Jump to content



Καλύτερος τρόπος σύνδεσης με Router άλλου ορόφου.


Snips

Recommended Posts

Το λεπόν.

 

Μόλις μετακόμισα και αδυνατω να περιμένω ΟΤΕ και nova να έρθουν για τις απαραίτητες, για την μεταφορά της γραμμης, εργασίες. Και αν έρθουν εντος 2019...

 

Ο απο πάνω μου (2ος όροφος) λοιπόν, εχει internet αλλά είναι εντελώς ασχετος με το αντικείμενο.

 

Ποιος ειναι ο ευκολότερος  και φτηνοτερος τρόπος να 'τραβήξω, ιντερνετ απο πάνω? 

 

1. Ethernet το βλέπω κομματακι δύσκολο διότι θα μπλέξουμε με καλωδιομάνι μεσα σε σαλόνια, κλιμακοστάσια κλπ. Από μπαλκόνια κλπ επίσης διότι δεν υπάρχει ανοιχτή τρυπα στους τοίχους..

 

2. Wireless. Απο έναν όροφο κάτω, να πιάσω ασύρματο καμπάνα, σε μοντεμ που δίνει η nova το βρίσκω απίθανο. Παίζει με extender κλπ? Υπαρχει στα extenders κατευθηντικη πχ λειτουργία? Μην πάρω κατι και δεν δουλέψει δλδ.

 

3. Powerline. Ειμαι ασχετος. Νομιζω ότι όλα τα adaptors πρεπει να κουμπωνουν σε ηλεκτρικες πριζες του ίδιου κυκλώματος. Ισχύει αυτό ή υπαρχουν διαφορετικα είδη powerlines.

 

4. Άλλος τρόπος?

 

 

Εγω διαθέτω το ΖTE HN κατι της nova ως modem και ενα tplink 841ως router.

 

Οποιαδήποτε ιδέα παιδιά καλοδεχούμενη. Άρχισε ήδη να χτυπάει η εξάρτηση κόκκινο...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Snips said:

Εγω διαθέτω το ΖTE HN κατι της nova ως modem και ενα tplink 841ως router.

 

Οποιαδήποτε ιδέα παιδιά καλοδεχούμενη. Άρχισε ήδη να χτυπάει η εξάρτηση κόκκινο...

 

η πιο απλή λύση (αν το υποστηρίζει και το router του "επάνω"
δοκιμάζεις wds bridging (το έχει σίγουρα το wr-841)
πρακτικά αν το σήμα του πάνω δεν είναι απαράδεκτο, το 841 θα συνδεθεί wireless και μετά σου μοιράζει εσένα (λίγο πολύ σαν extender)

τώρα από ταχύτητες/stutters τι θα συμβεί δεν ξέρω αλλά είναι μια δωρεάν δοκιμή

δεν ξέρω τι συμβαίνει όμως με τις συσκευές (τύπου αν όλα ανήκουν σε ένα κοινό dhcp pool)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση θα ήταν με ethernet. Θα μπορούσες να διαχωρίσεις και τα εσωτερικά σας δίκτυα κάπως.

Με powerline θα μπορούσες να πάρεις κάποιο για δοκιμή και μετά να το επιστρέψεις στο μαγαζί εντός 2 εβδομάδων αν δε σου κάνει.

Αλλιώς ασύρματα με WDS/Repeater που θα έχεις τη χαμηλότερη δυνατή ταχύτητα από τις 3 επιλογές.

Τέταρτη επιλογή είναι να πάρεις κάποια ασύρματη συσκευή που να συνδέεται ως client στο γείτονα και στο router σου με καλώδιο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορέσεις να κάνεις bridge με το υφιστάμενο router σου, δες εδώ τη λύση που επέλεξε η @karmen1983

 

 

O @GriGaS το δουλεύει μεταξύ ορόφων αν δεν κάνω λάθος.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Από τον τρίτο στο ισόγειο το δουλεύω αλλά με καλό wireless router επάνω και με τις κεραίες σε ιδιαίτερη θέση. Αν στη θέση του βάλω κάποιο με ενσωματωμένες κεραίες ή του αλλάξω πολύ θέση δεν πιάνω καλά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Snips έγραψε:

2. Wireless. Απο έναν όροφο κάτω, να πιάσω ασύρματο καμπάνα, σε μοντεμ που δίνει η nova το βρίσκω απίθανο. Παίζει με extender κλπ? Υπαρχει στα extenders κατευθηντικη πχ λειτουργία? Μην πάρω κατι και δεν δουλέψει δλδ.

Δοκιμασες?

 

Βαλε ενα extender καπου που να πιανει τον πανω και εισαι οκ

Link to comment
Share on other sites

 Οχι ακόμα. Να τελειώσω πρωτα με κουρτίνες, βρύσες, ντόυλαπες και γενικά με βίδες και θα πιαστώ μετα με αυτό.

 

Αυτο που θέλω βασικά ειναι να μην 'φορτώσω' τον άλλον αφενως με πράγματα που δεν κατανοεί και σαφώς ούτε με μηχανήματα. Θελω να μην πειράξω το δικο του δϊκτυο που ειναι το μαμίσιο από το modem της nova. 

Kαι εννοειται δεν παίζουν καταστάσεις του στυλ.." Έλα Βάγγο, κανε ρε μλκα reset το modem σου γιατι έχω lag..."

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.