Jump to content



Δεν με φτάνουν τα lanes;


Spirosssss

Recommended Posts

Καλημέρα!

 

Πρόσφατα άλλαξα την μητρική για να μπω στον κόσμο του rgb :hehe: (άσχετα αν η asus πουλάει μητρικές με 12V headers και περιφερειακά με 5V ?) αλλά αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα όπως και με την προηγούμενη (τώρα έχω Maximus IX formula και πριν Maximus VIII Extreme): H κάρτα γραφικών όταν την χρησιμοποιώ με την πλησιέστερη στο socket θύρα. βγάζει το παρακάτω σφάλμα και δεν μπορώ να περάσω οδηγούς ή να την χρησιμοποιήσω γενικότερα.

 

860204580_Screenshot2021-02-09085341.jpg.cf6d5e8528ff789cc46a16cb896b58bd.jpg

 

935027352_Screenshot2021-02-09090730.jpg.ac87d76d4cd986197ab0ebac479ca458.jpg

 

Σε άλλη θύρα το πρόβλημα εξαφανίζεται. Σε γκουγκλάρισμα που έκανα άλλοι λένε για θέμα που δημιουργούν τα windows updates, οι οδηγοί κλπ κλπ αλλά βρήκα και ένα άρθρο με έναν τύπο που είχε το ίδιο θέμα όταν ήθελε να κάνει SLI και να έχει επιπλέον και μια κάρτα SAS. 

Εγώ δεν έχω δεύτερη κάρτα γραφικών αλλά μήπως η κάρτα ήχου, ο Μ2, όλα τα usb φουλαρισμένα καθώς και τα SATA των σκληρών δημιουργούν θέμα; Υπάρχει κάποιος καλός στον υπολογισμό των lanes να βοηθήσει; Το σύστημα της υπογραφής είναι και το τρέχον. 

Ευχαριστώ!

 

PS. Αυτό που έκανα μέχρι τώρα ήταν χρήση DDU Uninstaller και ξαναπέρασμα οδηγών που δεν ολοκληρώθηκε ποτέ. 

Έγινε επεξεργασία από Spirosssss
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι απαντήσεις σου βρίσκονται στα tech specs της mobo, I guess

 

Παράθεση

 

Expansion Slots

2 x PCIe 3.0/2.0 x16 (x16 or dual x8, gray)
1 x PCIe 3.0/2.0 x16 (x4 mode, black) *1
3 x PCIe 3.0/2.0 x1

 

Storage

1 x M.2 Socket 3, with M Key, type 2242/2260/2280 storage devices support (PCIE mode only)*3
Intel® Z270 Chipset :
1 x M.2 Socket 3, with M Key, type 2242/2260/2280/22110 storage devices support (both SATA & PCIE mode)*2
Supports Intel® Smart Response Technology*4
Intel® Optane™ Memory Ready *5
6 x SATA 6Gb/s port(s)
Support Raid 0, 1, 5, 10
Intel® Rapid Storage Technology supports

 

*1 The PCIe x4_3 slot shares bandwidth with PCIex1_3. The PCIe x4_3 is default set at x2 mode.

*2 When the M.2_1 Socket 3 is operating in SATA mode, SATA port 1 will be disabled.

*3 When the M.2_2 Socket 3 is operatin in PCIe 3.0 x4 mode, SATA ports 5 and 6 will be disabled.

Γενικά δεν ισχύει πάντα το ίδιο στην κάθε mobo. Και γενικά full sata + m2 και τοποθέτηση κάρτας σε θύρα που δεν επαρκεί, απλά doesn't work , σε consumer mobos (μην πω όμως τίποτα για τις τιμές των asus γιατί είναι offtopic :hehe: )

Φαντάζομαι ότι βάζεις την κάρτα στην black, ε;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ώπα, κι εγώ το έχασα. Εκεί δε πρέπει να έχεις θέμα. 

Δοκίμασες κάποιον δίσκο να βγάλεις; Οι δίσκοι σου είναι όσοι πρέπει ώστε να μην συμπίπτουν με το 

Παράθεση

*2 When the M.2_1 Socket 3 is operating in SATA mode, SATA port 1 will be disabled.

φαντάζομαι. Αλλιώς δεν θα λειτουργούσαν. 

 

Για να καταλάβεις, έχω στην μητρική πάνω εκεί την κάρτα, εκτός από της ASmedia τις SATΑ , όλες occupied (6 από τις 8 ) και δεν έχω το παραμικρό θέμα. Ωστόσο δεν έχω Μ.2 ούτε κάρτα ήχου στην pcie x1, οι USB μου είναι παραπάνω από φουλ (σε φάση βγαίνουν και διακλαδώσεις), οπότε εσένα κάτι παίζει μεταξύ κάρτας ήχου και Μ.2 θεωρώ. Το ελπίζω για να μην είναι Hardware issue γιατί κανονικά, δεν θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι! Το έβαλα και στο πρώτο ποστ, αλλά περισσότερο μου κέντρισε το ενδιαφέρον η ιστορία του τύπου με τα lanes, ίσως αυτό να έδινε μια εξήγηση. Ίσως η κάρτα να μη γουστάρει την πρώτη pci-e θύρα, τι να πω :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν δε γουστάρει την πρώτη. Υπάρχει σίγουρα εξήγηση. Καλή σπαζοκεφαλιά. Έχεις δοκιμάσει τόσο αυτά με το compatibility mode για τον driver της κάρτας όσο και το format και reinstall τα windows; Έχεις εγκατεστημένο οδηγό για το τσιπσετ αό την intel ή όποιο βρίσκουν τα windows;

Τα drives είναι στις δύο Μ.2 υποθέτω. Την εγκατάσταση των windows την έχεις από παλιά; Στην προηγούμενη μητρική πώς το είχες λύσει το θέμα; Το είχες αφήσει άλυτο κι απλώς την είχες σε άλλη θύρα; Ήταν έτσι από την αρχή και στην προηγούμενη ή εμφανίστηκε μετά από κάποιο καιρό;

Για κάνε ένα κόπο να δώσεις το link που γράφει την ιστορία που λες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το πρόβλημα και τι σχέση έχουν τα SATA με την πρώτη PCIe 3.0 x16. Καμία. 

 

Πώς είσαι σίγουρος ότι δεν είναι hardware πρόβλημα της κάρτας που για κάποιον λόγο δεν μπορεί να παίξει σε x16 mode?

 

Πώς είσαι σίγουρος ότι δεν είναι πρόβλημα των windows?  Πιθανόν να χρειάζεται μια φρέσκια εγκατάσταση.

 

Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις και ένα live linux αλλά άπαξ και εγκαταστήσεις nvidia drivers χρειάζεται επανεκκίνηση, οπότε θα χρειαστεί να δοκιμάσεις με κάποιο persistent live.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

Δεν υπάρχουν δε γουστάρει την πρώτη. Υπάρχει σίγουρα εξήγηση. Καλή σπαζοκεφαλιά. Έχεις δοκιμάσει τόσο αυτά με το compatibility mode για τον driver της κάρτας όσο και το format και reinstall τα windows; Έχεις εγκατεστημένο οδηγό για το τσιπσετ αό την intel ή όποιο βρίσκουν τα windows;

Τα drives είναι στις δύο Μ.2 υποθέτω. Την εγκατάσταση των windows την έχεις από παλιά; Στην προηγούμενη μητρική πώς το είχες λύσει το θέμα; Το είχες αφήσει άλυτο κι απλώς την είχες σε άλλη θύρα; Ήταν έτσι από την αρχή και στην προηγούμενη ή εμφανίστηκε μετά από κάποιο καιρό;

Για κάνε ένα κόπο να δώσεις το link που γράφει την ιστορία που λες.

 

To link είναι αυτό (Το βρήκα μισοκοιμισμένος στο κρεβάτι χτες το βράδυ οπότε μπορεί και να μην είναι σχετικό τελικά)

 

πριν 2 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Εγώ δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το πρόβλημα και τι σχέση έχουν τα SATA με την πρώτη PCIe 3.0 x16. Καμία. 

Αφού δεν έχει καταλάβει πώς είσαι τόσο απόλυτος; :hehe:  Ηρέμησε απλά μου αρέσει να τρολάρω λινουξάδες :hehe: 

 

Προσπαθώ να θυμηθώ τα γεγονότα, σίγουρα δεν έκανα φορμάτ τώρα που άλλαξα μητρικές. Έκανα όταν αγόρασα τον Μ2 δλδ 1.5 χρόνο πριν. Όλα τα updates τα περνάω κανόνικα, δεν έχω πειρατικά παραθύρια. Πέρασε αυτόματα ένα driver για το Ζ270 και αυτό ήταν όλο. Στο htpc για παράδειγμα άλλαξα μια παρακμιακή MSI m-ATX σε μία Giga Z77X-UD5 (άλλη μάρκα, άλλο chipset) και όλα συνέχισαν να δουλεύουν ρολόι.

 

Υπάρχει περίπτωση να μην "γουστάρει" το Χ16?!?!?!?!? Άλλο πάλι και τούτο..

 

Είναι κάποιος εδώ ποιο γνώριμος με τα errors κλπ; Ίσως τα παρακάτω να είναι χρήσιμα..

 

lab1.jpg.4b873798ae14f6ec08a71132f4d36c56.jpg

 

lab2.jpg.f15d39519c0ce4364389dc3e566483e1.jpg

 

Μήπως χρειάζομαι άλλο inf;

 

lab3.jpg.6a8fb59e7721381b0f15852e84819197.jpg

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Spirosssss said:

Προσπαθώ να θυμηθώ τα γεγονότα, σίγουρα δεν έκανα φορμάτ τώρα που άλλαξα μητρικές. Έκανα όταν αγόρασα τον Μ2 δλδ 1.5 χρόνο πριν. Όλα τα updates τα περνάω κανόνικα, δεν έχω πειρατικά παραθύρια. Πέρασε αυτόματα ένα driver για το Ζ270 και αυτό ήταν όλο. Στο htpc για παράδειγμα άλλαξα μια παρακμιακή MSI m-ATX σε μία Giga Z77X-UD5 (άλλη μάρκα, άλλο chipset) και όλα συνέχισαν να δουλεύουν ρολόι.

 

 

Δεν αμφισβητώ ότι τα windows παίζουν κανονικά χωρίς φορμάτ σε περίπτωση αναβάθμισης. Το Σάββατο έκανα αναβάθμιση του bro από mobo 370Χ + 1st gen Ryzen σε mobo Β550 + Ryzen 5000 απροβλημάτιστα. boot, είδε μόνο του το νέο υλικό, εγκατέστησε ό,τι έπρεπε και έπαιξε σε χρόνο dt. Αυτό που λέω είναι ότι ΑΝ κάτι είχε στραβώσει από πριν σε σχέση με την κάρτα γραφικών, υπάρχει η πιθανότητα να παραμένει και να μην σου παίζει.

 

28 minutes ago, Spirosssss said:

Υπάρχει περίπτωση να μην "γουστάρει" το Χ16?!?!?!?!? Άλλο πάλι και τούτο..

 

Ναι αν π.χ. στο αρσενικό της κάρτας γραφικών υπάρχει κάποιο πρόβλημα (λέω τώρα εγώ μια βλακεία π.χ. κάτι να βραχυκυκλώνει στις γραμμές πάνω στο PCB)

 

Κάνε ρε συ σωστό troubleshooting. Αποσύνδεσε τα πάντα πλην cpu + gpu + 1 dimm + boot drive και δες τι γίνεται για να αποκλείσεις π.χ. αυτό που αναφέρεται πιο πάνω να μπλοκάρουν κάτι τα πολλά sata κτλ. Δεν πιστεύω ότι είναι αυτό, αλλά λέμε τώρα να το αποκλείσουμε.

 

Επόμενο βήμα είτε persistent live linux + proprietary nvidia drivers είτε καθαρή εγκατάσταση win.

 

Αν δεν σου κάτσει τίποτα από τα δύο παραπάνω, τότε μιλάμε για hardware πρόβλημα στην κάρτα. 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προτείνω το εξής:

 

Στη διαχείρηση συσκευών μαρκάρεις την κάρτα και επιλέγεις προβολή->συσκευές κατά σύνδεση και βλέπεις τι έχει η κάρτα από πάνω της. Κάνεις την ίδια δοκιμή και με την κάρτα τοποθετημένη στο άλλο slot που δεν βγάζει σφάλμα και συγκρίνεις.

 

Υπάρχει περίπτωση να χρειάζεται να αλλάξεις τον οδηγό της από πάνω συσκευής από ρίζα pci express σε ρίζα pci ή ότι άλλο σου βγάλει διαθέσιμο.

Screenshot_20210209-211757_VNC Viewer.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Spirosssss έγραψε:

Προσπαθώ να θυμηθώ τα γεγονότα, σίγουρα δεν έκανα φορμάτ τώρα που άλλαξα μητρικές.

Βαλε ενα sata σκετο ο,τι να 'ναι και κανε format. Και μετα συνδεσε και τα υπολοιπα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το λεπόν:

Με δίσκους εκτός μάχης, καμμία αλλαγή. 

 

Και με φορμάτ το ίδιο παραμένει. Βασικά εχώ errors σε όλες τις θύρες πλέον :)  Η κάρτα μπαίνει σε error γιατί μέχρι να γίνει αυτό, το PC τρελένεται στις μπλε οθόνες με σφάλμα nvlddmkm.sys 

 

Μόλις μπει σε error 43 το πράγμα στρώνει και δίνει σήμα στην οθόνη (έχω desktop, browsing κλπ βασικές λειτουργίες, video playback). Δεν μπορώ να περάσω driver.

 

Δοκίμασα safe mode. DDU uninstaller και παλιότερη έκδοση οδηγού (κάτι παλούς που είχαν επιλογές για 3D :hehe: ) αλλά πάλι σφάλμα όταν έκανα κανονικό boot. 

 

ΑΛΛΑ, σε safe mode, η κάρτα εμφανίζεται κανονικά, χωρίς σφάλμα. Οπότε κάποιο process δεν την συμπαθάει. Αλλά ποιο; Μιλάμε για φρέσκα windows χωρίς τπτ περασμένο. Ίσως κάποιο από τα τελευταία updates; Σιγά σιγά πέρναγα chipset, sata klp drivers αλλά τίποτα.

 

ΚΑΙ επίσης: Στα optional updates μου έβγαλε κάποιο intel pci-e driver (δεν έχω ξαναδει κάτι τέτοιο) αλλά μόλις πήγε να το περάσει, πάλι μπλε οθόνη..

 

 

Έγινε επεξεργασία από Spirosssss
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Spirosssss said:

ΑΛΛΑ, σε safe mode, η κάρτα εμφανίζεται κανονικά, χωρίς σφάλμα. Οπότε κάποιο process δεν την συμπαθάει. Αλλά ποιο; Μιλάμε για φρέσκα windows χωρίς τπτ περασμένο. Ίσως κάποιο από τα τελευταία updates;

 

Επιμένεις να αγνοείς το προφανές (και οδυνηρό) συμπέρασμα ότι η κάρτα σου έχει hardware πρόβλημα. Είτε στη GPU είτε στη VRAM.

Link to comment
Share on other sites

@Spirosssss , δυστυχώς, θα πρέπει να συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα... 

Επίσης δεν βλέπω στο testing σου να περιλαμβάνεις linux live κλπ. Θα ήταν ένα ακόμη βήμα πριν καταλήξουμε στο ότι η κάρτα έχει θέμα.

Ως τελευταίο troubleshooting, θα πρέπει να δοκιμάσεις αλλού την κάρτα για να βεβαιωθούμε πλήρως ότι αυτή είναι η αιτία του προβλήματος, όχι κάποιο process ή τα κακά windows. 

Αν το πρόβλημα βρίσκεται στην κάρτα, κακά τα μαντάτα ? 

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες θα την στείλω πίσω στην EVGA μπας και μου δώσουν RTX :hehe:

 

Ίσως είναι οι μνήμες, το gpu-z δεν τις βλέπει..  Θα δοκιμάσω με linux αλλά - σαν ψιλό-άσχετος - τι να περιμένω να δω εκει; 

 

Στο gpu-z επίσης φαίνεται και ο πιο πρόσφατος driver άρα περνιέται, απλά δεν μπορεί να "τρέξει"

 

468314176_Screenshot2021-02-13140655.png.bdca62f0aa27adea6a4ec6588b433cfa.png

Έγινε επεξεργασία από Spirosssss
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Συγγνώμη είσαι ακόμα στην εγγύηση? Πότε την πήρες?

Νομίζω είχαν τριετή εγγύηση οι Hybrid, σωστά; Αν είναι τυχερός , την πήρε λίγο μετά τον Φλεβάρη του 18 :p 

Link to comment
Share on other sites

Τριετή έχει ναι αλλά μόλις είδα οτι είμαι εκτός :( Πώς περνάει έτσι ο καιρός ρε γμτ..

 

Anyway θα το ψάξω κι άλλο, δεν είμαι πεπεισμένος οτι είναι HW θέμα. Τότε η κάρτα δεν θα δούλευε καθόλου. Τώρα με σήμα από την EVGA σας γράφω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.