Jump to content


Πάλι παρασύρθηκα.... Σωστό ή λάθος θα δείξει...


gdp77

Recommended Posts

το καρφωτο ρευμα δεν ειανι απαραιτητα καλο. 
Εμενα πχ στα 4.5 all cores τρεχει στα 1.15V ο 5950χ αλλα με auto h offset η curve, κατω απο 1.25V δεν πεφτει.
Παιξτε με offset αν θελετε PBO ανοιχτο.
Αλλιως το καρφωτο ρευμα θα δωσει σαφως ΠΟΛΥ λιγοτερη ταση, οπως και θερμοκρασιες.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GoMaR said:

το καρφωτο ρευμα δεν ειανι απαραιτητα καλο. 
Εμενα πχ στα 4.5 all cores τρεχει στα 1.15V ο 5950χ αλλα με auto h offset η curve, κατω απο 1.25V δεν πεφτει.
Παιξτε με offset αν θελετε PBO ανοιχτο.
Αλλιως το καρφωτο ρευμα θα δωσει σαφως ΠΟΛΥ λιγοτερη ταση, οπως και θερμοκρασιες.
 

Το παρατήρησα και εγώ, το καρφωτο ρεύμα δίνει πολύ χαμηλότερες τάσεις. Θα επανέλθω στην καρφωτη συχνότητα. Θα κοιτάξω να το σταθεροποιήσω στα 4.3 GHz all core και να δω αν με συμφέρουν οι επιδόσεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

αν όμως δεις στο ryzen master τα volts την ώρα που τρέχεις πχ cinebench all core θα δεις ότι κάθονται περίπου 1.3-1.37

 

 

 

Ούτε καν....  cinebench με ανοιχτό ryzen master παίρνω ενδείξεις για 1.47.

Το ίδιο και οταν επανέλαβα με το hwmonitor ανοιχτό. To hwinfo64 δεν το κατεβασα γιατί ήθελε στοιχεία και βαριόμουν να τα βάλω...... δεν ξέρω τι γίνεται.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οχι ρε συ τι στοιχεια θελει ;; 

5b969867e5c78775cb187a52.png
WWW.FOSSHUB.COM

HWiNFO: Free software download for windows.



Επισης το καλυτερο προγραμμα να κοιτατε για clocks , voltages κλπ ειναι το hwinfo64.

To effective clocks πρεπει να κοιταμε για τα πραγματικα mhz που τρεχουν τα cores..
 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμης εχω καταφερει να φτασω εδω. 4350MHz, 1,29375volt.

Τι διαλο; Ειναι πουσαρισμενοι υπερβολικα απο το εργοστασιο; Εχω κι εγω golden sample? Ειναι η ολη φαση κουκουρουκου; Λενε ο,τι να 'ναι τα προγραμματα;

 

Manual oc mode ryzen master

 

 

εικόνα_2021-01-20_144959.png

Έγινε επεξεργασία από giorgos2187
Link to comment
Share on other sites

Τρέξε OCCT test 15-20 λεπτά. Και εγώ είχα τέτοιον ενθουσιασμό έβγαζα benches, αλλά OCCT χτυπούσαν errors.

 

Τώρα τρέχω OCCT 4375 GHz @ 1.325V (offset + 0.225). Ήδη έχω περάσει το δεκάλεπτο χωρίς errors. Κατά τη διάρκεια του OCCT βλέπω 1.3v στον επεξεργαστή.

Αν περάσω το 20 λεπτο, θα δοκιμάσω με το ίδιο ρεύμα στα 4400ΜΗz

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, εχεις δικιο για το stress testing. Το μονο που εκανα οταν εκατσε η μπιλια σε αυτες τις ρυθμισεις ηταν περιπου μια ωρα call of duty. Ας αφησει λιγο ησυχο το μηχανημα η γυναικα μου με τα διαδικτυακα μαθηματα και θα μπω πιο βαθυα. Ξερεις αν μεσα απο το ryzen master μπορεις να ρυθμισεις offset? Επισης, μπορεις να κανεις ρυθμιση ωστε οταν ο επεξεργαστης ειναι idle να ριχνει την ταση; Γιατι δυστυχως τις καρφωμενες τασεις, τις κραταει στις τιμες που εχεις δωσει ανεξαρτητα με το load. Βεβαια, με θερμοκρασιες περιπου στους 50-53 βαθμους σε gaming και 30 σε idle, δεν ξερω αν εχει νοημα να με απασχολει... Ας ειναι καλά η υδρόψυξη!

 

Παντως με το που κλειδωσει ο cpu θα αρχισω κι εγω να ψαχνω τις μνημες μηπως ριξω timings...

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, giorgos2187 said:

Ξερεις αν μεσα απο το ryzen master μπορεις να ρυθμισεις offset?

Δεν έχει νόημα διότι ούτως ή άλλως κάθε αλλαγή απαιτεί reboot. Εγώ τα κάνω όλα από BIOS

 

4 minutes ago, giorgos2187 said:

Επισης, μπορεις να κανεις ρυθμιση ωστε οταν ο επεξεργαστης ειναι idle να ριχνει την ταση; Γιατι δυστυχως τις καρφωμενες τασεις, τις κραταει στις τιμες που εχεις δωσει ανεξαρτητα με το load.

 

Τις ρίχνει. Φαίνεται στο ryzen master. Σε προγράμματα monitoring όπως cpu-z, ακόμα και hardinfo φαίνονται κολλημένες, αλλά δεν είναι. Κοίτα Ryzen master και θα δεις ότι οι τάσεις παίζουν. Το ryzen master σου δείχνει peak core και average. Θεωρώ ότι το ryzen master είναι σωστό και τα υπόλοιπα λογισμικά δεν μετράνε σωστά ή μετράνε τις τιμές της μητρικής. Και εγώ έχω 30 idle και χωρίς υδρόψυξη... Θέλω να το ψάξω περισσότερο αυτό να δω τι μπορούμε να εμπιστευτούμε....

 

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Δεν έχει νόημα διότι ούτως ή άλλως κάθε αλλαγή απαιτεί reboot. Εγώ τα κάνω όλα από BIOS

 

 

 

εΕισαι σιγουρος γι αυτο; Εγω τις εκανα on the fly και τις επαιρνε κανονικα. Το εβλεπα οτι τις επαιρνε τις αλλαγες γιατι ετρεχα bench μετα απο καθε αλλαγη. Και τοσο το hwinfo οσο και το ryzen master εδειχναν σωστα τα νεα δεδομενα

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, giorgos2187 said:

 

 

εΕισαι σιγουρος γι αυτο; Εγω τις εκανα on the fly και τις επαιρνε κανονικα. Το εβλεπα οτι τις επαιρνε τις αλλαγες γιατι ετρεχα bench μετα απο καθε αλλαγη. Και τοσο το hwinfo οσο και το ryzen master εδειχναν σωστα τα νεα δεδομενα

 

χμ... Μια φορά που δοκίμασα μου ζήτησε reboot και δεν έκανα. Μπορεί να κάνω και λάθος και να το ζητάει μόνο μια φορά. Θα το ξανακοιτάξω....

 

Εν τω μεταξύ 4.4GHz all core @ 1.325V 

 

image.png

 

https://valid.x86.fr/micr80

 

  • Like 1
  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

Έριξα και άλλο το ρεύμα, πλέον είμαι 4.4GHz all core @ 1.3v (1.1 + 0.2 offset). Φαίνεται ότι βοήθησε και στις επιδόσεις

 

CPU-Z multi: 6014

single: 542

 

 

m4agpf.png
VALID.X86.FR

[m4agpf] Validated Dump by DESKTOP-3QCJO15 (2021-01-21 20:56:08) - MB: Asus ROG STRIX B350-F GAMING - RAM: 32768 MB

 

  • Like 4
  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

Θέμα: Το μαγικό LLC

 

Πολύ περίεργο τερατάκι οι Ryzen....

 

Λοιπόν μετά από χτυπήματα στο OCCT (ενώ τα πάντα όλα + Warzone έτρεχαν άψογα), ανέβασα ρεύμα μέχρι 1.3125 οπότε και το OCCT σταμάτησε να χτυπάει... Ήμουν happy μέχρι που

α) διάβασα κάποιες σποραδικές αναφορές ότι, ενώ γενικά θεωρείται μέχρι 1.35v safe, κάποιοι αναφέρουν degradation μετά από 3 μήνες με οτιδήποτε πάνω από 1.3v static. Χάσανε λέει 100 ΜΗz. Με ζώσανε τα φίδια, αλλά εντάξει μπορεί να έπεσαν σε αδύναμα τσιπ ή να μην είχαν παρατηρήσει ότι δεν ήταν σταθεροί αρχικά και όταν έτρεξαν πιο πολύ ώρα κάποιο τεστ να είδαν errors τα οποία τα θεώρησαν degradation. Τρέχα γύρευε

β) Τυχαία τρέχω ένα cinebench και είδα ότι παρά το ότι ήμουν 4.4 GHz, δεν μπορούσαν να πιάσω το best score μου ~ 30-40 πόντους λιγότερους έβγαζα. Παρατηρώ το PPT και ενώ το default μέγιστο είναι 88W εγώ έπιανα 96W (1.3125v θυμίζω). Σχημάτισα στο μυαλό μου λοιπόν κάποια περίεργη θεωρία ότι επειδή το PPT όριο σπάει, για κάποιον λόγο το performance πέφτει.

 

Αποφασίζω λοιπόν εξαιτίας των α) και β) να κάνω κάτι που δεν είχα δοκιμάσει ποτέ. Να κατεβάσω ρεύμα και να παίξω με πιο επιθετικό LLC. Και πράγματι μέχρι στιγμής το πείραμα αποδίδει!!!! 1) Είμαι τώρα στα 1.2975v (κάτω από το ψυχολογικό όριο 1.3) και παίζω με medium LLC (πριν ήταν auto). 2) Τρέχω εδώ και 50 λεπτά OCCT χωρίς errors ενώ πιο πριν με αντίστοιχο ρεύμα είχα errors στο 10λεπτο και είχα αναγκαστεί να πάω στο 1.325 3) Το PPΤ είναι αρκετά πιο χαμηλό από το όριο των 88W (80W ενώ τρέχω OOCT), που σημαίνει ότι είμαι ΕΝΤΕΛΩΣ σε safe zone τόσο όσον αφορά τα V, όσο και σε σχέση με το PPT. 

 

H απόδοση των Ryzen είναι ένας πολύ περίεργος και δύσκολος αλγόριθμος, με ισορροπίες ανάμεσα σε temps, Αmps, Watts (PPT), volts και ρολόγια... Αίνιγμα για δυνατούς λύτες.... Θέλει πολύ διάβασμα και πολύ trial and error.... Μου αρέσουν πολύ τέτοιοι γρίφοι, ξαναθυμάμαι τα νιάτα μου και απολαμβάνω το ταξίδι....  

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 4
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Και ιδού και η απόδειξη!!!!! Για ΔΕΔΟΜΕΝΑ ρολόγια, όσο χαμηλότερο το PPT, τόσο καλύτερη η απόδοση!!! Πώς γίνεται αυτό δεν ξέρω, εφόσον τα ρολόγια μένουν ίδια, ΑΛΛΑ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!!!

 

image.png

 

Συμπέρασμα, εάν έχετε οριακό πρόβλημα με το stability, παίξτε με το LLC  προτού ανεβάσετε τάσεις!

 

Το ΣΚ θα κατεβάσω και άλλο ρεύματα με πιο επιθετικό LLC, να δούμε που θα κάτσει η μπίλια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@gdp77

 

1. Πολύ καλά τα cpuz scores,  αλλά είσαι σίγουρος ότι είναι safe οι τάσεις που δίνεις all core ; 

 

αν του βάζεις και LLC τον ζορισεις ακόμα περισσότερο. 

 

2. Έτσι όπως είσαι με τις μνήμες σε τι χρόνο βγάζει membench easy στο calculator; 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 2/3/2021 at 7:31 PM, Dem said:

1. Πολύ καλά τα cpuz scores,  αλλά είσαι σίγουρος ότι είναι safe οι τάσεις που δίνεις all core ; 

 

Ναι. Στα stress test έχω χαμηλότερες τάσεις από stock + PBO. Σε idle επίσης χαμηλότερες τάσεις και θερμοκρασίες.

 

On 2/3/2021 at 7:31 PM, Dem said:

αν του βάζεις και LLC τον ζορισεις ακόμα περισσότερο. 

Τo LLC απλά με βοηθάει να μην ανεβάσω το καρφωτό ρεύμα. Κρατάω το καρφωτό ρεύμα "χαμηλά" και το LLC τσιμπάει λίγο στο stress για να μην κρασάρει το CPU. Όπως το έχω, οι τάσεις μου είναι χαμηλότερες σε κάθε σενάριο.

 

On 2/3/2021 at 7:31 PM, Dem said:

2. Έτσι όπως είσαι με τις μνήμες σε τι χρόνο βγάζει membench easy στο calculator; 

 

Δεν το ήξερα καν αυτό το bench

 

image.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@gdp77 Καλημέρα , έχω καιρό να παρακολουθήσω λόγο έλλειψης χρόνου, και μπορεί να έχεις αλλάξει πράγματα 

 

αλλά στο latency και στο time είσαι ψηλά , ο 3700Χ μπορεί να δώσει περισσότερα εφόσον δεν είσαι gpu bound, με χαμηλότερα sub timings. Για να σου δώσω ένα παράδειγμα ο 3700Χ + 2080S μου έδωσαν στο Sottr +12% avg FPS πηγαίνοντας από 3400C14 XMP σε 3600C16 με fast timings από calculator. Υπόψη ότι 3400C14 XMP είχαν  ήδη καλύτερα timings από αυτα που έχεις τώρα.

 

Το θέμα είναι ότι θέλεις 32 gb με διαφορετικά set και ξέρω ότι είναι δύσκολο να τις σετάρεις. 

 

Αλλά αν αφήσεις πάνω μόνο τις Flare-X που μπορούν να σεταριστούν άψογα για 3700Χ (απλά από calculator βάλε τα fast ) θα πάρεις μια εικόνα στο τι μπορεί να δώσει ο 3700Χ εφόσον ακολουθήσει και η 5600ΧΤ, μόνες τους έχουν πάρα πολύ αέρα να σφίξουν πολύ καλύτερα.  

 

έχεις tRFC , trC , tFAW , tWR πολύ ψηλά   

Έγινε επεξεργασία από Dem
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dem said:

@gdp77 Καλημέρα , έχω καιρό να παρακολουθήσω λόγο έλλειψης χρόνου, και μπορεί να έχεις αλλάξει πράγματα 

 

αλλά στο latency και στο time είσαι ψηλά , ο 3700Χ μπορεί να δώσει περισσότερα εφόσον δεν είσαι gpu bound, με χαμηλότερα sub timings. Για να σου δώσω ένα παράδειγμα ο 3700Χ + 2080S μου έδωσαν στο Sottr +12% avg FPS πηγαίνοντας από 3400C14 XMP σε 3600C16 με fast timings από calculator. Υπόψη ότι 3400C14 XMP είχαν  ήδη καλύτερα timings από αυτα που έχεις τώρα.

 

Το θέμα είναι ότι θέλεις 32 gb με διαφορετικά set και ξέρω ότι είναι δύσκολο να τις σετάρεις. 

 

Αλλά αν αφήσεις πάνω μόνο τις Flare-X που μπορούν να σεταριστούν άψογα για 3700Χ (απλά από calculator βάλε τα fast ) θα πάρεις μια εικόνα στο τι μπορεί να δώσει ο 3700Χ εφόσον ακολουθήσει και η 5600ΧΤ, μόνες τους έχουν πάρα πολύ αέρα να σφίξουν πολύ καλύτερα.  

 

έχεις tRFC , trC , tFAW , tWR πολύ ψηλά   

 

Το ξέρω. Με κρατάνε πίσω οι Corsair. Δυστυχώς τα 32GB τα αξιοποιώ ποικιλοτρόπως και δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο αυτή τη στιγμή. Ούτε και πρόκειται να επενδύσω σε μνήμες όταν σε λίγους μήνες πάμε σε DDR5.  Έβλεπα και εγώ διαφορές στα FPS κάθε φορά που "έσφιγγα" τα timmings, αλλά πιο χαμηλά οι corsair δεν πάνε, τουλάχιστον με 1.35v ρεύμα. Ρεύμα στις μνήμες δεν θέλω να ανεβάσω, επομένως μένω εδώ.

 

ΥΓ μόνο αυτά που που έχω σε κόκκινο πλαίσιο έχω σφίξει. Δεν πάει πιο κάτω κανένα από αυτά.

 

image.png.03790e32540cefdf4fa88c8662db5b44.png

 

Τα άλλα είναι default! Λες να αξίζει να δοκιμάσω με trial & error να τα χαμηλώσω?

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, gdp77 said:

 

Το ξέρω. Με κρατάνε πίσω οι Corsair. Δυστυχώς τα 32GB τα αξιοποιώ ποικιλοτρόπως και δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο αυτή τη στιγμή. Ούτε και πρόκειται να επενδύσω σε μνήμες όταν σε λίγους μήνες πάμε σε DDR5.  Έβλεπα και εγώ διαφορές στα FPS κάθε φορά που "έσφιγγα" τα timmings, αλλά πιο χαμηλά οι corsair δεν πάνε, τουλάχιστον με 1.35v ρεύμα. Ρεύμα στις μνήμες δεν θέλω να ανεβάσω, επομένως μένω εδώ.

 

ΥΓ μόνο αυτά που που έχω σε κόκκινο πλαίσιο έχω σφίξει. Δεν πάει πιο κάτω κανένα από αυτά.

 

image.png.03790e32540cefdf4fa88c8662db5b44.png

 

Τα άλλα είναι default! Λες να αξίζει να δοκιμάσω με trial end error να τα χαμηλώσω?

 

 

Ξέρεις ότι είναι χρονοβόρα διαδικασία .. και με τις 4 πάνω δεν ξέρω αν αξίζει ...

εγώ έλεγα μόνο με τις Flare - X μπορείς να πας κάτω από 120sec και 70ns και κάτω latency εύκολα με 1.35V με μπούσουλα μόνο το calc και fast , φυσικά μπορείς να πας και πιο κάτω. 

 

Τώρα αν θέλεις να δοκιμάσεις χρόνους στα settings πχ του Calc ξεκινώντας από 3200 safe ... και με τις 4...

tRFC 416?

tFAW 24 ?

tWR 12 ?  κτλ.  

 

Αν είναι τόσο κρίσιμα τα +16GB παραπάνω ok... πάντως σε ταχύτητα 

καλα σεταρισμένη RAM στον 3700X στοκ μόνο  με flare-X >>> 3700Χ oced και Ram έτσι όπως είναι τώρα, εκτός αν δεν μπορεί να δώσει η 5600XT παραπάνω. 

 

Ενταξει μην νομίζεις ότι θα δεις παντού + 10% - 15% παραπάνω... στο Sottr που έκανα δοκιμές εγω είναι αρκετά memory sensitive, και οι δοκιμές γινόντουσαν σε 1080p που σίγουρα η 2080S δεν φρέναρε. 

 

Αλλά έκανε εντύπωση για αυτό στο λέω από 128FPS με 5-6κλικ στις ram χωρίς να ανεβάσω καν τάση πήγε 146fps, και το μόνο που έκανα είναι να πάω από XMP  (που ήταν πιο γρήγορα από τα δικά σου έτσι όπως πάιζουν τώρα με τις 4 ), σε 3600CL16 calc FAST

Έγινε επεξεργασία από Dem
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.