Jump to content



AMD Zen 2 - AIDA64 results


TASOS

Recommended Posts

5 hours ago, TASOS said:

Μιά χαρά είσαι σεταρισμένος για 2x16GB.

Θεωρητικά έχεις το peak performance με τα 16άρια για αυτή την πλατφόρμα.

 

 

 

 

ναι μια χαρά , αλλά τα bdies DR ρε συ μπορούν πολλά περισσότερα, πχ τα 3600 fast που σου έγραψα πάνω είναι safe ρυθμίσεις με tRFC 288, και τα manual είναι ρυθμίσεις safe/auto στην πραγματικότητα . Ήταν οι πρώτες δοκιμές που ήμουν τελείως άμπαλος. 

 

ας πούμε τώρα είμαι 3600 με 16αρια  ούτε καν ένα 14ρι αλλά 32/48/trfC 288 1Τ και latency  66.7ns με τάση 1.36 (real στο bios)1.38V 

δηλαδή κάτω και από αυτήν που δίνει στο auto XMP, γενικά ψάχνομαι με χρόνους που παίζουν με τάση κάτω από αυτήν που δίνει default το bios :p 

 

Ναι οι  DR έχουν λίγο καλύτερα latency από SR στους ίδιους χρονισμούς / timmings, αλλά  τα 2 SR ίσως να μπορούν να χρονίσουν παραπάνω, αλλά έτσι κι αλλιώς μέχρι τώρα ο πρακτικός τοίχος είναι τα 3733 που μπορούν και τα DR 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, GoMaR said:

Κατι auto boost / cbs enabled εκανα απο bios ποιος ξερει τι και το Power plan ενος που εφτιαξε ενας..αλλα οχι tweaking δεν..

οι μνημες αρνουνται να παιξουν 3200 παντως..δεν ανοιγει το μηχανημα.

 

15 hours ago, GoMaR said:

Δεν ειναι θεμα b-die αλλα οτι μαλλον δεν ατεχει 4χ16 @3200 ο 3900 η η μητρικη.
XMP εχουν 3200.

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ. Σαν 16 γιγα δούλευαν στα 3400, μόλις έβαλα 32 αρνήτε να πάει κατι παραπάνω από 2132. Το 1usmus το έχω περασμένο αλλα πάλι το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

https://community.amd.com/thread/242205

 

“This is an expected result. Client workloads do very little pure writing, so the CCD/IOD link is 32B/cycle while reading and 16B/cycle for writing. This allowed us to save power and area inside the package to spend on other, more beneficial areas for tangible performance benefits.”

 

 

Δέν τους πιστεύω ... αλλά δέν μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό (πλέον).

Μπορεί να το αλλάξουν στην επόμενη γενιά.

:)

πριν 3 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Δε καταλαβαίνω τπτ απο ότι λέτε ??

 

Μιλάμε για τα επιμέρους settings των μνημών.

πριν 2 ώρες, το μέλος Mokou έγραψε:

 

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ. Σαν 16 γιγα δούλευαν στα 3400, μόλις έβαλα 32 αρνήτε να πάει κατι παραπάνω από 2132. Το 1usmus το έχω περασμένο αλλα πάλι το ίδιο.

 

Αν το 32άρι είναι σετάκι μνημών (αποτελείται από ίδια σε specs ντιμάκια) ίσως θέλει λίγο βοήθεια ο IMC με λίγη επιπλέον τάση.

... και σίγουρα θέλουν τσεκάρισμα τα settings με το ryzen calculator , όπως σου έγραψε και ο zyx.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

απλά μεγάλωσαν την L3 cache από ότι κατάλαβα για να μην υπάρχει πρόβλημα

 

τώρα από εκεί και πέρα περιμένουμε την επόμενη γενιά :D

 

Βασικά εμένα σαν bencher , με νοιάζει που "τρώω ήττα" σε Super-Pi , από αυτό που έκαναν

Γιατί το χαμηλό memory write με επιρρεάζει καθώς "παλεύουμε" με millisecond

:)

 

Δέν ξέρω άν άλλες εφαρμογές καθημερινών χρηστών επιρρεάζονται από το χαμηλό memory write.

Σίγουρα το gaming δέν είναι μέσα σε αυτά.

 

Θα είχε ενδιαφέρον άν θεωρητικά μπορούσαμε να τρέξουμε ένα 12core ώς 8core ... και να συγκρίνουμε επιδόσεις σε memory intensive εφαρμογές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, TASOS said:

 

Βασικά εμένα σαν bencher , με νοιάζει που "τρώω ήττα" σε Super-Pi , από αυτό που έκαναν

Γιατί το χαμηλό memory write με επιρρεάζει καθώς "παλεύουμε" με millisecond

:)

 

Δέν ξέρω άν άλλες εφαρμογές καθημερινών χρηστών επιρρεάζονται από το χαμηλό memory write.

Σίγουρα το gaming δέν είναι μέσα σε αυτά.

 

Θα είχε ενδιαφέρον άν θεωρητικά μπορούσαμε να τρέξουμε ένα 12core ώς 8core ... και να συγκρίνουμε επιδόσεις σε memory intensive εφαρμογές.

 

πες μου τι benches θέλεις να δοκιμάσω να δω τι μπορώ να κάνω , αν είναι εφικτό και από την b450

αύριο θα τον βάλω στην tuf x570 plus gaming wifi

Link to comment
Share on other sites

έχουμε και λέμε έκανα μερικά πειραματάκια

 

12 cores stock baseline

1091705712_12coresstock44.thumb.png.267463489fb7a4d870c196ef1e4ece55.png

 

===========================================================================================

8 cores  1ccd on + 2ccd τα μισά δες και θα καταλάβεις

 

1974372618_8purhnes2.thumb.png.38dc3cc786ace0a9c6a822533d74f547.png

 

966131692_8pyrhnes1.thumb.png.99ecf066a27686422e29f8ffdad16bbb.png

 

και το aida να μην ξεχνιόμαστε

2075286084_8purhnes3.thumb.png.4b8205984bfbf0874d9900203c85248e.png

 

=======================================================================================

 

1 ccd = 6cores/12 threads

 

343989079_enaccd6purino3.thumb.png.5915ca835605d0b4c0dafaf500f8581a.png

 

2003540886_enaccd6core1.thumb.png.a7063a1fad03f2f0666da7e15493fba9.png

 

518369761_enaccd6purino2.thumb.png.5271410026392d7edd1bb0d27af1658e.png

 

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

ίσως διότι γενικά δεν ήταν σταθερό

μεγαλύτερες ταχύτητες μάλλον έπιασε όταν ήταν 6core/12threads

 

κάτσε να κάνω στα 4Ghz για να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα

θα κάνω όλο το chip και chip/2 :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

είναι πολύ κοντά στο στατιστικό λάθος εκεί που λέει μια φορά 128k-256k και έχουν το ίδιο score είναι μπακιά είναι το score του 256κ

 

Καταρχήν σε ευχαριστώ , που διαθέτεις χρόνο και ασχολείσαι.

 

Από 1Μ και άνω τσεκάρω εγώ.

Οι μικρότεροι υπολογισμοί , δέν έχουν νόημα γιατί δέν μπορείς να βασίσεις σε αυτά τα μεγέθη υπολογισμών κάποιο σωστό συμπέρασμα.

 

Να σου πώ την αλήθεια , τα νούμερα σου μέ έχουν προβληματίσει , σε σημείο να ξανακάνω δοκιμές το δικό μου σύστημα σε νέα καθαρή εγκατάσταση ... αλλιώς μου κάνει κόλπα το FCLK μου και μάλλον θα το χαμηλώσω.

Link to comment
Share on other sites

απλά όχι windows 10 θυμήθηκα ότι υπάρχει ένα Clock Bug  στα w10 Leads to False Ryzen Benchmark Scores

 

https://www.tomshardware.com/reviews/amd-ryzen-clock-bug-benchmark-scores,6312.html

 

https://www.overclock.net/forum/410-benchmarking-competitions/1631264-amd-ryzen-superpi-32m-challenge-200-usd.html

 

για τσέκαρε μία

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

απλά όχι windows 10 θυμήθηκα ότι υπάρχει ένα Clock Bug  στα w10 Leads to False Ryzen Benchmark Scores

 

https://www.tomshardware.com/reviews/amd-ryzen-clock-bug-benchmark-scores,6312.html

 

https://www.overclock.net/forum/410-benchmarking-competitions/1631264-amd-ryzen-superpi-32m-challenge-200-usd.html

 

για τσέκαρε μία

 

:)

Τα ξέρω αυτά ... στο hwbot είμαι

Από windows 8 και μετά έχουν το RTC bug.

https://hwbot.org/newsflash/4335_ryzen_platform_affected_by_rtc_bias_w88.110_not_allowed_on_select_benchmarks

 

Ψήνεσαι να ανεβάσεις κανά Cinebench R15 single core (σε windows 7) για την ομάδα ?

Μάς λείπουν σκόρ.

 

Κάτι σαν αυτό σε screenshot

https://hwbot.org/submission/4307583_

 

@zyx

Έγινε επεξεργασία από TASOS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zyx said:

Σε win 7 @TASOS λίγο δύσκολα σε win10  αν θες. Για μένα το benching τελείωσε όταν πίσω από έναν τύπο υπάρχουν εταιρίες και όταν μπήκε το υγρό άζωτο ??? no fun πλεον

Άσε το άζωτο ήσυχο!!!
Δεν φταίει σε τίποτα το καημένο!

 

Το θέμα είναι ότι όταν υπάρχουν 5-10 άτομα που έχουν πρόσβαση ΤΖΑΜΠΕ σε 500 Intel Extreme Edition & AMD TR και τους ξεκωλώνουν όλους μέχρι να βρούν διαμαντάκι στα clocks και οι υπόλοιποι αντίστοιχων γνώσεων και "ικανοτήτων" benchers φτάνουν μόνο όσο φτάνει το πορτοφόλι τους, και προφανώς δεν είναι το ίδιο να μπορείς να πάρεις 2-3-5 CPU και ο άλλος έχει 100++ και δίχως να χαλάσει δραχμή από την δική του τσέπη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.