Jump to content



AMD Zen 2 - AIDA64 results


TASOS

Recommended Posts

πριν 8 ώρες, το μέλος zyx έγραψε:

Σε win 7 @TASOS λίγο δύσκολα σε win10  αν θες. Για μένα το benching τελείωσε όταν πίσω από έναν τύπο υπάρχουν εταιρίες και όταν μπήκε το υγρό άζωτο ??? no fun πλεον

 

Μπορείς (όπως και εγώ) να βρείς το κίνητρο του ανταγωνισμού , συγκρίνοντας τα αποτελέσματά σου με αντίστοιχα άλλων , με την ίδια ψύξη.

και εγώ εδώ και χρόνια δέν χρησιμοποιώ πλέον extreme cooling.

 

Κάνω το χαβαλέ μου , με αέρα και νερό (εύκολες λύσεις).

 

πριν 5 ώρες, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

@TASOS τσέκαρε μία ARMAGEDDON στο HWBOT

τα έκανα με το Benchmate 0.10.3 ότι με άφηνε το ανέβασα μόνο το single score στα CB δεν με άφηνε

 

Σε είδα.

Βοήθησες πάρα πολύ την ομάδα με τα αποτελέσματα που ανέβασες.

 

Δυστυχώς για το stage του Country Cup , που θέλει single core σε Cinebench R15 , είναι κανόνας μόνο με Windows 7.

και μας λείπουν αποτελέσματα με 3600X , 3700X , 3800X , 3900X

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@TASOS  πως είναι σεταρισμένο το cpu (  c state / cool n quiet / pbo / avg συχνότητες cpu κτλ. ) πιστεύεις παίζουν ρόλο στο latency ? 

είμαι με

 

- 0.075 V offset , pbo disabled και 

 

Global C-state Control = Enabled

Power Supply Idle Control = Low Current Idle

CPPC = Enabled

CPPC Preferred Cores = Enabled

AMD Cool'n'Quiet = Enabled

PPC Adjustment = PState 0

 

αλλά με power plan AMB balanced. 

 

με 3600 και όλα 14αρια 30-48 και trfc 288 μου βγάζει λίγο κάτω από 67ns σε σχέση με του @zyx  που ζηλεύω το σετάρισμα  του είναι πάνω. 

θα το ψάξω εκτενέστερα  και θα ανεβάσω αργότερα.  Οι 2Χ16  ίσως είναι λίγο πιο δύστροπες, από 2Χ8 

 

όλα τα 3600/3700/3800 βγάζουν χαμηλότερο write , το ξέραμε από την αρχή αλλά πέρα από το superpi δεν βλέπω να επηρεάζουν κάτι άλλο.   

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος Dem έγραψε:

@TASOS  πως είναι σεταρισμένο το cpu (  c state / cool n quiet / pbo / avg συχνότητες cpu κτλ. ) πιστεύεις παίζουν ρόλο στο latency ? 

είμαι με

 

 

 

Εγώ "δυστυχώς" επειδή έχω το benchmarking σάν χόμπυ , δέν εντάσομαι στην κατηγορία των καθημερινών χρηστών.

Σχεδόν πάντα απορρίπτω κάθε έννοια αυτοματισμών μέσω bios , τύπου offset / c-state / cool n quiet / pbo / avg συχνότητες cpu ) κλπ.

 

Manual ρυθμίσεις , all core , full performance settings

 

Τα latencies γενικά , είναι κατά κύριο λόγο θέμα κατασκευαστικό-υλοποίησης του chip.

Από εκεί και μετά , σίγουρα οι επιλογές bios της κάθε μητρικής μπορούν να επιρρεάσουν αρνητικά (αυξητικά) τα latencies

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χθες δοκιμαζαμε ενα αλλο μηχάνημα με 3900χ και το πήγαμε 4,3 all cores και θερμοκρασίες 79-80 σε απανωτά cinebench που επιανε 7600 μονάδες.

 1,35 volt απο bios καρφωτό.

Υδροψυξη enermax τριπλή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος GoMaR έγραψε:

Χθες δοκιμαζαμε ενα αλλο μηχάνημα με 3900χ και το πήγαμε 4,3 all cores και θερμοκρασίες 79-80 σε απανωτά cinebench που επιανε 7600 μονάδες.

 1,35 volt απο bios καρφωτό.

Υδροψυξη enermax τριπλή.

 

Πολύ καλό αποτέλεσμα ... και για τέτοιο Vcore.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 12/17/2019 at 10:27 PM, cna said:

Είναι ψυχάκηδες; Όχι αλήθεια! Είναι; Γιατί να κάνουν κάτι τέτοιο; 

Ακόμα και έτσι να είναι, όπως τα λέει ο @TASOS, πιστεύεις ότι κανείς από εμάς έχει τις τεχνικές γνώσεις να καταλάβει γιατί το έκαναν;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.