Jump to content


Zen build


Cyber_Cookie

Recommended Posts

πριν 58 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Προσωπική μου άποψη με τα beta bios (ουσιαστικά το νέο agesa) θα παίξουν . Κάνε ένα πείραμα και βάλε μνήμες 3600 και fclk 1600. 99% θα σου παίξει. Όχι με optimal επιδόσεις, αλλά θα παίξει. Τουλάχιστον να τσεκαρεις ότι οι μνήμες είναι οκ στα 3600.

 

Με νέο bios ή με ρευματακι στο soc θα ανέβει και το fclk. 

 

 

 

Το fclck είναι ΟΚ, πάει και 2000.

Κάτι παίζει με τις μνήμες, μάλλον δεν τις γουστάρει η μητρική και πολύ.

Οτιδήποτε πάνω απο 3200 απλα αρνείται, άσχετα απ τη συχνότητα του fclk. Ακόμα και με 1.1  VDDCR SOC και χαλαρότερα timings.

Η μητρική είναι στο QVL των μνημών στο site της Gskill αλλά δεν είναι στην λίστα της Asus. 

DOA δεν πρέπει να είναι όμως γιατί έκανε 3 pass το memstester στο linux στα 3200 16-19-19-19, νομίζω αν είχαν κάτι θα χτύπαγε.

 

Τι τρολιά είναι πάλι αυτή. :hehe:

 

 

Eδώ ο μαν έχει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες με καρφωτή συχνότητα και timings (χωρίς DOCP δηλαδή);

 

Το τελευταίο beta bios με agesa 1.2.0.0. έχει βελτιώσεις στο fclk οπότε μπορεί να δεις προκοπή με αυτό.

 

Έχεις life time warranty από g.skill επομένως η δυνατότητα RMA θα μπορούσε πάντα να παίξει, εφόσον δεν παίζουν 3600 όπως λέει η g.skill. (Kράτα screenshot από το site της g.skill. για τυχόν μελλοντική αναφορά.

 

Γενικά πιστεύω ότι με νεότερα BIOS θα λυθεί το θέμα σου.

47 minutes ago, Rusty_Cookie said:

Η μητρική είναι στο QVL των μνημών στο site της Gskill αλλά δεν είναι στην λίστα της Asus. 

 

Το απίστευτο ξέρεις ποιο είναι? Οι μνήμες είναι στο QVL της Asus για Ryzen 3000, αλλά όχι στο QVL για Ryzen 5000. Αυτό και αν είναι τρολιά... Τσέκαρέ το και μόνος σου.... Αν η G.Skill έχει στο site της ότι παίζουν με Ryzen 5000 , τότε δικαιούσαι RMA 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Δοκίμασες με καρφωτή συχνότητα και timings (χωρίς DOCP δηλαδή);

 

Ναι. Και δεν.

 

Αλλά, έβαλα το τελευταίo bios, έδωσα 1.05 στο VDDCR SOC, έβαλα τα dimm στα slot που έχουν αστεράκι * και έκανα hard reset. Και bootαρε το σκυλί. 

Και πρίν λίγο είπα να ξεφυλλίσω το μανουαλ  το οποίο στη σελίδα 15 του κεφαλαίου 1 λέει πως όταν έχεις μόνο 2 στικάκια, πρέπει να είναι στα Β2/Α2 για να παιζουν σωστά. Αυτό ήταν το πρόβλημα απ την αρχή μάλλον, οπότε θα βγάλω και το offset στο soc στο επόμενο reboot.

Να αυτά μου λείψανε. Να μου λέει RTFM το ίδιο το pc μου.

 

EDIT: Aν γυρίσω το soc voltage στο αυτόματο, κατεβαίνει στο 0.975 και δεν μπορεί να bootarei και πάλι.  Oπότε το ξαναπήγα 1.05 που είναι boot stable.

 

 

image.png

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rusty_Cookie said:

Να μου λέει RTFM το ίδιο το pc μου.

εκεί που τον προέτρεψα να σε αγχώσει, σου 'χα γράψει κι ένα RTFM αλλά το έσβησα.
Για τις θέσεις στα slots, no comment. 
Είναι ένα από τα πρώτα που γράφουν σε έναν που διάβαζα ότι είχε πρόβλημα, αυτός πάντως δεν το έλυσε έτσι.

Γιώργο, για το απίστευτο που γράφεις, στα διαβάσματα κάπου πήρε το μάτι μου ότι επειδή έχουν διαφορετικό CCX οι zen3 με τους zen2 μπορεί να επηρεάσει τις μνήμες αυτή η διαφορά. Ιδέα δεν έχω αν αληθεύει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

64° all core load με  boost clocks στα 4.4 είναι λογικό? Mε ambient temp ~28. 

Για να ξέρω πόσο agressive να κάνω τα προφίλ για τα ανεμιστήρια μου, τώρα σε ψιλο-silent φάση.

 

Επίσης έτρεξα ένα hello world cpuz, πριν καν περάσω drivers κλπ.

 

uawg47.png
VALID.X86.FR

[uawg47] Validated Dump by Anonymous (2021-01-22 23:30:48) - MB: Asus ROG STRIX B550-E GAMING - RAM: 32768 MB

 

image.png

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να πω και γω το δικό μου ; το ειχα αναφέρει και παλαιότερα...

είχα ρυθμίσει (νόμιζα) από bios τις μνήμες σε XMP στα 3200. Εμπαινα μεσα και τις εβλεπα.στα 2130...Λεω μα ειναι δυνατόν ; τι γίνεται εδώ;

Τελικά υπήρχε μια πρόσθετη ρύθμιση για τις μνήμες:  Έπρέπε να ορίσω και το XPM profile . Είχε δύο επιλογές είτε προφιλ 1 είτε προφίλ 2 ...

Μήπως και εσύ νομίζεις ότι ορίζεις το ΧΜP από bios?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος sstav έγραψε:

  Έπρέπε να ορίσω και το XPM profile

 

Ναι, έτσι είναι και μένα. Ενεργοποιείς το XMP και απο κάτω έχει ακόμα ένα drop drown με τα προφιλ, ένα έχει βασικά ίσως και γι αυτό δεν συνάντησα πρόβλημα μιας και το επέλεγε μόνο του.. 

Βέβαια το πρόβλημα ήταν πολύ πιο κουτό. Από τη μια η ασους για δικούς της λόγους δεν ανεβάζει το soc voltage και το κρατάει στο 0,975 και απ' την άλλη εγώ κάρφωσα τις ραμ στα κοντινά στη cpu σλοτ όπως παραδοσιακά κάναμε με τους Α64. :hehe:

 

 

Μία ώρα πριν, το μέλος honda22 έγραψε:

Ακόμα ρε; WoT misses you. 

 

hop hop cat GIF

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Rusty_Cookie said:

όπως παραδοσιακά κάναμε με τους Α64

 

Την είχα πατήσει ακριβώς έτσι νομίζω όταν πέρασα από Α64 --> C2D --> i7 920 nehalem. Κάπου έχω ακόμα τις φωτογραφίες με το board του i7 στον "αέρα" εκτός κουτιού να ψάχνομαι ποιο είναι το πρόβλημα επί ώρες, μέχρι να καταλάβω ότι το θέμα ήταν η λάθος θέση των dimms. Τα είχα βάλει και εγώ παραδοσιακά όπως τα βάζαμε στους A64 και C2D, ενώ από nehalem και μετά μπαίνουν ξεκινώντας από την πιο απομακρυσμένη θέση...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 1/22/2021 at 8:33 PM, Rusty_Cookie said:

 

Ναι. Και δεν.

 

Αλλά, έβαλα το τελευταίo bios, έδωσα 1.05 στο VDDCR SOC, έβαλα τα dimm στα slot που έχουν αστεράκι * και έκανα hard reset. Και bootαρε το σκυλί. 

Και πρίν λίγο είπα να ξεφυλλίσω το μανουαλ  το οποίο στη σελίδα 15 του κεφαλαίου 1 λέει πως όταν έχεις μόνο 2 στικάκια, πρέπει να είναι στα Β2/Α2 για να παιζουν σωστά. Αυτό ήταν το πρόβλημα απ την αρχή μάλλον, οπότε θα βγάλω και το offset στο soc στο επόμενο reboot.

Να αυτά μου λείψανε. Να μου λέει RTFM το ίδιο το pc μου.

 

EDIT: Aν γυρίσω το soc voltage στο αυτόματο, κατεβαίνει στο 0.975 και δεν μπορεί να bootarei και πάλι.  Oπότε το ξαναπήγα 1.05 που είναι boot stable.

 

 

image.png

 

Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ τι idle temps έχεις σε Linux και σε Win?

 

Σε μένα τουλάχιστον φαίνεται να υπάρχει διαφορά και υποψιάζομαι ότι στο Linux δεν διαβάζονται σωστά.

 

Άκυρο μάλλον ίδιες είναι. Απλά είναι οι συμπεριφορά των Ryzen. Κάθεται στους 29-31C και μόλις κουνήσω γρήγορα ποντίκι ή σκρολάρω τη σελίδα πάνω κάτω εκτοξεύεται μέχρι 40-45. Απλά στο Linux πάει μέχρι 45, στα Win μέχρι 41-42. Μετά ξαναπέφτει. Μου κάνει πολλή εντύπωση πώς μπορούν οι θερμοκρασίες να κάνουν τέτοια spikes +10C εντός δευτερολέπτου...

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ τι idle temps έχεις σε Linux και σε Win?

 

 

Linux δεν έχω στήσει ακόμα στο live που είχα τσεκάρει πρόχειρα (stock ψυκτρούλα, εκτός κουτιού) , ήταν low forties ανάμεσα σε prime runs αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς.

Στα παραθύρια πριν και μετα  το cinebench run MC και SC. Χτυπάει 63° μαξ και ανεβοκατεβαίνει από τους 61°, με ανεμιστήρες κάπου στο 65%.

Ιdlάρει στους 35 και με το browsing παίζει στο  ~ +/-1°. Αυτά με ambient ~25°. Spikes δεν κάνει αλλά μάλλον επειδή η ΑΙΟ προλαβαίνει να τα "καταπιεί"?

 

Αυτά με balanced power profile. Είδα κάπου οτι υπάρχει και ένα AMD performance, αυτό πως το αποκτάω?

 

image.png

 

To score

 

image.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του post σου στο θέμα "οι θερμοκρασίες μας", εφόσον επιθυμείς να τις ρίξεις και άλλο, νομίζω ότι η λογική αναβάθμιση είναι από 120 ΑΙΟ --> AIO 240/280/360

 

Θεωρώ ότι θα πάρεις, επίσης, καλύτερες θερμοκρασίες και με κορυφαία αερόψυκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Το αν παίρνει μέχρι 240 είναι με αστερίσκο, γιατί μπορεί να βρίσκει το φαν του ψυγείου στο vrm heatsink.

Στην P6T έβρισκε, στην 550-Ε δεν δοκίμασα ακόμα.

 

Αερόψυκτρα αποφεύγω γιατί το μεταφέρω το κουτί συχνα πυκνά απο δω και απο κεί και θα κάνω ζημιά.

 

Link to comment
Share on other sites

  

πριν 5 ώρες, το μέλος honda22 έγραψε:

 

Τελικά το WoT το "σηκώνει" η cpu σου γιατί από τότε που πήγες σε Zen δεν σε έχω δει μέσα. Τυχαίο;

Και αν σηκώνει θερμοκρασία η σιπιγιου σου δοκίμασες να βάλεις Improved Ventilation μπας και;

 

Not bad idea. With εξτρα 120αρι φαν στα 1000ρπμ :

 

 

image.png

 

Με καλύτερη ψύξη είναι doable τα 11k mc/1,6k sc ή έτσι και αλλιώς αυτό είναι το ταβάνι του σε στοκ?

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα RGB όντως δίνουν FPS.

Αλλά πιο ασυμβατες επιλογές σε hardware νομίζω ήθελε έρευνα γιατί τυχαία δεν γίνονται. Οτι αγόρασα τότε με τα μεσκάλια, μου είναι άχρηστο. Τελευταία, τα 140άρια corsair SP. :hehe:

 

Στο 220t  δεν μπορείς να βάλεις 140άρη ανεμιστήρα πάνω. Δεν χωράει γιατί  δεν διπλώνει αρκετά το 8πινο καλώδιο στο σημείο του θερμοσυστέλομενου. Ευτυχώς που μου χε κόψει και πήρα τους Arctic, btw πολύ καλά φανάκια. 

 

Επίσης το USB3 connector, δεν τσακίζει, και αν το βάλεις είναι σαν τσουτσού μες στη μέση.

Kαλά που πήρα τον αντάπτορα. Αναγκαστικά μέχρι να βρώ γωνιακό αντάπτορα για usb3 θα έχω τις front usb σε 2.0 mode. Κερασάκι το 24άπινο που δεν τσακίζει με τιποτα και είναι just about the right amount off για να μη φεύγει ευθεία. Jesus.

Tέλος, push pull δεν μπορεί να μπεί στο ψυγειάκι γιατί το φανάκι βρίσκει στο 24πινο.  Oh well. Νομίζω χρειάζομαι την 360mm κρακεν.

 

image.png

 

Υ.Γ. Τα καλώδια πισω δεν τα χω ταιριαξει καθόλου οπότε αυτά που φαινονται κάτω δεξια θα φύγουν eventually.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, paxman said:

Κλαίω...

Ως γνωστόν το σεμεδάκι δίνει +++ fps.

Τυφλά να'χουν τα rgb.

 

To σεμεδάκι με το χειροποίητο σχέδιο οπών εξαερισμού πετυχαίνει 10% καλύτερο airflow επιτρέποντας στον επεξεργαστή να boost-άρει παραπάνω, εξ ου και τα παραπάνω FPS. Μη λέμε ό,τι θέλουμε για τα RGB! Άσχετοι, έ άσχετοι ?

 

 

  • Like 1
  • Agree 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, gdp77 said:

 

To σεμεδάκι με το χειροποίητο σχέδιο οπών εξαερισμού πετυχαίνει 10% καλύτερο airflow επιτρέποντας στον επεξεργαστή να boost-άρει παραπάνω, εξ ου και τα παραπάνω FPS. Μη λέμε ό,τι θέλουμε για τα RGB! Άσχετοι, έ άσχετοι ?

 

 

Ιδού και η επιστημονική εξήγηση του φαινομένου. ?

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.