Jump to content



screen recorder


Recommended Posts

Ήθελα 1-2 προτάσεις για προγράμματα screen recorder. Να καταγράφουν και ήχο. π.χ. εάν βλέπω youtube βιντεάκι, να καταγράφει καί τον ήχο.

 

Ποιό θα είχατε να μου προτείνετε; Περισσότερα από ένα θα ήταν ό,τι καλύτερο για να κάνω μία δοκιμή εναλλακτική.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα εγκατάσταση (Pro - πλήρης έκδοση), κάνει εγγραφή, αλλά δεν καταγράφει τον ήχο. Ήχο έχω στα Windows. Έχεις κάνει κάποιες ρυθμίσεις στα Windows στον ήχο/κάρτα κλπ; Μήπως πρέπει να ρυθμίσω κάτι εκεί;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος serpico75 έγραψε:

Το έκανα εγκατάσταση (Pro - πλήρης έκδοση), κάνει εγγραφή, αλλά δεν καταγράφει τον ήχο. Ήχο έχω στα Windows. Έχεις κάνει κάποιες ρυθμίσεις στα Windows στον ήχο/κάρτα κλπ; Μήπως πρέπει να ρυθμίσω κάτι εκεί;

Οχι δεν εχω πειραξει τιποτα.

Κοιτα εδω Program settings. Audio – Screen Recorder (icecreamapps.com)

Έγινε επεξεργασία από KTM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα, τελικά, τί έφταιγε και δεν έγραφε ήχο ούτε το Icecream ούτε το VSDC που δοκίμασα. Είχε γίνει disabled το stereo mix (τουλάχιστον σε μένα, έτσι είχε γίνει και δεν έγραφε ήχο).

 

Οπότε, σε W7 και W10 που δοκίμασα:

δεξί click στο ηχειάκι systray

sounds

recording tab

δεξί click 'Stereo Mix'

enable

 

Μετά, πηγαίνεις στην εφαρμογή, και επιλέγεις σαν 'Audio capture device' (ή κάπως έτσι θα το έχει κάθε εφαρμογή) το 'Stereo Mix (κάρτα ήχου)' π.χ. 'Stereo Mix (Realtek High Definiton Audio').

 

Όλα καλά τώρα. Ένα άλλο θεματάκι που έχω είναι πως είτε με Icecream είτε με VSDC, ενώ έρχεται κανονικά το animation είτε παράθυρο είτε full screen, όταν σώζω το βίντεο, είναι λίιιιγο πιό αργό όταν το βλέπω.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 4/20/2021 at 10:09 PM, serpico75 said:

Ήθελα 1-2 προτάσεις για προγράμματα screen recorder. Να καταγράφουν και ήχο. π.χ. εάν βλέπω youtube βιντεάκι, να καταγράφει καί τον ήχο.

 

Ποιό θα είχατε να μου προτείνετε; Περισσότερα από ένα θα ήταν ό,τι καλύτερο για να κάνω μία δοκιμή εναλλακτική.

 

Ευχαριστώ

 

Δεν ξέρω αν βρήκες κάτι που τελικά σε βόλεψε, αλλά πρόσφατα διαπίστωσα ότι το λογισμικό των AMD gpu (drivers) έχει δυνατότητα εγγραφής του desktop μαζί με ήχο. Φαντάζομαι ότι κάτι αντίστοιχο θα υπάρχει και με το λογισμικό της Nvidia. Οπότε μπορείς να δεις και αυτή τη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.