Jump to content



Αγορά Η/Υ για editing video-Photoshop


Recommended Posts

Επειδή θέλω να ασχοληθώ με το editing video-photoshop θέλω να αγοράσω μια μονάδα μονο για αυτή την χρήση αλλα και άν γίνεται να μπορώ να τον χρησιμοποιήσω κ για να κάνω stream...

Δεν είναι κάτι που επείγει αλλά το έχω βάλει στο πρόγραμμα???

1) Πόσα λεφτά θα χρειαστώ???

2) Σε τι πρέπει να δώσω βάση???

3) Ποια είναι η κατάλληλη εποχή για τέτοιου ίδιου αγορές??

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Darap21 έγραψε:

Επειδή θέλω να ασχοληθώ με το editing video-photoshop θέλω να αγοράσω μια μονάδα μονο για αυτή την χρήση αλλα και άν γίνεται να μπορώ να τον χρησιμοποιήσω κ για να κάνω stream...

Δεν είναι κάτι που επείγει αλλά το έχω βάλει στο πρόγραμμα???

1) Πόσα λεφτά θα χρειαστώ???

2) Σε τι πρέπει να δώσω βάση???

3) Ποια είναι η κατάλληλη εποχή για τέτοιου ίδιου αγορές??

 

 

Περίμενε το 8-πύρηνο APU που θα έρθει (4700G)

 

Αν υπάρξει και bios update στο ARSOCK DESKMINI A300W για αυτόν θα είναι επικός συνδυασμός .

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος adpanos έγραψε:

 

Περίμενε το 8-πύρηνο APU που θα έρθει (4700G)

 

Αν υπάρξει και bios update στο ARSOCK DESKMINI A300W για αυτόν θα είναι επικός συνδυασμός .

Τι μαραφέτι είναι αυτο? 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν χρησιμοποιείς το συστηματάκι της υπογραφής σου; Στην χειρότερη απλά τσεκάρεις τις ανάγκες σου με αυτό, αν δηλαδή αυτές (υπέρ)καλύπτονται από αυτό ή όχι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Darap21 έγραψε:

Τι μαραφέτι είναι αυτο? 

 

 

amd-ryzen-7-4700g-spotted-3pl.jpg
THREEPIXELSLAB.GR

Επιτέλους αποκαλύφθηκε ο Ryzen 7 4700G που βλέπαμε εδώ και τόσο καιρό στις ατελείωτες διαρροές που κυκλοφορούσαν. Η πηγή που...

 

Link to comment
Share on other sites

@Darap21

 

Συμφωνώ απόλυτα με τον @yanni

 

To σύστημα της υπογραφής σου μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν βάση. Από κει και πέρα, ανάλογα με το πόσο "επαγγελματικές" είναι οι ανάγκες σου μπορεί να χρειαστείς περισσότερους πυρήνες (3700Χ ή 3900Χ) ή και περισσότερη μνήμη (16GB --> 32GB ή 64GB). Πάντως να αγοράσεις νέο σύστημα δεν χρειάζεσαι.

 

Το "θέλω να κάνω stream" είναι πολύ γενικό. Υπάρχουν δεκάδες παράμετροι που μπορεί να διαμορφώσουν τις ανάγκες σου. Επίσης δεν σου αρκεί απλά ένας υπολογιστής, αλλά ανάλογα με το τι θες να κάνεις, θα χρειαστείς φωτισμό, ηχομόνωση, καλό μικρόφωνο, καλή κάμερα, capture card κτλ. Όλα αυτά μπορεί να υπερβαίνουν το κόστος ενός pc, εάν μιλάμε για ποιοτικό εξοπλισμό.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος yanni έγραψε:

Γιατί δεν χρησιμοποιείς το συστηματάκι της υπογραφής σου; Στην χειρότερη απλά τσεκάρεις τις ανάγκες σου με αυτό, αν δηλαδή αυτές (υπέρ)καλύπτονται από αυτό ή όχι.

Γτι δεν θέλω να ζορίζω το pc gaming και με τα editing κ επίσης μπορείς την ώρα π παίζω να κάνω και κάποιο edit...To edit ειναι μια χρονοβόρα διαδικασία..

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Darap21 said:

δεν θέλω να ζορίζω το pc gaming και με τα editing

?????????

 

28 minutes ago, Darap21 said:

την ώρα π παίζω να κάνω και κάποιο edit...To edit ειναι μια χρονοβόρα διαδικασία..

Να κάνεις edit και να παίζεις ταυτόχρονα αποκλείεται εκτός αν είσαι ο τιραμόλα και έχεις 6 χέρια και 8 μάτια. Μάλλον αναφέρεσαι στο rendering. Τι είδους video σκοπεύεις να φτιάξεις και θεωρείς ότι είναι χρονοβόρα διαδικασία το rendering? 4Κ υλικό θα επεξεργάζεσαι; Έχεις τέτοια κάμερα και ανάλογο εξοπλισμό για capturing; Και έτσι να είναι, με έναν 3900Χ νομίζω ότι μπορείς ανετότατα να κάνεις rendering με τους μισούς πυρήνες και με τους άλλους μισούς να παίζεις (και πάλι περίσσευμα θα έχεις).Θα χρειαστείς και μια προσθήκη μνήμης για σύνολο 32 ή 64GB. Πιο φτηνά θα σου βγει από αγορά καινούριου συστήματος και θα τα έχεις όλα σε ένα νοικοκυρεμένα. Βέβαια, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, αλλά πρώτα φρόντισε να προσδιορίσεις τις ανάγκες σου.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

?????????

 

Να κάνεις edit και να παίζεις ταυτόχρονα αποκλείεται εκτός αν είσαι ο τιραμόλα και έχεις 6 χέρια και 8 μάτια. Μάλλον αναφέρεσαι στο rendering. Τι είδους video σκοπεύεις να φτιάξεις και θεωρείς ότι είναι χρονοβόρα διαδικασία το rendering? 4Κ υλικό θα επεξεργάζεσαι; Έχεις τέτοια κάμερα και ανάλογο εξοπλισμό για capturing; Και έτσι να είναι, με έναν 3900Χ νομίζω ότι μπορείς ανετότατα να κάνεις rendering με τους μισούς πυρήνες και με τους άλλους μισούς να παίζεις (και πάλι περίσσευμα θα έχεις).Θα χρειαστείς και μια προσθήκη μνήμης για σύνολο 32 ή 64GB. Πιο φτηνά θα σου βγει από αγορά καινούριου συστήματος και θα τα έχεις όλα σε ένα νοικοκυρεμένα. Βέβαια, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, αλλά πρώτα φρόντισε να προσδιορίσεις τις ανάγκες σου.

Προς το παρον μιας και επέστρεψα σε 1080p monitor θα επεξεργάζομαι 1080 ανάλυση..Θα φτιάχνω βιντεο απο τα game μου για το Youtube και μετά θα φτιάχνω διάφορα βίντεο με άλλα θέματα..Μνήμες θα βάλω έτσι κ αλλιώς αλλα 16gb...Αν μπορώ να κάνω την δουλειά μου κ με ένα pc τότε θα κοιτάξω να αλλάξω επεξεργαστή..

Link to comment
Share on other sites

Μην απαντατε στον darap θα σας ζαλισει με 1000 ερωτησεις και τελικα ακρη δεν θα βγαλει χαχαχα... Αφου καποιο προβλημα θα εχεις παλι. Αν παρεις δευτερο pc θα κανεις μηνες να το στησεις να δουλευει οπως πρεπει. Εδω εγω εκανα μια βδομαδα. Κανε αυτο που κανεις οπως το κανεις τωρα and be done with it. Αν αποκτησεις κοινο τοτε προχωρα σε αναβαθμισεις

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.