Jump to content



gdp77 live: νεκρό pc, panic mode on, προβλέπεται ξενύχτι....


Recommended Posts

Το pc έχει λιώσει αυτές τις μέρες με την τηλεκπαίδευση. Έχει βραδιάσει...  Το έχω αφήσει ανοιχτό και βάζω τον γιο σε mode "τσισα, χέρια , δοντια" . Ταυτόχρονα αδειάζω αμμοδόχο γάτου και αλλάζω άμμο. Γυρνάω πίσω και το pc είναι σβηστό... Wtf.... Ρωτάω τον γιο μου αν το.εκλεισε. η απάντηση είναι αρνητική. Πατάω power on. Τίποτα. Μια δυο τρεις τίποτα. Αποσύνδεση ups, απευθείας στην πριζα το pc , τίποτα. Τα led της μητρικής ανάβουν όμως. Να παρέδωσε πνεύμα το άνω της 7ετιας Corsair της υπογραφής? Το ελπίζω γιατί έχω spare. Αν είναι.κατι.αλλο την γ@@@@@μησα.... Έχω μάθημα το πρωί.... I don't need this shit... 

 

15900089761535234665139023614505.jpg

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Μην σκουντήχτηκε από κάποιον κατά λάθος και ξεκούμπωσε κάτι; 
Δοκίμασε πρώτα τα κλασικά, βγάλε μνήμες-κάρτα γραφικών, ρίξε ένα καλό φύσημα και στις θύρες μέσα και ξανά-κούμπωσε τα.

Δες και με βραχυκύκλωμα στο psu  αν ανοίγει πριν αρχίσεις να το ξηλώνεις για να βάλεις το δεύτερο.

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
Link to comment
Share on other sites

Δεν έβγαλα το psu. Σύνδεσα  άλλο psu "βρώμικα". Τελικά είναι psu.... Με το spare πήρε μπρος.... Το παλιό μου Corsair "hit the fuck it button and died...."

 

15900114303601549299895449953139.jpg

 

Τώρα πάμε λύσιμο... Ελπίζω να μην πήρε τίποτα μαζί του....

3 minutes ago, chrkon said:

μάλλον τροφοδοτικό και ίσως πήρε μαζί και μητρική .

Με έφτιαξες τώρα.....

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, chrkon said:

Αφού άναψε με άλλο είσαι κομπλε πολύ πιθανόν η μητρική να την γλίτωσε ή θα δεις στην πορεία.

Ναι σύνδεσα μόνο το 24πινο της μητρικής και το 8πινο του επεξεργαστή και πήρε μπρος. Κανονικά. Τώρα λύνω το σύστημα για να βγάλω το ψόφιο και να βάλω το άλλο. Πραγματικά ελπίζω να μην έχει γίνει άλλη ζημιά. Δεν είναι τόσο το οικονομικό (και αυτό είναι) αλλά δεν αντέχω επαγγελματικά το οποιοδήποτε downtime αυτή την περίοδο....

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

IMG_20200521_011601.jpg

 

Αποστολή εξετελέσθη.... Αντικαταστάθηκε το τροφοδοτικό και το σύστημα επανήλθε... Ευτυχώς το παλιό Corsair TX850 V2 δεν πήρε τίποτα μαζί του και πέθανε ήσυχα.... Ψάχνοντας στο αρχείο μου, βλέπω ότι αγοράστηκε 28/12/2012... Ημερομηνία θανάτου 21/5/2020. 7,4 έτη υπηρεσίας...

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Τέλος καλό, όλα καλά λοιπόν.

Απλά ένα μικρό adrenaline rush για να κρατιέσαι σε εγρήγορση :p

Το ίδιο συνέβη στο κουμπάρο μου την Κυριακή το πριν το lockdown, όπου και αυτός θα λειτουργούσε remotely, με Corsair CX550M δύο μηνών (!!!).

Κλήθηκε σε δράση ένα Silverstone OP750 του 2006 ή 2007 που μέχρι το 2017 δούλευε ανελλιπώς σε όλα τα build μου.

Σκυλί μαύρο αλλά με τρελό coil whine από day 1.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Αποστολή εξετελέσθη.... Αντικαταστάθηκε το τροφοδοτικό και το σύστημα επανήλθε... Ευτυχώς το παλιό Corsair TX850 V2 δεν πήρε τίποτα μαζί του και πέθανε ήσυχα.... Ψάχνοντας στο αρχείο μου, βλέπω ότι αγοράστηκε 28/12/2012... Ημερομηνία θανάτου 21/5/2020. 7,4 έτη υπηρεσίας...

Αν ηταν modular, θα ηταν πιο ευκολη η αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

Αυτά βλέπω κάθε τόσο σε ποστ και σκέφτομαι ότι κάποια στιγμή πρέπει να αλλάξω και το δικό μου (hx850) γιατί έχει περάσει τα 11 χρόνια χρήσης. Αγορασμένο τέλη του 2008 αν θυμάμαι καλά.
Αλλά ρε συ, να πεθάνει σε idle το δικό σου? Περίεργο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό και το πότε θα τα κακαρώσει είναι και θέμα τύχης.

Έχω δει τροφοδοτικά της οκάς να δουλεύουν χρόνια και επώνυμα να έχουν βγάλει τα μισά τους χρόνια.

Ξέρω άνθρωπο που ακόμα έχει ένα premier 15 ετών στον υπολογιστή του, ο οποίος είναι ανοιχτός

από το πρωί μέχρι το βράδυ μιας  και χρησιμοποιείται από μαμά-μπαμπά και δυο παιδιά.

Βέβαια σε καμία περίπτωση δεν θα αγόραζα αλλά και ούτε θα πρότεινα φτηνό τροφοδοτικό.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Gregorypeg1000 said:

Αυτά βλέπω κάθε τόσο σε ποστ και σκέφτομαι ότι κάποια στιγμή πρέπει να αλλάξω και το δικό μου (hx850) γιατί έχει περάσει τα 11 χρόνια χρήσης. Αγορασμένο τέλη του 2008 αν θυμάμαι καλά.
Αλλά ρε συ, να πεθάνει σε idle το δικό σου? Περίεργο.

Δεν έχει να λέει κάτι αυτό, πιστεύω. Σαφώς το στρεσάρισμα είναι μεγαλύτερο σε load, αλλά πότε θα τα κακαρώσει ένα πυκνωτής ή κάποια κόλληση ή δεν ξέρω τι άλλο, είναι θέμα τύχης + συνολικών ωρών λειτουργίας φαντάζομαι...

 

Το προηγούμενο τροφοδοτικό (ένα hiper το οποίο είχε κακαρώσει πριν αγοράσω το Corsair TX, νομίζω ψόφησε όταν ο υπολογιστής ήταν κλειστός. Τον έκλεισα και απλά δεν ξανάνοιξε ποτέ... Εν τω μεταξύ το συγκεκριμένο Corsair που απεβίωσε έδινε μια στοιχειώδη τάση στη μητρική (άναβαν τα led). Απλά το σύστημα δεν εκκινούσε. Το σημαντικότερο όλων για ένα τροφοδοτικό (που ούτως ή άλλως κάποια στιγμή θα ψοφήσει) είναι, νομίζω, όταν συμβεί αυτό να είναι φτιαγμένο έτσι ώστε να μην πάρει άλλα υποσυστήματα μαζί του... Και αυτό δυστυχώς δεν στο λένε στα reviews και δεν ξέρω αν μπορεί να ελεγχθεί κιόλας.... @Seafalco

 

Πάντως μετά τα χθεσινά, επειδή κυριολεκτικά επαγγελματικά είμαι στα κόκκινα και ένα downtime θα μου προκαλούσε σοβαρό πρόβλημα, σηματοδοτεί και την ανάγκη να υπάρχει backup τροφοδοτικό. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα ακριβώς γι΄ αυτόν τον λόγο... Ίσως είμαι υπερβολικός, δεν ξέρω... Αλλά χθες τα χρειάστηκα... Άραγε φθείρονται τα μέρη ενός τροφοδοτικού σε συνθήκες αποθήκευσης ή όχι (δηλαδή αν πάρω ένα τώρα και το χρησιμοποιήσω αν χρειαστεί σε 5 χρόνια, θα είναι σαν καινούργιο ή τα υποσυστήματα τους παθαίνουν κάποιο degradation? Ξέρει κανείς;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Πάντως μετά τα χθεσινά, επειδή κυριολεκτικά επαγγελματικά είμαι στα κόκκινα και ένα downtime θα μου προκαλούσε σοβαρό πρόβλημα, σηματοδοτεί και την ανάγκη να υπάρχει backup τροφοδοτικό. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα ακριβώς γι΄ αυτόν τον λόγο... Ίσως είμαι υπερβολικός, δεν ξέρω... Αλλά χθες τα χρειάστηκα... Άραγε φθείρονται τα μέρη ενός τροφοδοτικού σε συνθήκες αποθήκευσης ή όχι (δηλαδή αν πάρω ένα τώρα και το χρησιμοποιήσω αν χρειαστεί σε 5 χρόνια, θα είναι σαν καινούργιο ή τα υποσυστήματα τους παθαίνουν κάποιο degradation? Ξέρει κανείς;

Δεν παθαινει τιποτα, αλλα τρεχει η εγγυηση, και οταν τη χρειασεις δε θα την εχεις

Θα μπορουσες ομως να εχεις ενα φθηνο, για λιγες μερες μεχρι να ερθει το καλο

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, gdp77 said:

Άραγε φθείρονται τα μέρη ενός τροφοδοτικού σε συνθήκες αποθήκευσης

Χωρίς να είμαι ειδικός, σκέφτομαι ότι αν δεν έχει υπερβολική υγρασία ώστε να δημιουργηθούν οξειδώσεις και από τη στιγμή που δεν είναι υπό τάση ώστε να καταπονείται ηλεκτρικά δεν βλέπω λόγο φθοράς.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, slalom said:

Δεν παθαινει τιποτα, αλλα τρεχει η εγγυηση, και οταν τη χρειασεις δε θα την εχεις

Θα μπορουσες ομως να εχεις ενα φθηνο, για λιγες μερες μεχρι να ερθει το καλο

Δεν θα ήθελα στο pc που έχω όλη μου τη δουλειά και τα αρχεία μου να συνδέσω "φθηνό" τροφοδοτικό... Είναι ένας κίνδυνος και δεν θέλω να πάρω το ρίσκο, αν και όπως προαναφέρθηκε υπάρχουν φθηνά τροφοδοτικά που ζουν περισσότερο από τα επώνυμα...

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβαινω ειναι λιγο "που θα κατσει η μπιλια" που λενε.

Γενικα ενα δευτερο φθηνοτερο για παν ενδεχομενο το εφαρμοζω εδω και χρονια

γιατι εχω καει και γω και λεω αστο να υπαρχει.

Σαν πολλες στυχιες δε μαζευτηκαν, εδω που τα λεμε, απο τοτε που ανελαβε η γρια ινδιανα poke-a-χοντας; Ηρεμα ρωταω..

@gdp77 τελος καλο ολα καλα :)

Έγινε επεξεργασία από Seek & Find
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Gregorypeg1000 said:

Αυτά βλέπω κάθε τόσο σε ποστ και σκέφτομαι ότι κάποια στιγμή πρέπει να αλλάξω και το δικό μου (hx850) γιατί έχει περάσει τα 11 χρόνια χρήσης. Αγορασμένο τέλη του 2008 αν θυμάμαι καλά.
Αλλά ρε συ, να πεθάνει σε idle το δικό σου? Περίεργο.

 

Χαχαχα, μια χαρά βαστάει το HX850.

 

Το review sample του HX620 που είχα, είναι ακόμα στο PC του ξαδερφού μου, δουλεύει και εγω δεν ξέρω πόσα χρόνια με 24/7 ανοιχτά PC ( πάντα σε κάποιο gaming rig ήταν που εκτός gaming έκανε seeding ) ζεί και βασιλεύει ο μίστερ Κορσάιρ :D

 

Πραγματικά σκυλί τροφοδοτικό.
Όπως αντίστοιχα σκυλί έχει αποδειχθεί το Antec TruePower Quattro 1200W το οποίο ακόμα αντέχει dual Xeon με 2 1080 Ti πάνω και 24/7 fully loaded CPUs & GPUs :D

 

( σκορδάκι! )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.