Jump to content



Αγορα ακουστικων + DAC


Recommended Posts

Καλησπερα στην παρεα. Ψαχνω για ακουστικα + DAC καθως θεωρω την καρτα ηχου της μητρικης μου απαραδεκτη. Η χρηση τους ειναι κυριως μουσικη και gaming (PUBG , BF , Fort και γενικα FPS games). Σαν πρωτη σκεψη εχω βαλει στο ματι τα DT 990 Pro, και απο DAC δεν εχω ιδεα. Ειδα οτι κυκλοφορει ενα της Creative το Omni αλλα δεν ξερω τι ψαρια πιανει. Δεν παω σε "gaming headset" καθως εχω Razer Kraken και τα θεωρω οτι χειροτερο. Budget ας πουμε γυρω στα 200 ευρω συν ενα external mic αν παρω τα DT εν τελη. 

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Άμα τα θες και για μουσική κοίταξε οπωσδήποτε τις προτάσεις της schiit. Έχει και σκέτα dac αλλά και μηχανήματα 2σε 1, δηλαδή dac+amp. 

Αν δεν σε παίρνει να πας εκεί, κοίταξε κάποιο ifi.

Link to comment
Share on other sites

schiit έχουν συνεργάτη στην Αγγλία, οι τιμές είναι ανάλογες. Πρόσεξε αυτό που σου γράφει ο fatalara για οποιαδήποτε ακουστικά πάρεις να έχεις δει αν θα χρειαστεί ενίσχυση. Δεν ξέρω πόσο χάλια είναι ο ήχος σου αλλά στη θέση σου θα κοιτούσα πρώτα μήπως γλυτώσεις το εξωτερικό DAC. Μπορείς να το προσθέσεις αργότερα αν κρίνεις ότι χρειάζεται.

Αν τελικά τα αγοράσεις από ΗΠΑ, να τα αγοράσεις από το site τους.

Έγινε επεξεργασία από salde
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, fatalara said:

Το dac μονο του δεν θα σου κανει τιποτα με τα ακουστικα που θες παντως.

Για εξηγησε το μου αυτο αν μπορεις γιατι ειμαι ασχετος επι του θεματος. 

 

33 minutes ago, salde said:

schiit έχουν συνεργάτη στην Αγγλία, οι τιμές είναι ανάλογες. Πρόσεξε αυτό που σου γράφει ο fatalara για οποιαδήποτε ακουστικά πάρεις να έχεις δει αν θα χρειαστεί ενίσχυση. Δεν ξέρω πόσο χάλια είναι ο ήχος σου αλλά στη θέση σου θα κοιτούσα πρώτα μήπως γλυτώσεις το εξωτερικό DAC. Μπορείς να το προσθέσεις αργότερα αν κρίνεις ότι χρειάζεται.

Αν τελικά τα αγοράσεις από ΗΠΑ, να τα αγοράσεις από το site τους.

Εχω δοκιμασει κι αλλα headset οπως Hyperx Cloud, καποια μοντελα της Logitech, και πραγματικα τα Razer που εχω ειναι σκουπιδια με ολη τη σημασια της λεξεως. Και απο μπασο και απο ηχο και απ ολα. Ακουω τα steps πχ σε ενα game και δεν καταλαβαινεις απο ποια πλευρα ερχονται. (Και οχι δεν ειμαι ασχετος στο game ? Εχω παρα πολλες ωρες ) 

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ευρωπαικο site https://www.schiit-europe.com/

 

Για να στο πω μπακαλιστικα, τα ακουστικα θελουν ρευμα για να κουνησουν τους κωνους και να βγει ηχος. Οι κωνοι εχουν ο καθενας αντισταση (ohm), πχ αυτα που λες εχουν 250ohm αντισταση που ειναι παρα πολυ ψηλα.

Αν τα βαλεις χωρις ενισχυτη το πιο πιθανο ειναι οτι δεν θα ακουγονται. Εγω εχω με 120 και με το volume των windows στο 100 ψαχνω να το βαλω στο 120-130 για να ακουσω σωστα.

Η θα παρεις ενισχυτη η θα παρεις αλλα ακουστικα.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, fatalara said:

Υπαρχει ευρωπαικο site https://www.schiit-europe.com/

 

Για να στο πω μπακαλιστικα, τα ακουστικα θελουν ρευμα για να κουνησουν τους κωνους και να βγει ηχος. Οι κωνοι εχουν ο καθενας αντισταση (ohm), πχ αυτα που λες εχουν 250ohm αντισταση που ειναι παρα πολυ ψηλα.

Αν τα βαλεις χωρις ενισχυτη το πιο πιθανο ειναι οτι δεν θα ακουγονται. Εγω εχω με 120 και με το volume των windows στο 100 ψαχνω να το βαλω στο 120-130 για να ακουσω σωστα.

Η θα παρεις ενισχυτη η θα παρεις αλλα ακουστικα.

Καποια προταση εκτος απο DT ? 

Link to comment
Share on other sites

για ακουστικά η ενίσχυση όπου χρειάζεται είναι σημαντικότερη του dac. Λογικά τώρα την μετατροπή από ψηφιακό σήμα σε αναλογικό την κάνει η κάρτα ήχου σου, dac έχεις ήδη απλώς είναι στην κάρτα ήχου. Αν πάρεις εξωτερικό dac θα γίνεται σε αυτό η μετατροπή. Ειδικά αν ενδιαφέρεσαι για μουσική μην πολυκοιτάς gaming ακουστικά, πήγαινε σε κανονικά ακουστικά για μουσική. Μάλλον η αλλαγή ακουστικών είναι η προτεραιότητά σου. Αν αγοράσεις καινούρια θα πρέπει να δεις αν χρειάζονται πρόσθετη ενίσχυση (πέραν της μικρής ενίσχυσης που τους δίνει η κάρτα ήχου). Εφόσον χρειαστούν τότε η αγορά κάποιου ενισχυτή για τα ακουστικά είναι η δεύτερη προτεραιότητά σου. Αν έχεις κάνει τα βήματα 1 και 2, δοκιμάζεις πώς είναι κι αν πάλι δεν σου αρέσει ο ήχος τότε βλέπεις για εξωτερικό dac. Αν δεν έχεις ή δεν θες να σκάσεις ποσά άνω των 300€ συνολικά, τότε το περισσότερο χρήμα του προϋπολογισμού σου καλύτερα να πάει στα ακουστικά παρά να μοιραστεί στα τρία.

Το ευρωπαϊκό σάιτ της schiit που σου έδειξε ο fatalara παραπάνω, οδηγεί στο αγγλικό. Στην αμερικάνικη σελίδα της εταιρείας δείχνουν και κάποιους άλλους συνεργάτες σε ευρωπαϊκές χώρες, αν το αγγλικό δεν σε ικανοποιεί και δεν θέλεις το αμερικάνικο κοίτα σε αυτούς. Οι τιμές που βλέπεις στο αγγλικό νομίζω περιλαμβάνουν ευρωπαϊκό ΦΠΑ και δεν θα περάσει τελωνείο. Αν πάρεις από το αμερικάνικο είναι πιθανόν να επιβαρυνθείς με έξοδα τελωνείου, δασμό κλπ. Αν και όταν κατασταλάξεις στα ακουστικά που θέλεις κι εφόσον χρειάζονται αγορά ενισχυτή για ακουστικά μπορείς να δεις στην αμερικάνικη σελίδα τους ποιος από τους ενισχυτές τους θα ήταν η καλύτερη επιλογή για τα ακουστικά που θα διαλέξεις. Αν χρειαστεί να επικοινωνήσεις μαζί τους, προτιμούν το ιμέιλ. Επίσης είναι επικεντρωμένοι στην μουσική, δεν τους ενδιαφέρει το σκέλος gaming αλλά έτσι κι αλλιώς προκειμένου περί ακουστικών μάλλον είναι λάθος να μπαίνει άλλο κριτήριο από την μουσική. Έχουν παρουσία στα φόρουμς του Head-fi  αλλά (σωστά και δικαίως) όχι για τεχνική υποστήριξη/γενικές ερωτήσεις προϊόντων, για τέτοια, ιμέιλ. Είναι τύποι με έντονη άποψη κι αυτό δεν αρέσει σε όλους. Αν αγόραζα dac μάλλον θα αγόραζα από αυτούς αλλά σου επαναλαμβάνω δε συμφωνούν όλοι με τις απόψεις τους ή με τα προϊόντα τους.

Δες για ακουστικά και περίμενε μήπως σου απαντήσει (ή ψάξε προηγούμενα σχετικά νήματα εδώ) ο petrossortep (ελπίζω να το γράφω σωστά)

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι ειδικός, θα σου πω δυο πράγματα για τα dt 990 pro (τα οποία αγόρασα προσφάτως).

Τα ακουστικά αυτά απαιτούν ενισχυτή, εάν θέλεις να πας στο μοντέλο των 250 ohms.

Προσωπικά, έχω διαλέξει το fiio e10k, χωρίς να το έχω αγοράσει ακόμη. Το ξεχώρισα ως vfm επιλογή και αξιοπρεπές συνοδευτικό των 990 pro.

Είναι άνετα, λάβε, όμως, υπόψη ότι θα χρειαστεί κάποιος χρόνος μέχρι να προσαρμοστούν στο σχήμα του κεφαλιού σου. Επομένως, ίσως νιώσεις ότι σε πιέζουν, ειδικά στην αρχή.

Προς το παρόν, τα "οδηγώ" μέσω της soundblaster z, ο ήχος σε σχέση με τα hyperx cloud ii που είχα είναι η μέρα με τη νύχτα και, σίγουρα, θα δεις διαφορά.

Είναι ανοικτού τύπου, ήτοι αφήνουν τον ήχο να "περάσει", δεν είναι κλειστού τύπου, στα οποία ο ήχος εγκλωβίζεται. Τέτοιου είδους ακουστικά έχουν προβληματικά μπάσα (συνήθως), προσωπικά δεν έχω αντιληφθεί κάτι τέτοιο. Σκέψου ότι ενώ στα hyperx είχα το volume στα 100, με τα 990 pro το έχω κατεβάσει στα 30, όταν δε βλέπω κάνα video στο tube, κατεβάζω κι εκεί, έστω και ελάχιστα, τον ήχο. Ναι, ο ήχος είναι καθαρός και πολύ πολύ δυνατός.

Το μειονέκτημά τους βρίσκεται στο καλώδιό τους. Είναι τηλεφωνικού τύπου (σπιράλ) και πρέπει να το τραβάς κάθε φορά (σ' εμένα ακόμη δεν έχει πάρει τη φόρμα που θέλω), για να το φέρεις εκεί που θες.

Εάν έχεις το κουτί στα πόδια σου, δεν τα προτείνω. Είναι άβολα, καθώς το καλώδιό τους μαζεύει κάθε φορά και θα πρέπει να το τραβάς μέχρι να έρθει εκεί που το θες.

Εάν έχεις το κουτί στο γραφείο ή εάν αφήσεις την κάρτα ήχου και πας σε dac/amp, τότε αγόρασέ τα. Το καλώδιο θα είναι δίπλα σου (είναι 3m) και θα είσαι άνετος.

Πολύ καλή επιλογή και τα audio technica που πρότεινε ο @UltraB.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου επειδη οπως διαβασα δεν εχεις και ιδιαιτερες γνωσεις επι του θεματος  , και απο οτι συμπεραινω, απλα θα ειδες σε καποιο youtube κλπ οτι το DAC ειναι must και θεΐκο κλπ, σου δινω την παρακατω συμβουλη κι αν θες την ακους γιατι ολοι μας περασαμε απο τα λημερια αυτα

 

Καλυτερα να κοιταξεις σε ακουστικα γυρω στα 80 ωμ, τα M50x  ειναι τιμια προταση πιο πανω , εγω εχω beyerdynamic dt770 εκδοση 80ωμ.

Μετα ασε τα dac γιατι θα δωσεις λεφτα που δεν θα ξερεις γιατι τα εδωσες, και σιγουρα δεν θα ακουσεις "τις διαφορες που περιμενεις"

Παρε μια καρτα ηχου ειτε creative ειτε EVGA που τωρα τελευταια διαβαζω καλα λογια , (κοιτας να εχουν ενισχυτη για τα ακουστικα φυσικα) και καθαριζεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν θα εχει ανωτερο αποτελεσμα..

Ρωτησε τον πρωτα αν εχει το αναλογο αυτί, τα αναλογα flac και μέτρα συγκρισης και μετά θα μιλήσουμε για το αποτελεσμα ?

Link to comment
Share on other sites

μεγειά τα ακουστικά. Τα έχεις παραλάβει; Αν χρειάζονται ενίσχυση κοιτάς για ενισχυτή ακουστικών,  αν όχι ή αν δεν είσαι σίγουρος τότε περιμένεις να παραλάβεις και δοκιμάζεις με την υπάρχουσα κάρτα ήχου πώς σου φαίνονται.  Αποφασίζεις αν θα βάλεις ενισχυτή ή όχι. Αν αφού τα ακούσεις κρίνεις ότι χρειάζεται αλλαγή και στο σκέλος της κάρτας τότε μόνο το εξετάζεις. Γνώμη μου ότι αν πρόκειται να κάνεις αλλαγές εκεί, θα ήταν καλύτερα να περάσει η μετατροπή του ήχου από ψηφιακό σε αναλογικό εκτός του κουτιού του υπολογιστή. Δηλαδή να πας για εξωτερικό DAC και όχι να πληρώσεις για άλλη κάρτα ήχου. Μην κάνεις αγορές DAC ή κάρτας ήχου χωρίς να δοκιμάσεις τι γίνεται με την τωρινή κατάσταση και τα νέα ακουστικά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Papakitou έγραψε:

Δεν ξερω αν θα εχει ανωτερο αποτελεσμα..

Ρωτησε τον πρωτα αν εχει το αναλογο αυτί, τα αναλογα flac και μέτρα συγκρισης και μετά θα μιλήσουμε για το αποτελεσμα ?

Αυτο που λες ειναι ακυρο.

Οταν διαθετει καποιος ενα συγκεκριμενο budget κοιτας να του πεις το καλυτερο σε αυτο που θελει να πληρωσει. Δεν προτεινεις 250 ευρω καρτα ηχου που σε μερικα χρονια δεν θα υπαρχουν και drivers επειδη υπαρχει περιπτωση να μην καταλαβει τη διαφορα. Τη λογικη ειναι αυτη?

 

Τα ακουστικα που πηρε ειναι 38ohm, δεν θελουν ενισχυση σιγουρα.

Δοκιμασε τα οπως σου ειπε ο salde και αν δεν σου κανει κατι στον ηχο παρε ενα εξωτερικο dac και εισαι κομπλε.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.