Jump to content



4G Σήμα - Επιλογή Network Type


Mikexox

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Μετά από ψάξιμο επειδή δεν είχα καλό mobile internet βρήκα ότι έπρεπε να αλλάξω το network type σε LTE only (4G) και όντως το mobile internet ενισχύθηκε.

Παρ΄ όλα αυτά θέλω να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει αν θα ήταν σωστό να επιλέξω κάποιο συγκεκριμένο type (επισυνάπτω εικόνες με την λίστα) ώστε να μην δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα.

Να αναφέρω ότι έχω xiaomi redmi note 6 και πάροχο Vodafone.

Ευχαριστώ.

111.jpg

222.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο κατεβάζεις ούτε τι σήμα πιάνεις με 3Γ, αλλά υπό ΚΣ δε θα πρέπει να βλέπεις τεράστιες διαφορές ανάμεσα σε 3G και 4G αν δεν κάνεις streaming 4Κ πχ.

Οπότε είναι ένα ερώτημα τι επέλεγε το κινητό πριν, ίσως να επέλεγε 3Γ και να ήταν πίτα το συγκεκριμένο δίκτυο ή να είχε χειρότερο σήμα

 

Το κακό του να κλειδώνεις το δίκτυο είναι ότι αν βρεθείς σε χώρο χωρίς κάλυψη 4G τότε μένεις χωρίς σήμα, μιας και έχεις κόψει το δικαίωμα του κινητού να αλλάζει μόνο του

 

Ουάου, άπειρες επιλογές, εγώ στο htc έχω τις βασικές.

4

3/4

3

2/3/4

2/3

2

Έγινε επεξεργασία από schumifer
  • Like 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

LTE/CDMA/UMTS Auto άσε.

Το τι ταχύτητα πιάνεις έχει να κάνει πέραν από το σήμα, και με το τι έχει στην κεραία που είσαι συνδεδεμένος σαν διασύνδεση ο πάροχος.

 

Με άτομο από μέσα, π.χ. η Wind που είναι σχεδόν παντού τραγική, σε κεντρικό σημείο της Αθήνας, έχει σε κεραία με 4G+ capabilities... 155Mbps διασύνδεση για τα internet data :D

Καταλαβαίνεις πως αν μπούνε ταυτόχρονα ας πούμε 10 άτομα που ο καθένας πιάνει 4G σήμα, τα 155Mbps εξαφανίζονται με το καλημέρα, και επειδή δεν είναι μόνο 10 τα άτομα στην κεραία αυτή, πιάνουν όλοι από λίγες.. τρίχες :D

 

Στις περισσότερες κεραίες δυστυχώς το bandwidth δεν επαρκεί ούτε καν για λογικό αριθμό ατόμων (συνδέσεων) με 3G full σήμα.

 

Δίχως γενναίες αναβαθμίσεις από τους παρόχους ( ειδικά από Wind, και σχετικά αρκετά και από την Vodafone ) δεν πρόκειται να γίνει προκοπή.


Στην περιοχή μου π.χ. η Vodafone είτε είμαι σε σημείο με 3G σήμα, είτε 4G, είτε 4G+, δίνει περί τα 7Mbps download.... είτε το περιορίσω το κινητό σε 4G είτε όχι, δεν θα αλλάξει κάτι στο download speed μου.
Είναι σαν να θες να πάει πιο γρήγορα το αμάξι σου και να επενδύεις... σε νέα βαφή :D

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, GoMaR said:

Τι κινητό έχεις και σου εμφανίζει τόσες επιλογές;  Ποτέ δε το έχω συναντήσει αυτο..

ξύλο θα φας... Καλημέρα.

 

 

7 hours ago, Mikexox said:

Να αναφέρω ότι έχω xiaomi redmi note 6 και πάροχο Vodafone.

 

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

On 7/2/2020 at 4:08 AM, billpeppas said:

LTE/CDMA/UMTS Auto άσε.

 

Το βάζω, αλλά όταν πάω πίσω και ξαναμπαίνω το έχει ήδη αλλάξει από μόνο του στο LTE/UMTS Auto.

Επίσης βλέπω ότι όταν είναι σε 4G καταναλώνει περισσότερα mb απ΄ ότι αν είναι σε Η+, χωρίς να κάνω κάτι παραπάνω.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει! ?

Link to comment
Share on other sites

On 7/2/2020 at 4:08 AM, billpeppas said:

Με άτομο από μέσα, π.χ. η Wind που είναι σχεδόν παντού τραγική

 

Και να φανταστείς WIND και Vodafone χρησιμοποιούν τον ίδιο εξοπλισμό, τις ίδιες κεραίες. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Mikexox έγραψε:

Το βάζω, αλλά όταν πάω πίσω και ξαναμπαίνω το έχει ήδη αλλάξει από μόνο του στο LTE/UMTS Auto.

Επίσης βλέπω ότι όταν είναι σε 4G καταναλώνει περισσότερα mb απ΄ ότι αν είναι σε Η+, χωρίς να κάνω κάτι παραπάνω.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει! ?

 

Επειδή σχετίζεται με το πρόβλημά σας, χρησιμοποιήστε αποκλειστικά browser με υποστήριξη ad blocking (δηλαδή, αγνοήστε τον chrome). Χρησιμοποιήστε firefox με ublock origin, ή Opera (ενεργοποιώντας τον ενσωματωμένο ad blocker), ή τον νέο Edge με adblock plus χωρίς white list. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.