Jump to content



Υδραυλικά μπάνιου


Recommended Posts

Σχεδιάζω ένα μπάνιο βασιζόμενος σε αυτό το βιβλίο, σελίδα 185 και μετά.

Μέχρι στιγμής έχω κάνει μέρος της αποχέτευσης και συγκεκριμένα της ντουζιέρας και του νιπτήρα (οπότε μένει της λεκάνης).

 

Φωτό #1: μια γενική όψη του μπάνιου.

Φωτό #2: ντουζιέρα, βαλβίδα ντουζιέρας, σωλήνες (με κλίση 1% σε όλο το μήκος των σωλήνων μέχρι το σιφώνι (η βαλβίδα είναι ψηλότερα από το σιφώνι, φυσικά)).

Φωτό #3: φαίνεται η σωλήνα που πάει από το νιπτήρα στο σιφώνι (επίσης με κλίση 1% σε όλο το μήκος των σωλήνων μέχρι το σιφώνι, το σιφώνι είναι πάντα το χαμηλότερο σημείο)

Φωτό #4: στα δεξιά βλέπετε την πίσω πλευρά απ' όπου βγαίνουν οι σωλήνες του νιπτήρα.

 

Bathroom6.thumb.jpg.a470744040c83899bb5a39c437766832.jpg

 

Οι σωλήνες είναι Φ40.

Η έξοδος του σιφωνιού Φ50.

 

Έχω σκαλώσει όμως επειδή το σιφώνι μου φαίνεται, αισθητικά, είναι σε λάθος θέση.

Έχω παρατηρήσει ότι συνήθως τα βάζουν σε μέρη που δεν φαίνονται εύκολα, π.χ. στο δικό μου είναι δίπλα στη λεκάνη.

Οπότε τι λέτε, να το μετακινήσω δίπλα στη λεκάνη;

 

Επίσης έχω και μια άλλη απορία, απ' ότι έχω καταλάβει γίνονται σκαψίματα στην πλάκα της οικοδομής (στο σχέδιο φαίνονται σαν τέλειες κοπές με...παγκοπρίονο :hehe:).

Αφού η πλάκα έχει και σίδερα, με αυτά τι γίνεται, τα κόβουνε;

Αν το σιφώνι είναι το σημείο όπου γίνεται το βαθύτερο σκάψιμο, σε πόσο βάθος πρέπει να σκαφτεί σε αυτό το σημείο;

 

Γενικά αν έχετε κάποια παρατήρηση - διόρθωση - επισήμανση, όλα καλοδεχούμενα.

(αν κάτι δεν καταλαβαίνετε από τις φωτό πείτε μου να ανεβάσω άλλη από διαφορετική γωνία ή μεγέθυνση κλπ)

 

(επαναλαμβάνω, το παραπάνω είναι σχέδιο, δεν είναι υπαρκτό μπάνιο)

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

To σιφωνι μπαινει κυριως στην μεση το μπανιου ωστε οτι νερα τρεξουν/ σταξουν  και την κλιση που θα δωσει ο τυπος με τα πλακακια aka πλακατζης

να φευγουν ευκολα.Επισης ειναι σε εκεινο το σημειο και οχι κρυμμενο ωστε σε περιπτωση βουλωματος / διαρροων να μπορει να γινει ευκολα η συντηρηση του.

 

Την πλακα ΔΕΝ την κοβουν.Υποτιθεται οτι ερχεται πρωτα ο γκαζμας aka υδραυλικος τραβαει σωληνωσεις, αποχετευσεις και κατοπιν ο  τυπος με τα πλακακια στρωνει το δαπεδο.Αν λεω αν πρεπει να σπασει η πλακα σπαει λιγο ισα ισα να καθησει το σιφωνι.

 

Στην ντουζιερα σου ετσι πως φαινεται θα βαλεις ντουζιερα βαση.Θα σε προτεινα να μην βαλεις αλλα να στρωθει ολο το δαπεδο και εκει που θα ειναι η ντουζιερα η βαζεις το ιδιο πλακακι η αν θες διαφορετικο.Σηκωνεις ισα ισα 5 ~10 ποντους ενα  τοιχακι και καλυτερα να μην βαλεις βαλεις βαλβιδα αλλα καναλι μπανιου ωστε να σε ειναι ποιο

ευκολο στο καθαρισμο.Βεβαια μπορεις να μην κανεις και το τοιχακι και να ειναι μονο το καναλι που να σε θυμιζει οτι εκει ειναι η ντουζιερα.

Έγινε επεξεργασία από 2cpu
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος 2cpu έγραψε:

To σιφωνι μπαινει κυριως στην μεση το μπανιου ωστε οτι νερα τρεξουν/ σταξουν  και την κλιση που θα δωσει ο τυπος με τα πλακακια aka πλακατζης

να φευγουν ευκολα.Επισης ειναι σε εκεινο το σημειο και οχι κρυμμενο ωστε σε περιπτωση βουλωματος / διαρροων να μπορει να γινει ευκολα η συντηρηση του.

Άρα να το μετακινήσω στο κέντρο;

 

Παράθεση

Την πλακα ΔΕΝ την κοβουν.Υποτιθεται οτι ερχεται πρωτα ο γκαζμας aka υδραυλικος

Δεν την σκάβουν την πλάκα;

Αφού και σε φωτογραφίες βλέπω σκαμμένες πλάκες, π.χ.:

151178853275_lrg.jpg

 

 

mastorotexniki50-1030x773.jpg

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα κεντρο αποψη μου.

 

Λιγο την σκαβουν οπως σε ειπα. Ισα ισα ωστε ο πλακατζης να μπορεσει να δωσει σωστα τις αλφαδειες χωρις να ριξει αλλη μια πλακα .

Βλεπεις να φτασαν τοσο βαθεια ωστε να κοψουν σιδερα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ.Αυτο οπως σε ειπα το βλεπουν υδραυλικος με το πλακατζη

Ιδιως στην δευτερη φωτο δεν εσπασε καθολου πλακα

αλλα το γκρο  μπετον απο τα παλια πλακακια.

Εμενα πχ οταν το ψιλοανακαινησα  ισα ισα με το κοπιδι και το σφυρι εσπασε λιγο για να κατσει σωστα.

 

Btw στις φωτο αν παρατηρησες το σιφωνι το βαζουν στο κεντρο ;)

 

Έγινε επεξεργασία από 2cpu
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Έχω σκαλώσει όμως επειδή το σιφώνι μου φαίνεται, αισθητικά, είναι σε λάθος θέση.

Έχω παρατηρήσει ότι συνήθως τα βάζουν σε μέρη που δεν φαίνονται εύκολα, π.χ. στο δικό μου είναι δίπλα στη λεκάνη.

Οπότε τι λέτε, να το μετακινήσω δίπλα στη λεκάνη;

Η χεστρα πού παει?

Που ειναι η στηλη σου?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σπανε ειναι τσιμεντοκονια και ΟΧΙ πλάκα. 

Το σιφωνι περα απο το θεμα αισθητικης καλο ειναι να δεις τη θεση του και βαση τα πλακακια σου. Αν εχεις πλακακια 60χ60 πχ που μεσα σε μπανια δυσκολευουν πολυ τον πλακα να δωσει σωστες ρυσεις, καλο ειναι να μπαινει σε ακρη αν θες τα πλακακια ολοκληρα χωρις περίτεχνα κοψιματα.

Μονος σου θα το τολμησεις;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  

πριν 9 ώρες, το μέλος slalom έγραψε:

Η χεστρα πού παει?

Που ειναι η στηλη σου?

slalom εσύ κάνεις για διπλωμάτης φίλε, χρησιμοποιείς κομψή γλώσσα, έχεις τακτ!:hehe:

Η χ..τρα που λες είναι η λεκάνη που λέω εγώ.

Δεν φαίνεται στη φωτό #1;

 

Στήλη; Γουάτ ιζ 'στήλη';

 

  

πριν 2 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Αυτο που σπανε ειναι τσιμεντοκονια και ΟΧΙ πλάκα. 

Αποφασίστε σπάνε ή δεν σπάνε πλάκα; Είπαμε ότι τη σκάβουνε για 2 πόντους, τελικά δεν ισχύει;

Μόνο την τσιμεντοκονία σκάβουνε;

 

Παράθεση

Το σιφωνι περα απο το θεμα αισθητικης καλο ειναι να δεις τη θεση του και βαση τα πλακακια σου. Αν εχεις πλακακια 60χ60 πχ που μεσα σε μπανια δυσκολευουν πολυ τον πλακα να δωσει σωστες ρυσεις, καλο ειναι να μπαινει σε ακρη αν θες τα πλακακια ολοκληρα χωρις περίτεχνα κοψιματα.

Ε καλά για πλακάκια δεν έχω αποφασίσει ακόμα, αυτό που έχω βάλει είναι δοκιμαστικό. Εξάλλου τι πιο εύκολο από το να αλλάξω πλακάκια;

 

Παράθεση

Μονος σου θα το τολμησεις;

Σχέδιο είναι.

 

ΑΝ ποτέ το κάνω πράξη ίσως το κάνω μόνος μου.

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

slalom εσύ κάνεις για διπλωμάτης φίλε, χρησιμοποιείς κομψή γλώσσα, έχεις τακτ!:hehe:

Η χ..τρα που λες είναι η λεκάνη που λέω εγώ.

Δεν φαίνεται στη φωτό #1;

 

Στήλη; Γουάτ ιζ 'στήλη';

Ειναι υλικο του επαγγελματος

 

Η στηλη της αποχετευσης, φανταζομαι πισω απο τη λεκανη θα 'ναι. Αν ειναι εκει το σιφωνι σου πρεπει να μπει καπου αναμεσα λεκανη-ντουζιερα με εξοδο προς τη στηλη

 

Εκει που το εχεις βαλει ειναι ακυρο

Έγινε επεξεργασία από slalom
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εχουμε αποφασισει :p

Αυτο που δειχνεις στις φωτο ειναι η τσιμεντοκονια του προηγουμενου πλακα. Το υποστρωμα κ οχι η πλακα.

Ο υδραυλικος ξήλωσε τα παλια, περασε νεα εγκατασταση και θα ερθει ο πλακας να κλεισει για να βαλει τα νεα πλακακια. 

Γενικα σε ολικη ανακαίνιση μπανιου ετσι παει κ φτιάχνονται κ σωστα οι ρυσεις. Για να φτιαξεις τις ρυσεις εχεις αποφασισει που θα ειναι το σιφωνι, αρα καλο θα ειναι να εχεις αποφασισει κ το πλακακι. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

'Στήλη της αποχέτευσης' απ΄ ότι κατάλαβα, εννοείς τον κυρίως αγωγό της αποχέτευση του μπάνιου (που καταλήγει στον κεντρικό αγωγό της αποχέτευσης).

Σωστά;

 

Άρα πριν αποφασίσω τη θέση του σιφωνιού θα πρέπει να αποφασίσω τη θέση αυτού του αγωγού.

Ποια είναι η 'σωστή' θέση;

Μήπως είναι ήδη προκαθορισμένη και δεν μπορώ να την αλλάξω;

Πάντως στο δικό μου μπανιο είναι όπως τα λες slalom, δηλαδή η 'στήλη' πρέπει να είναι στην πάνω αριστερή γωνία του του μπάνιου (πίσω από τη λεκάνη) και το σιφώνι όντως βρίσκεται μεταξύ ντουζιέρας και λεκάνης.

 

 

  

πριν 1 λεπτό, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Μια χαρα εχουμε αποφασισει :p

 

Ωραία, άρα ΔΕΝ σκάβουμε πλάκα!

Πήραμε και μια απόφασις, κάτιτις ειν' κι αυτό.:p

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος slalom έγραψε:

Η στηλη της αποχετευσης, φανταζομαι πισω απο τη λεκανη θα 'ναι.

'Στήλη της αποχέτευσης' απ΄ ότι κατάλαβα, εννοείς τον κυρίως αγωγό της αποχέτευση του μπάνιου (που καταλήγει στον κεντρικό αγωγό της αποχέτευσης).

Σωστά;

 

πριν 1 ώρα, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Ωραία, άρα ΔΕΝ σκάβουμε πλάκα!

Όποιος έχει αντίρρηση ας μιλήσει τώρα!

Αλλιώς, ας σωπάσει για πάντα...:shifty:

 

 

 

Ούτε για τη λεκάνη τρυπάμε την πλάκα;

Εδώ πάντως δείχνει να την έχει τρυπήσει (κάτω αριστερά)(πηγή )

 

stili_apohetefsis.thumb.jpg.771cc02b11de0bf214bdca2e87c01ac1.jpg

 

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να μαθεις γενικα αν τρυπαμε ή οχι ανοιγεις μεγαλη κιυβεντα κ να εξηγησω

 

Αν το μπανιο ειναι παλιο κ παει για ανακαίνιση η αποχετευση υπαρχει ηδη. Αρα δεν χρειαζεται να επεμβεις στην λεκανη κ στο περασμα της αποχετευσης. Η συζητηση εγινε για νεα σιφωνια. Σε παρα πολλα σπιτια η αποχετευση δεν περναει απο την πλακα. Αλλα η σωληνα βγαινει απο τον τοιχο πισω απο την λεκανη. Οταν περναει απο την πλακα -και ηταν σωστος αυτος που καλουπωσε- φροντισε να αφησει το περασμα πριν πεσει το μπετο.

 

Γενικα δεν πειραζουμε πλακα. Δεν την σπαμε οπως κ τις κολώνες δεν τις σκαβουμε για να κρυψουμε καλωδια. Και δεν εννοω τον σοβα αλλα τον οπλισμο κ το μπετο.

 

Αν τωρα πρεπει οπωσδηποτε να ανοιξει οπη στην πλακα για τον αλφα ή βητα λόγο ο μάστορας θα το κανει σωστα στο μεγαλο ποσοστό των μαστορων γιατι υπαρχουν κ οι καγκουρες. Για οποιαδηποτε επεμβαση σε οπλισμενο σκυροδεμα θα επρεπε να ρωταμε μηχανικό. Το κανουν αυτο γενικα; Η απαντηση ειναι οχι. Αν θες απλα να ξύσεις λιγο το μπετο γιατι για μερικα χιλιοστα δε σε παιρνει, ε θα το κανεις ή πολυ απλα ριχνεις λιγο παραπανω τσιμεντοκονια/ελαφρομπετο ή οτι αλλο θες σαν υποστρωμα αν σε παιρνει.

 

Θελω να πιστευω οτι καταλαβες τις διαφορες και τα ορια.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Τη καλησπέρα μου στη παρέα!   :)

Το ερώτημα αν σκάβουν την πλάκα μιας οικοδομής και αν την τρυπάνε για την εγκατάσταση των υδραυλικών έχει διάφορες απαντήσεις που εξαρτώνται από την κάθε συγκεκριμένη περίπτωση.

Πάντως υπάρχουν μερικές "πάγιες" αρχές:

1. Ο υδραυλικός δεν είναι μαζοχιστής για να σκάβει μπετά αν δεν το έχει απόλυτη ανάγκη.

2. Το αν θα σκάψει κάπου στην πλάκα του μπάνιου εξαρτάται από το "γέμισμα" του πατώματος που του έχουν πει ότι θα μπει στην οικοδομή. (Αυτό που ονόμασε η Αγάπη τσιμεντοκονία για τα πλακάκια)

3. Κατά κανόνα το γέμισμα αυτό είναι αρκετό για να δοθούν οι απαραίτητες ρύσεις.

4. Μόνο στη θέση του σιφονιού που πρέπει να έχει και το σύστημα υδραυλικής απομόνωσης των οσμών, μπορεί να χρειαστεί να κάνεις μια μικρή λακουβίτσα για να κάτσει μέσα ο πάτος του.

5. Αν παρ' όλα αυτά χρειάζεται περισσότερο σκάψιμο, πας όπως είπε και η προλαλήσασα, ΜΟΝΟ με τις ευλογίες του μηχανικού.

6. Τρύπες μικρές όπως αυτή για να περάσει μια σωλήνα Φ100 γίνονται αν χρειαστεί αρκεί να μην κόψουν σίδερα χωρίς ο μηχανικός να φέρει αντίρρηση, αν όμως κόβονται σίδερα, θα πρέπει εκείνος να εκτιμήσει αν επιτρέπεται ή όχι!

7. Οι προβλέψεις για τις θέσεις των οπών είναι ότι το καλύτερο αλλά και πάλι αφού συμβουλευτούμε και πάρουμε τη συγκατάθεση του μηχανικού!

8. Οι λεκάνες με πίσω σύνδεση (και όχι κάτω) δουλεύουν μια χαρά αρκεί ο τοίχος που θα μπει η σωλήνα να μην είναι κάνα δρομικό τούβλο γιατί δεν θα μείνει τοίχος ! ! !

9. Η σοβαρότητα του σκαψίματος μιας πλάκας δεν εξαρτάται μόνο από το βάθος του αλλά και από τη θέση του σε σχέση με τον οπλισμό της και σε σχέση με το τυπικό της πάχος.

10. Τρύπες ακόμα και μεγάλες σε πλάκα μπορούν να προβλεφθούν και να γίνουν, καθώς στην περίμετρό τους μπαίνει ενισχυμένος οπλισμός σαν μια περιμετρική ζώνη.

11. Ο μηχανικός αν ξέρει τις προθέσεις σου μπορεί να κάνει "μάγια" με την κατασκευή.

12. Αυτό που έχει σώσει πολλές καταστάσεις από τις "αναπόφευκτες" πρωτοβουλίες των ιδιοκτητών και την "ελαφρότητα" κάποιων μαστόρων που δεν το αξίζουν το όνομα, είναι ότι το μπετό είναι "φιλότιμο" (βλέπε οι μηχανικοί βάζουν κάποιες -πολλές- ανοχές και περιθώρια ασφάλειας).

13. Και άλλα πολλά ων ουκ έστι τέλος  . . . .  !  :)

 

Αυτά είχα ξεκινήσει να τα γράφω, αλλά με πρόλαβε η @karmen1983   :T: 

      Αλλά αφού ήταν σχεδόν γραμμένα τα πόσταρα, έτσι σαν "ψηφοφορία" ! !  :D 

Καλό απόγευμα σε όλους και υγεία εύχομαι !

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Οκ, άρα θα πάω με τον κανόνα 'καμία τρύπα και καθόλου σκάψιμο στην πλάκα με μόνη εξαίρεση ίσως λίγο σκάψιμο στο σιφώνι' και βλέπουμε.

Θα ανεβάσω το νέο σκέδιο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

'Στήλη της αποχέτευσης' απ΄ ότι κατάλαβα, εννοείς τον κυρίως αγωγό της αποχέτευση του μπάνιου (που καταλήγει στον κεντρικό αγωγό της αποχέτευσης).

Σωστά;

 

Άρα πριν αποφασίσω τη θέση του σιφωνιού θα πρέπει να αποφασίσω τη θέση αυτού του αγωγού.

Ποια είναι η 'σωστή' θέση;

Μήπως είναι ήδη προκαθορισμένη και δεν μπορώ να την αλλάξω;

Ναι η κατακορυφη στηλη που φαινεται σε αλλη φωτο που ανεβασες

 

Μηπως να μας ελεγες και για τι πραγμα μιλας? Να μας δειξεις και ενα σχεδιο?

πριν 16 ώρες, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Σχεδιάζω ένα μπάνιο βασιζόμενος σε αυτό το βιβλίο, σελίδα 185 και μετά.

Σκετο, στο κενο ειναι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος slalom έγραψε:

Η σωστη θεση ειναι κοντα στη λεκανη, η πιο σωστα η λεκανη τοποθετειται κοντα στη στηλη, οταν υπαρχει κατοψη και οριστουν στηλες

 

837520354_.thumb.JPG.37b0ac65756e008c9b411f67b02a1ab2.JPG

σίγουρα η αποχέτευση από την ντουζιέρα πρέπει να πάει κατευθείαν στην κεντρική στήλη και όχι στο σιφώνι δαπέδου???

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.