Jump to content


Google mail και διευθυνσιοδότηση


Recommended Posts

Μετά από πιθανώς χρόνια, βάζω έναν τεχνολογικό προβληματισμό (aka πρόβλημα)...

Έχω αρκετές διευθύνσεις στο gmail, περίπου 5-10 αν δεν κάνω λάθος, μιας και έφτιαχνα διευθύνσεις να έχω για διαφορετικές χρήσεις.

 

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με τις συνωνυμίες.

 

Ενώ παλιότερα είχα διεύθυνση τύπου your.name papi gmail.com, η τελεία έχει γίνει collapse και λαμβάνω mail που προορίζονται στον yourname@.

Αυτό μου έχει συμβεί στο booking, στο taxisnet (λαμβάνω e-mail για 2 άλλους ανθρώπους) και από μερικά φοροτεχνικά γραφεία.

Δεν κατάφερα να βγάλω άκρη ούτε με το booking, ούτε με τα γραφεία (με το taxisnet δεν ασχολούμαι καν).

Τα ερωτήματα είναι τα εξής: 

 

1. υπάρχει περίπτωση οι άλλοι να λαμβάνουν τα δικά μου μεηλ?

2. τι μπορώ να κάνω? δεν έχω βρει πώς μπορώ να επικοινωνήσω με το google ούτε κάτι στο Q&A.

3. άλλαξε σε κάποια φάση η διευθυνσιοδότηση και μας έκανε collapse τις διευθύνσεις? μου θυμίζει τον ΟΤΕ με τις γραμμές που μοίραζε σε 2-3 γείτονες! αγορασε το ελληνικό δημόσιο μετοχές της google?

  • Like 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, sotiris said:

1. υπάρχει περίπτωση οι άλλοι να λαμβάνουν τα δικά μου μεηλ?

2. τι μπορώ να κάνω? δεν έχω βρει πώς μπορώ να επικοινωνήσω με το google ούτε κάτι στο Q&A.

3. άλλαξε σε κάποια φάση η διευθυνσιοδότηση και μας έκανε collapse τις διευθύνσεις? μου θυμίζει τον ΟΤΕ με τις γραμμές που μοίραζε σε 2-3 γείτονες! αγορασε το ελληνικό δημόσιο μετοχές της google?

 

1. Όχι, εκτός αν έχεις συμπληρώσει λάθος διεύθυνση κάπου.

2. Φίλτρο για να τα αρχειοθετείς αυτόματα σε φάκελο. Αν είναι συνδρομές σε βλακείες, unsubscribe.

3. Όχι, πάντοτε (or close enough) στις διευθύνσεις του gmail σού αντιστοιχούσαν όλες οι όμοιες (με και χωρίς εμβόλιμες τελείες). Απλώς τώρα υπάρχουν αρκετά βλήματα που πληκτρολογούν λάθος τη διεύθυνσή τους. Λχ εμένα με έχουν γράψει σε Facebook, Instagram, είμαι μέλος σε 2 διοικητικά συμβούλια εταιρειών σε Αστραλία (sic) και Αμερική και παίρνω ενημέρωση κάθε φορά που η βλαμμένη ξεχνάει να πάει το αυτοκίνητό της για σέρβις στο Austin. Α, έπαιρνα και μιανής τα Zoom meeting links για τα μαθήματα του παιδιού της, αλλά αυτό το πήραν χαμπάρι επιτέλους...

 

relevant: 

SUPPORT.GOOGLE.COM

If someone accidentally adds dots to your address when emailing you, you'll still get that email. For example, if your email is johnsmith@gmail.com, you own all dotted versions of your...

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η τελεία στο gmail δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο.

 

Το yourname @ gmail . com είναι ισοδύναμο με το y.ourname @ gmail . com και το yo.urname @ gmail . com κλπ.

 

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με άσχετα mail που μου έρχονται. Χαρακτηριστικά με έναν συνονόματο ψυχίατρο στην πάτρα που λαμβάνω αιματολογικές εξετάσεις και τον πατέρα ενός παιδιού σε ένα λύκειο στη Ν. Ιωνία που λαμβάνω όλες τις ενημερώσεις απο το sch.gr.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος sotiris έγραψε:

Άρα μάλλον είναι πρόβλημα των χρηστών που πατάνε λάθος διεύθυνση!!!

Τότε δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το booking.com δεν διόρθωνε το λάθος...

Εγώ κυνηγούσα το paypal 6 μήνες να αφαιρέσει το email μου από κάποιον που το είχε χρησιμοποιήσει για να γραφτεί.

Πόσο κόπο θέλει δηλαδή να ζητάνε email verification...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.