Jump to content


Υψηλές θερμοκρασίες με stock cooler στον Ryzen 5 3600


Dj_Seps

Recommended Posts

Καλησπερα στο forum,

Πρόσφατα προχώρησα σε αναβάθμιση του υπολογιστή μου απο I5 4400 σε Ryzen 6 3600. Περιττό να πω πως είδα τρελές διαφορές στην απόδοση αλλά παρατηρώ και πολυ μεγάλες θερμοκρασίες.

Σε idle /  internet browsing η θερμοκρασία του cpu ξεκινάει απο 45 βαθμούς και φτανει μέχρι 55, λογικό μου φαίνεται, σε gaming όμως η σε stress test πάει μέχρι 95 βαθμούς και η άνοδος αυτή γίνεται σε δευτερόλεπτα. Έκανα την δοκιμή με το occt και με το που ξεκινάω το stress test απο 50 πάει κατευθείαν στους 95 και σταματάει εκεί. 

Καταλαβαίνω πως είμαι με το stock cooler αλλα δεν μου φαίνεται και λογική αυτή η συμπεριφορά, να προσθέσω πως πιάνω το cooler με το χέρι μου και δεν καίει, πόσο μάλλον να εχει 95 βαθμούς.

 

Το σύστημα αποτελείται απο Gigabyte b550 aorus elite & Ryzen 5 3600

Έγινε επεξεργασία από Dj_Seps
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Dj_Seps έγραψε:

Καλησπερα στο forum,

Πρόσφατα προχώρησα σε αναβάθμιση του υπολογιστή μου απο I5 4400 σε Ryzen 5 3600. Περιττό να πω πως είδα τρελές διαφορές στην απόδοση αλλά παρατηρώ και πολυ μεγάλες θερμοκρασίες.

Σε idle /  internet browsing η θερμοκρασία του cpu ξεκινάει απο 45 βαθμούς και φτανει μέχρι 55, λογικό μου φαίνεται, σε gaming όμως η σε stress test πάει μέχρι 95 βαθμούς και η άνοδος αυτή γίνεται σε δευτερόλεπτα. Έκανα την δοκιμή με το occt και με το που ξεκινάω το stress test απο 50 πάει κατευθείαν στους 95 και σταματάει εκεί. 

Καταλαβαίνω πως είμαι με το stock cooler αλλα δεν μου φαίνεται και λογική αυτή η συμπεριφορά, να προσθέσω πως πιάνω το cooler με το χέρι μου και δεν καίει, πόσο μάλλον να εχει 95 βαθμούς.

 

Το σύστημα αποτελείται απο Gigabyte b550 aorus elite & Ryzen 5 3600

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Dj_Seps said:

να προσθέσω πως πιάνω το cooler με το χέρι μου και δεν καίει, πόσο μάλλον να εχει 95 βαθμούς.

Το να μην καίει η ψύκτρα ενώ η CPU έχει 95 βαθμούς δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι κάτι συμβαίνει με την ψύκτρα.

Η θερμοκρασία των πτερυγίων της εξαρτάται από την ταχύτητα της ροής του αέρα που τα ψύχει και στους 95 βαθμούς ο ανεμιστήρας θα πηγαίνει στο μέγιστο!

Επιπλέον πως εκτιμάς την θερμοκρασία με το χέρι είναι κάτι που "σηκώνει πολύ νερό".

Για παράδειγμα, αν σε μια επιφάνεια μπορείς να κρατήσεις το χέρι σου, μόνο για 2 -3 δευτερόλεπτα, τότε η θερμοκρασία της είναι περίπου 60 βαθμοί..

Ένα άλλο θέμα που έχουν αυτές οι ψύκτρες είναι ότι δεν κατανέμουν τη θερμότητα "συμμετρικά" στα πτερύγιά τους, αλλά την μεταφέρουν από το κέντρο στην περιφέρεια, συνεπώς η περιφέρεια (όπου κατά πάσα πιθανότητα έπιασες) έχει σίγουρα αρκετά χαμηλότερη θερμοκρασία από ότι το "κέντρο" της ψύκτρας.

 

Πέρα όμως από αυτά, υπάρχει και το θέμα της εγκατάστασης , αν μπήκε η σωστή ποσότητα θερμοαγώγιμης και αν αυτή προετοιμάστηκε / στρώθηκε και αν τελικώς μεταξύ ψύκτρα και lid υπάρχει μόνο η απαραίτητη ποσότητα TIM.

Άλλοι λόγοι για αποκλίσεις λόγω εξωγενών παραγόντων λογικά δεν πρέπει να υπάρχουν (η ψύκτρα πάει "κουμπωτά-βιδωτά", η CPU είναι συγκολλημένη στο HIS  αν θυμάμαι καλά, οπότε το μόνο άλλο που λογικά παίζει είναι να έχει ένα πολύ "θερμόαιμο" τσιπάκι ! :) 

 

Αλλά περίμενε να σου πουν και τα άλλα παιδιά που μπορεί να έχουν συναντήσει παρόμοιο πρόβλημα.

Παρεμπιπτόντως στον ιστό έχεις διαβάσει σχετικά ?

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Ναι, περιμετρικα της ψυκτρας (οσο μπορω να ακουμπησω βεβαια ) βαζω το χερι μου και παλι δεν μου κανει η θερμοκρασια για 95 βαθμους. Για την εγκατασταση το σκεφτηκα και εγω να πω την αληθεια αλλα δεν ειναι η πρωτη φορα που στηνω μηχανημα αφενος και αφετερου ειναι ολα stock, μεχρι και η παστα. 

Οσο εχω ψαξει στο ιντερνετ λενε ολοι πως γενικα τα τσιπακια αυτα δεν ειναι και τα ποιο κρυα, βασικα λογο κατασκευης τους δινουν στιγμιαια 1,40v ωστε να πιασει το τσιπ τα 4,2ghz και μετα πεφτουν. Εχω διαβασει πως αυτος ειναι ο κυριος λογος  και ολοι μιλαμε για aftermarket λυσεις. 

Και εγω για εκει πηγαινω απλα ειπα να ρωτησω και εδω μηπως γνωρισει καποιος κατι περισσοτερο, ειδικα απο τους ryzen 5 3xxx κατοχους. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

λίγο στα γρήγορα

  • οι amd έχουν διαφορετική λογική από τους ιντελ
  • για θερμοκρασίες εγκαταστήσομε το πρόγραμμα της amd το ryzen master ! link AMD 
  • το να είναι idle στους 40-50 βαθμούς φυσιολογικό με 28 βαθμούς δωματίου
  • επίσης κατεβάζουμε και τους drivers του chipset της μητρικής από το site της amd  ! LINK AMD
  • όταν κατανοήσουμε πως δουλεύει μπορούμε να κατεβάσουμε και το Hwinfo64 για να κοιτάμε αλλά έχει πολλές πληροφορίες οπότε για το τέλος αυτό
  • ο cpu για να boustarei έναν πυρήνα δίνει έως 1.4v στον συγκεκριμένο πυρήνα για να ανεβάσει το μέγιστο single core Hz, τα προγράμματα δείχνουν στιγμιαίες τάσεις όπως το cpuz οπότε και δεν του δίνουμε σημασία αλλά δίνουμε σημασία όταν γίνεται ένα workload όπως το benchmark CINEBENCH 20 ή το cinebench 15 το παλιό , εκεί όση ώρα κάνει το workload σταθεροποιείτε η τάση γύρω στο 1.3 και κάτω συνήθως και εκεί βλέπουμε και θερμοκρασίες κάνοντάς το 4-5 φορές συνεχόμενα ...
  • θερμοκρασία cpu εξαρτάται εκτός από την ψήκτρα και από την θερμοκρασία δωματίου και αν υπάρχει καλό airflow μέσα στο κουτί κλπ αλλά σε γενικές γραμμές εφόσον την έχεις τοποθετήσει σωστά δεν έχεις πρόβλημα, αλλά καλό θα ήταν να να αναβαθμιστεί με μια φτηνή τίμια υλοποίηση μερικές ψήκτρες παρακάτω ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΝ ΧΩΡΑΝΕ ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ (ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ)   είναι με τυχαία σειρά παρακάτω :

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

και ένα τιπ όταν θα πας να βγάλεις την ψήκτρα άναψε λίγο το μηχάνημα βάλτου να κάνει κάτι να ζεσταθεί λίγο, ώστε όταν ξεκουμπώσεις την ψύκτρα η πάστα να είναι πιο μαλακιά και ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΕΙΣ ΠΕΡΙΣΤΡΕΦΕΙΣ ΠΙΕΖΟΝΤΑΣ ΑΠΑΛΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΔΕΞΙΑ και μόλις πάρει μπόσικα μπορείς να σηκώσεις !

 

αν πας κατευθείαν να σηκώσεις προς τα πάνω θα πάρεις και τον cpu κολλημένο πάνω στην ψήκτρα ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιωνω κι εγω, σε πισι που εφτιαξα προσφατα για φιλη, ο 3600 μου φανηκε και εμενα πολυ ζεστος με αποτομες αλλαγες θερμοκρασιας.

Του αλλαξα παστα σε mx4 και ψιλοκαλυτερευσε αλλα οχι τρελά πραγματα..

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Είχα πάει σε AMD 3600 από intel ι7-6700k. Είχα αγχωθεί με τις θερμοκρασίες γιατί ήταν υψηλές. Διαπίστωσα αυτό που λέει ο @ARMAGEDDON, βάζοντας Ryzen Master έβλεπα άλλα νούμερα από τα προγράμματα που χρησιμοποιούσα μέχρι τότε. Ryzen Master και Hwinfo64 ήταν τα μόνα αξιόπιστα σε AMD. Ο 3600 έχει απότομες αλλαγές θερμοκρασίας αν προέρχεσαι απο ιντελ αλλά όχι κάτι που να μην είναι φυσιολογικό. Αυτό γιατί σε factory settings είναι ήδη επιθετικός σε διαχείριση και στα ρολόγια του.

 

 

Μην ξεχνάτε ότι η ψύκτρα του 3600 η Wraith Stealth, είναι χειρότερη από την ψύκτρα του 3600Χ, την Wraith Spire. Καλύτερο deal όμως είναι ο 3600. Αν κάνεις OC ή πας σε ΑΙΟ υδρόψυξη ή καλύτερο cooler πληρώνεις λιγότερα λεφτά για τον 3600 και την wraith stealth δεν την βάζεις καν πάνω. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, hyperlost said:

Είχα πάει σε AMD 3600 από intel ι7-6700k. Είχα αγχωθεί με τις θερμοκρασίες γιατί ήταν υψηλές. Διαπίστωσα αυτό που λέει ο @ARMAGEDDON, βάζοντας Ryzen Master έβλεπα άλλα νούμερα από τα προγράμματα που χρησιμοποιούσα μέχρι τότε. Ryzen Master και Hwinfo64 ήταν τα μόνα αξιόπιστα σε AMD. Ο 3600 έχει απότομες αλλαγές θερμοκρασίας αν προέρχεσαι απο ιντελ αλλά όχι κάτι που να μην είναι φυσιολογικό. Αυτό γιατί σε factory settings είναι ήδη επιθετικός σε διαχείριση και στα ρολόγια του.

 

 

Μην ξεχνάτε ότι η ψύκτρα του 3600 η Wraith Stealth, είναι χειρότερη από την ψύκτρα του 3600Χ, την Wraith Spire. Καλύτερο deal όμως είναι ο 3600. Αν κάνεις OC ή πας σε ΑΙΟ υδρόψυξη ή καλύτερο cooler πληρώνεις λιγότερα λεφτά για τον 3600 και την wraith stealth δεν την βάζεις καν πάνω. 

Πλέον ούτε το hwinfo είναι αξιόπιστο. Στον δικό μου 3600, τουλάχιστον, άλλη τιμή θερμοκρασίας cpu δίνει το hwinfo και άλλη το ryzen master. Βασικά, αυτό που δείχνουν τα άλλα προγράμματα πλην ryzen master είναι το overhead θερμοκρασίας του ελεγκτή, που χρησιμοποιείται από το PBO για να καθοριστεί πόσο ψηλά θα ανέβουν τα ρολόγια. Αντίθετα το ryzen master καταγράφει την πραγματική θερμοκρασία της cpu. Η διαφορά που κατέγραψα κυμαίνεται από 2-3 βαθμούς σε idle μέχρι 10+ βαθμούς σε full load...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Με απενεργοποιημένο το overclocking, cpu cooler της σειράς (arctic e-sports) και με ρύθμιση στο Ryzen Master στα 3200MHZ από 3600MHZ που είναι από την μάνα του και τέλος με μείωση της τάσης σε 0.9v έχει πέσει η θερμοκρασία σε idle στους 45 και full gaming στους 601797516897_.PNG.280e9f8ac389c5ba2a3811840360c34e.PNG όπως φαίνεται στην φώτο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/21/2020 at 1:07 PM, Dj_Seps said:

σε gaming όμως η σε stress test πάει μέχρι 95 βαθμούς και η άνοδος αυτή γίνεται σε δευτερόλεπτα

 

Δεν ξέρω πόσο "χάλια" είναι η stock ψύκτρα. Λεχθέντος τούτου, πάμε παρακάτω:

 

1) 95C σε OCCT (που δεν είναι και το πιο βάρβαρο stress test - πού να έβαζες και prime95 small FFTs) είναι τραγικό (Μπορείς να ανεβάσεις ένα screeshot την ώρα που τρέχεις OCCT να δούμε και τις υπόλοιπες θερμοκρασίες; )

2) Ακόμα πιο τραγικό είναι το να πιάνεις αυτούς τους βαθμούς σε gaming που ο επεξεργαστής αποκλείεται να τερματίζει. Είσαι σίγουρος;

3) Κατά τη γνώμη μου υπάρχει κάποιο φυσικό πρόβλημα είτε στο "πακέτο" της ψύκτρας (κούμπωμα, θερμοαγώγιμη), είτε στο airflow στο κουτί σου.

 

Εάν παρ' όλα αυτά αποφασίσεις για after market αερόψυκτρα, σου προτείνω με κλειστά μάτια αυτήν: https://www.skroutz.gr/s/19983369/Scythe-Fuma-2.html?from=catspan

 

Μην το συζητήσεις καθόλου, στα λεφτά της είναι no brainer.

 

Μπορείς να δεις και την απόδοσή της εδώ στην δικιά μου αναζήτηση αερόψυκτρας, όταν τελικά την έβαλα:

https://www.thelab.gr/forums/topic/185751-αναζήτηση-καλής-αερόψυκτρας-για-ryzen-7-3700χ/?do=findComment&comment=2771878

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 12/2/2021 at 9:28 ΠΜ, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

πάρτε σοβαρά κουτιά με καλό airflow και όχι καγκούρικα  ?

 

@T.Stefanidis με stock τι θερμοκρασίες έχεις , πατάει σωστά η ψήκτρα  ?

Λοιπόν παίδες καινούριος ο AMD 5 3600, μητρική GIGABYTE B550 DS3H, 64GB RAM στα 3600MHZ, SSD PCIE 4 GIGABYTE AORUS 1TB, κάρτα γραφικών GTX 1660 SUPER με clock στα 1845 (τελευταία έκδοση) μετά από πολύ ψάξιμο έχω να πω τα παρακάτω.

 

Προσπαθώντας να ρίξω θερμοκρασίες από επεξεργαστή με χαμηλή τάση και underclocking στα MHZ του επεξεργαστή και στην συχνότητα από τις μνήμες, απενεργοποιώντας το αυτόματο overclocking και το performance πέτυχα μία διαφορά 10-15 βαθμούς θερμοκρασία.

Ένας άλλος τρόπος που δοκίμασα όπως λένε κάποιοι είναι μέσα από τα windows στο σχέδιο ενέργειας όπου μετά την εγκατάσταση των drivers της AMD εμφανίζεται προεπιλεγμένο το σχέδιο Ryzen Balanced. Εκεί λοιπόν για να μην μπλέξετε με χειροκίνητες αλλαγές σε volt και συχνότητες απλά επιλέγετε στις μέγιστες επιδόσεις αντί του 100% σε 99% έως 95%. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα ο επεξεργαστής να μην πάει στο τέρμα και να μειώνει λίγο την θερμοκρασία του.

 

ΕΚΠΛΗΞΗ!!! Διαπίστωσα τελικά ότι ο ανεμιστήρας 8 cm που βγάζει τον αέρα έξω από το κουτί είναι καμμένος αφού ήταν συνδεδεμένος με το τροφοδοτικό (molex σύνδεση) και δεν το πήρα χαμπάρι. ΑΚΟΥΣΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΩΡΑ.

Τοποθετώ άμεσα ένα ανεμιστηράκι της σειράς (δεν βρήκα άλλο στην ΄αγορά άμεσα) μέχρι να παραγγείλω ένα αθόρυβο και καλύτερο, αφήνω στα bios το αυτόματο overclocking και αλλάζω τις μνήμες στο προφίλ για 3600MHZ δλδ το μέγιστο και ΩΟΥΠΣ! η διαφορά θερμοκρασίας είναι τεράστια! Τώρα σε αναμονή δουλεύει στους 25-30 βαθμούς κελσίου και στο φουλ gaming ή render πάει μέχρι 35-40!

 

ΥΓ. Το πρόβλημα ήταν ότι ο ζεστός αέρας που έμενε στο κουτί από την ψύκτρα του επεξεργαστή δεν μπορούσε να αποβληθεί έξω από το κουτί με αποτέλεσμα να ανακυκλώνεται και να πιάνει θερμοκρασίες τρελές, δλδ λειτουργούσε σαν φούρνος!

Καταγραφή.PNG

πριν 2 λεπτά, το μέλος T.Stefanidis έγραψε:

Λοιπόν παίδες καινούριος ο AMD 5 3600, μητρική GIGABYTE B550 DS3H, 64GB RAM στα 3600MHZ, SSD PCIE 4 GIGABYTE AORUS 1TB, κάρτα γραφικών GTX 1660 SUPER με clock στα 1845 (τελευταία έκδοση) μετά από πολύ ψάξιμο έχω να πω τα παρακάτω.

 

Προσπαθώντας να ρίξω θερμοκρασίες από επεξεργαστή με χαμηλή τάση και underclocking στα MHZ του επεξεργαστή και στην συχνότητα από τις μνήμες, απενεργοποιώντας το αυτόματο overclocking και το performance πέτυχα μία διαφορά 10-15 βαθμούς θερμοκρασία.

Ένας άλλος τρόπος που δοκίμασα όπως λένε κάποιοι είναι μέσα από τα windows στο σχέδιο ενέργειας όπου μετά την εγκατάσταση των drivers της AMD εμφανίζεται προεπιλεγμένο το σχέδιο Ryzen Balanced. Εκεί λοιπόν για να μην μπλέξετε με χειροκίνητες αλλαγές σε volt και συχνότητες απλά επιλέγετε στις μέγιστες επιδόσεις αντί του 100% σε 99% έως 95%. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα ο επεξεργαστής να μην πάει στο τέρμα και να μειώνει λίγο την θερμοκρασία του.

 

ΕΚΠΛΗΞΗ!!! Διαπίστωσα τελικά ότι ο ανεμιστήρας 8 cm που βγάζει τον αέρα έξω από το κουτί είναι καμμένος αφού ήταν συνδεδεμένος με το τροφοδοτικό (molex σύνδεση) και δεν το πήρα χαμπάρι. ΑΚΟΥΣΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΩΡΑ.

Τοποθετώ άμεσα ένα ανεμιστηράκι της σειράς (δεν βρήκα άλλο στην ΄αγορά άμεσα) μέχρι να παραγγείλω ένα αθόρυβο και καλύτερο, αφήνω στα bios το αυτόματο overclocking και αλλάζω τις μνήμες στο προφίλ για 3600MHZ δλδ το μέγιστο και ΩΟΥΠΣ! η διαφορά θερμοκρασίας είναι τεράστια! Τώρα σε αναμονή δουλεύει στους 25-30 βαθμούς κελσίου και στο φουλ gaming ή render πάει μέχρι 35-40!

 

ΥΓ. Το πρόβλημα ήταν ότι ο ζεστός αέρας που έμενε στο κουτί από την ψύκτρα του επεξεργαστή δεν μπορούσε να αποβληθεί έξω από το κουτί με αποτέλεσμα να ανακυκλώνεται και να πιάνει θερμοκρασίες τρελές, δλδ λειτουργούσε σαν φούρνος!

Καταγραφή.PNG

Η ψήκτρα που χρησιμοποιώ είναι μία μέτρια ψήκτρα αλλά κάνει αρκετή δουλειά για τα λεφτά της.

Για όσου ενδιαφέρονται είναι αυτή εδώ

https://www.skroutz.gr/s/17624185/Arctic-Freezer-34-eSports-Duο-Red.html

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.