Jump to content



Απομακρυνση ενοχλητικης οσμης απο λαβη πλαγιοκοφτη


Recommended Posts

Αχεμ.. πηρα ενα μικρο πλαγιοκοφτακι για all around χρηση. Το εχω εδω και 2 βδομαδες με το που το εβγαλα απο το πακετο απο τη λαβη του αναδυοταν μια εντονη οσμη πλαστικου - χημικου δεν ξερω πως να το προσδιορισω, ανυποφορη. Αν το κρατησεις το χερι θελει πλυσιμο και για να φυγει και μαλιστα οχι αμεσως. το ιδιο το συρταρι εχει μυρισει.. τι να πω αυτο δε μου εχει τυχει τοσα χρονια. Υπαρχει καποιος τροπος να φυγει; να το πλυνω με κατι; Ειναι πραγματικα ανυποφορο και ασχημο..

Link to comment
Share on other sites

Άσε το έξω σε μπαλκόνι, αυλή, ταράτσα,  μπας και ξεμυρίσει.

Η μαγειρική σόδα νομίζω ότι εξουδετερώνει οσμές, μην ακούς αυτούς που σου λένε για κόλιανδρο, σε τρολιάζουν.

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Σαμπως ηρθα και σε κανα σοβαρο φορουμ να ρωτησω; Τα ηθελε ο...  κοφτης μου!

Απο ολους το περιμενα οταν εγραφα το ποστ ΑΛΛΑ απο τη Μαρικα ηταν βαρυ... παει μου τη χαλασατε τελειως, ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ πριν γινει ο χοντας κολιανδρος! ε, πρασινος ηθελα να πω. Καμερα σε μενα! Μο ο πιστος μου συντροφος P55 απαντησε σοβαρα, ενα μεγαλο ΠΟΘ καταντησατε! Ρεμαλια!

 

Τελικα σοδα καταληξαμε η να κανω παλι μενσιο το Στελιο;

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Seek & Find έγραψε:

Η σοδα τιποτα, το ξυδι ολα τα λεφτα.. η την ακουσα απο αναθυμιασεις κ ολα ειναι ομορφα.

Take your pick να ουμ!

Μην ξεχνάς και την αποσμίνη σε περίπτωση που το κοφτάκι κατουρήσει στο πάτωμα.:bleh:

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Seek & Find έγραψε:

Σαμπως ηρθα και σε κανα σοβαρο φορουμ να ρωτησω; Τα ηθελε ο...  κοφτης μου!

Απο ολους το περιμενα οταν εγραφα το ποστ ΑΛΛΑ απο τη Μαρικα ηταν βαρυ... παει μου τη χαλασατε τελειως, ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ πριν γινει ο χοντας κολιανδρος! ε, πρασινος ηθελα να πω. Καμερα σε μενα! Μο ο πιστος μου συντροφος P55 απαντησε σοβαρα, ενα μεγαλο ΠΟΘ καταντησατε! Ρεμαλια!

 

Τελικα σοδα καταληξαμε η να κανω παλι μενσιο το Στελιο;

 

Δεν υπάρχει βέλτιστη λύση, αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιες από τις προτάσεις:

1. Σαπούνι πιάτων

2. Σόδα (με νερό για να κάνει πάστα)

3. Κιτρικό οξύ (διάλυμα νερού, ξεκινώντας από μικρή συγκέντρωση και αυξάνοντας)

4. Ξύδι
 

Τις ιεράρχησα κλιμακούμενες ξεκινώντας από την λιγότερο επεμβατική. Θα παρατηρήσεις ότι δεν έχουν όλες την ίδια επίδραση (πχ κάποιες είναι βασικές, άλλες όξινες). Με εξαίρεση το σαπούνι, οι άλλες θα αντιδράσουν χημικά με την λαβή από λίγο έως περισσότερο και μπορεί να την ταλαιπωρήσουν - πόσο πολύ εξαρτάται από την ακριβή της σύσταση. Στην χειρότερη περίπτωση το λάστιχο θα γίνει πιο εύθρυπτο ή θα αποχρωματιστεί.

 

Κάνε μερικές δοκιμές και επίμεινε σε αυτήν που φαίνεται να δουλεύει καλύτερα για την οσμή, εφόσον δεν ταλαιπωρεί το υλικό.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ουτε καν με ενοιαζε τι θα παθει η λαβη. με ενοχλει γενικα η μυρωδια του "πλαστικου" σε οτιδηποτε αλλα αυτο με τρελανε

φαντασου για να κανω θεμα. Αν δεν δουλευε το ξυδι ειχα σκεφτει να την "γδαρω" οσο μπορω και να βαλω θερμοσυστελλομενο

ή να το πεταξω ειλικρινα.

Σε ευχαριστω πολυ να εισαι καλα

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

μου κάνει εντύπωση η συγκεκριμενη, 2 μονες εχω παρει και δεν μου μύρισε καμία φορά, μήπως έφταιγε που ήταν  κλειστές και οι 3 τους και δεν ξεμυρισαν ποτέ;

 

δεν ξερω εικασιες κανω

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, schumifer said:

Άρα δούλεψε το ξύδι. Άντε τώρα να πάς κόντρα στη μάνα την επόμενη φορά που θα ''ξέρει αυτή!'' χαχαχαχα

να μας πει αν δούλεψε 100% κι αν ξέφτισε καθόλου το πλαστικό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος georgeps έγραψε:

μου κάνει εντύπωση η συγκεκριμενη, 2 μονες εχω παρει και δεν μου μύρισε καμία φορά, μήπως έφταιγε που ήταν  κλειστές και οι 3 τους και δεν ξεμυρισαν ποτέ;

 

δεν ξερω εικασιες κανω

Μονη ηταν και η δικη μου απλα βρηκα αυτο το λινκ και το εβαλα

πριν 5 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

να μας πει αν δούλεψε 100% κι αν ξέφτισε καθόλου το πλαστικό.

99% γιατι εμεινε ισα ισα κατι ανεπαισθητο που το πιανουν μονο τα δικα μου περιεργα μουστακια αν τη φερω στη μυτη.

Φυσικα δεν με ενοχλει πια αρα σιγουρα δε θα το αντιληφθει κανεις αλλος. Αμεση φθορα πλαστικου δεν υπαρχει, οπως ηταν ειναι.

Τωρα σε βαθος χρονου θα δειξει αλλα οπως ειπα καρφι δε μου καιγεται.

Link to comment
Share on other sites

θα σου πρότεινα να το ξανακάνεις λίγο με ξύδι, προσέχοντας να σκουπίσεις μετά ευαίσθητα σημεία και να το αφήσεις λίγες ώρες έξω, στον ήλιο. Επίσης σταμάτα να το μυρίζεις ψυχαναγκαστικά. Κάθε φορά που σου μπαίνει η ιδέα να το μυρίσεις να πηγαίνεις ΠΟΘ.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.