Jump to content



Ασταμάτητα προβλήματα με νέο build Ryzen 3700x


geodeath

Recommended Posts

30 minutes ago, geodeath said:

 

Λάθος κατάλαβες όπως έγραψε και ο φίλος πάνω. Αν το πίστευα πραγματικά δε θα είχα ρίξει 1000 ευρώ+ σε νέα πλατφόρμα σε μία εταιρία που δεν εμπιστεύομαι!

Φίλε μου εδώ απ'οτι διαβάζω πήρες ένα PC συν ένα ακόμα για να μπορέσεις να κάνεις troubleshooting . Έχεις δώσει του κόσμου τα φράγκα σε κάτι που έπρεπε να παίζει "out of the box" . Χαρά στο κουράγιο σου . Εγώ θα πρότεινα εφόσον μπορείς και να τα επιστρέψεις, να αλλάξεις πλατφόρμα και να ησύχάσεις. Αν είναι να φτίαξεις ένα PC και μία μέρα να παίζεις και μια βδομάδα να ασχολήσε με άκυρες βλάβες που βγάζει ...

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, chrkon said:

Φίλε μου εδώ απ'οτι διαβάζω πήρες ένα PC συν ένα ακόμα για να μπορέσεις να κάνεις troubleshooting . Έχεις δώσει του κόσμου τα φράγκα σε κάτι που έπρεπε να παίζει "out of the box" . Χαρά στο κουράγιο σου . Εγώ θα πρότεινα εφόσον μπορείς και να τα επιστρέψεις, να αλλάξεις πλατφόρμα και να ησύχάσεις. Αν είναι να φτίαξεις ένα PC και μία μέρα να παίζεις και μια βδομάδα να ασχολήσε με άκυρες βλάβες που βγάζει ...

 

Στατιστικά, αν ασχολείσαι πολλά χρόνια με DIY pc building, κάποια στιγμή θα σου σκάσει ανεξήγητο πρόβλημα που θα θέλει τρελό troubleshooting για να βρεις τι φταίει. Υπάρχουν οι άνθρωποι που θα επιλέξουν τον δύσκολο δρόμο να το ανακαλύψουν. Υπάρχουν και οι άνθρωποι που απλά θα σουτάρουν τα πάντα και θα πάρουν καινούργιο. Ο καθένας αποφασίζει ανάλογα με τον χρόνο/τα χρήματα που θέλει και μπορεί να διαθέσει ή τις γνώσεις που θέλει να αποκτήσει.

 

Από την εμπειρία μου θα γράψω ότι θα φτύσεις αίμα στη διαδικασία troubleshooting αλλά το αποτέλεσμα συνήθως σε αποζημιώνει, κυρίως ως προς τις γνώσεις και τις εμπειρίες που αποκτάς, ειδικά όταν έχεις το "μικρόβιο".

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

παιδια στη σελιδα του 3700Χ στο επισημο site αναφερει up to 3200,που προφανως σημαινει MAX 3200,μεταξυ μας ξερουμε οτι οι μνημες θα ανεβουν οσο μπορει η ψυξη σου και η τυχη σου ,αλλα στανταρ δεν ειναι και προφανως ο φιλος βαζει συνεχως xmp 3200 και γιαυτο εχει ασταθεια στο συστημα.Βεβαια δεν υπολογιζω το αστειο.kαρτα amd και multiple monitors το οποιο αποκλειεται να δουλευει 100% stabil

Έγινε επεξεργασία από steve_m
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, steve_m said:

παιδια στη σελιδα του 3700Χ στο επισημο site αναφερει up to 3200,που προφανως σημαινει MAX 3200,μεταξυ μας ξερουμε οτι οι μνημες θα ανεβουν οσο μπορει η ψυξη σου και η τυχη σου ,αλλα στανταρ δεν ειναι και προφανως ο φιλος βαζει συνεχως xmp 3200 και γιαυτο εχει ασταθεια στο συστημα.Βεβαια δεν υπολογιζω το αστειο.kαρτα amd και multiple monitors το οποιο αποκλειεται να δουλευει 100% stabil

 

Όχι δεν ισχύει αυτό που γράφεις. Το "up to 3200" το γράφει γιατί εξαρτάται από τις μνήμες σου. Το chip έχει επίσημη υποστήριξη 3200 DDR4. Με OC πάει και παραπάνω, οπότε παίζει ρόλο το κομμάτι που έπεσες και τα ρεύματα που του δίνεις.

http://www.cpu-world.com/CPUs/Zen/AMD-Ryzen 7 3700X.html

 

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

Χμμμ... θα το τσεκάρω! Μακάρι να είναι αυτό γιατί είμαι έτοιμος να σουτάρω μητρική και επεξεργαστή από το μπαλκόνι. Αν οι intel μητρικές είχαν PCIE 4 support θα είχα ήδη αλλάξει, πραγματικά μόνο αυτό με κρατάει τόσο καιρό!

oι μητρικές για intel υποστηρίζουν pcie4 αλλά δεν έχουν επεξεργαστές να το κάνουν προς το παρόν.

αν δεν το έχεις κάνει, δοκίμασε να αλλάξεις και την σειρά στις μνήμες στα dimms 
αυτή που έχεις στο Α2 τη βάζεις στο Β2 και τη Β2 στο Α2
αι θεωρώ τις βάζεις στα Β2 & Α2 με  βάση το manual.

image.thumb.png.fa0f5b5cf23e3725f89214a14bb4c59b.pngκ


συνάντησα κάτι κουλά με b-dies μνήμες σε Β550 και όταν άλλαξα θέση δεν έχω συναντήσει άλλο πρόβλημα

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, steve_m said:

ακριβως αυτο αναφερω,αλλα δεν φαινεται να κοβει και πολυ οποτε πασο στα ντουβαρια

Ευτυχώς που έχουμε άτομα σαν και εσένα και ανεβάζεις τον μ.ο. ευφυίας διότι εγώ τον ρίχνω. Όταν γράφεις "στάνταρ δεν είναι" τι ακριβώς εννοείς? Να μου το εξηγήσεις απλά γιατί είμαι χαζούλης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, idonthave said:

συνάντησα κάτι κουλά με b-dies μνήμες σε Β550 και όταν άλλαξα θέση δεν έχω συναντήσει άλλο πρόβλημα

 

Το είχα πάθει με τις corsair όταν πρωτοέστησα το σύστημα στο Β350 chipset. Στην αρχή δεν... Όταν τους άλλαξα θέση μεταξύ τους έπαιξαν... Μετά από 2 χρόνια τράβηξα τον παθών μου τον τάραχο βέβαια γιατί τελικά αποδείχτηκαν ελαττωματικές και πετούσαν σφάλματα. Δεν ξέρω αν έχει σχέση με το αρχικό τους "θεματάκι"....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οι συγκεκριμένες έχουν δουλέψει σε 4 συστήματα - 3 intel κι στο προηγούμενο με b450 2600 - χωρίς θέματα.
Στο καινούριο με b550 chipset και r5 3600 είχα βάλει από την αρχή 3466 b-die μνήμες  για κάτι δοκιμές και τις έβγαλα
να βάλω τις παραπάνω 3200 b-die g,skill.
To θέμα που αντιμετώπισα δεν έκανε post το μηχάνημα να ξεκινήσει, όταν άλλαξα τις θέσεις μεταξύ τους
μπήκε χωρίς κανένα και συχνότητες κι όλα κομπλέ. 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο πρόβλημα ακριβός με το δικό σου. Είναι θέμα ραμ. Το γράφει καθαρά στη σελήδα της μητρικής σου. 4 dimm στα 2666 ( δεν είναι σίγουρο οτι θα παίζει), βγάζεις τα 2 dimm  ( θα παίξει 100% στην ταχύτητα 3600).  Εάν κάνεις αυτές τις κινήσεις και δεις αποτέλεσμα , απλά έχεις πέσει σε ελατοματικό ελεγκτη.Όταν φορτωθεί μεγάλες ραμ με ταχυτήτα αρχίζουν τα διάφορα παιχνίδια.

 

https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/SocketAM4/TUF_GAMING_X570-PLUS/Memory_QVL_2nd_Gen_AMD_Ryzen_Radeon_Vega_Graphics_CPU_X570.pdf

Έγινε επεξεργασία από Mokou
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mokou said:

Είχα το ίδιο πρόβλημα ακριβός με το δικό σου. Είναι θέμα ραμ. Το γράφει καθαρά στη σελήδα της μητρικής σου. 4 dimm στα 2666 ( δεν είναι σίγουρο οτι θα παίζει), βγάζεις τα 2 dimm  ( θα παίξει 100% στην ταχύτητα 3600).  Εάν κάνεις αυτές τις κινήσεις και δεις αποτέλεσμα , απλά έχεις πέσει σε ελατοματικό ελεγκτη.Όταν φορτωθεί μεγάλες ραμ με ταχυτήτα αρχίζουν τα διάφορα παιχνίδια.

 

https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/SocketAM4/TUF_GAMING_X570-PLUS/Memory_QVL_2nd_Gen_AMD_Ryzen_Radeon_Vega_Graphics_CPU_X570.pdf

Έχει γράψει ότι τώρα έχει 2 dimms

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Επικουρικά παραθέτω την επίσημη υποστήριξη RAM για τους Ryzen 3000 (Ζen 2)

 

DIMM Config Memory Ranks Official Supported Transfer Rate (MT/s)
2 of 2 Single DDR4-3200
2 of 4 DDR4-3200
4 of 4 DDR4-2933
2 of 2 Dual DDR4-3200
2 of 4 DDR4-3200
4 of 4 DDR4-2667

 

 

Από https://www.tomshardware.com/reviews/ryzen-9-3900x-7-3700x-review,6214.html

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

να παραθέσω και γω ένα πρόβλημα που αντιμετώπισα μετά από bios update σε χ570 aorus elite...Ενώ ρυθμιζα ΧMP profile να φορτώνει στα 3200  εβλεπα στα windows να λειτουργούν στα 2100. (?) ...Μπήκε μια επιπλέον ρύθμιση στο bios που στο auto δεν φόρτωνε το XPM (αν και στο βιος όριζες XPM profile Μνημών) αλλά το default jedec..έπρεπε στην επιπλέον ρύθμιση αυτή να βάλω profile 1 (είχε και 2 και 3) ωστε να παιζουν όπως έπρεπε...

Έγινε επεξεργασία από sstav
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια η stock speed ddr4 ειναι 2400Mhz με ταση 1.2Volt. Οτιδηποτε πανω απο αυτο θεωρειτε overclock.

Οποτε στο troubleshooting καλο ειναι να απενεργοποιουμε το Xmp (οπου ειναι προφιλ overclock απο τον κατασκευαστη) και να γινουν δοκιμες στην νορμαλ 2400 ταχυτητα.

 

 

Έγινε επεξεργασία από platonas
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, platonas said:

Ρε παιδια η stock speed ddr4 ειναι 2400Mhz με ταση 1.2Volt. Οτιδηποτε πανω απο αυτο θεωρειτε overclock.

 

Θεωρείται OC για τα dimms τα οποία όμως είναι πιστοποιημένα σε αυτή τη συχνότητα από τον κατασκευαστή τους.

 

Για τον επεξεργαστή που υποστηρίζει στις προδιαγραφές του 3200 (για τον ΙΜC βασικά) ΔΕΝ θεωρείται OC. 

 

Αν ο επεξεργαστής ΔΕΝ μπορεί να παίξει 3200 τις μνήμες, είναι ελαττωματικός και πάει για RMA. Συνεπώς ΔΕΝ είναι OC

 

To ότι για λόγους troubleshooting θα πρέπει να γίνουν και δοκιμές με 2133/2400 whatever είναι σωστό, διότι έτσι μπορείς να αποδείξεις κατασκευαστικό ελάττωμα του επεξεργαστή.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, gdp77 said:

 

Επικουρικά παραθέτω την επίσημη υποστήριξη RAM για τους Ryzen 3000 (Ζen 2)

 

DIMM Config Memory Ranks Official Supported Transfer Rate (MT/s)
2 of 2 Single DDR4-3200
2 of 4 DDR4-3200
4 of 4 DDR4-2933
2 of 2 Dual DDR4-3200
2 of 4 DDR4-3200
4 of 4 DDR4-2667

 

 

Από https://www.tomshardware.com/reviews/ryzen-9-3900x-7-3700x-review,6214.html

 

Χαζή ερώτηση. Με βάση αυτό αν έχεις 2x8GB RAM (σύνολο 16) και θέλεις να πάς στα 32GB, καλύτερα να βάλεις 2x16 παρά να προσθέσεις ακόμη 2 8άρες και να πάς στα 4x8GB;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, trib said:

Χαζή ερώτηση. Με βάση αυτό αν έχεις 2x8GB RAM (σύνολο 16) και θέλεις να πάς στα 32GB, καλύτερα να βάλεις 2x16 παρά να προσθέσεις ακόμη 2 8άρες και να πάς στα 4x8GB;

 

Σύμφωνα με την ελάχιστη εγγυημένη ταχύτητα μνημών των προδιαγραφών του επεξεργαστή, ναι είναι καλύτερο το 2x16.

 

Δεν αποκλείεται όμως και με 4x8 να πετύχεις τον χρονισμό μνημών που θες. Για να στο θέσω διαφορετικά, είναι πιο εύκολο και λιγότερο "ζαριά" με τα 2x16 παρά με τα 4x8. Νομίζω ότι αυτό ισχύει σε όλες τις πλατφόρμες (Intel και ΑΜD).

 

ΥΓ Από την άλλη, με τον σάπιο IMC του Ryzen 1600 μου (1st gen) και με 2 διαφορετικά ζεύγη μνήμης (δες υπογραφή) πετυχαίνω ίδια ταχύτητα OC (πάνω από τις προδιαγραφές του επεξεργαστή) όσο με 1 ζεύγος. b-dies for the win βέβαια, αλλά δεν παύει να αποδεικνύει ότι με καλές μνήμες όλα γίνονται ακόμα και με 4x8...

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση.
Σε εναν 3900χ στο γραφειο, εχουμε 4χ16 αλλα δε παιζει στα 3200. Δεν μπουταρει η μητρικη. Δεν ανοιγει καν.
Στα 2χ16 @3200 ανοιγει μια χαρα.
Σε αυτο τι φταιει εν τελει ;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.