Jump to content



Ανακατασκευή ταράτσας, επισκευές και μόνωση


Recommended Posts

1 hour ago, kavouras5 said:

προσπαθώ να βρω τρόπους το κατα δυνατόν να προστατεύσω απο τη διάβρωση αυτά τα σίδερα....

Ψάξε στα υλικά της SIka νομίζω ότι έχει διάφορα που προστατεύουν το σίδερο σε συνθήκες όπως αυτές που λές.

Δες και εδώ σε κάτι σχετικό :

http://okeanis.lib2.uniwa.gr/xmlui/bitstream/handle/123456789/2213/pol_201400678.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Νομίζω  είναι ακριβώς αυτό που ψάχνεις!  :) 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος kavouras5 έγραψε:

 

Συμφωνούμε απόλυτα...Τις ανοξείδωτες ντίζες της πρότεινα για το βίδωμα της πέργκολας στο έδαφος. Όχι για την ένωση παλαιού με νέο μπετόν.

Πολύ χρήσιμα και σωστά αυτά που λες για την ένωση παλαιού με νέο μπετόν, αντιμετωπίζω αυτες τις καταστάσεις τώρα σε οικοδομή παραθαλάσσια και προσπαθώ να βρω τρόπους το κατα δυνατόν να προστατεύσω απο τη διάβρωση αυτά τα σίδερα....

Τα βάφεις με μίνιο 

WWW.GOOGLE.COM

και τελείωσες, μας ανάγκαζε κάποτε η ΔΕΗ στα φράγματά της για να παραλάβει οπλισμό να είναι βαμμένα έτσι τα σίδερα.Και επειδή είναι και το αντικείμενό μου σε παραθαλάσσια μπετά αλλάζει (ανεβαίνει) η κατηγορία σκυροδέματος C25/30 πχ, υπάρχει ελάχιστη περιεκτικότητα σε τσιμέντο 350 κιλά, συγκεκριμένες διαβαθμίσεις των αδρανών, συγκεκριμένες απαιτήσεις περιεκτικότητας αέρα, λόγου νερού προς τσιμέντο, στεγανωτικό μάζας σαν πρόσθετο απαραίτητα, και ένα σωρό αλλά.

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

να πω μονάχα τούτο....πως επειδή οι "παλιοί" πατεράδες-πεθεροι έλεγαν ότι ήξεραν από οικοδομές (γενικά ...ήξεραν τα πάντα...από τσιμέντα, καλουπώματα, σιδεροκολλήσεις, μονώσεις, πλακάκια, υδραυλικά, ηλεκτρολογικά, πλέξιμο διπλο-τριπλοβελονιά κτλ κτλ)...έχουν γίνει τόσα εγκλήματα στις παλιές οικοδομές που δεν ανέχομαι να ακούω πλέον τη φράση "....παλιά έτσι τα έκαναν επειδή υπήρχε φτώχεια"... Ετσι τα έκαναν επειδή το έπαιζαν ξερόλες και είχαν μεγάλη ιδέα για τον εαυτό τους... δεν ΄ρώταγαν να μάθουν ή ακόμα και ρωτούσαν και μαθαιναν τον σωστό τρόπο, αυτός τους φαίνονταν ακριβός και θα το έφτιαχνα εκείνοι με μισα χρήματα...

αλλά τώρα έρχονται τα παιδιά τους να χρυσοπληρώνουν για να ξαναγίνουν σωστά οι δουλειές σε σπίτια παμπάλαια που για να ανακαινιστούν μένουν μόνο τα μπετά...Αυτά και σορρυ

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

δεν τα πρόλαβα τα off topic,  gmt κρίμα θα μείνω με την απορία. Lakiss είσαι ο άνθρωπός μου. Αυτός ο καυγάς θα γίνει στην πολυκατοικία που μένω. 

Ερώτηση 1: η γνώμη μου είναι ότι προηγούνται τα στηθαία και τα μπαλκόνια (επειδή εκεί υπάρχει και ποινική ευθύνη, πας αυτόφωρο σε συλλαμβάνουν κλπ αν γίνει ατύχημα και σκοτωθεί περαστικός, μάλιστα ευθύνονται όλοι νομίζω, διαχειριστής/ιδιοκτήτης/ένοικος) παρά η μόνωση της ταράτσας. Έχω δίκιο ή κακώς το λέω και είναι σωστοί όποιοι θέλουν να αρχίσει από μόνωση ταράτσας; (προφανώς το σενάριο να γίνουν όλα μαζί δεν παίζει, εξηγεί ο sstav στο περίπου γιατί)

Ερώτηση2: στα στηθαία/μπαλκόνια, έβαλες σκαλωσιά (πόσοι όροφοι είστε, καταλαβαίνω χαμηλό κτίριο με σένα ιδιοκτήτη, εμείς είμαστε 3 με πολλούς ιδιοκτήτες) ή όχι; Πριν λίγα χρόνια που φώναζα να τα φτιάξουν, πήρε η ηλίθια η θεία μου τρεις προσφορές: μία με κάνα 700άρι χωρίς σκαλωσιές τίποτα (μόνο μέσα από το μπαλκόνι ότι έκανε), μία κάπου στο 1500΄άρι (το γράφω με επιφύλαξη γιατί έχω ξεχάσει, αυτός θα έβαζε αναβατόρι κρεμασμένο από την ταράτσα  για να κάνει την εξωτερική δουλειά), ένας Πολωνός είπε γύρω στο 3500, αυτός είπε σκαλωσιά (αυτό σημαίνει πολεοδομική άδεια και περισσότερες μέρες εργασία) κλπ. Χωρίς να έχω ιδέα για υλικά κλπ, διαισθητικά έλεγα να πάμε στον Πολωνό (μάλιστα ζητούσα να φέρουμε μηχανικό αρχικά), φυσικά πήγαν στο 700άρι, παπάρας Ιρανός, φυσικά στα δυο χρόνια βλέπω πάλι ραγίσματα που στο μυαλό μου σημαίνει ότι πρέπει να ξαναγίνει η δουλειά ανθρώπινα και χωρίς μλκιες. 
Περί σκαλωσιάς πες μου σε παρακαλώ. Είναι αναγκαία ή μπορούν κι αλλιώς;

Παρατήρηση 3: (άσχετη. ασήμαντη, ενοχλητική αλλά ευκαιρία) γλΕΙφω = αν εννούμε το γλείψιμο, όπως γλώσσα κλπ. γλΥφω= αν εννοούμε γλυπτική, σμίλευση. Δεν με νοιαζουν τα γραμματικά αλλά είναι κοινό λάθος κι είναι ευκαιρία να το μάθουν όσοι διαβάζουν το νήμα.

Παρατήρηση 4: πόσο δικιο έχεις με τον γείτονα...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος sstav έγραψε:

να πω μονάχα τούτο....πως επειδή οι "παλιοί" πατεράδες-πεθεροι έλεγαν ότι ήξεραν από οικοδομές (γενικά ...ήξεραν τα πάντα...από τσιμέντα, καλουπώματα, σιδεροκολλήσεις, μονώσεις, πλακάκια, υδραυλικά, ηλεκτρολογικά, πλέξιμο διπλο-τριπλοβελονιά κτλ κτλ)...έχουν γίνει τόσα εγκλήματα στις παλιές οικοδομές που δεν ανέχομαι να ακούω πλέον τη φράση "....παλιά έτσι τα έκαναν επειδή υπήρχε φτώχεια"... Ετσι τα έκαναν επειδή το έπαιζαν ξερόλες και είχαν μεγάλη ιδέα για τον εαυτό τους... δεν ΄ρώταγαν να μάθουν ή ακόμα και ρωτούσαν και μαθαιναν τον σωστό τρόπο, αυτός τους φαίνονταν ακριβός και θα το έφτιαχνα εκείνοι με μισα χρήματα...

αλλά τώρα έρχονται τα παιδιά τους να χρυσοπληρώνουν για να ξαναγίνουν σωστά οι δουλειές σε σπίτια παμπάλαια που για να ανακαινιστούν μένουν μόνο τα μπετά...Αυτά και σορρυ

 

Έχεις ένα δίκιο. Τότε δεν υπήρχαν τα χημικά "βοηθήματα" που υπάρχουν σήμερα, επίσης το τσιμέντο έμπαινε "για άρωμα" στους σοβάδες, κυρίως ασβέστης και άμμος.

Όσες γραμματικές γνώσεις είχαν οι οικοδόμοι της εποχής άλλες τόσες είχαν και οι ιδιοκτήτες. Συνδυαζόμενα αυτά με την φτηνή δουλειά γινόταν το κακό.

Στην προκειμένη περίπτωση η κατασκευή είναι του 1972 και αν εξαιρέσουμε τις φθορές που γιγαντώθηκαν από τις εκατοντάδες γλάστρες και τα νερά έχει σταθεί πολύ καλά. Μετά από τόσους σεισμούς δεν έχει πουθενά ράγισμα/σκάσιμο, ούτε σε τοιχοποιία. Τα συνεργεία που χρειάστηκαν να τρυπήσουν το μπετό μου είπαν ότι ήταν πολύ δυνατό. Όσο και αν φαίνεται χάλια η ταράτσα στο διαμέρισμα τα ταβάνια δεν είχαν μύκητες και υγρασία. Γενικά δεν έχω παράπονα σαν κατασκευή.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος salde έγραψε:

 Ερώτηση 1: η γνώμη μου είναι ότι προηγούνται τα στηθαία και τα μπαλκόνια (επειδή εκεί υπάρχει και ποινική ευθύνη, πας αυτόφωρο σε συλλαμβάνουν κλπ αν γίνει ατύχημα και σκοτωθεί περαστικός, μάλιστα ευθύνονται όλοι νομίζω, διαχειριστής/ιδιοκτήτης/ένοικος) παρά η μόνωση της ταράτσας. Έχω δίκιο ή κακώς το λέω και είναι σωστοί όποιοι θέλουν να αρχίσει από μόνωση ταράτσας; (προφανώς το σενάριο να γίνουν όλα μαζί δεν παίζει, εξηγεί ο sstav στο περίπου γιατί)

Ερώτηση2: στα στηθαία/μπαλκόνια, έβαλες σκαλωσιά (πόσοι όροφοι είστε, καταλαβαίνω χαμηλό κτίριο με σένα ιδιοκτήτη, εμείς είμαστε 3 με πολλούς ιδιοκτήτες) ή όχι; Πριν λίγα χρόνια που φώναζα να τα φτιάξουν, πήρε η ηλίθια η θεία μου τρεις προσφορές: μία με κάνα 700άρι χωρίς σκαλωσιές τίποτα (μόνο μέσα από το μπαλκόνι ότι έκανε), μία κάπου στο 1500΄άρι (το γράφω με επιφύλαξη γιατί έχω ξεχάσει, αυτός θα έβαζε αναβατόρι κρεμασμένο από την ταράτσα  για να κάνει την εξωτερική δουλειά), ένας Πολωνός είπε γύρω στο 3500, αυτός είπε σκαλωσιά (αυτό σημαίνει πολεοδομική άδεια και περισσότερες μέρες εργασία) κλπ. Χωρίς να έχω ιδέα για υλικά κλπ, διαισθητικά έλεγα να πάμε στον Πολωνό (μάλιστα ζητούσα να φέρουμε μηχανικό αρχικά), φυσικά πήγαν στο 700άρι, παπάρας Ιρανός, φυσικά στα δυο χρόνια βλέπω πάλι ραγίσματα που στο μυαλό μου σημαίνει ότι πρέπει να ξαναγίνει η δουλειά ανθρώπινα και χωρίς μλκιες. 
Περί σκαλωσιάς πες μου σε παρακαλώ. Είναι αναγκαία ή μπορούν κι αλλιώς;

Παρατήρηση 3: (άσχετη. ασήμαντη, ενοχλητική αλλά ευκαιρία) γλΕΙφω = αν εννούμε το γλείψιμο, όπως γλώσσα κλπ. γλΥφω= αν εννοούμε γλυπτική, σμίλευση. Δεν με νοιαζουν τα γραμματικά αλλά είναι κοινό λάθος κι είναι ευκαιρία να το μάθουν όσοι διαβάζουν το νήμα.

Παρατήρηση 4: πόσο δικιο έχεις με τον γείτονα...

1) Η φτιάχνεις τα μπαλκόνια και γλυτώνεις φυλακή, η δεν κάνεις τίποτα. Δεν μπορείς να κάνεις μόνωση με σάπια στηθαία.

2) 1ος όροφος. Μονοκατοικία. Για σωστή δουλειά θέλει σκαλωσιά με πλέγμα μέχρι κάτω. Εγώ έβγαλα άδεια επισκευών και άδεια για τον κάδο.

3) δεν σε κατάλαβα

4) ο καθένας όπως νομίζει πράττει.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Lakisss said:

ώστε να μην γλύφουν τα νερά κάτω απ' τα μπαλκόνια.

αν εννούμε γλείψιμο όπως «γλώσσα» (ως έκφραση εδώ υπονοεί κάτι που είναι κοντά, που αγγίζει, που ακουμπάει) είναι γλΕΙφουν τα νερά.

αν εννοούμε γλύψιμο όπως «γλυπτική» (σμιλεύουν, τρώνε σιγά σιγά τα νερά το μπαλκόνι) είναι γλΥφουν τα νερά.

Μου ταιριάζουν και τα δύο εδώ πέρα, συνήθως χρησιμοποιούμε περισσότερο τη λέξη γλείψιμο/γλείφω (μάλιστα συχνότερα με την έννοια της κολακείας, ο τάδε είναι γλείφτης, ενώ ο τάδε είναι γλύπτης= φτιάχνει αγάλματα/δουλεύει μάρμαρο)και είναι συχνό ορθογραφικό λάθος. Είναι ενοχλητικό σε φόρουμ να «διορθώνει» κάποιος (εγώ εν προκειμένω) ορθογραφικά, πόσο μάλλον που εδώ δεν είναι καν σίγουρο ότι πρόκειται περί ορθογραφικού, επειδή είναι συχνό λάθος πήρα το οφφ τόπικ θάρρος να το επισημάνω ?

Δεν είναι σημαντικό κι ευχαριστώ έτσι κι αλλιώς για τις πληροφορίες και την παρουσίαση. Μου είναι χρήσιμα. Στο κατασκευαστικό, έχουμε παρόμοια κατάσταση με κάποιες διαφορές. Εμάς είναι του 67, είχαμε την τύχη οι εργολάβοι (πολιτικός/εργολάβος) να είναι από τους μάστορες που είχαν δουλέψει μετά τους σεισμούς στην Κεφαλλονιά  και την Ζάκυνθο (δλδ είχαν αυξημένη ευαισθησία σε στατικά θέματα), να είναι εξαιρετικοί άνθρωποι (ο ένας έβαλε και την αδερφή του μέσα) κι επίσης την τύχη ο εργολάβος που ουσιαστικά έχτισε να εξελίχθηκε σε στενό οικογενειακό φίλο. Το κτίριο δεν έπαθε κιχ ούτε το 81 ούτε το 96, οποιαδήποτε επισκευή χρειαζόταν για οτιδήποτε ερχόταν και κοιτούσε ο εργολάβος και μας έφερνε πάντα δικούς του μάστορες χωρίς την παραμικρή υποψία για παλιοδουλειές/μίζες και τέτοια οπότε είχα το κεφάλι μου ήσυχο στα βασικά.

Βέβαια οι όλες προδιαγραφές της εποχής κι οι οικονομικοί περιορισμοί, με την πάροδο των ετών οδηγούν σε καταστάσεις που δεν είναι απολύτως συμβατές με τις σημερινές ανάγκες (μονώσεις, ρεύματα, θέρμανση, συσκευές στα διαμερίσματα). Ο εργολάβος που συμβουλευόμαστε πάντα σε τέτοια έχει φύγει από τη ζωή, οι περισσότεροι αρχικοί ιδιοκτήτες (οι οποίοι είχαν καλό επίπεδο συνεννόησης, παρόμοιες νοοτροπίες και τσέπες + έμεναν μέσα οι ίδιοι) επίσης με αποτέλεσμα να έχουμε άλλες καταστάσεις τώρα. Πραγματικά σιχτίρισα με την «επισκευή» που κάναμε σε στηθαία/μπαλκόνια, την οποία είχα ζητήσει έντονα εγώ και σχεδόν με έβριζαν από άγνοια, κι η οποία κατέληξε όπως σου έγραψα: τώρα θέλει πάλι φτιάξιμο από την αρχή, ελπίζω κανονικά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Lakisss said:

Τότε δεν υπήρχαν τα χημικά "βοηθήματα" που υπάρχουν σήμερα, επίσης το τσιμέντο έμπαινε "για άρωμα" στους σοβάδες, κυρίως ασβέστης και άμμος.

Όσες γραμματικές γνώσεις είχαν οι οικοδόμοι της εποχής άλλες τόσες είχαν και οι ιδιοκτήτες. Συνδυαζόμενα αυτά με την φτηνή δουλειά γινόταν το κακό.

 

Νίκο η ειδοποιός διαφορά είναι το κόστος της εργασίας, είτε αυτό είναι εκούσια  επιλογή (παίρνω τον φτηνό μάστορα, άλλωστε όλοι τα ίδια κάνουν!) είτε είναι ακούσια (αποφασίζει ο μάστορας για το καλό της τσέπης του να κάνει ατασθαλίες!) 

Αυτό το δεύτερο ιδιαίτερα έχει παίξει τεράστια επιβαρυντικό ρόλο στις κατασκευές μιας εποχής που δεν υπήρχε έλεγχος και η κουλτούρα των μαστόρων είχε θιγεί ανεπανόρθωτα από το νεόκοπο κυνήγι του κέρδους!

Τι να θυμηθώ, το σιδερά που κατέβαζε τα -υπόλοιπα πλην των γωνιακών-  σίδερα σε καλουπωμένη τοιχειο-κολόνα πλέκοντάς τα -κυριολεκτικά- ένα τσέρκι μέσα ένα έξω ! ! !

Και άλλα πολλά που τα θυμάμαι και μου ανεβαίνει η πίεση!

 

Ξέρω ότι αυτή η κουβέντα είναι τεράστια και στην ουσία θα είναι πειρατεία του νήματος, οπότε την κλείνω θυμίζοντας επιγραμματικά  τους παλιούς μαστόρους που έφτιαχναν από γεφύρια μέχρι στέρνες χωρίς κανένα χημικό πέρα από το Σαντορινιό. Θυμάμαι ακόμα το αρμολόγημα σε ξωκλήσια 700 χρόνων και τους σοφάδες τους που είναι λες και έγιναν εχθές!

Και σαν συμπέρασμα λέω ότι το θέμα δεν ήταν στα υλικά, αλλά στο κόστος των εργατικών και σαφώς στη μαστοριά των μαστόρων!

Απλά τα σημερινά υλικά επιτρέπουν υψηλότερης ποιότητας κατασκευές με εύκολο και "οικονομικό" τρόπο!

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...

Καλησπέρα σε όλους. Πήρα το θάρρος να γράψω στο forum πρώτη φορά γιατί έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στην ταράτσα του πατρικού μου σπιτιού που είναι διόροφο οίκημα κατασκευής του 1697 στην περιοχή της Νίκαιας και ψάχνω απεγνωσμένα έναν καλό μάστορα - συνεργείο για να μου φτιάξει στηθαία  (συναζι) στην ταράτσα 30 πόντους ύψος λόγο ότι θα μπει μόνωση με θερμομονωτικές πλάκες μετά και επιπλέον ένα καμαράκι κλημακοστασιου που βγαίνει στην ταράτσα χωρίς κολώνες με τουβλινα η 12αοπο τούβλο (μπατικο τοίχο) και στεγη θα βάλω πάνελ.Να σημειώσω εδώ ότι προϋπήρχαν τσιμεντολιθοι που είχαν ρηγματωθει με τα χρόνια στην βάση λόγο ότι περνούσαν σιδερένιοι σωλήνες στην βάση τούς (τέσσερις στον αριθμό) για το τότε πλυσταριό.Τα παλιά στηθαία έχουν αποξηλωθει εντελώς με κάδο και χωνια και ο μάστορας που είχα βρει με κρέμασε λόγο φόρτου εργασίας όπως μου είπε και έμεινα να παλεύω με τις βροχές που έπεσαν αυτές τις μέρες και έτρεχαν στην μαρμάρινη σκάλα.Αν μπορεί να μου δώσει πληροφορίες ο φίλος Lakisss για το συνεργείο που του έφτιαξε τα στηθαία να πάρω μία προσφορά μπας και βρώ έναν σωστό επαγγελματία σε λογική τιμή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μακροσκελές post μου.

1967 όχι 1697... διόρθωση. ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.