Jump to content


Πρόβλημα με κάρτα γραφικών


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

Είμαι καινούργιος χρήστης, καλώς σας βρήκα!

 

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα τις τελευταίες μέρες.

Το σύστημα μου είναι το εξής:

 

CPU: INTEL CORE I5-2500 3.30 GHZ LGA1155 - BOX    
M/B: ASROCK Z77 PRO4-M        
RAM: RIPJAWSX 32GB (8GBx4) DDR3-2133 MHz
GPU: GIGABYTE AMD RADEON R9 390X GV-R939XG1 GAMING-8GD 8GB DDR5 PCI-E
PSU: COOLERMASTER RS850-SPM2D3-EU SILENT PRO
HDD#1: KINGSTON SHSS37A240G SSD
HDD#2: WDC WD40EFRX-68N32N0

COOLER: SCYTHE SCBSK-2100 BIG SHURIKEN 2 REV.B
CASE: COOLERMASTER RC-912P-KKN1 HAF 912 PLUS B

 

Το σύστημα το έχω 7-8 χρόνια και δουλευε απροβλημάτιστα.

 

Ωστοσο, πριν λιγες μέρες διαπίστωσα ότι οι μνήμες που είχα βάλει πριν 1,5 χρόνο συγχρόνιζαν στα 1333 mhz αντι για 2133. Προσπάθησα να μπω στο BIOS, αλλά δεν μπορούσα να χρησιμοποιήσω το πληκτρολόγιο μου για να μπώ στο BIOS. Βρήκα στο internet ότι ένα τρόπος να μπορέσω να χρησιμοποιήσω το keyboard είναι να κάνω CMOS reset, αφαιρώντας την μπαταρία, όπως και έκανα. Πραγματικά, με άφησε να μπω στο BIOS, έβαλα xmp profile για τις μνήμες και εβαλα τις μνημες να τρέχουν στα 2133 mhz. Μπήκα κανονικά στα Windows, και στο task manager είδε τις μνήμες στο σωστό χρονισμο.

 

Το πρόβλημα είναι ότι μετα από λίγες μέρες, ξαφνικά ενώ έπαιζα ένα game, έσβηνε η οθόνη και ο ήχος θα κόλλαγε, σαν να κρέμαγε όλο το σύστημα. Κάποιες λίγες φορές, οι ανεμιστήρες της κάρτας γραφικών άρχιζαν να γυρίζουν στο 100% όταν συνέβαινε αυτό το πρόβλημα, αλλά όχι πάντα. Ο μόνος τρόπος να λυθεί το πρόβλημα ήταν να κάνω hard reset. Το πρόβλημα άρχισε να γίνεται ακόμα πιο συχνό επίσης.

 

Θεωρόντας ότι ίσως να είναι πρόβλημα με τις μνήμες, μπήκα BIOS, γύρισα το xmp profile στο auto, και έβαλα τις μνήμες πάλι στα 1333 mhz, όπως ήταν πρίν. Το πρόβλημα όμως παράμενε. Σήμερα το πρώι το ξαναέκανε, με αποκορύφωμα ότι πλεον δεν μπορούσε να bootαρει καν από την κάρτα γραφικών. 

 

Έκανα όλα τα stress tests που μπορούσα να βρω (cpu, memtest, furmark) και τα πέρασε όλα εκτός από το furmark σήμερα το πρωί, οπότε και κλείδωσε. Αφαίρεσα την κάρτα γραφικών και είμαι τώρα με onboard χωρίς κανένα πρόβλημα. Οπότε το θέμα ήταν στην gpu.

 

Μήπως με το cmos reset άλλαξε τίποτε στα volts που έπαιρνε η κάρτα και δεν το πήρα χαμπάρι; Δεν την είχα κάνει overclocking, η κάρτα δούλευε stock, και δεν είχα πειράξει ποτέ στο παρελθόν ο,τιδήποτε είχε να κάνει με την κάρτα στο BIOS. 

 

Διάβασα κάπου ότι αυτο το πρόβλημα (μαύρη οθόνη, ανεμιστήρες gpu 100%) χρειάζεται αντικατάσταση θερμοαπαγώγιμης πάστας στην gpu. Κάπου αλλόυ ότι μπορεί να είναι οι υποδοχείς των καλωδίων της κάρτας απο το τροφοδοτικο. Μήπως κάηκε τελείως η κάρτα; 

 

Άν κάποιος έχει καμιά ιδέα γιατί γίνεται αυτό και άν θα φτιαχτεί με την άλλαγή πάστας στην gpu, θα με υποχρεώσετε!

 

Και πάλι καλώς σας βρήκα!

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες.

Από την περιγραφή σου, εικάζω ότι το πρόβλημα απλά συνέπεσε χρονικά με την αλλαγή στο BIOS και τις μνήμες. 

Όλα δείχνουν ότι έρχεται η ώρα της GPU. Μπορεί να κάνεις δουλειά με απλή αλλαγή πάστας, αλλά φοβάμαι ότι όποια λύση θα είναι παροδική.

Για να απορρίψεις άλλες εκδοχές χρειάζονται δοκιμές (πχ με άλλο τροφοδοτικό), αλλά νομίζω ότι απλά θα επιβεβαιώσεις το παραπάνω.

Αν καταφέρεις να μπουτάρεις με την κάρτα, θα πρότεινα να δοκιμάσεις underclocking, μήπως σταθεροποιηθεί, και παραταθεί η ζωή της.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! 

 

Δοκίμασα να βάλω την GPU σε άλλη PCI-e θύρα, bootαρε κανονικά, σε κανονική χρήση δούλευε χωρις πρόβλημα, έβγαλε 45λεπτο Furmark stress test. Με το που πάω να βάλω game τα ίδια. Restart, μπαίνει Windows κανονικά, ο ήχος απο την onboard καρτα ήχου να βγαίνει με παράσιτα! (?). Ξανά restart, κουμπώνω γραφικά στην onboard πάλι, μπαίνει κανονικά, φτιάχνει και ο onboard ηχος!

 

Έχω μπερδευτεί! 

Link to comment
Share on other sites

H GPU έχει πρόβλημα, είναι σίγουρο, όπως τα περιγράφεις.

 

Για να δούμε αν μπορεί να αντιμετωπιστεί με "αλλαγή πάστας" (χλωμό) πρέπει να παρατηρήσεις τις θερμοκρασίες την ώρα που παίζεις games.

 

3 hours ago, eoreth707 said:

έβγαλε 45λεπτο Furmark stress test. Με το που πάω να βάλω game τα ίδια.

 

To πρόβλημα μπορεί να είναι στη VRAM. Αυτό μπορεί να διαγνωστεί με εξειδικευμένο τεστ.

 

Εγκυκλοπαιδικά αναφέρω ότι η τελευταία μου κάρτα που τα κακάρωσε, μια GTX 275 περνούσε κανονικά furmark, αλλά στα games έκανε χιόνια ή κολλούσε. Το πρόβλημα τελικά ήταν στη VRAM που πετούσε errors, γιατί απλά είχε έρθει η ώρα της. Δεν δοκίμασα να αλλάξω thermal pads κτλ, μια που δεν υπήρχε συσχετισμός με τις θερμοκρασίες, καθώς φαινόντουσαν φυσιολογικές στο gaming.

 

Το OCCT έχει εξειδικευμένο τεστ για τις VRAM και μπορείς να το δοκιμάσεις να δεις αν θα σου βγάλει errors.

Επίσης εξειδικευμένο τεστ για Vram είναι και το memtestCL.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, minast said:

GPU drivers έχεις των Windows; Εάν δεν το έχεις δοκιμάσει, κατέβασε από AMD.

Σου κολλάει σε όλα τα παιχνίδια, ή σε συγκεκριμένα;

Drivers έχω κατεβασμένους από AMD τους πιο προσφατους. Κολλάει πλέον και σε άσχετες φάσεις. Προηγουμένως μου κόλλησε στο boot πχ.

52 minutes ago, gdp77 said:

H GPU έχει πρόβλημα, είναι σίγουρο, όπως τα περιγράφεις.

 

Για να δούμε αν μπορεί να αντιμετωπιστεί με "αλλαγή πάστας" (χλωμό) πρέπει να παρατηρήσεις τις θερμοκρασίες την ώρα που παίζεις games.

 

 

To πρόβλημα μπορεί να είναι στη VRAM. Αυτό μπορεί να διαγνωστεί με εξειδικευμένο τεστ.

 

Εγκυκλοπαιδικά αναφέρω ότι η τελευταία μου κάρτα που τα κακάρωσε, μια GTX 275 περνούσε κανονικά furmark, αλλά στα games έκανε χιόνια ή κολλούσε. Το πρόβλημα τελικά ήταν στη VRAM που πετούσε errors, γιατί απλά είχε έρθει η ώρα της. Δεν δοκίμασα να αλλάξω thermal pads κτλ, μια που δεν υπήρχε συσχετισμός με τις θερμοκρασίες, καθώς φαινόντουσαν φυσιολογικές στο gaming.

 

Το OCCT έχει εξειδικευμένο τεστ για τις VRAM και μπορείς να το δοκιμάσεις να δεις αν θα σου βγάλει errors.

Επίσης εξειδικευμένο τεστ για Vram είναι και το memtestCL.

Ευχαριστώ! Θα τσεκάρω VRAM και θα ενημερώσω!

Link to comment
Share on other sites

Update: Έκανα OCCT test και δεν έβγαλε VRAM error. Πήγα την κάρτα σε τεχνικό χθες, την άνοιξε, άλλαξε την πάστα (η μαμίσια πάστα ήταν τελείως ξερή, μου είπε) και διόρθωσε κάποιες συνδέσεις στην PCB. Την έφερα σπίτι, την βάζω στο σύστημα και πάλι μου έκανε τα ίδια. Μάλιστα, δεν είχα signal ούτε στο boot.

 

Απεγκατέστησα τους drivers της κάρτας, και δοκίμασα να bootαρω. H κάρτα έδωσε σήμα και μπόρεσα να μπω στα Windows. Δοκίμασα να μην βάλω drivers για λίγο, να δώ αν θα έβγαζε μαυρη οθόνη. Λοιπόν, χωρίς drivers, κάρτα δούλευε ΚΑΝΟΝΙΚΑ. Το σύστημα την έβλεπε σαν Windows Display Driver. Έβαλα να τρέξει κάποια games που μου κράσαρε, έκανα stress tests και η κάρτα δεν είχε πρόβλημα για πάνω από 1 ώρα λειτουργίας.

 

Μετά από αυτό, αποφασίζω να κατεβάσω drivers από το site της ΑΜD. Aρχικά, δοκίμασα ένα παλιότερο driver, από Νοέμβριο, που ήξερα ότι είχε δουλέψει με την κάρτα μου. H κάρτα κράσαρε και πέταξε μαυρη οθόνη κατα την διάρκεια της εγκατάστασης του driver. Restart, μαύρη οθόνη πριν καν δέιξει το logo Bios. Κουμπώνω στην onboard, μπαίνω Windows, τρεχω το AMD removal Tool για να απεγκαταστήσω τον driver της κάρτας. Κάνω restart, η κάρτα ξαναδουλεύει κανονικά χωρίς drivers.

 

Το άφησα πάλι για λίγο, με κανονική χρήση στα Windows, και μετά αποφασίαω να βάλω τους latest drivers. Aυτη τη φορά η εγκατάσταση και το restart ολοκληρώθηκε κανονικά, μπήκα Windows χωρις πρόβλημα. Βάζω να δοκιμάσω ένα παιχνίδι, πάλι μάυρη οθόνη.

 

Η κάρτα κλατάρει όποτε δουλεύει με drivers. Χωρίς drivers δεν έχει πρόβλημα. Υπάρχει περίπτωση να προέρχεται το πρόβλημα απο το Clear CMOS που είχα κάνει; Διότι έχω αφήσει τα πάντα στα defaults στο BIOS μετα το clear cmos. Χθές έκανα και BIOS update από την βέρζιον 1.70 στην 2.00. Δεν βοήθησε σε κάτι όμως με την κατάσταση της κάρτας.

 

Ευχαριστώ παιδιά!

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος eoreth707 έγραψε:

Η κάρτα κλατάρει όποτε δουλεύει με drivers. Χωρίς drivers δεν έχει πρόβλημα.

 

Είναι προφανές πως η κάρτα έχει υποστεί βλάβη από τη θερμότητα. Δεν είναι παράξενο, με τα 275W tdp της συγκεκριμένης GPU. Στην ανακύκλωση. 

  • Like 2
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/26/2021 at 7:55 AM, eoreth707 said:

Update: Έκανα OCCT test και δεν έβγαλε VRAM error. Πήγα την κάρτα σε τεχνικό χθες, την άνοιξε, άλλαξε την πάστα (η μαμίσια πάστα ήταν τελείως ξερή, μου είπε) και διόρθωσε κάποιες συνδέσεις στην PCB. Την έφερα σπίτι, την βάζω στο σύστημα και πάλι μου έκανε τα ίδια. Μάλιστα, δεν είχα signal ούτε στο boot.

 

Απεγκατέστησα τους drivers της κάρτας, και δοκίμασα να bootαρω. H κάρτα έδωσε σήμα και μπόρεσα να μπω στα Windows. Δοκίμασα να μην βάλω drivers για λίγο, να δώ αν θα έβγαζε μαυρη οθόνη. Λοιπόν, χωρίς drivers, κάρτα δούλευε ΚΑΝΟΝΙΚΑ. Το σύστημα την έβλεπε σαν Windows Display Driver. Έβαλα να τρέξει κάποια games που μου κράσαρε, έκανα stress tests και η κάρτα δεν είχε πρόβλημα για πάνω από 1 ώρα λειτουργίας.

 

Μετά από αυτό, αποφασίζω να κατεβάσω drivers από το site της ΑΜD. Aρχικά, δοκίμασα ένα παλιότερο driver, από Νοέμβριο, που ήξερα ότι είχε δουλέψει με την κάρτα μου. H κάρτα κράσαρε και πέταξε μαυρη οθόνη κατα την διάρκεια της εγκατάστασης του driver. Restart, μαύρη οθόνη πριν καν δέιξει το logo Bios. Κουμπώνω στην onboard, μπαίνω Windows, τρεχω το AMD removal Tool για να απεγκαταστήσω τον driver της κάρτας. Κάνω restart, η κάρτα ξαναδουλεύει κανονικά χωρίς drivers.

 

Το άφησα πάλι για λίγο, με κανονική χρήση στα Windows, και μετά αποφασίαω να βάλω τους latest drivers. Aυτη τη φορά η εγκατάσταση και το restart ολοκληρώθηκε κανονικά, μπήκα Windows χωρις πρόβλημα. Βάζω να δοκιμάσω ένα παιχνίδι, πάλι μάυρη οθόνη.

 

Η κάρτα κλατάρει όποτε δουλεύει με drivers. Χωρίς drivers δεν έχει πρόβλημα. Υπάρχει περίπτωση να προέρχεται το πρόβλημα απο το Clear CMOS που είχα κάνει; Διότι έχω αφήσει τα πάντα στα defaults στο BIOS μετα το clear cmos. Χθές έκανα και BIOS update από την βέρζιον 1.70 στην 2.00. Δεν βοήθησε σε κάτι όμως με την κατάσταση της κάρτας.

 

Ευχαριστώ παιδιά!

 

 

χωρίς drivers δεν δουλέυει το 3d engine της κάρτας.

 

όταν περνάς drivers ενεργοποιείτε και σου κρασάρει γτ μάλλον  έχει πρόβλημα.

δεν είμαι και σίγουρος αλλά τα συμπτώματα αυτό δείχνουν.

 

Επίσης θα ήθελα να μάθω τι διορθώσεις σου έκανε στις ενώσεις του pcb...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 1/26/2021 at 7:55 AM, eoreth707 said:

Πήγα την κάρτα σε τεχνικό χθες, την άνοιξε, άλλαξε την πάστα (η μαμίσια πάστα ήταν τελείως ξερή, μου είπε) και διόρθωσε κάποιες συνδέσεις στην PCB

Αν επιτρέπεται πόσο χρέωσε για μια αλλαγή πάστας και "διόρθωση" :hehe: του PCB.

Το emoticon δεν πηγαίνει σε εσάς αλλά στο τι σκαρφίζονται οι επιτήδειοι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.