Jump to content



Ryzen pc upgrade


jdogos

Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα.

Θέλω να κάνω μια αναβάθμιση στον υπολογιστή, το μπάτζετ που διαθέτω είναι 500 ευρώ.

Αυτην την στιγμη εχω...

i7 5820k oc @ 4,2 ghz με υδρόψυξη Η110i corsair (σκοπεύω να την χρησιμοποιήσω στήν νεα μου cpu)

mobo gigabyte x99 ud4p

ram 16gb, quad channel

gpu 2070 msi

psu 750w corsair.

 

Για αρχή λεω να αλλάξω cpu mobo και σκοπεύω να κρατήσω τα υπόλοιπα.

χρειάζομαι τα φώτα σας...

Ευχαριστώ, Δημήτρης

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.  Καλό θα ήταν να αναφέρεις ποια είναι η χρήση του PC :) Για την οικονομία του πράγματος, ας υποθέσουμε ότι είναι mix , gaming + δουλειά. 

 

Asrock X570 phantom gaming 4 ~170

Ryzen 3700X ~300 . Και έχεις και ρέστα. 

 

Βάλε με λίγα παραπάνω και έναν τέτοιο ας πούμε και θαρρώ θα το'χεις απογειώσει :) Κράτησε τα υπόλοιπα, είναι πολύ κομπλέ και δεν νομίζω να έχεις και θέματα με μνήμες, απλά χάνεις το Quad Channel.

 (btw, ποιο corsair PSU έχεις; Γιατί το "750w" δεν μας λέει και τίποτα ;) )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α μπράβο, ακόμα καλύτερα. Δεν ξέρω αν συμφωνεί ο φίλος αλλά αφού προσανατολίζεται σε Ryzen (και καλά κάνει), και προέρχεται από την extreme πλατφόρμα, δεν θα διάλεγα κάτι λιγότερο από Χ570

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Oric έγραψε:

 

Aλλάξτε και τις μνήμες (εκτός αν είναι στα 3200MHz και άνω).

Την χρονική περίοδο του 5820Κ δεν ήταν τόσο διαδεδομένες νομίζω, ήταν πανάκριβες. Ίσως, όντως, να είναι χρήσιμο να αγοραστούν καινούριες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καταλαβαίνω την ανάγκη να "αλλάξεις"
αλλά, δεδομένου ότι μέχρι το τέλος του χρόνου θα έχουμε zen3 (ίσως και τίποτα από intel)
θα έλεγα να "κάτσεις" σε αυτά που έχεις (εξάλλου δεν νομίζω ο 5820 στα 4,2 να κάνει τόσο μεγάλο "μπουκάλι" στην 2070)

 

Δες για κανένα xeon (έχει support η motherboard σου) αν υπάρχει σε χαμηλή τιμή να "δοκιμάσεις" (πιο πολύ για να σκαλίσεις τον υπολογιστή)
βέβαια λογικά ξεχνάς τα o/c και κατά πάσα πιθανότητα θα είναι χειρότεροι στο gaming
Αν πάλι θέλεις οπωσδήποτε να αλλάξεις hardware, πάνε σε αυτά που είπε πιο πάνω ο tommy (αρκεί να μας πεις τι ακριβώς μνήμες έχεις)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Οι μνημες πιο μετα, πρεπει να παρω εγκριση κοστους από το αφεντικο!!!!!

Αυτές οι μνημες είναι στα 2666mhz.

To τροφοδοτικο είναι 8ετιας και βαλε, σκυλι μαυρο το ατιμο… Βασικα το ετοιμάζω για να τρεξω εξωμοιωτη πτησης fs2020. Οποτε από την στιγμη που το φτιαχνω να το κανω καλο εξ' αρχης και μια κι εξω αν είναι αυτό δυνατον...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Λέω να μη φτιάξω νέο θέμα μιας και δεν απέχει και πολύ η λογική της δικής μου ερώτησης.

Σκέφτομαι σιγά σιγά να αρχίζω να ψάχνομαι για AM4 πλατφόρμα. Είμαι με ένα φένομ 3πύρηνο σε ένα αποτυχημένο μομπο με τα πάντα κλειδωμένα και 6 γίγα ραμ. Η μητρική έχει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών αλλά όταν είδα ότι ούτε το kitchen planner του ΙΚΕΑ δεν έπαιζε και πιστεύοντας ότι όλα τα κολλήματα του youtube ίσως θα φτιάχνανε, πήρα και μία κάρτα γραφικών της σειράς.

Το μηχάνημα όμως συνεχίζει και σέρνεται, ναι μεν αυτό οφείλεται εν μέρει στις 15 καρτέλες που έχω στην αλεπού μίνιμουμ, αλλά αυτό δε θα αλλάξει, ούτε τα προγράμματα που χρησιμοποιώ θα μειωθούν.

Δουλεύω συχνά από τα φορητά που με i5 και i7 πάνε σαφώς καλύτερα, αλλά όταν χρειάζομαι οθόνη μεγάλη κάθομαι στον πύργο και νευριάζω.

 

Long story short, θα κοιτάξω σιγά σιγά είτε να βρω πακέτο ή να πάρω ξεχωριστά και μτχ τα υλικά που χρειάζομαι για να πάω στο επόμενο βήμα. Βλέπω να πετιούνται δεξιά κι αριστερά ίντελ αλλά λέω να μείνω πιστός στην ΑΜΔ.

Δεν παίζω και ούτε θα παίξω παιχνίδια αλλά αν χρειαστεί να ανοίξω ένα 3d kitchen designer πχ θέλω να μη συχτηρίσω. Επίσης αν μία φορά το τρίμηνο κάνω ένα video transcode θα ήθελα να μην πάρει μισή μέρα. Κατά τα άλλα αλεπού με άπειρες καρτέλες, το σύστημα της δουλειάς που δουλεύει μέσω citrix αλλά φαίνεται να ρουφάει καλή μνήμη, εφαρμογές γραφείου και τέτοια. Τίποτα εξεζητημένο.

Μητρική, επεξεργαστής, ραμ

 

-Οπότε ψάχνω για ένα μόμπο που θα πάρει και μεταγενέστερο επεξεργαστή αλλά που θα νιώσω γερή αναβάθμιση με το φθηνότερο επεξεργαστή που θα βρω τώρα. Κάποιες λειτουργίες υπερχρονισμού μπας και θυμηθώ τα νιάτα μου καλοδεχούμενες. Από απόψη κόστους/αξίας προσανατολίζομαι σε B350. Λογικά 2 4άρια ραμ ή στο τσακίρ κέφι 2 8άρια αν και δεν καίγομαι για τόση μνήμη. Οπότε ίσως και 2 θέσεις για ραμ να μου φτάνουν.

Έχω 6 δίσκους σάτα συν ένα dvdrom, έχω κάρτα pci για 4 σατα, οπότε και με 2 onboard επιβιώνω, αρκεί να παίζει η παλιά μου Pci κάρτα στην καινούρια μητρική. Φυσικά αν η νέα μητρική έχει 6 σάτα δε χαλιέμαι.

 

-Ψάχνω για επεξεργαστή και χάνομαι. Αν βάλω την παλιά μου κάρτα γραφικών τότε μπορώ να πάρω cpu αλλά υπάρχουν και τα APU που ακούγονται δελεαστικά. Ή ίσως να υπάρχουν και μητρικές με ενσωματωμένα γραφικά; Μπορώ να βάλω πρώτης γενιάς ryzen και να είμαι χαρούμενος προς το παρόν; Ή δε θα νιώσω διαφορά; Μήπως τα APU είναι για αυτούς που παίζουν οπότε άχρηστη gpu για εμένα;

 

-Βρίσκω περιέργως αρκετά έτοιμα συστήματα υδρόψυξης επεξεργαστή μτχ, είχα για κανένα χρόνο παλιότερα υδρόψυξη με τον παλιό καλό τρόπο και δε θα με χαλούσε να το δοκίμαζα πάλι σε μία απλουστευμένη μορφή. Διαβάζω όμως ότι κάποια κιτ χρειάζονται νέους αντάπτορες. 4 βίδες με πεταλούδες και ελατήρια συν τα μονωτικά τους κάνουν δουλειά ή θα πρέπει να ψάχνομαι για ΑΜ4 αντάπτορες;

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 RAM τουλάχιστον αν ανοίγεις τόσα tabs. Υπάρχει κάποιο χρηματικό πλαίσιο; Τα ενσωματωμένα γραφικά είναι κυρίως για συστήματα γραφείου χωρίς εξειδικευμένα προγράμματα. Παίζουν και παιχνίδια κάπως ελαφρύτερα, σίγουρα δεν είναι για όσους θέλουν να παίζουν βαριά  παιχνίδια. Ποια κάρτα γραφικών έχεις;
Δεν θα πήγαινα στο 350 chipset εν έτει 2021 εκτός αν είναι ασφυκτικός ο προϋπολογισμός.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον θέλεις AMD, το B450 είναι το παλιότερο που έχει νόημα να πάρεις.

Επίσης cpu όχι πιο παλιά από σειρά 3xxx. Είχε κάτι πολύ καλά Ryzen 3 4cores αλλά τώρα έχουν εξαφανιστεί.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, schumifer said:

Από απόψη κόστους/αξίας προσανατολίζομαι σε B350

 

Μάλλον Β450 εννοείς...

 

Επίσης, budget δεν μας λες.

 

1 minute ago, Rusty_Cookie said:

Επίσης cpu όχι πιο παλιά από σειρά 3xxx

 

Τα έχουν τσιμπήσει στις τιμές. Με αυτά που κάνει θεωρώ ότι θα καλυφθεί και από 2xxx. Και με ένα B450 έχει upgrade path μέχρι και Ryzen 5xxx

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1. Πάρτε motherboard B550 με 6 θύρες sata, 2x8GB DDR4 3200MHz και κάποιον Ryzen που αντέχει η τσέπη σας. Αν η κάρτα γραφικών που ήδη έχετε είναι ανάξια λόγου και δεν προβλέπεται να αντικατασταθεί στο μεσοπρόθεσμο μέλλον, (μέσα στην επομένη 2ετία ας πούμε), βάλτε τη στο ράφι και πάρτε τον 4650G. Αλλιώς, πάρτε τον 5600x. Εντάξει, με 80€ καπέλο. Τί να κάνουμε. Η κατάσταση δεν πρόκειται να διορθωθεί σύντομα.

 

2. Πάρτε motherboard B460 με 6 θύρες sata, 2x8GB DDR4 2666MHz και τον i3-10100. Ομοίως, αν η κάρτα οθόνης είναι μπλα μπλα, δουλέψτε με τα ενσωματωμένα στον επεξεργαστή γραφικά. 

 

 

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος schumifer έγραψε:

-Οπότε ψάχνω για ένα μόμπο που θα πάρει και μεταγενέστερο επεξεργαστή αλλά που θα νιώσω γερή αναβάθμιση με το φθηνότερο επεξεργαστή που θα βρω τώρα. Κάποιες λειτουργίες υπερχρονισμού μπας και θυμηθώ τα νιάτα μου καλοδεχούμενες. Από απόψη κόστους/αξίας προσανατολίζομαι σε B350. Λογικά 2 4άρια ραμ ή στο τσακίρ κέφι 2 8άρια αν και δεν καίγομαι για τόση μνήμη. Οπότε ίσως και 2 θέσεις για ραμ να μου φτάνουν.

Έχω 6 δίσκους σάτα συν ένα dvdrom, έχω κάρτα pci για 4 σατα, οπότε και με 2 onboard επιβιώνω, αρκεί να παίζει η παλιά μου Pci κάρτα στην καινούρια μητρική. Φυσικά αν η νέα μητρική έχει 6 σάτα δε χαλιέμαι.

α) Ακόμα και με έναν Ryzen 3 1200 (4cores/4threads, είναι ο μικρότερος Ryzen) θα δεις πολλή διαφορά από τον 3πύρηνο Phenom που έχεις.

β) Όπως σου είπαν και οι από πάνω, κοίταξε τουλάχιστον για Β450 (αν όχι Β550) ανάλογα και με το budget που θα διαθέσεις*

γ) Δυστυχώς εδώ "ζορίζουν" τα πράγματα. Οι νέες μητρικές στην πλειοψηφία τους δεν έχουν PCI θύρες οπότε θα ψάξεις για 6 SATA (αρκετές όμως είναι με μόνο 4 SATA θύρες).

 

* Η κατάσταση με τις τιμές στους AMD έχει γίνει τραγική! Εκτός του ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμοι επεξεργαστές οι τιμές ακόμα και στους μεταχειρισμένους είναι στο θεό! Βλέπω αγγελία με μεταχειρισμένο Ryzen 3 2200G (ο πρώτος Ryzen APU, υπήρξε και επόμενος ο 3200G) με 120€ και μου 'ρχεται να κλάψω, όταν καινούριος τελευταία είχε 75€!!!

Αν ψάχνεις με περιορισμένο budget ίσως είναι καλή επιλογή καινούριος 10100 (ή και 10100F που θέλει κάρτα γραφικών) με μια Β460 (επίσης σου προτάθηκε). Δεν λέω για Η410 γιατί όλα είναι με 4 SATA θύρες.

 

Επίσης αν "χωράει" στο budget (ή και αργότερα) να βάλεις Μ.2 pci-e x4 nvme (εννοείται με μητρική με τέτοια θύρα και όχι απλά Μ.2 SATA). Ενδεικτικά ένας Kingston A2000 (pci-e x4) έδειξε διαφορά από έναν Crucial MX500 (SATA 2,5") σε σύστημα Ryzen 1200 + Β350 (το οποίο αντικατέστησε έναν Phenom II x4, γι' αυτό έγραψα και το α ).

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες, ευχαριστώ πολύ για όλη τη συμμετοχή.

Μπάτζετ στην ουσία δεν υπάρχει, μόνο επιθυμία να δώσω το ελάχιστο δυνατό ποσό.  Ίσως το μόνο που θα μπορούσα να δικαιολογήσω έξτρα κόστος να είναι κάτι που θα κρατήσει περισσότερο καιρό, τουτέστιν η μητρική. Αλλιώς δε μου αρέσει να σκορπάω χρήματα σε πράγματα που δεν είναι χρήσιμα ή απαραίτητα.

 

On 1/14/2021 at 2:50 PM, salde said:

16 RAM τουλάχιστον αν ανοίγεις τόσα tabs. Υπάρχει κάποιο χρηματικό πλαίσιο; Τα ενσωματωμένα γραφικά είναι κυρίως για συστήματα γραφείου χωρίς εξειδικευμένα προγράμματα. Παίζουν και παιχνίδια κάπως ελαφρύτερα, σίγουρα δεν είναι για όσους θέλουν να παίζουν βαριά  παιχνίδια. Ποια κάρτα γραφικών έχεις;
Δεν θα πήγαινα στο 350 chipset εν έτει 2021 εκτός αν είναι ασφυκτικός ο προϋπολογισμός.

 

Λες να φταίνε τα 6 γίγα που έχω τώρα; Αφού όμως δε βλέπω να τα μαξάρει ο αλεπούς όσα και αν ανοίξω. Με βάζεις σε σκέψεις....

 

GeForce Gt 620. Ναι ναι, γελάστε! Παιχνίδια δεν παίζω και ούτε θα παίξω.

Θέλω να μπορώ να δω μία 1080p ταινία χωρίς κολλήματα (που δε βλέπω σχεδόν ποτέ κάτι πάνω από 720p), να μπορώ να δω youtube με άλλες 20 καρτέλες ανοικτές χωρίς να κολλάει (αλλά δεν ξέρω αν η κάρτα γραφικών βοηθάει εκεί) και μία φορά το χρόνο να χρησιμοποιώ ένα 3d design πρόγραμμα της πλάκας για μιας κουζίνα ή ένα δωμάτιο, χωρίς να κολλάει το σύμπαν σε κάθε κλικ.

 

-Βλέπω όλοι συμφωνείτε στο 450. Άρα μάλλον κάτι μου ξέφυγε στο σύντομο διάβασμα που έκανα πριν ποστάρω. Έχει να κάνει με μελλοντική υποστήριξη; Άλλες δυνατότητες; 450vs350 in a nutshell?

 

-

On 1/14/2021 at 5:41 PM, Oric said:

1. πωπω, πληθυντικός ευγενίας... γιατί ρε άνθρωπε;;; ??. Άμα η ηλικία φαίνεται και στο γραπτό λόγο δε σώζεται η κατάσταση!

 

2. Πάρτε motherboard B460 με 6 θύρες sata, 2x8GB DDR4 2666MHz και τον i3-10100. Ομοίως, αν η κάρτα οθόνης είναι μπλα μπλα, δουλέψτε με τα ενσωματωμένα στον επεξεργαστή γραφικά. 

 

 

 

Άσε βλέπω πακέτα με κάτι i5 και i7 που πετιούνται στο ιντερνετ και δοκιμάζουν την πίστη μου, αλλά λέω παρόλα αυτά να μείνω πιστός στην ΑΜΔ.

 

 

-Με βάλατε σε σκέψεις και ξαναμέτρησα τα σάτα, μου βγαίνουν 6 χωρίς το dvd. 5 X 2tera + 1 ssd. Αν δεν παίζουν pci κάρτες πια, πρέπει τουλάστιχον 6 σάτα να κοιτάξω. Οι εναλλακτικές με βάζουν σε... μπελάδες:

Είτε πρέπει να βάλω 2 δίσκους σε Nas.

(which rhymes with..................... μπελάς!)

 

Είτε να αρχίσω να βάζω τους δίσκους σε usb enclosures. Και αν αρχίσω αυτή τη δουλειά, τότε δεν αξίζει να έχω κουτί, ένα φορητό με usb3 και usb3 hub θα είναι μια χαρά αν όχι καλύτερα. Και λογικά θα γλιτώσω ένα κάρο χρήμα σε ρεύμα. Και το κατάλληλο φορητό υπάρχει στο σπίτι με τη βάση του (η οποία έχει θαφτεί κάτω από κιλά σκόνης!)

On 1/14/2021 at 7:23 PM, TopCLR said:

α) Ακόμα και με έναν Ryzen 3 1200 (4cores/4threads, είναι ο μικρότερος Ryzen) θα δεις πολλή διαφορά από τον 3πύρηνο Phenom που έχεις.

β) Όπως σου είπαν και οι από πάνω, κοίταξε τουλάχιστον για Β450 (αν όχι Β550) ανάλογα και με το budget που θα διαθέσεις*

γ) Δυστυχώς εδώ "ζορίζουν" τα πράγματα. Οι νέες μητρικές στην πλειοψηφία τους δεν έχουν PCI θύρες οπότε θα ψάξεις για 6 SATA (αρκετές όμως είναι με μόνο 4 SATA θύρες).

 

* Η κατάσταση με τις τιμές στους AMD έχει γίνει τραγική! Εκτός του ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμοι επεξεργαστές οι τιμές ακόμα και στους μεταχειρισμένους είναι στο θεό! Βλέπω αγγελία με μεταχειρισμένο Ryzen 3 2200G (ο πρώτος Ryzen APU, υπήρξε και επόμενος ο 3200G) με 120€ και μου 'ρχεται να κλάψω, όταν καινούριος τελευταία είχε 75€!!!

Αν ψάχνεις με περιορισμένο budget ίσως είναι καλή επιλογή καινούριος 10100 (ή και 10100F που θέλει κάρτα γραφικών) με μια Β460 (επίσης σου προτάθηκε). Δεν λέω για Η410 γιατί όλα είναι με 4 SATA θύρες.

 

Επίσης αν "χωράει" στο budget (ή και αργότερα) να βάλεις Μ.2 pci-e x4 nvme (εννοείται με μητρική με τέτοια θύρα και όχι απλά Μ.2 SATA). Ενδεικτικά ένας Kingston A2000 (pci-e x4) έδειξε διαφορά από έναν Crucial MX500 (SATA 2,5") σε σύστημα Ryzen 1200 + Β350 (το οποίο αντικατέστησε έναν Phenom II x4, γι' αυτό έγραψα και το α ).

 

Ωραία, αυτό φανταζόμουν.

Η μητρική είναι ίσως η μόνη που θα σκεφτώ να δώσω κάτι παραπάνω. Αλλά όπως ρώτησε και παραπάνω, τι κερδίζω με τα νεότερα chipset?

Θενκς για αυτήν την πληροφορία. Θα ψαχνόμουν αλλιώς για συμβατότητες. Ήλπιζα ότι αν είχαν αφαιρέσει τις κλασικές pci από τις μητρικές να είχαν φροντίσει να παίζουν κάπως στις θύρες των καρτών γραφικών...

Έχω ένα σάτα και με αυτά που κάνω στο πισί δύσκολα πιστεύω θα ''δείξει'' ένας m2

Έγινε επεξεργασία από schumifer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος schumifer έγραψε:

τι κερδίζω με τα νεότερα chipset?

Βάζεις νεότερο CPU και τα πιο νέα mobos παίζουν κάπως καλύτερα με τις ραμ.

Εχει και άλλες διαφορές αλλά δεν σε αφορούν για την χρήση σου. Το κυριότερο είναι πως θα μπορείς να βάλεις Zen3 αν στη βαρέσει.

 

πριν 19 λεπτά, το μέλος schumifer έγραψε:

Έχω ένα σάτα και με αυτά που κάνω στο πισί δύσκολα πιστεύω θα ''δείξει'' ένας m2

Θα δείξει θα δείξει. Βάλτο να τελειώνεις.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος schumifer έγραψε:

Έχω ένα σάτα και με αυτά που κάνω στο πισί δύσκολα πιστεύω θα ''δείξει'' ένας m2

 

πριν 10 ώρες, το μέλος schumifer έγραψε:

Να πάρει, σάτα έγραψα, ssd εννοούσα, νομίζω έναν Kingston έχω στο κουτί.

Κι όμως φίλε μου θα δείξει και σε σχετικά απλά πράγματα. Παράδειγμα, στο σύστημά μου (Ryzen 1200 + B350)  όταν είχα τον Crusial MX500 (σημείωση, από τους γρηγορότερους SSD, πιστεύω ανώτερος και από τον Kingston που έχεις) ένα γρήγορο σκανάρισμα με MalwareBytes (free έκδοση) έκανε περίπου 2 λεπτά να τελειώσει. Τώρα με τον Kingston A2000 κάνει μόνο 40 δευτερόλεπτα!

 

Για το chipset όπως σου έγραψε και ο Rusty_Cookie θα μπορεί να πάρει τους νέους Ryzen. Το Β450 παράδειγμα είναι πασπαρτού, από 1η γενιά Ryzen εώς (σύντομα) και την τρίτη (Zen3).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

δεν έχω προλάβει να ψάξω καλύτερα. Από ένα επιπόλαιο ψάξιμο, μητρική στο 450 που να έχει 6 SATA και PCI είναι η Tomahawk MSI. Είδα και μία Β550, ίσως άξιζε να ρίξεις μια ματιά παρότι δεν είναι τα δημοφιλέστερα τα BIOSTAR. Είναι και σχετικά φθηνή γύρω στα 140€, πρέπει να ρίξεις διάβασμα όμως τι γράφουν για αυτήν επειδή δεν είναι διαδεδομένη. 
Αν περιορίσεις την απαίτηση είτε για PCI είτε για τόσα SATA θα έχεις περισσότερες επιλογές. Το PCI είναι που έχει ελάχιστες. Με 6 SATA, χωρίς PCI έχει κάμποσες.

Αν έχεις ευελιξία στο χρηματικό, ίσως άξιζε να σκεφτείς πρωτο πρώτο τι θα γίνει με τους 6 δίσκους. Θα τους κουβαλάς από σύστημα σε σύστημα για πάντα; Αν πρόκειται να αλλάξει η διάταξη σε 2 χρόνια π.χ. μήπως έχει νόημα να το επισπεύσεις;

Μετά θα σκεφτόμουν αν θα περιοριστώ σε μεταχειρισμένα (όπου είναι wild card) ή σε καινούρια μόνο. Αν μιλάμε για καινούρια, με την κατάσταση αυτή την στιγμή στην αγορά θα είχα κατά νου δύο συστήματα, ένα AMD κι ένα intel, αναλόγως των τιμών αγοράς.
Θα κοιτούσα μέχρι και την επιλογή έτοιμου συστήματος σε προσφορά. Είναι τέτοιο το χάλι με διαθεσιμότητες/καπέλα που κι αυτό ενδέχεται να έρθει φθηνότερο μερικές φορές.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.