τιποτα.

Εγω συνεχιζω κ σε χανω :p

 

Το απο πανω οπως το καταλαβαινω μονη εξηγηση ειναι να εχει με καποιο τροπο παγιδεψει το καλωδιο (το θεωρω απιθανο) κ ενω εσυ το συνδεεις το λαπτοπ να δουλευει απο τη μπαταρια κ να μη φορτίζει. 

Αν φορτιζει δεν παιζει να μην δειχνει κατι το πολύμετρο, εκτός αν ειναι πολυνεκρο :p

 

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Seek & Find έγραψε:

Το λαπτοπ δουλευει αλλα αν μετρησω ταση με μονο τον φορτιστη δε διαβαζω ταση το κανουν μερικοι φορτιστες dell διαβαζω στο νετ.. τι να πω..

Λογικό από μια μεριά αυτό ε!

Ίσως να γίνεται για να μην κουράζεται ο φορτιστής όταν δεν έχει κάτι να φορτίσει. :p

Μπορεί να χρειάζεται να "δει" κάποιο φορτίο, ή να "διαβάσει" κάποια ελάχιστη τάση, πριν να βγάλει έξοδο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

Μπορεί να χρειάζεται να "δει" κάποιο φορτίο, ή να "διαβάσει" κάποια ελάχιστη τάση, πριν να βγάλει έξοδο.

Αυτο διαβαζω στο νετ ναι

 

Ναι Βιρνα και ομως, συνδεω τον φορτιστή στο ρευμα όχι στο λαπτοπ και δεν μετράω τάση. Δεν το χωραει το μυαλο μου τ'ακους;

Πως ειναι δυνατον να συνδεω τον φορτιστή στο ρευμα όχι στο λαπτοπ και να μην μετράω τάση; Το πιστευεις;

συνδεω τον φορτιστή στο ρευμα όχι στο λαπτοπ και δεν μετράω τάση τοσα χρονια χαμενα και τωρα

συνδεω τον φορτιστή στο ρευμα όχι στο λαπτοπ και δεν μετράω τάση ποις το περιμενε να

συνδεω τον φορτιστή στο ρευμα όχι στο λαπτοπ και να μην μετράω τάση Ε!?

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.