Jump to content



Πρόταση για αγορά φακού κεφαλής για εργασία-μαστορέματα στο πεδίο.


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Σαν παλαβό μαστόρι (και τυπικό πανάθεμα με ?) πάντα κοιτάω να έχω μαζί μου εργαλεία για να κάνω πιο εύκολα και αποτελεσματικά την δουλειά μου.

Ο λόγος είναι ο φωτισμός. Πρέπει να είναι αρκετός (και χρονικά και ποιοτικά).

Δοκίμασα την λάμπα κεφαλής krausmann αλλά ενώ είναι δυνατή για τις ανάγκες μου, η αντοχή της μπαταρίας είναι περίπου στα 15 λεπτά.

Δεν είναι αρκετό, ειδικά αν έχεις αρκετές επισκέψεις.

Σκεφτόμουν κάτι σε nitecore (φαίνονται top-of-the-line).

Έχει κάποιος κάποια δοκιμασμένη αξιόλογη πρόταση; ?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Ntontotis έγραψε:

ενώ είναι δυνατή για τις ανάγκες μου, η αντοχή της μπαταρίας είναι περίπου στα 15 λεπτά.

Είναι πολύ λίγο, είναι θέμα μπαταρίας, Τι χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites

Αξιόπιστος, με 5 χρόνια εγγύηση και 21700 μπαταρία.

Μέγιστο, 2500 lumens.

Διάρκεια αρκετά μεγάλη, για παράδειγμα στα 500 lumens έχει διάρκεια 270 λεπτά. Και αν δε σου φτάνει, αυτά είναι με την μπαταρία που έρχεται που είναι 4000mAh. Μπορείς να του βάλεις και 5000mAh.

 

a-a-uk-perun2-headlight-multifunctional-
WWW.OLIGHTSTORE.UK

● Ehanced perforamance! Cheaper than the 1st generation ● Brighter! Max 2500 lumens: Olight's No.1 performance head torch ● Creative! Built-in proximity sensor to dim brightness ● Low battery...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος pol77 έγραψε:

Αξιόπιστος, με 5 χρόνια εγγύηση και 21700 μπαταρία.

Μέγιστο, 2500 lumens.

Διάρκεια αρκετά μεγάλη, για παράδειγμα στα 500 lumens έχει διάρκεια 270 λεπτά. Και αν δε σου φτάνει, αυτά είναι με την μπαταρία που έρχεται που είναι 4000mAh. Μπορείς να του βάλεις και 5000mAh.

 

a-a-uk-perun2-headlight-multifunctional-
WWW.OLIGHTSTORE.UK

● Ehanced perforamance! Cheaper than the 1st generation ● Brighter! Max 2500 lumens: Olight's No.1 performance head torch ● Creative! Built-in proximity sensor to dim brightness ● Low battery...

 

 

Ωραίος φακός αλλά χωρίς τζαμάκι διάθλασης είναι δύσκολο να δουλεύεις φέγγοντας στην απόσταση των χεριών σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η διαμόρφωση του κατόπτρου είναι τέτοια ώστε να υπάρχει διάχυση του φωτός κατάλληλη για τη χρήση που προορίζεται. Εννοείται ότι για τη χρήση που περιγράφεις θα επιλέγονται οι ρυθμίσεις χαμηλότερης έντασης. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/5/2020 at 9:33 PM, karmen1983 said:

Μεχρι ποσα δινεις;

Κανω κ ενα mention @pol77

Το θέμα τον χρημάτων δε το λογαριάζω, γιατί είναι κάτι πολύ σημαντικό για εμένα ο φωτισμός. Αλλά πιστεύω μέχρι 100 ευρώ κάτι θα υπάρχει.

 

On 12/6/2020 at 9:35 AM, Lakisss said:

Είναι πολύ λίγο, είναι θέμα μπαταρίας, Τι χρησιμοποιείς;

Την μπαταρία που είχε μέσα στη συσκευασία. 18650, 3.7V 1200mAh (2 τμχ)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εχω αυτον

 

https://www.skroutz.gr/s/12550640/Olight-Φακός-Κεφαλής-Επαναφορτιζόμενος-Led-400lm-HS2.html

 

Μου τον ειχε παρει ο pol. Δεν τον αποχωριζομαι κ μαλιστα μου τον πηρε την πιο καταλληλη στιγμη. Εχει διαβαθμισεις αναλογα αν θες πολυ ή λιγο φως. Η μπαταρια του ειναι μια χαρα. Δεν εχω μετρησει χρόνους αλλα δε θυμαμαι να με άφησε.

 

Δες κ αυτους που σου λενε τα παιδια κ αποφασιζεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Ntontotis said:

Την μπαταρία που είχε μέσα στη συσκευασία.


νομίζω οι μπαταρίες χάνουν σε χωρητικότητα όσο περνά ο χρόνος από την ημερομηνία κατασκευής τους στο εργοστάσιο -κι από άλλους παράγοντες (συνθήκες αποθήκευσης, ποιότητα κατασκευής, φόρτιση, είδος)-. Μην θεωρείς ότι ήταν καινούρια με βάση την ημερομηνία που την πρωτοέβαλες.
Αν είναι σωστή η επισήμανση του Lakisss πως 15 λεπτά είναι αφύσικα λίγος χρόνος διάρκειας και δεν ψήνεσαι για αγορά άλλου φακού, δοκίμασε με νέες μπαταρίες.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, salde said:


νομίζω οι μπαταρίες χάνουν σε χωρητικότητα όσο περνά ο χρόνος από την ημερομηνία κατασκευής τους στο εργοστάσιο -κι από άλλους παράγοντες (συνθήκες αποθήκευσης, ποιότητα κατασκευής, φόρτιση, είδος)-. Μην θεωρείς ότι ήταν καινούρια με βάση την ημερομηνία που την πρωτοέβαλες.
Αν είναι σωστή η επισήμανση του Lakisss πως 15 λεπτά είναι αφύσικα λίγος χρόνος διάρκειας και δεν ψήνεσαι για αγορά άλλου φακού, δοκίμασε με νέες μπαταρίες.

 

Το σκέφτηκα και για καινούργια μπαταρία, αλλά υπάρχει ακόμα ένα πρόβλημα το οποίο το παρέληψα να το αναφέρω στην αρχή. Η βάση για το φις φόρτισης μέσα στο φακό έσπασε μετά από τρείς φορτίσεις. Από το βάλε-βγάλε. Και δεν ήμουν απότομος. Σκέφτηκα λοιπόν να μην επενδύσω περισσότερα στο ελαττωματικό αυτό προιόν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.