Jump to content



νέο σύστημα, επιλογή μητρικής


Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Θέλω να στήσω ένα καινούριο σύστημσ, απο cpu έχω καταλήξει σε

3600

Ram G.Skill RipjawsV 16GB(2x8GB) DDR4 3200MHz

gt 1030 msi 

NV MSI GeForce GT 1030 2G LP OC

δισκοι, τροφοδοτικα κτλ υπάρχουν.

 

το προβλήμα μου είναι η μητρική. 

 

MSI MPG X570 GAMING PLUS ή

MSI tomahawk max ?

 

Το σύστημα θα χρησιμοποιείται για δουλεία, γραφείου, και επεξεργασία video( απο gopro 2k) , και κάποια network simulators.

Με ενδιαφέρουν οι αρκετές usb.

Αξίζει να πάω σε x570 ? για τις εξτρα usb? ή να παώ σε tomahawk max με κάποια κάρτα usb εξτρα?

Το μηχάνημα προορίζεται να βγάλει 5ετία...

Ευχαριστώ..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρει το overclock.

επίσης για το οικονομικό, προτιμώ να δώσω κατί παραπάνω για future-proof  για να είμαι οκ για την 5ετία. Αλλα να μην φύγω πάνω απο 200 για μητρική.

Δεν θα ήθελα να πάω σε asrock.

 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς την MSI καλύτερη από την ASRock ? ( δεν είναι! ).

Feature-proof από τι άποψη ?

Αναβαθμίσιμη δεν είναι καμμία μητρική παραπάνω από την άλλη.

Δεν θα γίνει κάποια τωρινή μητρική π.χ. PCI-Express Generation 5 όταν αυτό βγεί.

 

Αυτό που θα έπρεπε να σε νοιάξει περισσότερο μιας και είδα πως λες για ορίζοντα 5ετίας, είναι:

 ποιοτικά εξαρτήματα ( αποκλείεις τις πολύ φτηνές )
 καλή ψύξη σε VRM ( γιατί στα πολύ πολύ ζεστά και κακοψυγμένα κυκλώματα τροφοδοσίας είναι και η περισσότερη πιθανότητα σε βάθος χρόνου να σκάσει κάτι παραδίπλα, τα mosfet δύσκολα λόγω αντοχών, τα παραδίπλα όμως πράγματα δεν είναι για 105C+ temps και συνεχόμενα )

 

Αφού θες να δώσεις ως 200, πρότασή μου είναι κάτι σαν τη Asus TUF Gaming X570 Plus

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε αυτά που λες.

(για να με καλύψει στο μέλλον, οπως το έχω στο μυαλό μου) Θέλω να έχει αρκετές usb,  προτιμώ και φυσικα να είναι 3.1 Και 3.2 κάτι που θεωρώ μελλοντικά θα χρειαστεί μιας και μεταφέρω πολλά αρχεία και μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος magicman έγραψε:

Συμφωνώ σε αυτά που λες.

(για να με καλύψει στο μέλλον, οπως το έχω στο μυαλό μου) Θέλω να έχει αρκετές usb,  προτιμώ και φυσικα να είναι 3.1 Και 3.2 κάτι που θεωρώ μελλοντικά θα χρειαστεί μιας και μεταφέρω πολλά αρχεία και μεγάλα.

 

Έρχονται οι B550  μητρικές οι οποίες θα δίνουν PCI-E V4.0 για την κάρτα γραφικών και τον NVME . Λογικά θα αντικαταστήσουν τις Β450 στην αγορά στις αντίστοιχες τιμές.

 

Επίσης στην θέση σου από τις υπάρχουσες θα διάλεγα MSI B450 TOMAHAWK MAX για τον λόγο πως μπορεί να κρατήσει ακόμα και τον κορυφαίο 16 πύρηνο της σημερινής αγοράς.

Αν βγει η αντίστοιχη B550 με το ίδιο VRM θα γίνει ανάρπαστη.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η  Asus TUF Gaming X570 Plus φαινεται πολυ καλη απο πλευρας usb. που χρειαζομαι, αν και τα led κτλ μου ειναι περιττα.

Το αλλο είναι να πάω για την Tomahawk max, και να βγάλω με κάποιο καλώδιο εξτρα usb3.1-3.2 απο την μητρικη(υπάρχει κάτι τετοιο δοκιμασμένο?)

 

ή περιμένω για b550, που δεν βρηκα κατί για release date στο internet... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος magicman έγραψε:

Δεν θα ήθελα να πάω σε asrock.

 

??? αυτο δε βγαζει καν νοημα... ισα ισα η taichi και taichi ultimate ειναι οι πιο ΥΠΕΡ-ΠΛΗΡΗΣ μητρικες που κυκλοφορουν (παλιοτερα και η Fatality gaming pro, ενω τωρα βγηκε και η Creator που δειχνει ακομα πιο πληρεστατη). Βεβαια αυτοι οι τυποι ειναι πανω απ το budget που θετεις , αλλα απλα το λεω μια και πας να συγκρινεις με MSI!!!! 

Έγινε επεξεργασία από Nick74
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

διαβασα οτι θα βγει σύντομα ή tomahawk x570, και φαίνεται τούμπανο απο χαρακτηρστικά. εχει κανεις καμια εικόνα πότε θα κυκλοφορήσει? η ashrock στις φθηνες, εχω ακούσει απο φίλους αρκετα πρόβλήματα για αυτό το λεω.

Link to comment
Share on other sites

On 3/27/2020 at 11:17 AM, fatalara said:

Γιατι σε νοιαζει ποσα usb θα εχει? Παρε ενα hub να κανεις τι δουλεια σου.

 

Ακριβώς.

Για να σε βοηθήσω:

α) Πόσες USB συσκευές θες ταυτόχρονα συνδεδεμένες;

β) Τι συσκευές είναι αυτές; (πχ 2χ φλασακια, 2χ σκληροί (HDD? SSD?), 2x περιφερειακά (κάμερες/ποντίκια/κλπ)

 

Πχ όλα τα περιφερειακά μπαίνουν με hub σε ενα usb2

Σκληροί HDD τους βάζεις όπου θες (βάζεις και 2-3 με  hub σε USB3)

Φλασάκια συνήθως δεν τα έχεις κουμπωμένα όλη μέρα στο πισί

Έχεις σφαίρα εξ.σκληρούς/φλασάκια;

 

Όσο για future proof και αξιοπιστία:

Ότι είπαν τα παιδιά πάνω και επίσης δες και εσύ τι διατίθεσαι να κάνεις στο μέλλον.

Λες οτι θες ταχύτητα στις αντιγραφές. Θα αγοράσεις όμως flashaki που πιάνει usb3.2 ταχύτητες ή απλά θα το έχεις να κάθεται;

Έγινε επεξεργασία από l2phile
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/27/2020 at 11:05 AM, magicman said:

διαβασα οτι θα βγει σύντομα ή tomahawk x570, και φαίνεται τούμπανο απο χαρακτηρστικά. εχει κανεις καμια εικόνα πότε θα κυκλοφορήσει?

στο gamer nexus που μόλις γυρισε απο tapei η msi  του ειπε οτι θα καθυστερήσει λογω κορονοιου και μάλλον θα παει προς Αυγουστο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μ αρέσει που δεν ήθελες να πας πάνω από τα 200 για μητρική. 

Καλοδούλευτη λοιπόν αν και υπερβολική για αυτά που ζητάς. Το future proof που θες το είχες δεδομένο με τα μισά λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.