Jump to content



Μάλλον έκαψα το δίσκο μου. Και τώρα τι κάνουμε;


Recommended Posts

Ο δίσκος

Ένας Western Digital 3TB (WD30EFRX). Είχε ξεμείνει από παλιό desktop.

Τα τελευταία 2 χρόνια πήγαινα σε υπολοιστή φίλου μου για να συνδέσω και να μεταφέρω αρχεία.

 

Το έναυσμα

Έψαχνα για αντάπτορα sata to usb για να έχω για εξωτερικό σκληρό έναν παλίο ssd και έπεσε για κακή μου τύχη το μάτι μου εδώ

"Άψογα" λέω, θα το χρησιμοποιώ και για το μεγάλο δίσκο

 

Η μαύρη γάτα

Συνδέω τον αντάπτορα με το δίσκο και ένα τροφοδοτικό 12V, 1A αλλά τιποτά. Σκεπτόμενος ότι δε θα δείνει αρκετό ρεύμα βγάζω από το χρονοντούλαπο δέυτερο τροφοδοτικό.

Τροφοδοτικό από laptop αυτή τη φορά, ένα του plaisio από αυτά τα universal. Με το που το συνδέω δεν ακούγεται να παίρνει στροφές ο δίσκος αλλά μύρισε τολμώ να πω ελαφρώς.

"Λιάκο, την έκανες πάλι την πατάτα σου"!!

 

Το θύμα

Ο δίσκος πλέον δεν παίρνει μπρος. Για την ακρίβεια όταν τον συνδέω σε υπολογιστή δεν παίρνει καν μπρος ο υπολογιστής. Και αν τον συνδέσω ενώ ο υπολογιστής λειτουργεί, τότε σβήνουν όλα. Στο PCB του δίσκου πάντως δεν φαίνεται κάτι να έχει αρπάξει. --> look photos below

 

Και τώρα τι;

Σκέφτηκα στην αρχή μήπως μπορέσω να βρω ίδιο PCB και να τα κάνω swap, άλλα κάτι διάβασα για bios chip το οποίο πρέπει να γίνει τράμπα.

Δεν έχω ούτε εξοπλισμό ούτε εμπειρία για να κάνω κάτι τέτοιο.

Ο δίσκος σώζεται και αν ναι πώς; 

Υπάρχει τεχνικός εν Αθήναι που να αναλαμβάνει τέτοιο έργο με εύλογο κόστος;

Στη χειρότερη, είναι εφικτή η ανάκτηση αρχείων με άλλο τρόπο;

 

 

 

 

 

IMG_20191220_122817880.jpg

IMG_20191220_122939420.jpg

Έγινε επεξεργασία από liangour
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, liangour said:

Συνδέω τον αντάπτορα με το δίσκο και ένα τροφοδοτικό 12V, 1A αλλά τιποτά.

 

26 minutes ago, liangour said:

Σκεπτόμενος ότι δε θα δείνει αρκετό ρεύμα βγάζω από το χρονοντούλαπο δέυτερο τροφοδοτικό.

Σωστή σκέψη

 

26 minutes ago, liangour said:

Τροφοδοτικό από laptop αυτή τη φορά,

Τι έλεγε το καρτελάκι επάνω; Μήπως λέω μήπως μιας και είναι για laptop ήταν πάνω από 12V?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

 

Σωστή σκέψη

 

Τι έλεγε το καρτελάκι επάνω; Μήπως λέω μήπως μιας και είναι για laptop ήταν πάνω από 12V?

 

Ήταν παραπάνω..? Αρκετά παραπάνω. Φαντάστηκα θα κανόνιζε μόνο του την τάση..

 

IMG_20191220_195108297.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ιουυυυυυυ

Δεν εχει καν τα 12 βρε στο ταμπελακι. Αχ...

Περίμενε καποιον μπας κ εχει καμια ιδεα τι γινεται τωρα κ ευχομαι καλα ξεμπερδέματα. 

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε ένα τηλέφωνο εδώ, αλλά τι λεφτά ζητάνε δεν γνωρίζω

 

https://tictac.gr/vlaves-sklirou-diskou/

 

Σόρι που το αναφέρω τώρα που έχει γίνει η ζημιά, αλλά δεν νοείται να μην έχουμε backup για δεδομένα που δεν θέλουμε να χάσουμε.

Επίσης εγκυκλοπαιδικά διάβασε και το mini review μου εδώ για αντάπτορα: 

 

ΥΓ τώρα που ξαναδιαβάζω το αρχικό post καταλαβαίνω ότι μάλλον δεν σε νοιάζουν τα δεδομένα αλλά να ξανακάνεις τον δίσκο λειτουργικό, οπότε δεν ξέρω αν σε βοηθάνε όλα τα παραπάνω.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν εξωτερικό 1ΤΒ οπότε τα περισσότερα αρχεία είναι εκεί.

Στον WD είναι πολλές σειρές και ταινίες που δεν χωρούσαν στον εξωτερικό οπότε μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικά βρήκες άκρη ? Αν θέλεις κάποια πρόταση εγώ είχα θέμα με ssd δίσκο, έχασα όλα τα δεδομένα και πήρα τηλέφωνο στη Datarecall, πήγα τον δίσκο ο ίδιος στην Αγία Παρασκευή είναι τα γραφεία τον τσέκαραν και μου έκαναν εκτίμηση. Μου έσωσαν το 85% των δεδομένων αλλά το κόστος ήταν αρκετά δαπανηρό. Αν τα αρχεία σου είναι για σένα σημαντικά τότε καλό θα είναι να ψάξεις για εταιρεία ανάκτησης, μπες διάβασε κριτικές ψάξτο λίγο. Ρίξε μια ματιά και σε αυτούς  https://www.datarecall.gr

Έγινε επεξεργασία από Georgetech
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι δύο εταιρίες που μου προτάθηκαν εδώ δεν αναλαμβάνουν επισκευή παρά μόνο ανάκτηση.

Προσωπικά δε με καίνε τα αρχεία καθώς τα περισσότερα ήταν ταινίες και σειρές.

Οπότε δεν έκανα απολύτως τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.