Jump to content


Ryzen pc upgrade


jdogos

Recommended Posts

11 hours ago, yanni said:

Ότι επεξεργαστή και αν πάρεις στην ΑΜ4 πλατφόρμα - με εξαίρεση την προ Ryzen σειρά που ήταν Bulldozer - θα έχεις σαφέστατα καλύτερες επιδόσεις από τον τριπύρινο. Εδώ ο διπύρηνος (αλλά με 4 threads) Athlon 3000G, ήταν ίδια αίσθηση στο desktop με τον Thuban. Μόνη διαφορά αν ξεκίναγες κάποια βαρβάτη εφαρμογή π.χ..... antivirus scanning και ταυτόχρονα πήγαινες να δεις και κανένα youtube video. Κόλλαγε. Αλλά σε γενικές γραμμές, όπως αναφέρθηκε ήδη και τον ταπεινό 1200 να πάρεις, θα δεις καλές διαφορές.

 

Η GT 620 είναι μια χαρά για desktop χρήση. Οπότε σε θέμα "θέλω να στέλνω εικόνα στο monitor" είσαι παραπάνω από καλυμμένος. Με GT 620 ή GT 710 παίζω στο ιντερνετόπισο. Τα ενσωματωμένα πάντως στους Ryzen και πιθανόν και στους Intel είναι ανώτερα επειδή έχουν και τους σύγχρονους codecs για ταινίες/video. Ακόμα και αν υστερούν σε 3D, υπερέχουν εκεί που πιθανόν θα τα χρειαστείς. Video playback.

 

Τα 8GB είναι οριακά πλέον. Για απλή χρήση φτάνουν και η αλεπού νομίζω δεν έχει τα προβλήματα του Chrome, αλλά δύσκολα θα μείνεις με 8GB τα επόμενα χρόνια. Οπότε καλύτερα από την αρχή 16GB να ξεμπερδεύεις με αυτό.

 

B350 δεν έχει νόημα όταν τα B450 διαθέτουν σαφέστατα καλύτερη υποστήριξη επεξεργαστών και μνημών, ενώ η διαφορά στην τιμή είναι μικρή. Εκτός και αν βρεις κοψοχρονιά κανένα πακετάκι με επεξεργαστή και μητρική σε συμφέρουσα τιμή. Β550 και Χ570 ξεχνάς τα Windows 7, αν τυχόν έχεις μείνει σε αυτά, όπως εγώ. Επίσης με Ryzen 3000 και Ryzen 5000 επίσης τα ξεχνάς τα 7άρια. Δεν θυμάμαι τι παίζει με τους Intel. Σίγουρα νομίζω οι τελευταίες γενιές (μετά την 7?) δεν υποστηρίζουν 7.

 

Όσον αφορά τους δίσκους, θα σου πρότεινα να πάρεις ΜΙΑ εξωτερική θήκη με USB 3. Γιατί; Διότι αν έχεις σημαντικά αρχεία και από ότι κατάλαβα έχεις, δεν θέλεις να τα προστατέψεις μόνο στην περίπτωση που ο ένας δίσκος χαλάσει. Θέλεις να τα προστατέψεις και στην περίπτωση που γίνει καμιά στραβή με τροφοδοτικά και ρεύματα και.... ΔΕΕς. Οπότε θα σου έλεγα ή έναν εξωτερικό με 4+ TB για back ups ασφαλείας, οπότε ίσως να σου δοθεί η ευκαιρία να ξεφορτωθείς και κάποιον 2TB, ελευθερώνοντας μια SATA θύρα, είτε μια εξωτερική θήκη και να βάλεις τον έναν 2TB εκεί.

 

Ευχαριστώ πολύ Γιάννη, πολύ χρήσιμα όλα όσα μου έγραψες. Με πόνεσε αυτό με τα 7άρια... Βέβαια δύσκολα θα πάω σε 3000, λογικά πρώτης γενιάς οπότε ίσως να παίξουν τα 7άρια;;;

Αυτό με την εξωτερική θήκη το σκέφτομαι καιρό αλλά με χαλάει που θα χρειαστώ και τροφοδοτικό, αλλιώς θα το έψαχνα περισσότερο σαν λύση. Περισσότερο με τραβάει να βάλω ένα ή δύο από τους δίσκους σε ΝΑΣ.

 

Κάρτα γραφικών ευτυχώς γιατί δεν ενδιαφέρομαι καθόλου να ασχοληθώ.

 

Έχω αλλάξει προσανατολισμό και δεν κοιτάω πια 350, από 450 και πάνω και άμα κάτσει κάποιο χαμηλά θα το τσιμπήσω.

 

Να ρωτήσω παράλληλα αν ενεργειακά βρισκόμαστε περίπου στα ίδια με την προηγούμενη γενιά. Δεδομένης της χαλαρής κάρτας γραφικών, θεωρούσα ότι το 600άρι της corsair θα μου έφτανε

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος schumifer έγραψε:

Αυτό με την εξωτερική θήκη το σκέφτομαι καιρό αλλά με χαλάει που θα χρειαστώ και τροφοδοτικό, αλλιώς θα το έψαχνα περισσότερο σαν λύση.

Αν πας σε 2,5'' δίσκο δεν χρειάζεσαι τροφοδοτικό. Απλά USB 3.0 θύρα. Αλλά θα πονέσεις κάπως στην τιμή, μιας και μιλάμε για κοντά στο κατοστάρικο για 4-5TB.

 

πριν 27 λεπτά, το μέλος schumifer έγραψε:

δύσκολα θα πάω σε 3000, λογικά πρώτης γενιάς οπότε ίσως να παίξουν τα 7άρια;;;

Οτιδήποτε από Ryzen 1000 και 2000 παίζει στα 7άρια. Αν σου κάτσει καμιά APU (2000 ή 3000) και πας προς τα εκεί (ένας 2400G π.χ. σε τιμή κάτω των 100€ θα ήταν λουκούμι για την περίπτωσή σου), η AMD έχει κάνει την εξής μακακία. Δεν παρέχει επίσημο driver για την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών για χρήση με τα 7. Και είναι μακακία μιας και driver έχει να δώσει. Υπάρχει οδηγός, ανεπίσημος, που επιτρέπει την χρήση μιας APU με τα γραφικά της κανονικά, σε περιβάλλον Windows 7. Εμένα τουλάχιστον έπαιξε κανονικά με τον Athlon 3000G, αλλά βλακεία να μην υποστηρίζεται κανονικά.

Όσον αφορά τα chipsets, 300 σειρά και 400 σειρά παίζουν κανονικά σε 7.

 

Υ.Γ. Για να έχεις μια εικόνα του γιατί μια σύγχρονη ταπεινή ενσωματωμένη είναι καλύτερη από την GT 620 σε κάποιες περιπτώσεις video playback θα σου πω το εξής.

Athlon 3000G, H265 4K playback, η CPU κάπου στο 10-12%, επειδή το decoding το κάνει η κάρτα γραφικών.

Σε Phenom X6 στα 3,5GHz με την GT 620, κάπου 60-80% CPU utilization επειδή η GT 620 έχει μαύρα μεσάνυχτα από H265.

 

Τα 600W περισσεύουν. και με 400W καλά θα ήσουν, εφόσον δεν πετάξεις καμιά τερατοκάρτα γραφικών πάνω.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Αν πας σε 2,5'' δίσκο δεν χρειάζεσαι τροφοδοτικό. Απλά USB 3.0 θύρα. Αλλά θα πονέσεις κάπως στην τιμή, μιας και μιλάμε για κοντά στο κατοστάρικο για 4-5TB.

https://www.skroutz.gr/s/8395454/Seagate-Expansion-Portable-4TB.html

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχει πέσει πολύ δουλειά αλλά παράλληλα νόμιζα ότι θα έβρισκα καλές τιμές σε μτχ επεξεργαστή και μητρική. Αλλά δεν, πουλάνε τους μικρούς παλιούς Ryzen 20 ευρώ φθηνότερα από όσο τους βρίσκω καινούριους. Οπότε μάλλον επεξεργαστή και μητρική καινούρια.

Από μητρικές όμως υπάρχει μια θάλασσα οπότε αραδιάζω εδώ τα μοντέλα που με τράβηξαν περισσότερο. Θα προτιμούσα την άσους μιας και τη φέρνει μεγάλο κατάστημα στην περιοχή μου, κι έτσι γλιτώνω τα μτφ αν προκύψει ανάγκη επιστροφής, αλλά αν προτιμάτε κάποια άλλη δε θα κλάψω κι όλας. Βάλτε και σειρά προτίμησης αν υπάρχει, σε περίπτωση που έχει εκλείψει κάποια μέχρι να κάνω την αγορά.

 

Όλες έχουν από όσο έχω δει 6 σάτα και 6 usb που είναι βασικές μου ανάγκες, και λέω να ξαναπαίξω με overclocking.

 

 

Asus Prime B450-Plus

MSI B450 Gaming Plus Max

ASRock Fatal1ty B450 Gaming K4

Gigabyte B450 Gaming X

ASRock B450 Pro4

Gigabyte B450 Aorus Elite V2

 

 

 

Μπορεί επεξεργαστή και μητρική να μην πέτυχα αλλά τσίμπησα μία AIO υδρόψυξη με διπλό ψυγείο για να παίξω. Με το παλιόκουτο που έχω προβλέπω να αγοράζω έξτρα βαζελίνη για να τη βάλω στον ....... αλλά θα το παλέψω!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, schumifer said:

Έχει πέσει πολύ δουλειά αλλά παράλληλα νόμιζα ότι θα έβρισκα καλές τιμές σε μτχ επεξεργαστή και μητρική. Αλλά δεν, πουλάνε τους μικρούς παλιούς Ryzen 20 ευρώ φθηνότερα από όσο τους βρίσκω καινούριους. Οπότε μάλλον επεξεργαστή και μητρική καινούρια.

Από μητρικές όμως υπάρχει μια θάλασσα οπότε αραδιάζω εδώ τα μοντέλα που με τράβηξαν περισσότερο. Θα προτιμούσα την άσους μιας και τη φέρνει μεγάλο κατάστημα στην περιοχή μου, κι έτσι γλιτώνω τα μτφ αν προκύψει ανάγκη επιστροφής, αλλά αν προτιμάτε κάποια άλλη δε θα κλάψω κι όλας. Βάλτε και σειρά προτίμησης αν υπάρχει, σε περίπτωση που έχει εκλείψει κάποια μέχρι να κάνω την αγορά.

 

Όλες έχουν από όσο έχω δει 6 σάτα και 6 usb που είναι βασικές μου ανάγκες, και λέω να ξαναπαίξω με overclocking.

 

 

Asus Prime B450-Plus

MSI B450 Gaming Plus Max

ASRock Fatal1ty B450 Gaming K4

Gigabyte B450 Gaming X

ASRock B450 Pro4

Gigabyte B450 Aorus Elite V2

 

 

 

Μπορεί επεξεργαστή και μητρική να μην πέτυχα αλλά τσίμπησα μία AIO υδρόψυξη με διπλό ψυγείο για να παίξω. Με το παλιόκουτο που έχω προβλέπω να αγοράζω έξτρα βαζελίνη για να τη βάλω στον ....... αλλά θα το παλέψω!

Οι περισσότεροι γνωστοί reviewers πάντως έπιναν νερό στο όνομα της  MSI B450 Tomahawk MAX. Προσωπικά αυτή θα αγόραζα αν κοιτούσα για Β450 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@schumifer

 

X470 σε τιμή Β450

 

https://www.skroutz.gr/s/19849369/MSI-X470-Gaming-Plus-Max-Motherboard-ATX-με-AMD-AM4-Socket.html

 

 

 

 

Υ.Γ. Η Giga έχει κάνει την εξής μακακία. Αν δεν πληρώσεις το premium B450 μοντέλο, δεν παίρνεις USB 3.0 Gen2, αλλά Gen1. Είναι ή δεν είναι μακάκες; Διότι το B450 υποστηρίζει.

Αλλά αν κοιτάξεις τα specs αυτών των δύο που έχεις βάλει, θα δεις σε όλες "Gen 1". Αν πας στην Aorus PRO και όχι την Elite και δεις τα specs θα διαβάσεις "Gen 2" για κάποιες από τις USB 3.0.

202008201600407723ab367c2573e500673d763d
WWW.GIGABYTE.COM

Lasting Quality from GIGABYTE.GIGABYTE Ultra Durable™ motherboards bring together a unique blend of features and technologies that offer users the absolute ...
2019032709451715bea7c944013bcc5e4664caeb
WWW.GIGABYTE.COM

Lasting Quality from GIGABYTE.GIGABYTE Ultra Durable™ motherboards bring together a unique blend of features and technologies that offer users the absolute ...
201902111552283326b93cbdfbc81ec37b6321c7
WWW.GIGABYTE.COM

Lasting Quality from GIGABYTE.GIGABYTE Ultra Durable™ motherboards bring together a unique blend of features and technologies that offer users the absolute ...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.