Jump to content


Προβλημα με εγκατασταση win10 32bit


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Εχω κατεβασει τα windows 10 32bit με το tool της MS και προσπαθω να τα εγκαταστησω σε ενα καινουριο μηχανημα αλλα δε bootαρει απο το flash drive. Το περιεργο ειναι οτι αλλο flash drive με την 64bit εκδοση δεν εχει κανενα προβλημα στο ιδιο μηχανημα.

 

Any ideas?

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω από το tool της Microsoft, το "'εκαψες" απευθείας στο USB Drive. Δεν αποθήκευσες ξεχωριστό ISO και μετά έβαλες τα περιεχόμενα του στο USB. Εννοώ, είσαι σίγουρος ότι είναι bootable. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

κάνεις clean install έτσι; Τα 32bit δεν γίνονται upgrade αν έχει 64bit το σύστημα. Αν έχει ετοιμαστεί σωστά το εργαλείο κι εξακολουθεί να μην λειτουργεί, δοκίμασε να βγάλεις μία RAM και να κάνεις εγκατάσταση με την υπόλοιπη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει 32αρια και με τα δυο φλασακια αλλα τζιφος.

 

Το pc ειναι του κουτιου οπως και ο δισκος του, δεν εχει/ειχε αλλη εγκατασταση πανω.

 

Υποτιθεται οτι το tool της ms το κανει bootable, τα 64αρια δεν εχουν προβλημα πχ.

 

Θα δοκιμασω να κατεβασω το iso και να το περασω σε φλασακι με rufus και θα επανελθω.

Link to comment
Share on other sites

έχεις τσεκάρει μήπως χρειάζεται αλλαγή στο BIOS/UEFI; Μπορεί σε UEFI να μην τα υποστηρίζει. Κοίτα στην σελίδα της μητρικής/κατασκευαστή αν τα παίρνει. Η MS τα έχει καταργήσει σε ορισμένα κανάλια είχαν ανακοινώσει.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάφερες τίποτα με το Rufus ; To Rufus έχει επιλογή και για MBR ή UEFI.

Για ποια μητρική μιλάμε;

To iso της τελευταίας έκδοσης των windows (202Η) δεν νομίζω ότι χωράει σε DVD.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, spH3RiCal said:

Αν καψω το iso σε dvd θα παιξει η παλι θα εχω το ιδιο προβλημα?

ξεκαθάρισε το ζήτημα του bios/uefi και τι υποστηρίζεται στο σύστημα. Από εκεί ξεκινα, αν είναι συναρμολογημ΄΄ενο δες στη σελίδα της μητρικης αν είναι brand pc δεςτο μοντέλο στην σελίδα του κατασκευαστή.
 

Ναι θα έχεις το ίδιο πρόβλημα αν είναι αυτή η αιτία. Το ότι σου περνάει τα 64 αλλά όχι τα 32 υποψιάζει για τέτοιο πιθανό ενδεχόμενο. Μην ασχοληθείς με dvd προς το παρόν. Εφόσον λες τα 64 πάνε κανονικά, άρα το σύστημα δεν έχει πρόβλημα να bootάρει από USB. 

Σχετικό άσχετο: για ποιο λόγο επιθυμείς τα 32bit; Βαίνουν προς κατάργηση.

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω το σκ που θα εχω χρονο, η μητρικη ειναι η Asrock H410M.

 

Εψαξα λιγο το bios αλλα δε βρηκα κατι σε csm η legacy boot. Εχω και μια Gigabyte H410M η οποια εχει csm option οποτε θα δοκιμασω κι εκει αν δε γινει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος spH3RiCal έγραψε:

Θα το δοκιμασω το σκ που θα εχω χρονο, η μητρικη ειναι η Asrock H410M.

 

Εψαξα λιγο το bios αλλα δε βρηκα κατι σε csm η legacy boot. Εχω και μια Gigabyte H410M η οποια εχει csm option οποτε θα δοκιμασω κι εκει αν δε γινει τιποτα.

 

Σελίδα 65 του manual.

 

Καλύτερα να βάλεις Windows X64 και ας έχει λιγότερο από 4GB RAM, έτσι μένει ανοιχτή η επιλογή για αναβάθμιση μνήμης στο μέλλον.

Τα 32άμπιτα windows δεν καταλαβαίνω τι εξυπηρετούν αφού τα Windows X64 τρέχουν 32 άμπιτα προγράμματα.

Στη σελίδα της Asrock δεν υπάρχουν 32 μπιτοι drivers ακόμα και αν βάλεις X86 Windows.

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από p55
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Thnx :)

 

Ναι το ξερω αλλα αυτος ο συγκεκριμενος πρεπει να τρεχει ενα 16bit προγραμμα οποτε τα 32αρια ειναι μονοδρομος (και δε θελω να μπλεξω με VM κτλ)

 

Η ερωτηση τωρα ειναι θα μπορω με τα 32αρια να εχω την vga του επεξεργαστη η θα πρεπει να εχω pcie

Link to comment
Share on other sites

Κλασσική περίπτωση "άλλο ρωτάς, άλλο απαντάμε". Αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Ίσως σε βολέψει κάτι.

b995b93de9d9c2955b1fd5b9ad661c9f.jpg
WWW.INFOPACKETS.COM

Infopackets Reader 'Colin' writes: " Dear Dennis, I have Windows 10 64-bit and when I try and run an old Visual Basic software program, it says 'This app cannot run on your PC'. I believe the Visual Basic...

 

Ιδέα από dosbox, αλλά το VM αν το σετάρεις, μετά βάζεις και μία συντόμευση και είναι κομπλέ ο πελάτης. Του τραβάς και πιο εύκολα backups :)

 

Πάρε και ένα random link μπας και σου έχει ξεφύγει τίποτα

WWW.MSN.COM

Ready to install Windows 10 on a PC using UEFI? Use these steps to create a compatible USB bootable media to perform this task. When it comes the time to install a clean copy of Windows 10, you...

 

Έγινε επεξεργασία από l2phile
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος spH3RiCal έγραψε:

Η ερωτηση τωρα ειναι θα μπορω με τα 32αρια να εχω την vga του επεξεργαστη η θα πρεπει να εχω pcie

Χλωμό να δουλέψει η onboard, με το που πάς να γυρίσεις σε CSM στο bios θα δείς ανάλογο μήνυμα κιόλας

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετώπισα πρόσφατα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με πελάτη που ήθελε να τρέχει ένα 16bitο dos εμπορικό πρόγραμμα και ζήτησε 32bit windows στα νέα του pc που αντικαθιστούν τα pentium 4 που είχε. Εννοείται τον έγραψα :hehe: και του έβαλα 10 64 γιατί θα πήγαινε χαμένη παραπάνω από τη μισή ram και πίστευα ότι θα κάνω δουλειά με το dosbox το οποίο όμως δεν έπαιξε και κατέληξα σε xp virtualbox και λειτουργεί τέλεια και πανγρήγορα.

 

Υπόψη ότι σε uefi only μηχανήματα, και να βάλεις 32bit efi os, πάλι μπορεί το παλιό 16bitο πρόγραμμά σου να μην παίζει λόγω gpt δίσκου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.