Jump to content



Αποφάσισα (μάλλον) για dual monitor setup. Πάμε για IPS ή VA @ 144Hz; Και ποιο;


Recommended Posts

Λοιπόν η ανάγκη επιθυμία για μεγαλύτερο real estate και περισσότερα παράθυρα ανοικτά γίνεται όλο και πιο έντονη.

Το αρχικό σκεπτικό ήταν να πάω (από την οθόνη της υπογραφής) σε 32" 1440p. Η σκέψη, όμως, ότι οι απαιτήσεις για αξιοπρεπή FPS στο gaming θα αυξάνονταν, κάτι που δεν έχω τη δυνατότητα να καλύψω οικονομικά, ενώ παράλληλα δεν θέλω να ρίξω την ποιότητα των γραφικών, με έκαναν να αλλάξω γνώμη (και πλεύση).

 

Άρχισα, λοιπόν, να προσανατολίζομαι στη λύση 2ης οθόνης 24" για dual monitor setup. "Δυστυχώς" εκεί που είχα την πεποίθηση ότι θα ξεμπέρδευα με ένα 100αρικο + 35 ευρώ για ένα stand δύο οθονών, o φίλος @sornok κατάφερε να με ψήσει για 144Hz monitor freesync/adaptive sync. Εμπιστεύομαι απόλυτα τη γνώμη του σε αυτό το θέμα και πείστηκα μάλιστα ότι  θα δω διαφορά "χωρίς επιστροφή" στα παιχνίδια, αλλά ακόμα και στο desktop.

 

Επομένως η λογική είναι το main monitor που θα έχω μπροστά μου να είναι το νέο 144Hz που θα αγοράσω και το "δεύτερο" στα αριστερά ή δεξιά (θα δούμε) να είναι το monitor που έχω τώρα.

 

Άρχισα να ψάχνω στο skroutz για επιλογές και είδα ότι υπάρχουν αρκετά οικονομικά 144Hz. Βλέπω ότι οι πιο δημοφιλείς λύσεις είναι τα curved VA και τα flat IPS. Αντιλαμβάνομαι ότι τα μεν VA έχουν καλύτερο contrast/μαύρο (έως 3 φορές), δεν πάσχουν από light bleeding αλλά μπορεί να εμφανίζουν κάποιο ghosting και έχουν μικρότερες γωνίες θέασης και χειρότερη χρωματική απόδοση. Τα IPS έχουν το κλασικό πρόβλημα του bleeding και χειρότερο μαύρο/contrast, αλλά καλύτερα χρωματα και γωνίες θέασης. Πραγματικά δεν ξέρω τι να διαλέξω. Το άλλο που με προβληματίζει είναι ότι είναι αρκετά συχνά (στις κριτικές του skroutz) τα καμμένα pixels. Και άντε να σου τύχει σε καμιά γωνία ΟΚ το ξεχνάς. Αν είσαι γκαντέμης και σου τύχει στο κέντρο να το βλέπεις ψυχαναγκαστικά όλη την ώρα δεν παλεύεται. Τουλάχιστον στην οικονομική κατηγορία δέχονται επιστροφή από 3 και πάνω οπότε έχουν καλυμμένα τα νώτα τους οι κατασκευαστές. 

 

Γενικά τα γράφω όλα αυτά για να ακούσω προτάσεις/ιδέες/σκέψεις/εμπειρίες, ώστε να μπορέσω να πάρω μια απόφαση.

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να μας πεις το ποσό που είσαι διατεθειμένος να ξοδέψεις γιατί για καλές επιλογές είναι αρκετά περισσότερο από το αρχικό σου.

Θεωρώ top επιλογή το Dell S2721 DGFA

 

Στα υπέρ το service της Dell.

Για ποιό οικονομική επιλογή Gigabyte M27Q

 

Δεν έχω άποψη για το service της Gigabyte.

Επίσης το Curve είναι υποκειμενικό, εγώ είμαι κατά, τουλάχιστον σε μέχρι 27". Σε παραπάνω ίσως.

Όπως κατάλαβες είμαι επίσης υπέρ του IPS, για VA ας προτείνει κάποιος άλλος.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Efialtis

 

thanx για τις προτάσεις, αλλά μάλλον δεν πρόσεξες το μέρος του ποστ μου που αναφέρεται στο γιατί απέρριψα την οποιαδήποτε λύση qhd. Δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώνω και άλλα κερατιάτικα σε κάρτες γραφικών για να υποστηρίξω τέτοιες αναλύσεις. Κοιτάω 1080p 24" ίσως και 27" ....

Link to comment
Share on other sites

IPS μάλλον. Ποσόν; Ανάλυση/διάσταση; Μόνο ο ρυθμός ανανέωσης μπαίνει ως κριτήριο; Σε curved, όχι κι από εμένα εκτός αν είναι με κύρια χρήση παιχνίδια/ίσως ταινίες, υποκειμενικό όπως γράφει ο Efaltis.

Είδα την απάντηση αλλά γράψε ένα ποσόν, έστω στο περίπου. Η περίπτωση να κατεβάζεις ανάλυση σε παιχνίδια αποκλείεται; Ώστε να μην χρειαστεί αλλαγή κάρτας. Το ενδεχόμενο να σε ενοχλεί διπλό setup με διαφορετικό ρυθμό ανανέωσης το έχεις σκεφτεί; Η δεύτερη οθόνη θα είναι σε ρόλο βοηθητικό, να μην χρειάζεται διαρκής εργασία εκεί ή η κίνηση σου θα μοιράζεται εξίσου στις δυο οθόνες;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ρωτάτε για τιμή, ας πούμε ότι ξεκινάω από εδώ:

 

https://www.skroutz.gr/s/21923763/Asus-VP249QGR-23-8-Gaming-Monitor.html#reviews

 

https://www.asus.com/Displays-Desktops/Monitors/All-series/VP249QGR/

 

Θα μπορούσα να ανέβω και πιο ψηλά σε τιμή, αλλά να έχω ουσιαστικές διαφορές σε σχέση με την πιο πάνω ASUS.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το να πας από 1200p σε 1080p στο κύριό σου monitor είναι ένα μεγάλο όχι από εμένα, θάνατος.

Επίσης η 5600ΧΤ σου μια χαρά θα είναι σε qhd, παρόμοια με την vega56 μου. Θα ρίξεις λίγο και κάποιο setting και μια χαρά.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Seek & Find said:

1080p σε 27'' δε θα ναι κουραστικο;

Δεν είναι η πρώτη μου επιλογή οι 27" αλλά βλέπω ότι υπάρχουν και σε αυτή τη διάσταση ενδιαφέρουσες λύσεις, γι' αυτό το έγραψα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για competitive fps gaming, αν είναι σε γραφείο :

 

1) Ξεκαθαρα 24άρα, γιατί απλά η παραπάνω ανάλυση δεν φαίνεται στα games σε 24αρα στις αποστάσεις αυτές. Σε όποιον του φαίνεται μικρή η 24άρα, να την φέρει πιο κοντά. Ειναι φιλική και προς τους πρεσβύωπες.

2) 144hz, and you never go back, seeing is believing.

3) 1080p γιατί δεν έχουμε μισθούς πεντοχίλιαρου για να βγάλουμε 144fps σε μεγαλύτερες αναλύσεις.

4) 1ms, και προσοχή να είναι native και να μπορεί να παίξει ΜΑΖΙ με το gsync/freesync (κάποιες οθόνες έχουν πραγματικά 4ms και έχουν μια τεχνολογία anti-ghosting που την μαρκετάρουν 1ms, η οποία καλή είναι, αλλά δεν παίζει μαζί με το gsync/freesync)

 

p.s. ΝΑ θυμίσω ότι το μεγάλο challenge του εγχειρήματος είναι να έχεις το hardware, που θα ΕΧΕΙΣ 144fps sta games, σταθερά. Το να έχεις κανείς 144hz monitor και να παίζει games με τα μισά fps, είναι παράλογο. Επίσης ΜΗΝ κοιτάτε benchmarks στο youtube η και γενικά, που οι τύποι κάνουν μια βόλτα στο πάρκο πανω στο άλογο και βγάζουν average fps. Το πραγματικό benchmark είναι σε συνθήκες gaming με enemies γύρω σου, εκεί που συνήθως γίνονται τα fps drops και καταλαβαίνουμε τα bottleneck.

Έγινε επεξεργασία από sornok
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Efialtis said:

Το να πας από 1200p σε 1080p στο κύριό σου monitor είναι ένα μεγάλο όχι από εμένα, θάνατος.

Επίσης η 5600ΧΤ σου μια χαρά θα είναι σε qhd, παρόμοια με την vega56 μου. Θα ρίξεις λίγο και κάποιο setting και μια χαρά.

 

Ναι αλλά πλέον το 1200p είναι πεθαμένο. Ελάχιστες επιλογές και ακριβές. Σε 144Ηz καμία. Είναι μια υποχώρηση που θα πρέπει να μάθω με αντάλλαγμα το μεγαλύτερο (οριζόντιο) real estate που θα πάρω από το dual setup. Και πίστεψε με δεν ήταν τυχαία η επιλογή μου για 1200p, ήταν πολύ συνειδητή επιλογή και με δυσκολία θα την αποχωριστώ. 

 

Παίζω αποκλειστικά και μόνο warzone. Γενικά και λόγω ηλικίας και λόγω μηδενικού χρόνου δεν εναλλάσσω παιχνίδια και ούτε και πρόκειται να αλλάξω σύντομα. Επίσης (πες το κόλλημα) δεν θέλω να ρίχνω graphic settings. Με όλα (σχεδόν) στο full παίζω ~120 FPS. Όταν σε κάνα 6μηνο πέσουν οι 3700Χ σκέφτομαι να τσιμπησω έναν και πιθανόν να πιάσω και τα ~140 FPS. Δεν πρόκειται να πέσω στα 60-70-80 για το qhd. Εξάλλου το qhd θα μου δώσει οριζόντιο real estate 2560 ενώ τώρα στη λύση dual monitors θα έχω 2x1920

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα fps έχουν να κάνουν με την ηλικία αλλά και το optimization ενός game. 

 

Για παράδειγμα.

 

1) CS:GO 400fps λόγω που είναι αρχαίο

2) Doom Eternal 300 fps γιατί μπορούν και είναι θεοί

3) Fortnite 200fps γιατί φτιάχτηκε έτσι επίτηδες, για τους πολλούς

4) Rest of the games 100-120 fps με το ζόρι

 

To warzone λογικά ίσως οριακά τα χτυπήσει τα 144fps, ΠΟΛΥ οριακά στις χαοτικές μάχες με πολλούς εχθρούς.

 

Έγινε επεξεργασία από sornok
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω λόγω freesync θα είσαι καλύτερα σε 70-80fps/qhd από τα 60fps/1080p που βλέπεις τώρα γιατί φυσικά και δεν βλέπεις 120fps στο U2412Μ και είσαι ευχαριστημένος, σωστά;

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Efialtis said:

Πιστεύω λόγω freesync θα είσαι καλύτερα σε 70-80fps/qhd από τα 60fps/1080p που βλέπεις τώρα γιατί φυσικά και δεν βλέπεις 120fps στο U2412Μ και είσαι ευχαριστημένος, σωστά;

Ναι αλλά με 120fps/Hz θα είναι ακόμα καλύτερα!

 

Εξάλλου 500€ για qhd 144Ηz, είναι εντελώς εκτός συζήτησης για τα οικονομικά μου.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Efialtis έγραψε:

Το να πας από 1200p σε 1080p στο κύριό σου monitor είναι ένα μεγάλο όχι από εμένα, θάνατος.

Επίσης η 5600ΧΤ σου μια χαρά θα είναι σε qhd, παρόμοια με την vega56 μου. Θα ρίξεις λίγο και κάποιο setting και μια χαρά.

 

Για να κατευνάσω και τις όποιες ανησυχίες του @gdp77, είναι ενοχλητικό, αλλά όχι και θάνατος :)

Κι εγώ χρειάστηκε παλιότερα να πάω από την 2412m σε 1080, και μόνο οι πρώτες μέρες ήταν ενοχλητικές. Επίσης έκανα πιο δυναμική χρήση της δεύτερης οθόνης, και σε μεγάλο βαθμό καλύφθηκε η έλλειψη.

 

Για gaming πάντως μπορώ να πω απερίφραστα ότι qhd scaled down δεν προτείνω με τίποτα. Ο ίδιος δεν θέλει χαμηλές ρυθμίσεις, επομένως κλείνει η πόρτα της qhd.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

(γράψατε την μαγική καταραμένη λέξη. φορτνάιτ. Θα το θυμάμαι. εν καιρώ)

υπάρχει αντίρρηση σε 21:9; Φαντάζομαι δεν το θέλεις με διπλό setup.

για το curved Γιώργο; Το εξετάζεις ή όχι; 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, salde said:

υπάρχει αντίρρηση σε 21:9;

Όχι ultra wide: Πιο πολλά pixels, λιγότερα FPS...

 

13 minutes ago, salde said:

για το curved Γιώργο;

Επί της αρχής δεν έχω αντίρρηση. Αλλά βλέπω ότι τα curved είναι VA και μάλλον τείνω προς IPS.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

https://geizhals.eu/?cat=monlcd19wide&v=e&hloc=at&hloc=de&hloc=pl&hloc=uk&hloc=eu&sort=p&xf=11939_24~11940_40~11955_IPS~11963_144~11992_mit+variabler+Synchronisierung~12077_Blaulichtfilter~12077_flicker-free~13263_19201080~13264_19201080


ρίξε μια ματιά στην λίστα για να δεις τι περίπου υπάρχει. Ξέρω ότι δεν αγοράζεις από έξω αλλά στα δείχνω γιατί το ψαχτήρι έχει διάφορα φίλτρα να πάρεις μια ιδέα.

Εdit: να μην το ξεχάσω, ο,τιδήποτε κι αν αγοράσεις θα τσεκάρεις να βεβαιωθείς ότι οι συνδέσεις με το σύστημά σου δίνουν το ρυθμό ανανέωσης που θες (display port κλπ).

Έγινε επεξεργασία από salde
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, salde said:

ρίξε μια ματιά στην λίστα για να δεις τι περίπου υπάρχει. Ξέρω ότι δεν αγοράζεις από έξω αλλά στα δείχνω γιατί το ψαχτήρι έχει διάφορα φίλτρα να πάρεις μια ιδέα.

Μια χαρά αγοράζω από έξω αλλά όχι αντικείμενα μεγέθους οθόνης. Θα κοιτάξω όμως thanx

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν καταλήγω σε αυτό το monitor:

 

https://www.skroutz.gr/s/21923763/Asus-VP249QGR-23-8-Gaming-Monitor.html

 

 

Και σε αυτό το dual monitor stand:

 

https://www.skroutz.gr/s/24452990/VonHaus-Dual-Arm-Desk-Mount-with-Stand.html

 

05-117_1.jpg
WWW.VONHAUS.COM

Holds two 13-32” television or monitor screens up to 8kgs/ 17.6lbs each Fits most flat screen monitors with VESA dimensions of 75x75 or 100x100 (Please ensure your screen is compatible with this...

 

 

Τελευταία ευκαιρία να μου αλλάξετε γνώμη....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

όχι να σου αλλάξω αλλά βλέπω ένα μοντέλο με ίδιο όνομα, αντί για 24 είναι 25. Είναι ελάχιστα μεγαλύτερο σε διάσταση (ελάχιστα μεγαλύτερα γράμματα), 165Ηz GSync compatible (δεν καταλαβαίνω αν είναι μόνο GSync ή υποστηρίζει και τα δυο), γυρίζει και σε pivot θέση αν χρειαστεί μελλοντικά, μεγαλύτερο brightness με πολύ γρήγορη ματιά δεν βλέπω αν έχει κι άλλες διαφορές, τιμές παρόμοιες, ίσως λίγο ακριβότερο. Ρίξε του μια ματιά αν σου κάνει.

Αν καταστάλεξες και δεν επείγει να αγοράσεις σήμερα, ρίξε μια ματιά σε https://www.tftcentral.co.uk και https://www.prad.de να δεις αν έχουν ρηβιους για όποιο έχεις διαλέξει. Από το χθεσινό κοίταγμα στο geizhals μια άλλη επιλογή που έβλεπα ήταν κάποια της MSI σειρά Optix στα οποία έδειχνε πάνελ 10bit (8+2). Δεν θα κινηθείς σε τέτοιους χρωματικούς χώρους απλώς θα το κοιτούσα κι αυτό.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.