Jump to content



ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΓΕΝΙΚΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΕ RAM


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.

Αυτην την στιγμη ειμαι κατοχος καποιον crucial 2x8 που απο τα 2133 ειναι oc στα 2800.

Θα ηθελα να ρωτησω το εξης.

Αν προβω σε αναβαθμιση ram στα 3200 με προοπτικη αναβαθμισης σε ryzen 3600 απο τον 6600k που εχω τωρα,θα δω στο τωρινα συστημα μου αυξηση επιδοσεων σε fps κλπ;

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Δημήτρης Μπιστιόλης έγραψε:

Καλησπερα σε ολους.

Αυτην την στιγμη ειμαι κατοχος καποιον crucial 2x8 που απο τα 2133 ειναι oc στα 2800.

Θα ηθελα να ρωτησω το εξης.

Αν προβω σε αναβαθμιση ram στα 3200 με προοπτικη αναβαθμισης σε ryzen 3600 απο τον 6600k που εχω τωρα,θα δω στο τωρινα συστημα μου αυξηση επιδοσεων σε fps κλπ;

Ευχαριστω πολυ

 

ρωτας πολυ αοριστα, καθως δεν παραθετεις ολα τα στοιχεια του συστηματος. 

π.χ ποια μητρικη εχεις? και με τι καρτα γραφικων τα συνδυαζεις?  

 

 

γενικα...., στους ιντελ, δεν ειχαν τοοοοσο μεγαλο αντικτυπο οι ταχυτερες μνημες, οπως στους Ryzen.  μονο σε ειδικα μετροπρογραμματα μπορεις να δεις διαφορα..!  σε gaming mode δεν νομιζω οτι θα δεις διαφορες.  περιμενε να σου πουν βεβαια, και οι κατοχοι παρομοιων συστηματων, περισσοτερα στοιχεια. 

 

παντως για να OCαρεις μνημες, παιζουν τεραστιο ρολο -εκτος του ιδιου του επεξεργαστη (memory controller)-, και οι ιδιες οι μνημες, αλλα και η μητρικη...!  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος cabdik έγραψε:

 

ρωτας πολυ αοριστα, καθως δεν παραθετεις ολα τα στοιχεια του συστηματος. 

π.χ ποια μητρικη εχεις? και με τι καρτα γραφικων τα συνδυαζεις?  

 

 

γενικα...., στους ιντελ, δεν ειχαν τοοοοσο μεγαλο αντικτυπο οι ταχυτερες μνημες, οπως στους Ryzen.  μονο σε ειδικα μετροπρογραμματα μπορεις να δεις διαφορα..!  σε gaming mode δεν νομιζω οτι θα δεις διαφορες.  περιμενε να σου πουν βεβαια, και οι κατοχοι παρομοιων συστηματων, περισσοτερα στοιχεια. 

 

παντως για να OCαρεις μνημες, παιζουν τεραστιο ρολο -εκτος του ιδιου του επεξεργαστη (memory controller)-, και οι ιδιες οι μνημες, αλλα και η μητρικη...!  

image.thumb.png.880a20121614c48f903204099cd4b18d.png

image.png

πριν 13 λεπτά, το μέλος cabdik έγραψε:

 

ρωτας πολυ αοριστα, καθως δεν παραθετεις ολα τα στοιχεια του συστηματος. 

π.χ ποια μητρικη εχεις? και με τι καρτα γραφικων τα συνδυαζεις?  

 

 

γενικα...., στους ιντελ, δεν ειχαν τοοοοσο μεγαλο αντικτυπο οι ταχυτερες μνημες, οπως στους Ryzen.  μονο σε ειδικα μετροπρογραμματα μπορεις να δεις διαφορα..!  σε gaming mode δεν νομιζω οτι θα δεις διαφορες.  περιμενε να σου πουν βεβαια, και οι κατοχοι παρομοιων συστηματων, περισσοτερα στοιχεια. 

 

παντως για να OCαρεις μνημες, παιζουν τεραστιο ρολο -εκτος του ιδιου του επεξεργαστη (memory controller)-, και οι ιδιες οι μνημες, αλλα και η μητρικη...!  

Operating System
    Windows 10 Home 64-bit
CPU
    Intel Core i5 6600K @ 3.50GHz    38 °C
    Skylake 14nm Technology
RAM
    16,0GB Dual-Channel Unknown @ 2800MHz (16-17-17-36)
Motherboard
    MSI Z270 GAMING PRO CARBON (MS-7A63) (U3E1)    35 °C
Graphics
    LG TV (1920x1080@60Hz)
    23MP65 (1920x1080@60Hz)
    2047MB NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB (EVGA)    44 °C
Storage
    1863GB Western Digital WDC WD20EZRZ-00Z5HB0 (SATA )    34 °C
    1863GB Western Digital WDC WD20EZRZ-00Z5HB0 (SATA )    32 °C
    931GB Western Digital WDC WD10EAVS-00D7B1 (SATA )    38 °C
    232GB Samsung SSD 970 EVO Plus 250GB (Unknown (SSD))
Optical Drives
    HL-DT-ST DVDRAM GH24NSD1
Audio
    Sound Blaster Z

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Δημήτρης Μπιστιόλης said:

Αν προβω σε αναβαθμιση ram στα 3200 με προοπτικη αναβαθμισης σε ryzen 3600 απο τον 6600k που εχω τωρα,θα δω στο τωρινα συστημα μου αυξηση επιδοσεων σε fps κλπ;

Ανάλογα με το παιχνίδι και την ανάλυση που παίζεις (εφόσον έχει περιθώριο να δώσει η gpu σου παραπάνω FPS), θα δεις λίγα FPS διαφορά σε σύστημα Ryzen. 

Link to comment
Share on other sites

Η συχνότητα κατακόρυφης σάρωσης της οθόνης καθορίζει το μέγιστο frame rate που αυτή μπορεί να δείξει. Εφ' όσον τρέχει στα 60Hz, μέχρι 60fps μπορεί να δείξει - και φαντάζομαι πως η κάρτα που έχετε είναι ικανή για κάτι τέτοιο. Μην ξεδέψετε χρήματα προς λάθος κατεύθυνση. Πρώτα πάρτε μια οθόνη 144Hz. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 20/2/2020 at 1:01 ΜΜ, το μέλος Δημήτρης Μπιστιόλης έγραψε:

Kαι τι γινετε με Loading times σε εφαρμογες,ιστοσελιδες κλπ...παντα οσων αφορα την μνημη.

 

κοιτα... οπως ειναι το συστημα σου, σε 1080p gaming...., δεν νομιζω να εχεις θεματα. πρεπει να παιζεις ανετα.  το μονο που θα σου ελεγα -αν μπορεις- ειναι λιγο OC στον επεξεργαστη, ωστε να παει 4+ghz...!  

 

Τωρα, αν θες να το αλλαξεις σε R5 3600 για να παρεις FPS..., ΟΚ.... Ισως κερδισεις σε μερικα games που θελουν παραπανω Threads. αλλα....

1. ποσα παιχνιδια ειναι αυτα? 

2. επισης, συμφωνω με τον ORIC που λεει για τα ΗΖ στις οθονες.  και 200FPS να σου βγαλει το συστημα, εσυ παλι 60 θα μπορεις να δεις.

 

οσο για τα LOADING TIMES και την αποκρισιμοτητα -γενικοτερα- του συστηματος, ειδικα σε βαριες εφαρμογες, τον μικροτερο ρολο πλεον, παιζει ο επεξεργαστης και η καρτα γραφικων....!   στις ιστοσελιδες, παιζει ρολο και η ταχυτητα ιντερνετ που εχεις αλλα και τι ειδους σελιδες ειναι. καποιες σελιδες ειναι πολυ πιο "βαριες", απο αλλες...!! 

 

ΑΝ εισαι τυπος του  "πριν πατησω το κουμπι, θελω να εχει ανοιξει", πρεπει να ψαχτεις με τους δισκους.  θες M.2 NVMe,  με readings/writings της ταξεως  χιλιαδων ΜΒ/s ..!!   

 

και για να καταληξω.., οσον αφορα την RAM -γενικοτερα και οχι ειδικα για την δικη σου περιπτωση- εγω ειμαι υπερ της ποσοτητας, εναντι της ταχυτητας. αλλα.. δεν εννοω οτι θα παω και στις πιο αργες. εννοω οτι θα προτιμουσα σε ενα συστημα RYZEN (πχ, μιας και σκεφτεσαι να πας εκει) να βαλω 32GB στα 3200mhz και να ειναι σταθερα, παρα να βαλω 16gb στα 3800-4000MHZ που ειναι στην τσιτα και δεν ξερω καν αν ειναι σταθερα 24/7....! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 22/2/2020 at 12:36 ΜΜ, το μέλος cabdik έγραψε:

 

κοιτα... οπως ειναι το συστημα σου, σε 1080p gaming...., δεν νομιζω να εχεις θεματα. πρεπει να παιζεις ανετα.  το μονο που θα σου ελεγα -αν μπορεις- ειναι λιγο OC στον επεξεργαστη, ωστε να παει 4+ghz...!  

 

Τωρα, αν θες να το αλλαξεις σε R5 3600 για να παρεις FPS..., ΟΚ.... Ισως κερδισεις σε μερικα games που θελουν παραπανω Threads. αλλα....

1. ποσα παιχνιδια ειναι αυτα? 

2. επισης, συμφωνω με τον ORIC που λεει για τα ΗΖ στις οθονες.  και 200FPS να σου βγαλει το συστημα, εσυ παλι 60 θα μπορεις να δεις.

 

οσο για τα LOADING TIMES και την αποκρισιμοτητα -γενικοτερα- του συστηματος, ειδικα σε βαριες εφαρμογες, τον μικροτερο ρολο πλεον, παιζει ο επεξεργαστης και η καρτα γραφικων....!   στις ιστοσελιδες, παιζει ρολο και η ταχυτητα ιντερνετ που εχεις αλλα και τι ειδους σελιδες ειναι. καποιες σελιδες ειναι πολυ πιο "βαριες", απο αλλες...!! 

 

ΑΝ εισαι τυπος του  "πριν πατησω το κουμπι, θελω να εχει ανοιξει", πρεπει να ψαχτεις με τους δισκους.  θες M.2 NVMe,  με readings/writings της ταξεως  χιλιαδων ΜΒ/s ..!!   

 

και για να καταληξω.., οσον αφορα την RAM -γενικοτερα και οχι ειδικα για την δικη σου περιπτωση- εγω ειμαι υπερ της ποσοτητας, εναντι της ταχυτητας. αλλα.. δεν εννοω οτι θα παω και στις πιο αργες. εννοω οτι θα προτιμουσα σε ενα συστημα RYZEN (πχ, μιας και σκεφτεσαι να πας εκει) να βαλω 32GB στα 3200mhz και να ειναι σταθερα, παρα να βαλω 16gb στα 3800-4000MHZ που ειναι στην τσιτα και δεν ξερω καν αν ειναι σταθερα 24/7....! 

Τον επεξεργαστη μου τον εχω OC στα 4.2 και αγορασα και εναν M2 (SAMSUNG EVO 970 PRO) οπου απο εκει το συστημα κανει boot...παρολα αυτα δεν εχω την αποκριση και ταχυτητα που περιμενα και σκεφτομαι μηπως ειναι και οι μνημες.

Επισης ειμαι πολυ ευχαριστημενος με τα 60 fps προς το παρων και δεν βλεπω να προβαινω σε αγορα οθονης στο αμεσο μελλον.

Link to comment
Share on other sites

¨οσον αφορα την RAM -γενικοτερα και οχι ειδικα για την δικη σου περιπτωση- εγω ειμαι υπερ της ποσοτητας, εναντι της ταχυτητας. αλλα.. δεν εννοω οτι θα παω και στις πιο αργες. εννοω οτι θα προτιμουσα σε ενα συστημα RYZEN (πχ, μιας και σκεφτεσαι να πας εκει) να βαλω 32GB στα 3200mhz και να ειναι σταθερα, παρα να βαλω 16gb στα 3800-4000MHZ ¨¨

 

Αγαπητέ  cabdik   μας  προβλημάτισες ...

Γνωρίζουμε  ότι  η  ταχύτητα  της  μνήμης  και  τα  timings  παίζουν  σημαντικό ρόλο ...

Το  μέγεθος  σε  πολύ  λίγες  εφαρμογές  δεν  επαρκεί  ,   πχ  τα  2 Χ 8 = 16 GB  είναι  υπεραρκετά  για  βαρβάτα  ακόμα  σήμερα  παιγνίδια ...πρέπει  να  κάνεις  δηλαδή  κάτι  πολύ  εξεζητημένο  για   32GB  ή  64GB μάλλον  ψυχολογικός  θα  είναι  ο  λόγος  για  να  πας  εκεί..

Τα  σημερινά  M/B  με  νέας  γενιάς  intel  ή  RYZEN  ακόμα  και  στα  4000+  MHz  δεν  έχουν  νομίζω  θέματα 

Πραγματικά  βρίσκομαι  σε  ένα  δίλημμα  και  εγώ  αλλά  μάλλον  θα  προτιμούσα  το  16GB  κοντά  στα  3600+  , μάλιστα  σκέφτομαι  να  μεταβώ  σε  G skill     F4-3600C16D-16GTZR με  16-16-16-36  χρονισμούς  παρά  σε  G skill  F4-3600C16D-32GTZNC με  16-19-19-39 ...Διαφορά  τιμής  65 €

Αυτή  τη  στιγμή  παίζω με  μια  GIGABYTE   MASTER Z390  +  9900K INTEL  + 16 GB  CORSAIR VENGEANCE RGB PRO 3200 

Μήπως  είναι  και  υπερβολή  ??????

Περιμένω  την  απάντηση  και  τη  συνέχεια  της  κουβέντας

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Δημήτρης Μπιστιόλης έγραψε:

Τον επεξεργαστη μου τον εχω OC στα 4.2 και αγορασα και εναν M2 (SAMSUNG EVO 970 PRO) οπου απο εκει το συστημα κανει boot...παρολα αυτα δεν εχω την αποκριση και ταχυτητα που περιμενα και σκεφτομαι μηπως ειναι και οι μνημες.

Επισης ειμαι πολυ ευχαριστημενος με τα 60 fps προς το παρων και δεν βλεπω να προβαινω σε αγορα οθονης στο αμεσο μελλον.

 

Αρα, εισαι σε καλο επιπεδο hardware, δεν πρεπει να εχεις καποιο τρελο "Bottleneck"..!   

 

το επομενο...., αυτο που μου ερχεται στο μυαλο, ειναι αν ειναι πολυ καλα σεταρισμενο το συστημα σε Software. δδλ μηπως ειναι φορτωμενο με πολλα αχρηστα προγραμματα που εκκινουν μαζι με τα WIN και "βαραινουν" το συστημα. δεν μπορω να ξερω ακριβως καθως δεν ειμαι μπροστα στο πισι σου.

επισης, παιζει ρολο αν καποιες εφαρμογες που δουλευεις -εκτος Windows- τις εχεις σε αλλους δισκους HDD. αυτο θα εχει καποια επιβραδυνση στη συμπεριφορα, καθως οι HDD θα αργουν να διαβαστουν.  

 

μπορεις -αν θες να τσεκαρεις αν σε κρατανε οι μνημες- να κανεις μερικα τεστ με τις μνημες οπως τις εχεις στα 2800, και με τις μνημες στην εργοστασιακη τους συχνοτητα, δλδ στα 2133. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος velipsi έγραψε:

¨οσον αφορα την RAM -γενικοτερα και οχι ειδικα για την δικη σου περιπτωση- εγω ειμαι υπερ της ποσοτητας, εναντι της ταχυτητας. αλλα.. δεν εννοω οτι θα παω και στις πιο αργες. εννοω οτι θα προτιμουσα σε ενα συστημα RYZEN (πχ, μιας και σκεφτεσαι να πας εκει) να βαλω 32GB στα 3200mhz και να ειναι σταθερα, παρα να βαλω 16gb στα 3800-4000MHZ ¨¨

 

Αγαπητέ  cabdik   μας  προβλημάτισες ...

Γνωρίζουμε  ότι  η  ταχύτητα  της  μνήμης  και  τα  timings  παίζουν  σημαντικό ρόλο ...

Το  μέγεθος  σε  πολύ  λίγες  εφαρμογές  δεν  επαρκεί  ,   πχ  τα  2 Χ 8 = 16 GB  είναι  υπεραρκετά  για  βαρβάτα  ακόμα  σήμερα  παιγνίδια ...πρέπει  να  κάνεις  δηλαδή  κάτι  πολύ  εξεζητημένο  για   32GB  ή  64GB μάλλον  ψυχολογικός  θα  είναι  ο  λόγος  για  να  πας  εκεί..

Τα  σημερινά  M/B  με  νέας  γενιάς  intel  ή  RYZEN  ακόμα  και  στα  4000+  MHz  δεν  έχουν  νομίζω  θέματα 

Πραγματικά  βρίσκομαι  σε  ένα  δίλημμα  και  εγώ  αλλά  μάλλον  θα  προτιμούσα  το  16GB  κοντά  στα  3600+  , μάλιστα  σκέφτομαι  να  μεταβώ  σε  G skill     F4-3600C16D-16GTZR με  16-16-16-36  χρονισμούς  παρά  σε  G skill  F4-3600C16D-32GTZNC με  16-19-19-39 ...Διαφορά  τιμής  65 €

Αυτή  τη  στιγμή  παίζω με  μια  GIGABYTE   MASTER Z390  +  9900K INTEL  + 16 GB  CORSAIR VENGEANCE RGB PRO 3200 

Μήπως  είναι  και  υπερβολή  ??????

Περιμένω  την  απάντηση  και  τη  συνέχεια  της  κουβέντας

 

 

δεν ειπα οτι δεν παιζουν ρολο. γενικοτερα, σαφεστατα και παιζουν ρολο.  

 

ειναι γνωστο ομως οτι στους Ιντελ, δεν ειχε ποτε τοση μεγαλη επιδραση, οπως εχει τωρα στους RYZEN, η ταχυτητα και τα timings.  υπαρχουν απειρα τεστ μνημων σε πλατφορμες Ιντελ που αποδεικνυουν οτι οι ταχυτερες μνημες ειχα μικρη επιδραση στην γενικοτερη ταχυτητα. και αυτο ηταν και ενα απο τα πλεονεκτηματα των Ιντελ γιατι και με φθηνες μνημες, μπορουσες να κανεις την δουλεια σου, χωρις να εχει μεγαλο αντικτυπο σε επιδοσεις.  κατι που δεν συμβαινει με τους RYZEN. 

 

 

εκοψες την παραγραφο ομως και θα σε μαλωσω........

 

"και για να καταληξω.., οσον αφορα την RAM -γενικοτερα και οχι ειδικα για την δικη σου περιπτωση- εγω ειμαι υπερ της ποσοτητας, εναντι της ταχυτητας. αλλα.. δεν εννοω οτι θα παω και στις πιο αργες. εννοω οτι θα προτιμουσα σε ενα συστημα RYZEN (πχ, μιας και σκεφτεσαι να πας εκει) να βαλω 32GB στα 3200mhz και να ειναι σταθερα, παρα να βαλω 16gb στα 3800-4000MHZ που ειναι στην τσιτα και δεν ξερω καν αν ειναι σταθερα 24/7....!"   

 

αυτη ειναι μια προσωπικη μου γενικοτερη αποψη και δεν εχει να κανει με κατι συγκεκριμενο.  αλλα οπως βλεπεις στην τελευταια προταση -την οποια εκοψες- λεω οτι προτιμω να βαλω λιγο χαμηλοτερη ταχυτητα που ξερω οτι θα ειναι SOLID ROCK- παρα να ψαχνω την μεγιστη και να μου κανει ασταθειες..! !   και εβαλα τα 2 παραδειγματα (32gb 3200MHZ / 16gb/4000++) επειδη εχουν παραπλησιες τιμες. 

  •  
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

G skill     F4-3600C16D-16GTZR με  16-16-16-36  χρονισμούς 

πριν 2 ώρες, το μέλος cabdik έγραψε:

δεν ειπα οτι δεν παιζουν ρολο. γενικοτερα, σαφεστατα και παιζουν ρολο.  

 

ειναι γνωστο ομως οτι στους Ιντελ, δεν ειχε ποτε τοση μεγαλη επιδραση, οπως εχει τωρα στους RYZEN, η ταχυτητα και τα timings.  υπαρχουν απειρα τεστ μνημων σε πλατφορμες Ιντελ που αποδεικνυουν οτι οι ταχυτερες μνημες ειχα μικρη επιδραση στην γενικοτερη ταχυτητα. και αυτο ηταν και ενα απο τα πλεονεκτηματα των Ιντελ γιατι και με φθηνες μνημες, μπορουσες να κανεις την δουλεια σου, χωρις να εχει μεγαλο αντικτυπο σε επιδοσεις.  κατι που δεν συμβαινει με τους RYZEN. 

 

 

εκοψες την παραγραφο ομως και θα σε μαλωσω........

 

"και για να καταληξω.., οσον αφορα την RAM -γενικοτερα και οχι ειδικα για την δικη σου περιπτωση- εγω ειμαι υπερ της ποσοτητας, εναντι της ταχυτητας. αλλα.. δεν εννοω οτι θα παω και στις πιο αργες. εννοω οτι θα προτιμουσα σε ενα συστημα RYZEN (πχ, μιας και σκεφτεσαι να πας εκει) να βαλω 32GB στα 3200mhz και να ειναι σταθερα, παρα να βαλω 16gb στα 3800-4000MHZ που ειναι στην τσιτα και δεν ξερω καν αν ειναι σταθερα 24/7....!"   

 

αυτη ειναι μια προσωπικη μου γενικοτερη αποψη και δεν εχει να κανει με κατι συγκεκριμενο.  αλλα οπως βλεπεις στην τελευταια προταση -την οποια εκοψες- λεω οτι προτιμω να βαλω λιγο χαμηλοτερη ταχυτητα που ξερω οτι θα ειναι SOLID ROCK- παρα να ψαχνω την μεγιστη και να μου κανει ασταθειες..! !   και εβαλα τα 2 παραδειγματα (32gb 3200MHZ / 16gb/4000++) επειδη εχουν παραπλησιες τιμες. 

  •  

δηλαδή  ανα  κατάλαβα  καλά  και  για  δικιά  μου  βοήθεια  το  λέω  ...στην  περίπτωσή  μου  με  το Z390  και  τον 9900Κ  δεν  θα  έδινες  φράγκο  να  πας  από  τις  corsair  pro rgb 16GB  3200 Mhz  με  16-18-18-36  στις  G skill   3600Mhz  F4-3600C16D-16GTZR με  16-16-16-36  χρονισμούς  . Υπερβολή  εεε??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, velipsi said:

στην  περίπτωσή  μου  με  το Z390  και  τον 9900Κ  δεν  θα  έδινες  φράγκο  να  πας  από  τις  corsair  pro rgb 16GB  3200 Mhz  με  16-18-18-36  στις  G skill   3600Mhz  F4-3600C16D-16GTZR με  16-16-16-36  χρονισμούς  .

έτσι.

Για να είμαστε 100% ακριβολόγοι, αν ήταν 1 φράγκο, μπορεί να το έδινα. Όταν σε οποιοδήποτε ανάλογο θέμα, η συζήτηση είναι αν αξίζει να πληρώσει κάποιος κάτι παραπάνω και πόσο είναι το «κάτι», υπάρχει πάντα στοιχείο υποκειμενικότητας. Κάποιος 1 φράγκο θα το έδινε αλλά όχι 2, άλλος θα έδινε 2 αλλά όχι 3 κοκ. Κολοκυθιά. Αναλόγως του πόση αξία έχει το Χ ποσόν για συγκεκριμένο άτομο και πόση αξία έχει για το συγκεκριμένο άτομο το όφελος που θα πάρει. Αυτοί οι χρονισμοί στις μνήμες που γράφεις, στα συγκεκριμένα συστήματα, δεν θα άξιζαν για το συντριπτικό ποσοστό των χρηστών. Φαντάζομαι για να ρωτά κάποιος μάλλον ανήκει σε αυτό το συντριπτικό ποσοστό, αν ανήκε στο απειροελάχιστο ποσοστό εκείνων για τους οποίους θα είχε νόημα η μετάβαση συνήθως θα το ήξερε χωρίς να ρωτήσει.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

έτσι.

Για να είμαστε 100% ακριβολόγοι, αν ήταν 1 φράγκο, μπορεί να το έδινα. Όταν σε οποιοδήποτε ανάλογο θέμα, η συζήτηση είναι αν αξίζει να πληρώσει κάποιος κάτι παραπάνω και πόσο είναι το «κάτι», υπάρχει πάντα στοιχείο υποκειμενικότητας. Κάποιος 1 φράγκο θα το έδινε αλλά όχι 2, άλλος θα έδινε 2 αλλά όχι 3 κοκ. Κολοκυθιά. Αναλόγως του πόση αξία έχει το Χ ποσόν για συγκεκριμένο άτομο και πόση αξία έχει για το συγκεκριμένο άτομο το όφελος που θα πάρει. Αυτοί οι χρονισμοί στις μνήμες που γράφεις, στα συγκεκριμένα συστήματα, δεν θα άξιζαν για το συντριπτικό ποσοστό των χρηστών. Φαντάζομαι για να ρωτά κάποιος μάλλον ανήκει σε αυτό το συντριπτικό ποσοστό, αν ανήκε στο απειροελάχιστο ποσοστό εκείνων για τους οποίους θα είχε νόημα η μετάβαση συνήθως θα το ήξερε χωρίς να ρωτήσει.

 

ή  στο ποσοστό εκείνων που  για  ψυχολογικούς  λόγους μεταβαίνουν  σε  κάτι  ή  για  την   τρέλα  μας . Πάντως  συμφωνώ  ότι  πολλά  πράγματα  δεν  τα  βλέπουμε  παρά  μόνο  στα  μετρό προγράμματα ...  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος velipsi έγραψε:

G skill     F4-3600C16D-16GTZR με  16-16-16-36  χρονισμούς 

δηλαδή  ανα  κατάλαβα  καλά  και  για  δικιά  μου  βοήθεια  το  λέω  ...στην  περίπτωσή  μου  με  το Z390  και  τον 9900Κ  δεν  θα  έδινες  φράγκο  να  πας  από  τις  corsair  pro rgb 16GB  3200 Mhz  με  16-18-18-36  στις  G skill   3600Mhz  F4-3600C16D-16GTZR με  16-16-16-36  χρονισμούς  . Υπερβολή  εεε??

 

τπτ δεν ειναι υπερβολη.  ειναι θεμα του τι θελει ο καθενας, και τι ζηταει.  αν ζητας το απολυτο, θα δωσεις οσα-οσα για να το παρεις.  

 

για μενα -καθαρα προσωπικη αποψη-  ειναι το τι κερδιζεις με αυτο που θα αγορασεις.  αν ζηταει πολλα, για να δωσει λιγα, οχι δεν θα το αγοραζα.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Helly said:

Σε INTEL σε AMD ειναι πολυ μεγαλυτερη η διαφορα.Εννοειται αξιζει η γρηγοροτερη ταχυτερη ram.

βεβαίως. Όμως η αρχική ερώτηση ήταν για intel, μάλιστα ενώ υπάρχει ήδη μνήμη, ούτε καν να είναι υποχρεωτικό να αγοραστεί τώρα κι αφορούσε κιόλας ορατή αύξηση σε fps:

 

 

On 2/19/2020 at 7:44 PM, Δημήτρης Μπιστιόλης said:

Αν προβω σε αναβαθμιση ram στα 3200 με προοπτικη αναβαθμισης σε ryzen 3600 απο τον 6600k που εχω τωρα,θα δω στο τωρινα συστημα μου αυξηση επιδοσεων σε fps

εδώ η απάντηση είναι ότι δεν αξίζει η συγκεκριμένη αλλαγή για τον συγκεκριμένο λόγο. Αν υπάρχει άλλος λόγος για να γίνει τώρα η αγορά, π.χ. νομίζω ότι θα ακριβύνει η μνήμη για όποτε είναι να περάσω σε Ryzen και προτιμώ να αγοράσω τώρα, αυτό το κίνητρο δεν έχει σχέση με αισθητή αύξηση fps στον 6600K.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μέρες κάνω δόκιμες με oc τη ram σημειώνοντας τα νούμερα στα benchmarks
Μιας και συζητάτε για ram αφήνω εδώ τα νούμερα που έχω σημειώσει μέχρι τώρα που δίνουν μια ιδέα πόσο επηρεάζει η συχνότητα κυρίως τις επιδόσεις 
 

Spoiler

ο τρόπος που προχωράω είναι oc στη freq αρχικά benchmark κρατώντας τα νούμερα σε αρχείο μετά stress test και το κρατώ εκεί για 2-3 μέρες με χρήση κυρίως gaming, μετά πάλι bump ένα step επάνω  και πάει λέγοντας...


STOCK CPU

3200 @14 14 14 34 560 XMP
Read 45256 MB/s
Write 46524 MB/s
Copy 41171 MB/s
Latency 44,7 ns

3333 @14 14 14 32 584
Read 47222 MB/s
Write 47900 MB/s
Copy 42921 MB/s
Latency 43,9 ns

3466 @14 14 14 32 607
Read 48724 MB/s
Write 49512 MB/s
Copy 44842 MB/s
Latency 43,1 ns

3600 @14 14 14 32 630 
Read 50125 MB/s
Write 51648 MB/s
Copy 46269 MB/s
Latency 42,1 ns

3600 @14 14 14 32 520
Read 51209MB/s
Write 52525 MB/s
Copy 46608 MB/s
Latency 41,5 ns

CPU 4,6 - CPU CACHE 4,6

3600 @14 14 14 32 480
Read 52515 MB/s
Write 53209 MB/s
Copy 46988 MB/s
Latency 39,7 ns

3733 @14 14 14 32 480
Read 53108 MB/s
Write 53979 MB/s
Copy 47748 MB/s
Latency 38.1 ns

Από εδώ και πάνω πρέπει είτε να χαλαρώνω τα timings η να δώσω πάρα πολύ ρεύμα

Έγινε επεξεργασία από Deus
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει και κάποιες άλλες δοκιμές  για να δω νούμερα αλλά δεν έχω κρατήσει σημειώσεις
Αυτό που είδα για άλλη μια φορά είναι ότι  μια ram στα 3600 με ποιο χαλαρά timings έχουν χαμηλότερες επιδόσεις από μια ram στα 3200 με σφιχτά timings 

Δεν υπάρχει λόγος να "ζηλεύει" κάποιος τις ram με υψηλό χρονισμό και timings σαν ξεχειλωμένα σώβρακα  το καλύτερο είναι ο συνδυασμός των δυο μέχρι εκεί που αντέχει η τσέπη - είναι διατεθειμένος κάποιος να ξοδέψει

Τώρα για το πόσο αξίζει το κόστος σε σχέση με τις επιδόσεις είναι άλλο θέμα

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

γενικά ναι πιο γρήγορη ραμ βοηθάει
το πόσο ακριβώς εξαρτάται από πολλά πράγματα όπως λένε και πάνω
 

εγώ πάντως θα βάλω και μια άλλη όψη, το οικονομικό
ram και ssd's έχουν πάρει πάλι την ανιούσα
οπότε αν σκοπεύεις να στήσεις άλλο σύστημα σε ddr4 σύντομα (μέσα στο 2020 ίσως αρχές 21) καλό θα ήταν (εφόσον μπορείς) να κάνεις τώρα τις αγορές σου σε αυτά τα είδη


εξάλλου
αν θέλεις αναβάθμιση αγόρασε ένα 2x16 kit στα 3200/3600
το βάζεις από τώρα πάνω στον υπολογιστή σου
ακόμη και να μην δουλέψει στις συχνότητες αυτές (δεν ξέρω πόσο άνετα σηκώνουν σε ddr4, έχω μείνει σε ddr3), έχεις μεγαλύτερη χωρητικότητα (και πιθανά πιο σφιχτά timmings, έχουν και αυτά την σημασία τους)
όταν και εαν αναβαθμίσεις θα είχες μνήμες ικανές για το τότε hardware σου (και έχεις τα απαραίτητα 2 memory slots αν ποτέ αποφασίσεις να πας σε 4x16=64gb ram)
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.