Jump to content


Καθαρισμός panel TV & Monitor


Recommended Posts

Εδω και καιρό θέλω να καθαρίσω την τηλεόραση αλλα κ την οθόνη απο κάτι στάμπες...Για την σκόνη χρησιμοποιώ πανιά μικροϊνών τα οποία τα πλένω και το πλυντήριο...

Δεν εχω δοκιμάσει ποτέ να καθαρίσω το πανελ μπροστα για να μην κανω καμια ζημιά..Βλέπω στο ίντερνετ κάτι ειδικά σπρει χωρίς αλκοολ και ειδικά πανιά...Βλέπω ομους πολλούς που δεν τα συνιστούν αυτα τα σπρει..Βλέπω άλλους να γράφουν πως μπορεί να γίνει και δουλειά με μιας καλής ποιότητας πανι και και λίγο απιονισμένο νερό...

Ποιος ειναι ο σωστός τρόπος καθαρισμού???

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Darap21 said:

απο κάτι στάμπες

καλα ρε στην οθονη σου φυγανε????? ???

πανακι απο μικροινες για τζαμια και καθρεπτες.........

2 οθονες(μια τιβι 55" και το μονιτορ 32") καθαριζω και δεν εχω προβλημα.........

με σκετο νερο απο την βρυση.........στημενο καλα ομως........

  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

επειδή στο άργος το νερό είναι τίγκα στα άλατα και μένουν πάρα πολλά σημάδια χρησιμοποιώ εμφιαλωμένο και καλό πανάκι (είτε γυαλιών είτε ένα μεγαλούτσικο vileda "ειδικό" για οθόνες και τηλεοράσεις)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Επειδή θα παραγγείλω κατι απο public λεω να παρω και να δοκιμάσω κανενα απο αυτα π εχει..Τι λέτε??

WWW.PUBLIC.GR

Βρες στο Public μεγάλη ποικιλία σε προϊόντα καθαρισμού! Εδώ θα βρεις σπρέι, πανιά, αέρα καθαρισμού, καθαριστικό οθόνης και πολλά είδη συντήρησης ακόμα.

 

Link to comment
Share on other sites

sanitas_microfibre_flat_screen.jpg?id=15
WWW.E-FRESH.GR

Βρείτε Πανάκι με Μικροίνες για Επίπεδες οθόνες Sanitas (1 τεμ). Ανακαλύψτε περισσότερα προϊόντα και αγοράστε τα με ένα κλικ στο...

 

τελικα είναι sanitas και οχι vileda

 

  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SpirosKGR said:

Αυτό το βρίσκουμε εύκολα σε σουπερμάρκετ

στα τριγύρω μου όχι εύκολα. Σε μεγαλύτερα κάπου θα υπάρχει. Γενικώς, συνήθως έχουν τουλάχιστον ένα για οθόνες αλλά όχι ποικιλία από μάρκες. Πρέπει να βγάζει κι η 3Μκάποιο σε τέτοιες τιμές. Επίσης μπορεί να υπάρχουν αλλά σε ακριβότερες τιμές, ίσως και καλύτερης ποιότητας (kinetronics antistatic cloth), σε μαγαζιά με φωτογραφικά είδη. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το εχω αγορασμένο από τις εποχές που ήταν στα κλεισίματα ο Μαρινόπουλος. Είχε όλα τα σχετικα μπλιμπλίκια με 70% και στόκαρα οτιδήποτε μπορείς να φανταστείς. Σκέψου ότι την κυριακή χρησιμοποίησα το τελευταίο ζευγάρι γάντια μιας χρήσης από τα κουτιά που ειχα αγοράσει τότε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 28/4/2020 at 9:30 ΠΜ, το μέλος GriGaS έγραψε:
sanitas_microfibre_flat_screen.jpg?id=15
WWW.E-FRESH.GR

Βρείτε Πανάκι με Μικροίνες για Επίπεδες οθόνες Sanitas (1 τεμ). Ανακαλύψτε περισσότερα...

 

τελικα είναι sanitas και οχι vileda

 

Τα βρήκα (2.72 € ) στο διπλανό σούπερ μάρκετ και πήρα ένα

Ερώτηση: καλύτερα με στεγνό να καθαρίζεται η οθόνη αφότου την έχω περάσει ένα χέρι, με 2ο πανακι ίδιο σαν αυτό με λίγο νωπό απιονισμένο νερό; ή πρώτα με το στεγνό καλύτερα για να απορροφήσει τυχόν σκόνες και μετά αν απαιτείται ένα με πέρασμα με νωπό;

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, SpirosKGR said:

Ερώτηση: καλύτερα με στεγνό να καθαρίζεται η οθόνη αφότου την έχω περάσει ένα χέρι, με 2ο πανακι ίδιο σαν αυτό με λίγο νωπό απιονισμένο νερό; ή πρώτα με το στεγνό καλύτερα για να απορροφήσει τυχόν σκόνες και μετά αν απαιτείται ένα με πέρασμα με νωπό;

το πρώτο πέρασμα εξαρτάται από τη σκόνη.
Αν υπάρχει πολλή τότε το περνώ πρώτα ένα χέρι, απαλά, να φύγει η ποσότητα και μετά το νωπό.

Αν υπάρχει λίγη σκόνη, περνάω απευθείας στο νωπό:
ρίχνω ποσότητα νερού στο πανί (ποτέ απευθείας στην οθόνη). Να μείνει το πανί βρεγμένο χωρίς να στάζουν νερά. Καθαρίζω προσεκτικά, χωρίς να ασκώ μεγάλη πίεση και προσέχοντας να μην τρέξουν νερά. Σε κανονικές συνθηκες αυτά αρκούν. Αν υπάρχει λεκές σε κάποιο σημείο εστιάζω εκεί λίγο περισσότερο. Εφόσον έχει χρησιμοποιηθεί νωπό πανί, στο τέλος κάνω και πέρασμα με στεγνό. Να μην μείνει σχεδόν καθόλου υγρασία.

Αν δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου σκόνη, απλώς το περνώ ένα χέρι με στεγνό χωρίς να μπλέκω με νερά.

Δεν βάζω απιονισμένο αλλά αν το νερό σας έχει πολλά άλατα τότε κάνε όπως νομίζεις.

 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.