Jump to content



Προτάσεις αγοράς λάπτοπ εως 600€- 650€ - ΑΜΕΣΑ διαθέσιμων


Recommended Posts

Παρακαλώ για τη βοήθειά σας στην επιλογή των καλύτερων επιλογων  άμεσα διαθέσιμων σε καταστήματα Public /Kωτσόβολο (έχει έκπτωση το ΦΠΑ) /Πλαίσιο.

Η αγορά θα πρέπει να γίνει το απόγευμα σήμερα ...γιαυτό κάντε το καλύτερο δυνατό (επειδή έχω πλήρη άγνοια για τις επιδόσεις τους με τον χαμό των CPU που κυκλοφορούν 

 

επιθυμητά χαρακτηριστικά SSD 256GB/8 GB RAM min /φωτιζόμενο πληκτρολόγιο / μικρό -ελαφρύ.

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των προτέρων

 

Link to comment
Share on other sites

Επιθυμητό χαρακτηριστικό θα έπρεπε να είναι ένας Renoir, με την υποσημείωση να μην είναι χάλια τα υπόλοιπα εξαρτήματα π.χ. οθόνη, εκτός και αν δεν σε πολύ απασχολούν αυτά και ενδιαφέρεσαι αποκλειστικά για κορυφαίες επιδόσεις.

 

Καλό θα ήταν να το διευκρινίσεις αυτό. Π.χ. κορυφαία επεξεργαστική ισχύ και η οθόνη ας είναι και αξιοπρεπής ή κορυφαίας ποιότητας οθόνη με υψηλή πιστότητα χρωμάτων και υψηλή φωτεινότητα για χρήση σε εξωτερικό χώρο μια ηλιόλουστη μέρα, με τις επιδόσεις να είναι δευτερεύον;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μια ενδιάμεση κατάσταση στα χρήματα αυτά. Δεδομένης της απόσυρσης παλαιού λαπτοπ ενδεχομένως να συμφέρει απο Κωτσόβολο

 

πχ  (δεν έχει οφελος απόσυρσης βέβαια)

fbshare-data.jpg
WWW.KOTSOVOLOS.GR

Το Lenovo IdeaPad Flex 5 διαθέτει επεξεργαστή AMD Ryzen σειράς 4000 που σου προσφέρει εξαιρετική απόδοση με γραφικά Radeon και...

 

Ή  αυτό (με όφελος απόσυρσης

fbshare-data.jpg
WWW.KOTSOVOLOS.GR

Σχεδιασμένο για μακροχρόνια απόδοση, το IdeaPad S145 σου προσφέρει ισχυρό Intel επεξεργαστή και κομψό σχεδιασμό. Ιδανικό...

τι λέτε; ; 14" vs 15" ... 

 

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος sstav έγραψε:

μια ενδιάμεση κατάσταση στα χρήματα αυτά. Δεδομένης της απόσυρσης παλαιού λαπτοπ ενδεχομένως να συμφέρει απο Κωτσόβολο

 

πχ  (δεν έχει οφελος απόσυρσης βέβαια)

fbshare-data.jpg
WWW.KOTSOVOLOS.GR

Το Lenovo IdeaPad Flex 5 διαθέτει επεξεργαστή AMD Ryzen σειράς 4000 που σου προσφέρει εξαιρετική απόδοση με γραφικά Radeon και...

 

Ή  αυτό (με όφελος απόσυρσης

fbshare-data.jpg
WWW.KOTSOVOLOS.GR

Σχεδιασμένο για μακροχρόνια απόδοση, το IdeaPad S145 σου προσφέρει ισχυρό Intel επεξεργαστή και κομψό σχεδιασμό. Ιδανικό...

τι λέτε; ; 14" vs 15" ... 

 

 

Αφού σε ενδιαφέρει το μέγεθος/βάρος, ξέχνα τις 15" και κοίτα 13"-14".

Αν βάλεις και τις άλλες παραμέτρους, μια χούφτα μοντέλα έμειναν :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από τα τρία μαγαζιά, με μια πολύ γρήγορη ματιά, Πλαίσιο και Κωτσόβολος έχουν μάλλον καλύτερα μοντέλα στα διαθέσιμα για σήμερα.
Δεν θέλω να σου πω συγκεκριμένο χωίς να το έχω ψάξει μην σε πάρω στον λαιμό μου.

Από μοντέλα με AMD επεξεργαστές όπου βλέπεις U στο τέλος σημαίνει χαμηλότερα ρολόγια, καλύτερες θερμοκρασίες, λιγότερη κατανάλωση, όπου βλ΄πεπεις Η ή HS σημαίνει ισχυρότερες επιδόσεις αλλά μεγαλύτερη κατανάλωση/θερμοκρασίες. Έτσι κι αλλιώς δε νομίζω να έχουν H στην τιμή που θες.

Δεν θα αγόραζα σήμερα κάτι κατώτερο από την σειρά που σου είπε ο yanni, δλδ αυτά που βλέπεις με 4ΧΧΧ (4300U 4700U κλπ)

Από intel, επίσης ισχύουν αυτά με τα U H, όμως επειδή intel υπήρχαν πολλά μοντέλα από παλιότερες χρονιές είναι πιο πιθανό να πετύχεις σττις τιμές που θες κάνα μοντέλο που έχει ξεμείνει από προηγούμενες σειρές. (επεξεργαστής 8265, κάποια με ξεχωριστά γραφικά κι όχι ενσωματωμένα κλπ. Κάπου είδα και μερικά απο 10ΧΧG1 αλλά δεν ξέρω αν σας κάνει)

Αν δεν είναι επιτακτική ανάγκη να γίνει σήμερα η αγορά, ειλικρινά νομίζω κάνεις λάθος να βιαστείς. Και μάλιστα τόσο πιεστικά. Οι τιμές που βλέπω ακόμα και μετά τις εκπτώσεις ή δήθεν εκπτώσεις δεν μου φαίνονται τόσο τρομερές ώστε να γίνει βιαστική αγορά.
Αν είναι αναπόφευκτο να γίνει απόψε η αγορά, ο Θεός βοηθός. Τουλάχιστον τα μοντέλα που δείχνεις δεν δείχνουν εκ πρώτης να είναι μαυρο χάλι σε specs.

Αν έχεις χρόνο κοίτα οποιοδήποτε μοντέλο διαλέξεις, μήπως βρεις ρηβιού του στο notebookcheck (με σημαιούλα επάνω δεξιά αλλάζεις στη γερμανική τους ιστοσελίδα, δεν είναι ακριβώς ίδιες, τα φορητά ευρωπαϊκών χωρών μοιάζουν περισσότερο με τα μοντέλα που φτάνουν σε εμάς, τα αμερικάνικα όχι πάντα).
Σε νοιάζει imho η μνήμη να μπορεί να πάει εύκολα στα 16 ή και παραπάνω. Πρόσεχε το θέμα του λειτουργικού, δεν είναι όλα τα windows ίδια. 

ανάμεσα σε βάρος/επιδόσεις πρέπει να διαλέξεις τι είναι πιο σημαντικό για τον χρήστη. Στην τιμή που ψάχνεις και τα δυο μαζί δεν... 

Να στο ξαναφωνάξω, αν ο λόγος που βιάζεσαι είναι μην χάσεις ευκαιρία, νομίζω κανένα από όσα είδα στα διαθέσιμα σε καταστήματα δεν είναι ευκαιρία. Ξεφορτώνονται τα περισσεύματα σε τιμές του στυλ «ότι αρπάξουμε». Αν σε παίρνει να περιμένεις μέχρι να πλησιάσουμε στο #$%^ το Μπλακ Φραϊντέι, περίμενε. Θα βρεις και τότε, ίσως σε καλύτερα χαρακτηριστικά.
 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 δυστυχώς η αγορά πρέπει να γίνει άμεσα... εν γνώσει μας ότι οι βεβιασμένες κινήσεις και το timing δεν ειναι καλό αλλά κάποια πράγματα δεν μπορούν να αναβληθούν...

To Lenovo 14αρι με 4300U ? ή το 15αρι με intel 1035G1 ? ΑΛΛΟ ? από Public/Mediamarkt ?

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή υποσημείωση για το Notebookcheck ότι αν και στα review τους είναι αντικειμενικοί, στην τελική βαθμολογία δίνουν λίγα κουκούτσια εξτρά από το καρπούζι στα Ιntel μοντέλα, ενώ αφαιρούν κουκούτσια από τα AMD.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη η ΑΜΔ ήταν εκτός αγοράς μέχρι τον Μάιο. Ρηβιούζ, πιστοποιήσεις, δοκιμές, ξεφόρτωμα ραφιών κλπ... το συζητάμε κι άλλη φορά. Δεν φταίει μονάχα ο ιστότοπος για την κατάσταση αυτή.
 

fbshare-data.jpg
WWW.KOTSOVOLOS.GR

Το laptop Huawei MateBook D 14 διαθέτει επεξεργαστή AMD Ryzen 5 3500U που προσφέρει υψηλές επιδόσεις, είναι λεπτό, κομψό και στιλάτο. Πρόκειται για έναν φορητό υπολογιστή με δυνατότητα...


Σπύρο αν δεν έχεις πρόβλημα με την προηγούμενη γενιά ΑΜΔ (δεν είναι άσχημα απλώς εφόσον έχουν βγει τα 4ΧΧΧ δεν βλέπω τον λόγο για λίγα ευρώ να επιλέξει κάποιος το παλιότερο) η Huawei προς το παρόν παλεύει να δώσει καλό vfm. Απλώς δεν ξέρω τα συγκεκριμένα μοντέλα, εσύ βιάζεσαι και δεν προλαβαίνω να ψάξω μέχρι να κλείσουν τα μαγαζιά.
Αν η μνήμη του μπορεί να πάει παραπάνω, ρίξε του μια ματιά. Νομίζω προ καιρού αυτό ήταν που έψαχνε κι ο  αστρολάβος.

Στο Πλαίσιο πήρε το μάτι μου και κάποια ΟΚ για τέτοιου τύπου βιαστική αγορά.

Γενικά αυτόν τον καιρό, αλλά δεν ξέρω συγκεκριμένα μοντέλα να σου προτείνω, βλέπω και Acer Nitro και Αsus VivaBook με ανεκτό vfm. Lenovo/Dell/HP συνήθως πληρώνεις και το όνομα.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο στο κατάστημα καλαμαριάς ομως

3498034_2.jpg?h=100&w=100&hash=5FE24AF6E
WWW.PLAISIO.GR

Ισχυρός φορητός υπολογιστής με AMD® Ryzen™ νέας γενιάς, ισχυρά γραφικά, οθόνη 15,6” FHD, κλείστρο ασφάλειας της web κάμερας και...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.