Jump to content



Εσωτερική καλωδίωση τηλεφώνου


ioanskou4

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και ελπίζω να είστε όλοι υγιείς,

 

Πριν λίγες ημέρες μετακόμισα σε περιοχή της Αθήνας σε ένα παλιό αλλά καλοδιατηρημένο διαμέρισμα. Έβαλα το 50 Mbps πακέτο του ΟΤΕ αλλά η ταχύτητα μου φθάνει μέχρι τα 19 Mbps. 

 

Συνεπώς υπέβαλα αίτημα στον ΟΤΕ να έρθουν να κοιτάξουν τι γίνεται. Ήρθαν την επόμενη ημέρα και διαπίστωσαν πως στο σημείο όπου φθάνει το καλώδιο του ΟΤΕ στο σπίτι η σύνδεση είναι μια χαρά. Μου είπαν πως το θέμα εντοπίζεται στην καλωδίωση του σπιτιού και πως για να μην μπλέκω με τις παλιές καλωδιώσεις που βρίσκονται εντός τοίχου μπορώ να τραβήξω εγώ ένα καλώδιο μέχρι το σπίτι μου και να το περάσω μέσω ενός τοίχου/κάσας κτλ. 

Κάτι τέτοιο είναι εύκολο καθώς δεν απέχω πολύ από το σημείο όπου φθάνουν τα καλώδιο του ΟΤΕ. Από ότι έχω δει θέλω ένα καλώδιο UTP (κατά προτίμηση cat 5 ή 6 ) Που θα ξεκινά από το σημείο που φθάνει ο ΟΤΕ μέχρι το σπίτι. Το ερώτημα μου είναι πως θα συνδέσω το καλώδιο αυτό στο ρούτερ που έχει ως είσοδο DSL καλωδιο. Υπάρχει κάποιου είδους αντάπτορας ? Τι προτείνεται?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε το πιο φτηνό cat5e που θα βρεις ατερμάτιστο με το μέτρο και σωλήνες Κουβίδη για να το προστατεύσεις. Για να κουμπώσει στην είσοδο του μόντεμ θέλει βύσμα rj11. Αν δε θέλεις να αγοράσεις και την πρέσσα, πάρε ένα κουτάκι που μπορείς να το τερματίσεις με κατσαβίδι και βάζεις ένα μικρό τηλεφωνικό καλώδιο ενδιάμεσα.

Στη ρεγκλέτα λογικά θέλει Κρόνε αλλά και με ένα λεπτό κατσαβίδι μπορείς να σπρώξεις το καλώδιο στη σχισμή.

Έγινε επεξεργασία από trendy
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ο "τεχνικος" , ποση ταχυτητα διαβασε με το οργανο του οταν σε μετρησε? 

Γιατι αμα σου ειπε απλα οτι "εως εδω ειμαστε καλα απο μερος μας" , ισως να λεει και μ@λ@κιες . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

Δηλαδη ο "τεχνικος" , ποση ταχυτητα διαβασε με το οργανο του οταν σε μετρησε? 

Γιατι αμα σου ειπε απλα οτι "εως εδω ειμαστε καλα απο μερος μας" , ισως να λεει και μ@λ@κιες . 

 

Ο τεχνικός του ΟΤΕ μέτρησε στις αναμονές του ΟΤΕ στο σπίτι κανονικά 50 Mbps. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος slalom έγραψε:

Φτιαξε πρωτα την εσωτερικη καλωδιωση και μετα βλεπεις για εξω

 

Λόγω του ότι το σπίτι είναι παλιό χωρίς επικαιροποιημένα σχέδια κτλ δύσκολα να βρω ηλεκτρολόγο με μεράκι να την αντικαταστήσει με ατσαλίνα κτλ. Οπότε έλεγα μιας και η απόσταση από το κουτί του ΟΤΕ είναι μικρή, να τραβήξω μια γραμμή και να τελειώνω

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος trendy έγραψε:

Πάρε το πιο φτηνό cat5e που θα βρεις ατερμάτιστο με το μέτρο και σωλήνες Κουβίδη για να το προστατεύσεις. Για να κουμπώσει στην είσοδο του μόντεμ θέλει βύσμα rj11. Αν δε θέλεις να αγοράσεις και την πρέσσα, πάρε ένα κουτάκι που μπορείς να το τερματίσεις με κατσαβίδι και βάζεις ένα μικρό τηλεφωνικό καλώδιο ενδιάμεσα.

Στη ρεγκλέτα λογικά θέλει Κρόνε αλλά και με ένα λεπτό κατσαβίδι μπορείς να σπρώξεις το καλώδιο στη σχισμή.

Οτι ειπε ο φιλος.

Καλυτερα τετοιο καλωδιο ομως, τηλεφωνικο PET

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, fatalara said:

Παιδια επειδη με ενδιαφερει και εμενα, οπτικη μπορουμε να περασουμε απο το κουτι της πολυκατοικιας μεχρι το σπιτι; Και ποσο πει περιπου;

Δεν ανοίγεις θέμα να τα πούμε εκεί; Είχα ρωτήσει προ καιρού κάτι ανάλογο, η απάντηση των παιδιών ήταν ότι δεν αξίζει να το κάνω προκαταβολικά εάν δεν πρόκειται να μπει αμέσως πακέτο σύνδεσης με οπτική. Αληθινή οπτική όχι οποιοδήποτε ονομάζουν απατηλά fiber.

Έτρεχαν κάτι πακέτα επιδοτήσεων για συγκεκριμένους ταχυδρομικούς κώδικες, κανονικά είχαν ημερομηνία λήξης την 31η Μαρτίου. Δεν γνωρίζω αν πήραν παράταση λόγω των μέτρων. Εν τω μεταξύ διάβασα κιόλας και πήρα μια μικρή ιδέα τι συμβαίνει. Τα έχω ξαναγράψει κάπου, αν δεν τα έχεις διαβάσει πες μου να στα ξαναγράψω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος ioanskou4 έγραψε:

 

Λόγω του ότι το σπίτι είναι παλιό χωρίς επικαιροποιημένα σχέδια κτλ δύσκολα να βρω ηλεκτρολόγο με μεράκι να την αντικαταστήσει με ατσαλίνα κτλ. Οπότε έλεγα μιας και η απόσταση από το κουτί του ΟΤΕ είναι μικρή, να τραβήξω μια γραμμή και να τελειώνω

 

Δεν ειπα να αλλαξεις καλωδια

 

Αλλαζεις την πρωτη πριζα με μια διπλη, αναλογα τι συνδεση εχεις τα φτιαχνεις οπως το αναλογο σχημα

 

Τηλεφωνία.png

Έγινε επεξεργασία από slalom
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Papakitou έγραψε:

Οτι ειπε ο φιλος.

Καλυτερα τετοιο καλωδιο ομως, τηλεφωνικο PET

Ακριβό, με 32 λεπτά το μέτρο έχει cat6

Και μπορείς να βρεις από 12 λεπτά.

Ό,τι κι αν βάλεις θα δουλέψει. Οπότε δε χρειάζεται να ξοδέψεις παραπάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.