Jump to content


Nvidia RTX 30X0 Ampere Architecture


Recommended Posts

Μιας και αρχισανε οι πληροφοριες για τη νεα σειρα της nvidia ειπα να κανω καινουριο thread. Λογικα ampere θα ειναι και για consumers αλλα αν τελικα ειναι hopper το προσθετω αργοτερα στον τιτλο

 

spacer.png

spacer.png

spacer.png

 

https://videocardz.com/newz/nvidia-geforce-rtx-3080-pictured

 

Λογικα prototype ειναι αφου ακομα βλεπουμε διαφορες στους ανεμιστηρες, αλλα επαληθευονται οι διαρροες/φημες που λεγανε οτι θα εχει περιεργο pcb, οπως παλια ειχε η gtx 295

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, icy20 said:

Κοιτα να δεις με τους βλακες θα μας βαλουν να παρουμε πρωτα 3080 και μετα να την πουλησουμε για να παμε 3080ti...

 

Είσαι πατέρας τώρα, κόψε τα αυτά :p

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Κοιτα να δεις με τους βλακες θα μας βαλουν να παρουμε πρωτα 3080 και μετα να την πουλησουμε για να παμε 3080ti...

Τι να την κανεις την ti στα 1080 που παιζεις;

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Ναι συνεχιστε να τους δινετε 4ψηφια νουμερα για καρτες και θα φαμε καλα ολοι μαζι.  

Όταν οι <αντίπαλοι> το καλύτερο π έχουν να προσφέρουν είναι κάτι τέτοιο :

Spoiler

0f976989372b11ba412e54d384183dca3875c93f1a1ddbba1a88df465a66fe33.thumb.png.7a05215367c4965088d1b0cc45e21dc8.png

(κάρτα του 2017 να υπενθυμίσω) πως περιμένετε ανταγωνισμό κ χαμηλές τιμές?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sstav said:

η βλακεία θα ειναι είτε πας να παρεις την 3080 στο 1000€ είτε την 3080ti στα 1600€... Ειλικρινά ΈΛΕΟC

Τις τιμες απο που τις συμπεραναμε? Καταρχας χωρις ΦΠΑ θα παρω οτι παρω. Εχω ηδη 950 απο την 2080ti και καθονται...

 

52 minutes ago, fatalara said:

Τι να την κανεις την ti στα 1080 που παιζεις;

Η 2080ti κανει κατι dips στα 170fps αρα δεν μας κανει...

  • Haha 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Εχω ηδη 950 απο την 2080ti και καθονται...

Γι' αυτό σ' αγαπάω, ρε:p. Είσαι δικός μου.

Τα μάζεψα κι εγώ, φασούλι το φασούλι, τα χρήματα και περιμένω.

Και μια 3080 super δεν θα ήταν άσχημη...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, DEADLAZARUS said:

Γι' αυτό σ' αγαπάω, ρε:p. Είσαι δικός μου.

Τα μάζεψα κι εγώ, φασούλι το φασούλι, τα χρήματα και περιμένω.

Και μια 3080 super δεν θα ήταν άσχημη...

Εχουμε πει εμεις ειμαστε αδερφια. Απλα δεν εισαι οσο εβραιος ειμαι εγω. Μαλλον κατι χαλασε στα γονιδια ?

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, icy20 said:

 

 

Η 2080ti κανει κατι dips στα 170fps αρα δεν μας κανει...

 

Απορία βρε Μάριε.

 

Οταν συμβαίνει να πέφτει το frame rate στο τραγικά χαμηλό νούμερο των 170fps, τι αντιλαμβάνεσαι?

Ψυχολογικά σίγουρα κάτι. Για το τι βλέπεις στην οθόνη ρωτάω.

Βασικά οχι εγώ, αλλα ένας φίλος μου :p 

 

Spoiler

Πάντα gamer σου εύχομαι ;) 

 

Έγινε επεξεργασία από Vadergr
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

ειναι ο χειρότερος παικτης COD/BF/oτιθες και έχει παντα τον καλυτερότερο εξοπλισμό απ'ολους γιατί ...γιατί έτσι και επειδή μπορεί και επειδή πιστεύει ότι του δινει kills...?

αλλά περαν της πλάκας...τόσα λεφτά ;  Εγώ, με τη λογική που θέλω να περνάει μια γενια τουλάχιστον (3-4έτη) έχω μείνει με την 1080τι και θα σκεπτόμουν την αγορά μιας 3080 , αν δω ότι αξίζει τη μετάβαση σε μια λογική τιμή  πληρώνοντας τη διαφορά (αγορά νέου-πώληση παλιού)....

όταν την 2080 την εβρισκες 750 ευρώ (ίσως δε θυμάμαι ακριβώς) στο λανσάρισμά της και την 3080 θα τη βρίσκεις στο 1000αρικο κατά πως φημολογείται (150 ευρώ η ψυχτρα;) που πάμε; κάθε γενια ακριβαίνει ... 

Πόσο θα αξίζει η 1080τι ? 400 ευρά;  Ι΄σως λέω και πολλά... θα θέλω αλλα 600 ευρώ για μια 3080! Λογική τιμή απόκτησης θα είναι αν η διαφορά-απόδοση ειναι ανάλογη  (+250% σε frames?)

Εσύ λες ότι πήρες 950 ευρώ για την 2080ti...αν η άλλη κοστίζει 1600 ευρώ θα δώσεις 650 ευρω ακόμα;;; ή και χωρίς ΦΠΑ θα δώσεις άλλα 350;

 

....και το ανέκδοτο με τα μεταχειρισμένα συνεχίζεται...τιμές 20-30 ευρώ κάτω από τη τιμή αγοράς στα μαγαζιά όταν όσοι πωλούν έχουν γλιτώσει με τιμολόγια το ΦΠΑ24%...οκ...σκέπτομαι να πάρω για πρώτη φορά στη ζωή μου το PS5...

Έγινε επεξεργασία από sstav
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, GoMaR said:

Ο Μαριος νομιζει οτι γινεται καλυτερος με τα περισσοτερα frames ? 

 

Το ξερω οτι οτι και να κανω σκουπιδι ειμαι αλλα τουλαχιστον δεν θα χανω απο frame drops...

16 hours ago, Vadergr said:

 

Απορία βρε Μάριε.

 

Οταν συμβαίνει να πέφτει το frame rate στο τραγικά χαμηλό νούμερο των 170fps, τι αντιλαμβάνεσαι?

Ψυχολογικά σίγουρα κάτι. Για το τι βλέπεις στην οθόνη ρωτάω.

Βασικά οχι εγώ, αλλα ένας φίλος μου :p 

 

  Reveal hidden contents

Πάντα gamer σου εύχομαι ;) 

 

Αν εχεις frame drops της ταξης των 40+ fps ειναι stutter βασικα. Ναι το βλεπεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος sstav έγραψε:

ειναι ο χειρότερος παικτης COD/BF/oτιθες και έχει παντα τον καλυτερότερο εξοπλισμό απ'ολους γιατί ...γιατί έτσι και επειδή μπορεί και επειδή πιστεύει ότι του δινει kills...?

αλλά περαν της πλάκας...τόσα λεφτά ;  Εγώ, με τη λογική που θέλω να περνάει μια γενια τουλάχιστον (3-4έτη) έχω μείνει με την 1080τι και θα σκεπτόμουν την αγορά μιας 3080 , αν δω ότι αξίζει τη μετάβαση σε μια λογική τιμή  πληρώνοντας τη διαφορά (αγορά νέου-πώληση παλιού)....

όταν την 2080 την εβρισκες 750 ευρώ (ίσως δε θυμάμαι ακριβώς) στο λανσάρισμά της και την 3080 θα τη βρίσκεις στο 1000αρικο κατά πως φημολογείται (150 ευρώ η ψυχτρα;) που πάμε; κάθε γενια ακριβαίνει ... 

Πόσο θα αξίζει η 1080τι ? 400 ευρά;  Ι΄σως λέω και πολλά... θα θέλω αλλα 600 ευρώ για μια 3080! Λογική τιμή απόκτησης θα είναι αν η διαφορά-απόδοση ειναι ανάλογη  (+250% σε frames?)

Εσύ λες ότι πήρες 950 ευρώ για την 2080ti...αν η άλλη κοστίζει 1600 ευρώ θα δώσεις 650 ευρω ακόμα;;; ή και χωρίς ΦΠΑ θα δώσεις άλλα 350;

 

....και το ανέκδοτο με τα μεταχειρισμένα συνεχίζεται...τιμές 20-30 ευρώ κάτω από τη τιμή αγοράς στα μαγαζιά όταν όσοι πωλούν έχουν γλιτώσει με τιμολόγια το ΦΠΑ24%...οκ...σκέπτομαι να πάρω για πρώτη φορά στη ζωή μου το PS5...

Ο συλλογισμος ειναι λαθος. Η τιμη δεν βγαινει βαση της αποδοσης σε κανενα προιον, βγαινει βαση του brand name και της ζητησης. Η καθε Nvidia θα ανεβαζει την τιμη σε καθε γενια μεχρι να δει πτωση στις πωλησεις η στη ζητηση. Rebrand να εκανε με 10% αυξηση στις επιδοσεις παλι αυξηση θα ειχες στην τιμη. Αυτο το VFM που γραφουν αρκετοι ειναι ενα φανταστικο πραγμα που υπαρχει μονο στο μυαλο τους και επισης ειναι και υποκειμενικο. Για παραδειγμα, για το Μαριο οι καρτες κατω απο xx80ti δεν εχουν Value.

 

Εγω αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι νοιαζεστε για την ψυξη της. Υπαρχει κανεις με reference μοντελο? Αφου η nvidia το δινει μονο μεσω του site της και στελνει σε 5-6 χωρες.

Οι υπολοιποι θα παρουμε custom με reference pcb η Asus ROG. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, fatalara said:

Ο συλλογισμος ειναι λαθος. Η τιμη δεν βγαινει βαση της αποδοσης σε κανενα προιον, βγαινει βαση του brand name και της ζητησης. Η καθε Nvidia θα ανεβαζει την τιμη σε καθε γενια μεχρι να δει πτωση στις πωλησεις η στη ζητηση. Rebrand να εκανε με 10% αυξηση στις επιδοσεις παλι αυξηση θα ειχες στην τιμη. Αυτο το VFM που γραφουν αρκετοι ειναι ενα φανταστικο πραγμα που υπαρχει μονο στο μυαλο τους και επισης ειναι και υποκειμενικο. Για παραδειγμα, για το Μαριο οι καρτες κατω απο xx80ti δεν εχουν Value.

 

Εγω αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι νοιαζεστε για την ψυξη της. Υπαρχει κανεις με reference μοντελο? Αφου η nvidia το δινει μονο μεσω του site της και στελνει σε 5-6 χωρες.

Οι υπολοιποι θα παρουμε custom με reference pcb η Asus ROG. 

Οσον αφορα εμενα και 3080 θα μπορουσα να παρω αν σε 1080p τρωει bottleneck. Θα δουμε...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.