Jump to content



Zen build


Cyber_Cookie

Recommended Posts

Λοιπόν όπως όλα τα παιδάκια, έτσι και εγώ αναβαθμίζω σε ε μι ντί μετά απο 10 χρόνια(!)

O λόγος : απλά θέλω να έχω επιτέλους AMD στο κουτί και να έχω κάποια πρόσφατα χαρακτηριστικά όπως USB3, fan profiles, faster storage κλπ. 

Χρήση : Development, Photo editing, WoT, LoL, Wreckfest,  ε και κάποια offline games στα οποία κάνω catchup και προχωράω σιγά σιγα (witcher, fallout, anno, NFS, Dirt Rally, etc)

 

  • CPU, έχω καταλήξει, είναι ο 5600Χ@334€ και είναι on the way, δεν νομίζω πως χρειάζομαι κάτι παραπάνω μιας και ακόμα και ο 920 με ψιλοκαλύπτει.
  • RAM, τώρα στο desktop έχω 12, στα λαπτοπ μου έχω 16 και νομίζω είναι αρκετά αλλά με διαφορά ~70€ νομίζω αξίζει να πάρω 32. Το θέμα είναι ποιές και από που. Λέω 32G στα 3600 με 16cas? Καλά θα είναι?
  • M/B δεν έχω ιδέα. Ηθελα strix 550-f wifi αλλά δεν υπάρχει πουθενά. Τώρα ποια άλλη? Είπα να παραγγείλω την tuf B550M plus wifi μιας και θα μου άρεσε m-atx λόγω κουτιού, αλλά το site του you σκάει στο checkout. :hehe:  Οιωνός. Λέω να τον σεβαστώ. 
  • GPU, κρατάω την 1650Super που τελικά ήταν καλό call στα 190 που την πήρα μιας και τώρα μέχρι τα 500 δεν υπάρχει και κάτι ουσιαστικά καλύτερο.  Το επόμενο βήμα θα είναι μια 6800/ΧΤ όοοοταν.
  • PSU, τώρα έχω ένα Enermax 625W που το είχα ακόμα στο τελευταίο μου AMD build, τον Phenom X2 555 οπότε για λόγους αξιοπρέπειας πήρα ένα RM650X@130€ της corsair. Να δουμε αν κάτι άλλαξε σε 10 χρόνια μιας και κάποτε ένα HX620 μου είχε σκάσει με έναν Χ2 6000 πάνω και τα πήρε όλα μαζι...
  • SSD έχω ένα σωρό σατα αλλά λέω να πάρω κανένα samsung 970 nvme στα ~500GB 
  • CASE/ by PsfioMaster: έχω το CM Q500L με 2Χ140mm Corsair και 120ΑΙΟ MasterLiquid που θα μπεί noctua fan γιατί το στοκ είναι ψοφίμι. 

 

Aυτά, ακούω γνώμες προτάσεις. Πρέπει να παραγγελθούν σήμερα όμως.

 

 

 

Έτσι για την ιστορία, ο 920 μου παίζει κάπου εδώ στο CPU-Z 1.94 single core bench:

image.png

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

+1 για το cpu

+1 για rams 3600c16

Mobo δες κ αυτο :

 

LINUSTECHTIPS.COM

Credit to:@VegetableStu @GoldenLag @LukeSavenije The following list is based on facts, ranked on power delivery and known problems. The list will include boards that support CPU overclocking available...

edit.

Screenshot_27.thumb.jpg.5a85accb04d5820d895e660cde4d51d8.jpg

Έγινε επεξεργασία από AKISSS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Rusty_Cookie said:

Λέω 32G στα 3600 με 16cas? Καλά θα είναι?

ναι.

Μ/Β αν δεν βρίσκεις και θες οπωσδήποτε ASUS άνοιξε την αναζήτηση προς 570 μεριά. Αν βλέπω καλά το computeruniverse τiς δείχνει διαθέσιμες 
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος salde έγραψε:

computeruniverse

 

Griechenlandia bitte λόγω τιμολογίου δυστυχώς.

 

 

@AKISSS itx? Δεν ξέρω αν θέλω itx γιατί μετά θα με πιάσει ο πόνος να πάρω και μικρότερο κουτί και ποιος με μαζεύει, θα γίνω σαν άλλα μέλη αυτού του site. :hehe:

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

 

Griechenlandia bitte λόγω τιμολογίου δυστυχώς.

 

 

@AKISSS itx? Δεν ξέρω αν θέλω itx γιατί μετά θα με πιάσει ο πόνος να πάρω και μικρότερο κουτί και ποιος με μαζεύει, θα γίνω σαν άλλα μέλη αυτού του site. :hehe:

All B550 mobos είναι στο ss π έβαλα από το βίντεο..

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Rusty_Cookie said:
  • CPU, έχω καταλήξει, είναι ο 5600Χ@334€ και είναι on the way, δεν νομίζω πως χρειάζομαι κάτι παραπάνω μιας και ακόμα και ο 920 με ψιλοκαλύπτει.
  • RAM, τώρα στο desktop έχω 12, στα λαπτοπ μου έχω 16 και νομίζω είναι αρκετά αλλά με διαφορά ~70€ νομίζω αξίζει να πάρω 32. Το θέμα είναι ποιές και από που. Λέω 32G στα 3600 με 16cas? Καλά θα είναι?
  • M/B δεν έχω ιδέα. Ηθελα strix 550-f wifi αλλά δεν υπάρχει πουθενά. Τώρα ποια άλλη? Είπα να παραγγείλω την tuf B550M plus wifi μιας και θα μου άρεσε m-atx λόγω κουτιού, αλλά το site του you σκάει στο checkout. :hehe:  Οιωνός. Λέω να τον σεβαστώ. 
  • GPU, κρατάω την 1650Super που τελικά ήταν καλό call στα 190 που την πήρα μιας και τώρα μέχρι τα 500 δεν υπάρχει και κάτι ουσιαστικά καλύτερο.  Το επόμενο βήμα θα είναι μια 6800/ΧΤ όοοοταν.
  • PSU, τώρα έχω ένα Enermax 625W που το είχα ακόμα στο τελευταίο μου AMD build, τον Phenom X2 555 οπότε για λόγους αξιοπρέπειας πήρα ένα RM650X@130€ της corsair. Να δουμε αν κάτι άλλαξε σε 10 χρόνια μιας και κάποτε ένα HX620 μου είχε σκάσει με έναν Χ2 6000 πάνω και τα πήρε όλα μαζι...
  • SSD έχω ένα σωρό σατα αλλά λέω να πάρω κανένα samsung 970 nvme στα ~500GB 
  • CASE/ by PsfioMaster: έχω το CM Q500L με 2Χ140mm Corsair και 120ΑΙΟ MasterLiquid που θα μπεί noctua fan γιατί το στοκ είναι ψοφίμι. 

 

CPU

 RAM

- M/B: ψήνεσαι για καμιά MSI MPG B550 Gaming Carbon WiFi σε κοντινή τιμή με την ASUS, με pros/cons; Σε όμοια τιμή πας και στο X570 της ίδιας σειράς.

 GPU

 PSU

 SSD

- Case: δεν είμαι φαν (γκετ ιτ; ?), αλλά όλα όσα κοιτάς φαίνονται να χωρούν μια χαρά.

Έγινε επεξεργασία από acct
a word
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rusty_Cookie said:

M/B δεν έχω ιδέα. Ηθελα strix 550-f wifi αλλά δεν υπάρχει πουθενά. Τώρα ποια άλλη? Είπα να παραγγείλω την tuf B550M plus wifi μιας και θα μου άρεσε m-atx λόγω κουτιού, αλλά το site του you σκάει στο checkout. :hehe:  Οιωνός. Λέω να τον σεβαστώ. 

 

Rog Strix b550 f, αγόρασα για τον bro, αφού συμβουλεύτηκα την προαναφερθείσα VRM tier λίστα.

 

Γιατί λες ότι η wifi δεν υπάρχει πουθενά; Σε ένα σωρό site βγαίνει παράδοση 4-10. Μόνο άμεση διαθεσιμότητα κοιτάς? Σε πολλές περιπτώσεις έχω παραγγείλει "4-10" και μου έρχονται πιο γρήγορα από τα "άμεση διαθεσιμότητα". Η μητρική πρέπει να είναι πολύ καλή, μην "ξεπέσεις" σε λύσεις τύπου TUF

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

- M/B: ψήνεσαι για καμιά MSI MPG B550 Gaming Carbon WiFi σε κοντινή τιμή με την ASUS, με prons/cons; Σε όμοια τιμή πας και στο X570 της ίδιας σειράς.

 

 

Cabron? Δεν την έχω εξετάσει αυτή.

Δε θα ήθελα όμως 570 λόγω active cooling.  Γενικά θέλω να είναι bugfree. Όριο στην τιμή έχω μέχρι ~200-300 απλά μη δώσω παραπάνω απ' όσο κάνει η CPU...

 

πριν 5 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

- Case: δεν είμαι φαν (γκετ ιτ; ?), αλλά όλα όσα κοιτάς φαίνονται να χωρούν μια χαρά.

 

Το πήρα κατά λάθος και βαρέθηκα να το γυρίσω πίσω. Ούτε σε μένα αρέσει, ειδικά το πλαστικό διαφανο πλαϊνό αλλά τι να το κάνω τώρα?  :hehe:

 

πριν 3 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Rog Strix b550 f, αγόρασα για τον bro, αφού συμβουλεύτηκα την προαναφερθείσα VRM tier λίστα.

 

Γιατί λες ότι η wifi δεν υπάρχει πουθενά; Σε ένα σωρό site βγαίνει παράδοση 4-10. Μόνο άμεση διαθεσιμότητα κοιτάς? Σε πολλές περιπτώσεις έχω παραγγείλει "4-10" και μου έρχονται πιο γρήγορα από τα "άμεση διαθεσιμότητα". Η μητρική πρέπει να είναι πολύ καλή, μην "ξεπέσεις" σε λύσεις τύπου TUF

 

Μμμ ναι είχα το slider στο "αμεση". Απλά δε θελω να περιμένω 50013200 μέρες, έχω γεράσει, δε μου μένει πολύς καιρός.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Rusty_Cookie said:

Δε θα ήθελα όμως 570 λόγω active cooling. 

 

6 minutes ago, Rusty_Cookie said:

Όριο στην τιμή έχω μέχρι ~200-300

 

6 minutes ago, Rusty_Cookie said:

Απλά δε θελω να περιμένω 50013200 μέρες, έχω γεράσει, δε μου μένει πολύς καιρός.

 

Asus b550 rog strix-e @ 250€ "άμεση". Έχει και wifi.

 

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Τότε, για λόγους πληρότητας και η MSI, ελαφρώς φτηνότερη σε άμεση:

https://www.skroutz.gr/s/23909805/MSI-MPG-B550-Gaming-Carbon-WiFi.html?from=catspan

 

και τα specs:

https://www.msi.com/Motherboard/MPG-B550-GAMING-CARBON-WIFI/Specification

 

Έχει μπόλικα καλούδια.

 

Προϋπόθεση να καλύπτεσαι με:

1x Realtek® RTL8125B 2.5Gbps LAN controller

1x Intel® Wi-Fi 6 AX200 (802.11 a/ b/ g/ n/ ac/ ax, Bluetooth® 5.1)

2x USB 3.2 Gen 2 10Gbps ports (1 Type-C port and 1 Type-A port on the back panel)
2x USB 3.2 Gen 1 5Gbps Type-A ports on the back panel

3x USB 3.2 Gen 1 5Gbps ports (1 Type-C internal connector, and 2 ports are available through the internal USB 3.2 Gen 1 5Gbps connector)

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Rusty_Cookie said:

Δεν ξέρω αν θέλω itx γιατί μετά θα με πιάσει ο πόνος να πάρω και μικρότερο κουτί και ποιος με μαζεύει, θα γίνω σαν άλλα μέλη αυτού του site. :hehe:

 

Eye GIFs | Tenor

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Λοιποόν, το πήγα με βάση το γράφημα του @AKISSS.

Aπλά επειδή fck gigabyte for no apparent reason επέλεξα την 550-Ε.
 

MB --> Strix B550-E @250

RAM --> F4-3600C16D-32GTZNC @200 

SSD --> 970 Evo 500g @75

Τα υπόλοιπα αυτά που είπα στο αρχικό ποστ.

 

 

Τώρα πετάω τάπες στο βαρέλι και περιμένω το χαρντγουερ μου να φτάσει.  Ευχαριστώ για τα insights guys ❤️ 

 

Avengers Fat Thor GIF by swerk

 

 

 

 

  • Like 4
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

To λοιπόν, έκανα ένα boot σε λινουξάκι για να τεστάρω αν οι βασικές λειτουργίες ειναι ΟΚ. Ίσα ίσα να τρέξει ένας memtester πριν ξεκινήσω να βάζω ΑΙΟ και δίσκους κλπ.

Πρώτες εντυπώσεις, Γιατί είναι τόσο κρυο καλέ?

Βοοst πάει 4.65 σε ολους τους πυρήνες μέγιστο και δεν μπουτάρει με τις ram στα 3600 αλλά στα 3200. Νομιζα το 3600 είναι το default. Θα θέλω την βοήθειά σας σε αυτό.

 

Με το που τελειώσει το τεστ, στήνω, πετάω λειτουργικά πάνω και επανέρχομαι.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Rusty_Cookie said:

To λοιπόν, έκανα ένα boot σε λινουξάκι για να τεστάρω αν οι βασικές λειτουργίες ειναι ΟΚ. Ίσα ίσα να τρέξει ένας memtester πριν ξεκινήσω να βάζω ΑΙΟ και δίσκους κλπ.

Πρώτες εντυπώσεις, Γιατί είναι τόσο κρυο καλέ?

Βοοst πάει 4.65 σε ολους τους πυρήνες μέγιστο και δεν μπουτάρει με τις ram στα 3600 αλλά στα 3200. Νομιζα το 3600 είναι το default. Θα θέλω την βοήθειά σας σε αυτό.

 

Με το που τελειώσει το τεστ, στήνω, πετάω λειτουργικά πάνω και επανέρχομαι.

 

 

Μεγειές!

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Rusty_Cookie said:

Βοοst πάει 4.65 σε ολους τους πυρήνες μέγιστο και δεν μπουτάρει με τις ram στα 3600 αλλά στα 3200. Νομιζα το 3600 είναι το default. Θα θέλω την βοήθειά σας σε αυτό.

Το 3200 είναι το default. Οτιδήποτε πάνω από 3200 μνήμες είναι OC και μπορεί να απαιτήσει ρεύμα στο SOC.

 

Το fclk (infinity fabric) για να παίζει 1:1 με τις μνήμες (που είναι το επιθυμητό) πρέπει να είναι ρυθμισμένο στη μισή συχνότητα από την ονομαστική των μνημών.

Επομένως DDR4 3200 --> fclk 1600

DDR4 3400 --> fclk 1700 κ.ο.κ.

 

1) Πέρνα τελευταίο bios. Σιγουρέψου ότι το ρεύμα στις μνήμες είναι το προβλεπόμενο από τον κατασκευαστή. (1.35 ? )

2) Επανέλαβε δοκιμή @ 3600 DDR4

 

3) Αν εξακολουθεί να μη σου δουλεύει δοκιμάζεις α) να περάσεις καρφωτά τις συχνότητες και τα timings των μνημών

                                                                                             β) Να βάλεις καρφωτό ρεύμα στο SOC (μέχρι 1.2 είναι safe)

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

1) Πέρνα τελευταίο bios. Σιγουρέψου ότι το ρεύμα στις μνήμες είναι το προβλεπόμενο από τον κατασκευαστή. (1.35 ? )

2) Επανέλαβε δοκιμή @ 3600 DDR4

 

Έχω το τελευταίο stable και έχει άλλα δυο beta που όμως λέω να μη τα βάλω προς το παρόν.

Oι μνήμες παίρνουν το 1.35 από το ΧΜΡ κανονικά. Και μου βάζει και το FCLK στα 1800 και τις ram 3600.

Όμως στα 3600 δεν μπουτάρει  οπότε έβαλα 3200 που είδα πως είναι το default.

 

Λογικά θέλει να κάνω αυτό που λές στο 3.β.?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη με τα beta bios (ουσιαστικά το νέο agesa) θα παίξουν . Κάνε ένα πείραμα και βάλε μνήμες 3600 και fclk 1600. 99% θα σου παίξει. Όχι με optimal επιδόσεις, αλλά θα παίξει. Τουλάχιστον να τσεκαρεις ότι οι μνήμες είναι οκ στα 3600.

 

Με νέο bios ή με ρευματακι στο soc θα ανέβει και το fclk. 

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.