Jump to content



Σκεψεις για νεα οθονη


Recommended Posts

Καλημερα, καλη Ανασταση και καλο Πασχα σε ολα τα αγαπητα μελη!

 

Λοιπον, μετα απο διαφορες συζητησεις με φιλους μπηκα σε σκεψεις για αγορα-αναβαθμιση της οθονης μου. Αυτη τη στιγμη εχω μια Dell U2414H δηλαδη μια 24αρα full hd, 60Hz, IPS πανελ. Η σκεψη της αλλαγης της εχει ξαναμπει στο μυαλο μου κατα καιρους αλλα καθε φορα το αφηνω. Κυριοτερος λογος για αυτο ειναι η καρτα γραφικων μου που σε συνδυασμο με την υπαρχουσα κατασταση τιμων-διαθεσιμοτητας, βλεπω να παιρνει πολυ καιρο μεχρι να γινει αναβαθμιση. Επειδη ομως το να αναβαθμισω ταυτοχρονα καρτα γραφικων και οθονη θα τσουξει αρκετα οικονομικα ειπα μηπως κανω το ενα βημα τωρα. Λοιπον, προσανατολιζομαι σε 27αρι 1440p 144Hz IPS πανελ. Ναι οκ, μπορει αυτα τα specs σε κανα δυο χρονια να αποτελουν κατι το οχι και τοσο wow αλλα αυτο δε με νοιαζει. Τοσα χρονια εχω κρατησει αυτην που εχω, δεν την εχω βαρεθει, δεν με απογοητευει οποτε ουτε και η επομενη θα με κουρασει απο νωρις. Οτι παρω τωρα, θα το κρατησω παλι για 6-7 χρονια χωρις να με νοιαζει το ποσο "πισω" θα ειμαι απο την αιχμη της τεχνολογιας. Λοιπον, παμε να δουμε τους προβληματισους

 

1) GTX 980ti

Προφανως ο πρωτος προβληματισμος ειναι αυτος. Ναι, ξερω οτι η καρτα μου θα πηξει στο 1440p. Αλλα, θα μπορεσει να ανταποκτιθει στα call of duty που παιζω, εστω και σε πολυ χαμηλα settings? Να βγαζει δηλαδη εναν αξιοπρεπη αριθμο fps, η θα παιζω με 30fps ξερω γω; Εχει καποιος κατοχος καποια πληροφορια απο προσωπικη χρηση;

 

2) 1080p αναλυση σε 1440p monitor

Αν η καρτα δεν ανταποκρινεται με τιποτα στα 1440p, τοτε θα μπορεσω να βαζω τα παιχνιδια σε αναλυση 1080p, στην οποια αναλυση δεν εχω καποιο παραπονο απο την gpu, χωρις ομως να φαινονται ολα αισχρα; Ποσο τραγικο οπτικο αποτελεσμα θα εχει το χαμηλωμα της αναλυσης πιστευετε; Αυτη βεβαια θα ειναι μια προσωρινη λυση μεχρι να αλλαξω καρτα γραφικων και να μπορω να εκμεταλλευτω αργποτερα ολα τα καλουδια της νεας οθονης

 

3)Προταση για μοντελα οθονων

Εχω σταμπαρει αυτα τα 3 μοντελα. Η dell ειναι η πιο ακριβη, και αν τα οικονομικα μου το επιτρεψουν θα παρω αυτην. Οχι επειδη υποτιμω ολες τις αλλες αλλα επειδη εχω dell ξερω τι θα παρω και τι θα αντικρυσω οταν τη λειτουργησω και δε θα με απογοητευσει, σιγουρα!

 Επειδη ομως ειναι λιγακι δυσκολο εχω δει και καποια πιο οικονομικα μοντελα και θα ηθελα και την αποψη σας πανω σε αυτα, η ακομα και τις προτασεις σας για αλλα μοντελα που πιθανον να μου εχουν διαφυγει.

 

 a) https://www.skroutz.gr/s/25725643/Dell-S2721DGFA-Gaming-Monitor-27-QHD-165Hz.html

 b)https://www.skroutz.gr/s/22785843/HP-X27i-Gaming-Monitor-27-QHD-144Hz.html?from=catspan

 c)https://www.skroutz.gr/s/27346694/Viewsonic-VX2705-2KP-MHD-Gaming-Monitor-27-QHD-144Hz.html

 

Οποιαδηποτε αλλη προταση, σκεψη, προβληματισμος, αντιρρηση.... Ολα ευπροσδεκτα. Πραγματικα θελω μια συζητηση που θα με βοηθησει να ξεμπερδεψω το μυαλο μου αλλα και να διευρυνω τους οριζοντες μου.

Link to comment
Share on other sites

Thread HJCK + Following γιατι ψαχνω και εγω κυριως για CAD χρηση. Και εγω στην DELL εχω καταλήξει αν και δεν με ενδιαφερει το gaming.  

 

Υπαρχει και αυτη που ειναι ιδιο Panel με την DELL.

 

https://www.skroutz.gr/s/20192961/LG-27GL850-B-Gaming-Monitor-27-QHD-144Hz.html

 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια προταση, δεν την ειχα δει. Βεβαια βλεπω οτι η τιμη της ειναι αρκετα κοντα σε αυτη της Dell οποτε μαλλον δεν εχει πολλες ελπιδες απο εμενα. Αν ειναι να δωσω τα χρηματα της dell, μαλλον θα παω στη dell. Βεβαια με τις τιμες να ανεβοκατεβαινουν σαν τρελες ποτε δεν ξερεις... Ευχαριστω πολυ παντως!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1) Σύμφωνα με αυτό το video θα παίζεις warzone ~60FPS average 1440p όλα low

https://www.youtube.com/watch?v=UK6sHGfY4eM&t=217s

Βέβαια με κάθε νέα Season και το warzone βαραίνει, οπότε υπολόγιζε ότι τα 60FPS θα είναι το καλύτερο που θα πιάσεις με συνεχόμενες πτωτικές τάσεις.

2) Η δικιά μου άποψη είναι ότι το αποτέλεσμα είναι αισχρό (να παίζεις 1080p σε 1440p monito)

3) Δεν έχω άποψη.

 

Γενικά όμως, γιατί να πας σε 1440p 144Hz monitor; Πρόκειται για οικονομική αφαίμαξη εις το διηνεκές, ειδικά αν προσπαθήσεις να πιάσεις τα 144 fps. Αντιλαμβάνεσαι ότι τουλάχιστον σε 1,5-2 χρόνια θα μπορέσεις να πάρεις ικανή κάρτα γραφικών σε normal τιμή και έκτοτε θα πρέπει να την αναβαθμίζεις συνεχώς με premium μοντέλα γιατί τα παιχνίδια βαραίνουν και συνεχώς θα χρειάζεσαι νέα gpu ?

 

Αν χρειάζεσαι μεγαλύτερο real estate για τη δουλειά σου, κοίτα σοβαρά τη λύση αγοράς δεύτερου 1080p monitor 144Hz για dual monitor setup

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δε θα εισαι μια ζωη με την 980, οποτε go for it.

Δε θα παιζεις με 1080 σε 27αρα 1440. Απλα χαμηλωνεις τα γραφικα. Αλλα αν το κανεις, θα φαινονται ολα λιγο blurry, οπως φανταζεσαι λογω μεγεθους της οθονης.

 

+1 για Dell ή LG. Νομιζω ιδιο πανελ εχουν.

Μονο η Alienware AW2721D ειναι καλυτερη (240Hz, HDR600) αλλα κοστιζει.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Γενικά όμως, γιατί να πας σε 1440p 144Hz monitor; Πρόκειται για οικονομική αφαίμαξη εις το διηνεκές, ειδικά αν προσπαθήσεις να πιάσεις τα 144 fps. Αντιλαμβάνεσαι ότι τουλάχιστον σε 1,5-2 χρόνια θα μπορέσεις να πάρεις ικανή κάρτα γραφικών σε normal τιμή και έκτοτε θα πρέπει να την αναβαθμίζεις συνεχώς με premium μοντέλα γιατί τα παιχνίδια βαραίνουν και συνεχώς θα χρειάζεσαι νέα gpu ?

 

Λέω να πάω σε τέτοια specs γιατι αυτα σήμερα είναι που θεωρούνται ως "σύγχρονη εποχη" , θα το κρατήσω χρόνια,  και αποτελούν και μεγαλύτερο αλμα αναβάθμισης. Αφού την κάνω που την κάνω, ας την κάνω καλα! Αλλά, γιατί να θέλω κάρτα γραφικών κάθε τρεις και λιγο; Πλέον περισσότερο παιζω fps που δεν τα χαρακτηρίσεις δα και θεοβαρα. Γιατί να αποκλείεται η επόμενη κάρτα μου να με κρατήσει όσο και η υπαρχουσα; Επίσης, οκ θα υπάρχει σίγουρα μια πτώση στα fps μελλοντικά, αλλά οι τεχνολογίες gsync-freesync δεν επιλύουν προβλήματα stuttering-tearing? Δλδ και να πέσω στα 90-100 fps, θα είναι unplayable Τα παιχνίδια σε 144hz monitor? Ρωτάω γιατί πραγματικά, δεν το γνωρίζω...

 

πριν 36 λεπτά, το μέλος GFFermari έγραψε:

1) Δε θα εισαι μια ζωη με την 980, οποτε go for it.

2)Δε θα παιζεις με 1080 σε 27αρα 1440. Απλα χαμηλωνεις τα γραφικα. Αλλα αν το κανεις, θα φαινονται ολα λιγο blurry, οπως φανταζεσαι λογω μεγεθους της οθονης.

 

3)+1 για Dell ή LG. Νομιζω ιδιο πανελ εχουν.

Μονο η Alienware AW2721D ειναι καλυτερη (240Hz, HDR600) αλλα κοστιζει.

 

1)Έτσι σκέφτομαι κι εγώ τώρα...

2)Λίγο blurry Η ένα μαύρο χαλί και μισό σε σημείο που να μιλάμε για παραμόρφωση στο θεό ας πουμε;

3) Η τιμή της s2721dgfa ήδη είναι πάνω από το μπάτζετ.... Γι αυτό έχω βάλει κάποιες οικονομικότερες. Αλλά ίσως, με πολύ στρίμωγμα, και με αναμονή κάποιο καιρό, ίσως, οριακά ννα φτάσω στο δικό της μπάτζετ. Αλλά μέχρι εκεί, Δυστυχώς δεν πάει παραπάνω. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, giorgos2187 said:

Επίσης, οκ θα υπάρχει σίγουρα μια πτώση στα fps μελλοντικά, αλλά οι τεχνολογίες gsync-freesync δεν επιλύουν προβλήματα stuttering-tearing? Δλδ και να πέσω στα 90-100 fps, θα είναι unplayable Τα παιχνίδια σε 144hz monitor? Ρωτάω γιατί πραγματικά, δεν το γνωρίζω...

 

Once you go 144Ηz, you never go back....

 

Με το freesync δεν θα βλέπεις stuttering, αλλά όταν πέφτεις κάτω από τα 144Hz π.χ. στα 90-100 θα το αισθάνεσαι. Κάτι θα σου λείπει στο παιχνίδι... Εγώ ήδη το αισθάνομαι εξ ου και η προσπάθειά μου να τα πιάσω κολλημένα με την ταπεινή μου 5600ΧΤ. Έφτασα πολύ κοντά στον στόχο, αλλά δεν ... Χρειάζομαι νέα GPU. Και για τα επόμενα δύο χρόνια είναι αδύνατο.... Ευτυχώς εγώ ασχολούμαι με έναν (το πολύ δύο) τίτλους για πολλά χρόνια, και γι' αυτό αποφάσισα και αγορά 144Hz monitor. Χρειαζόμουν όμως και το extra real estate για τη δουλειά μου και αφού θα αγόραζα, αποφάσισα το δεύτερο να είναι 144Hz.

 

Γι' αυτό σε ρώτησα γιατί θες να αλλάξεις monitor. Αν είναι για τo επιπρόσθετο real estate, εγώ προτείνω dual monitor setup και πας σε δεύτερο 1080p. Αν είναι για τα 144Hz ΜΗΝ την κάνεις την αγορά τώρα. Θα χρειαστούν ενδεχομένως 2 χρόνια μέχρι να μπορέσεις να πάρεις κάρτα γραφικών που να τα υποστηρίζει, χωρίς να δώσεις νεφρό. 

 

Καταλαβαίνω και το επιχείρημά σου για το οικονομικό... Να μην σου φανούν πολλά όταν κάνεις την αγορά. Ε άρχισε να μαζεύεις σε έναν φάκελο χρήματα 5-10 ευρώ την εβδομάδα, για να έχεις το ποσό όταν μπορέσεις να πάρεις GPU.

1 hour ago, giorgos2187 said:

2)Λίγο blurry Η ένα μαύρο χαλί και μισό σε σημείο που να μιλάμε για παραμόρφωση στο θεό ας πουμε;

 

Παίξε στο δικό σου monitor 720p για να πάρεις μια ιδέα του αν είναι ανεκτό ή όχι. Αλλά φίλε στο ξαναλέω, 2 χρόνια θα παίζεις έτσι στο καινούργιο σου monitor....

Link to comment
Share on other sites

@gdp77

Όχι, θέμα real estate δεν τίθεται. Καλοδεχουμενο λεν, αλλα δεν ειναι κατι που μας λειπει. Επισης χωρις για δευτερη οθονη δεν υπαρχει. Για μια μεγαλυτερη ναι, αλλα για δυο οχι. Με τιποτα, δεν μπαινει!

Οι λόγοι που το σκέφτομαι αναφέρθηκαν. Είναι απλά για αναβάθμιση, έστω και αν πρόκειται να τη χαρω αργότερα. Δεν με νοιάζει πόσο αργότερα.

Επίσης το κόλπο με τον φάκελο σε εμένα δε δουλεύει. Πάντα κάτι γίνεται και τα τρώω. Όχι απαραίτητα σε κάποια αγορά, αλλά κάπου θα τα δώσω. Όταν λες ότι κάτι θα μου λείπει τι εννοεις; Από ψυχολογικής απόψεως, η υπάρχει κάποιο παρατηρησιμο lag ας πούμε εάν τα fps είναι κάτω από τα Hertz της οθονης; Γιατι αν μιλας για το ψυχολογικο κομματι, οτι θα με τρώει δλδ το ότι δεν "γεμίζω" τα Hertz με fps, Μπα, δεν είμαι τέτοιος! Αληθεια! Άπαξ και είναι smooth το gameplay, Και δεν ενοχλεί το input lag, τοτε δεν έχω θέμα.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, GFFermari said:

Δε θα εισαι μια ζωη με την 980, οποτε go for it.

Δε θα παιζεις με 1080 σε 27αρα 1440. Απλα χαμηλωνεις τα γραφικα. Αλλα αν το κανεις, θα φαινονται ολα λιγο blurry, οπως φανταζεσαι λογω μεγεθους της οθονης.

 

+1 για Dell ή LG. Νομιζω ιδιο πανελ εχουν.

Μονο η Alienware AW2721D ειναι καλυτερη (240Hz, HDR600) αλλα κοστιζει.

Σε CAD ειναι πιο ξεκουραστη μια οθονη με παραπανω hz ή ειναι αδιαφορο?? 

Το ρωταω για να δω αν αξιζει η Dell-S2721DGFA τα +100 σε σχεση πχ με Dell U2719D.

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, giorgos2187 said:

Από ψυχολογικής απόψεως, η υπάρχει κάποιο παρατηρησιμο lag ας πούμε εάν τα fps είναι κάτω από τα Hertz της οθονης;

 

Τα FPS δεν θα είναι ποτέ κάτω από Hz της οθόνης, αφού με το freesync θα είναι συγχρονισμένα...

 

Απλά αν παίξεις για κάποιο διάστημα στα 144fps/144Hz μετά τα 60 FPS/Hz θα σου κακοφαίνονται. Θα αισθάνεσαι μια έλλειψη στο "smoothness" των παιχνιδιών. Σαν να γυρίσεις από ένα high-end gaming ποντίκι σε ένα basic που δεν το λες lag αλλά αισθάνεσαι ότι κάτι δεν πάει καλά με τις κινήσεις. Δεν μπορώ να στο εξηγήσω καλύτερα. Μιλάω πάντα για online/competitive παιχνίδια όπως το warzone. Για single player ΑΑΑ δεν ξέρω/δεν ασχολούμαι.

 

Ας πουν τη γνώμη τους και πιο ψαγμένοι από εμένα γιατί εγώ είμαι πολύ "νέος" στα 144Hz. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, GeorgeVasil said:

Σε CAD ειναι πιο ξεκουραστη μια οθονη με παραπανω hz ή ειναι αδιαφορο?? 

Το ρωταω για να δω αν αξιζει η Dell-S2721DGFA τα +100 σε σχεση πχ με Dell U2719D.

 

Δε θα τη χαρακτηριζα ως ''πιο ξεκουραστη''.

Σε Autocad πχ περιβαλλον με σχεδον μαυρο background κ πολυχρωμες ή λευκες γραμμες, το smoothness ειναι αντιληπτο αλλα οχι παντα.

Αυτο γιατι το transition απο το λευκο (ή πολυχρωμο) στο μαυρο ειναι μεγαλο ακομα κ σε 144Hz οθονη (χειροτερο σε VA panel, καλυτερο σε IPS, απολυτο σε OLED).

Στο Revit ομως η διαφορα στο smoothness ειναι μεγαλη, αν η καρτα γραφικων να δινει αντιστοιχα πολλα fps.

 

Κ στις δυο περιπτωσεις η διαφορα ειναι στο ποσο ομαλα βλεπεις την κινηση των αντικειμενων. Δε θα λεγα πως αυτο βελτιωνει την εμπειρια ετσι ωστε να χαρακτηριστει ως πιο ξεκουραστη.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Τα FPS δεν θα είναι ποτέ κάτω από Hz της οθόνης, αφού με το freesync θα είναι συγχρονισμένα...

 

Ώπα, αυτό μου είχε διαφύγει παντελώς, οπότε ναι με το που διάβασα αυτή την πρόταση κατάλαβα απόλυτα τι εννοεις. Και σίγουρα έχεις μεγάλο point εδώ. Thanks! 

 

Οπότε τώρα προκύπτει επόμενη απορία ?

Το gsync/freesync μπορεί να απενεργοποιηθεί, και απλά η οθόνη να δουλεύει στα 144hz χωρίς να ανεβοκατεβαινουν;

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Ωραια προταση, δεν την ειχα δει. Βεβαια βλεπω οτι η τιμη της ειναι αρκετα κοντα σε αυτη της Dell οποτε μαλλον δεν εχει πολλες ελπιδες απο εμενα. Αν ειναι να δωσω τα χρηματα της dell, μαλλον θα παω στη dell. Βεβαια με τις τιμες να ανεβοκατεβαινουν σαν τρελες ποτε δεν ξερεις... Ευχαριστω πολυ παντως!

 

Οι τιμές πράγματι ανεβοκατεβαίνουν τρελά, πχ την περασμένη εβδομάδα είχε το Πλαίσιο την LG 27GL850 399€ με δώρο το Cyberpunk :).

Κοίτα και την Gigabyte M27Q με πολύ όμοιες προδιαγραφές. Για πάνω από 400€ υπάρχουν και άλλες επιλογές, αλλά νομίζω με αυτές που έχουν αναφερθεί είσαι καλά.

 

Για την τελευταία σου ερώτηση, σε 2D μπορείς να έχεις καρφωμένα 144Hz, ή όποια άλλη συχνότητα υποστηρίζεται από GPU/οθόνη.

Το πρόβλημα σε 3D είναι ότι δεν θα μπορούν να παράγονται από την GPU συνεχώς τόσα fps όσα έχεις καρφώσει στην οθόνη. Η ασυμφωνία fps εικόνας kai fps οθόνης είναι που παράγει ενοχλητικά τεχνουργήματα, όπως stuttering και tearing. Εκεί βοηθάει το sync.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, GFFermari said:

 

Δε θα τη χαρακτηριζα ως ''πιο ξεκουραστη''.

Σε Autocad πχ περιβαλλον με σχεδον μαυρο background κ πολυχρωμες ή λευκες γραμμες, το smoothness ειναι αντιληπτο αλλα οχι παντα.

Αυτο γιατι το transition απο το λευκο (ή πολυχρωμο) στο μαυρο ειναι μεγαλο ακομα κ σε 144Hz οθονη (χειροτερο σε VA panel, καλυτερο σε IPS, απολυτο σε OLED).

Στο Revit ομως η διαφορα στο smoothness ειναι μεγαλη, αν η καρτα γραφικων να δινει αντιστοιχα πολλα fps.

 

Κ στις δυο περιπτωσεις η διαφορα ειναι στο ποσο ομαλα βλεπεις την κινηση των αντικειμενων. Δε θα λεγα πως αυτο βελτιωνει την εμπειρια ετσι ωστε να χαρακτηριστει ως πιο ξεκουραστη.

 

 

Το ονοματησα "ξεκουραστη" γιατι σε VA 144hz θεωρησα την κινηση προβληματικη για τα ματια μου και ας δουλευω ολη μερα σε TN.

 

Απο την στιγμη που υπαρχει καποια διαφορα οπως λες θα παμε για την ακριβη. 

 

Ευχαριστω!

 

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά σε monitor reviews είναι πολύ αναλυτικοί και δεν λένε τα καλύτερα για το

 

 

Θα πρότεινα να το αποφύγεις.

Αν βρεις αυτήν σε οικονομική τιμή δείχνει τίμια επιλογή και όντως οι τιμές έχουν διακυμάνσεις.

 

Πριν κανά δίμηνο την έβλεπα ~€340

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
Link to comment
Share on other sites

@gdp77 μπορείς να μου πεις ποια έχεις εσυ; Σκέφτομαι μήπως μείνω σε 24αρι full HD, αλλα να πάω σε 144Ηz.

Και με την τωρινή κάρτα έχω κάπου στα 90 fps, και θα εχω πολυ μεγαλύτερο "αερα" με την καινουρια οταν με το καλο την αλλαξω... χωρις να κυνηγαω παντα το απολυτο raw power...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, giorgos2187 said:

@gdp77 μπορείς να μου πεις ποια έχεις εσυ; Σκέφτομαι μήπως μείνω σε 24αρι full HD, αλλα να πάω σε 144Ηz.

Και με την τωρινή κάρτα έχω κάπου στα 90 fps, και θα εχω πολυ μεγαλύτερο "αερα" με την καινουρια οταν με το καλο την αλλαξω... χωρις να κυνηγαω παντα το απολυτο raw power...

 

Αυτή που έχω εγώ (στην υπογραφή μου) δεν την προτείνω εκτός αν είσαι σε αυστηρό budget (αν και δεν ξέρω την τιμή της τώρα). Ναι μεν σπέρνει στο gaming, αλλά στο desktop δεν με ικανοποίησε απόλυτα και με τις ρυθμίσεις της δεν μπόρεσα να τη φέρω ακριβώς εκεί που θα την ήθελα. Θα σου πρότεινα άλλες 24άρες 144Ηz

 

Αν αγόραζα τώρα, θα έπαιρνα αυτή

https://geizhals.eu/benq-mobiuz-ex2510-9h-ljjla-tbe-a2378246.html?hloc=at&hloc=de&hloc=eu&hloc=pl&hloc=uk

 

ΥΓ Στο skroutz η τιμή της είναι αρκετά τσιμπημένη.

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

On 5/1/2021 at 5:39 PM, giorgos2187 said:

Επισης χωρις για δευτερη οθονη δεν υπαρχει. Για μια μεγαλυτερη ναι, αλλα για δυο οχι. Με τιποτα, δεν μπαινει!

 

Ούτε με μια τέτοια λύση ?

 

https://www.skroutz.gr/s/15170576/Brateck-LDT24-C024.html

https://www.skroutz.gr/s/24453101/Brateck-LDT46-C024.html

https://www.skroutz.gr/s/21366688/VonHaus-Dual-Arm-Desk-Mount-with-Clamp.html

 

Εγώ με βραχίονες είμαι. Μηδέν χώρος απαιτείται στο γραφείο, καθώς οι οθόνες μου είναι στον "αέρα"

Link to comment
Share on other sites

Μα ρε συ δεν είναι το real estate που δεν μου φτάνει. Καλύτερες επιδόσεις στα fps games ψάχνω. Κυρίως γρήγορο ρυθμό ανανέωσης... Και αυτήν που έχω τώρα λέω να τη βάλω για πούλημα ώστε να βγάλω κάτι. Τι ακριβώς δεν σου άρεσε από την δική σου; Χρωματα; Γι αυτό ψάχνω κυρίως για ips panels...

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, giorgos2187 said:

Τι ακριβώς δεν σου άρεσε από την δική σου; Χρωματα; Γι αυτό ψάχνω κυρίως για ips panels...

 

IPS είναι και η δικιά μου, αλλά δεν είναι όλα τα πάνελς το ίδιο ποιοτικά....

Αυτό που δεν μου άρεσε είναι ότι δεν μπόρεσα να φέρω το λευκό εκεί που ήθελα, όπως το ήθελα....

Υπήρχαν ρυθμίσεις RGB, αλλά οι θερμοκρασίες λευκού σου έδιναν μόνο 3 επιλογές, αντί για κάποια custom ρύθμιση να το φέρεις εκεί που το θέλεις. Ψιλοσυμβιβάστηκα δηλαδή (αν και το συνήθισα τώρα).

 

Κοίτα, εγώ έχω δίπλα την Dell και είχα συνηθίσει χρόνια το λευκό της Dell. Στην αρχή μου κακοφαινόταν το λευκό της Asus και εκνευρίστηκα που δεν μπορούσα να το φέρω εκεί που ήθελα. Τώρα βέβαια (επειδή έχω την Asus main) συνήθισα το λευκό της Asus και μου κακοφαίνεται το λευκό της Dell λολ. Το θέμα όμως είναι ότι η Asus δεν είχε full δυνατότητες ρυθμίσεων, όπως φαντάζομαι έχουν πιο ακριβά μονιτορσ.

 

Από την άλλη, το καλό της Asus (ή κωλοφαρδία δεν ξέρω) είναι ότι έχει ΜΗΔΕΝ (επαναλαμβάνω ΜΗΔΕΝ) backlight bleeding. Σε σημείο που πίστευα ότι με κορόιδεψαν και δεν είναι IPS πανελ. Και όμως έπεσα σε κομμάτι με ΜΗΔΕΝ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ backlight bleeding. Είναι απλά απίστευτο.... 

 

ΥΓ τα παραπάνω περί λευκού, ίσως να μην τα καταλάβαινα και ποτέ αν δεν είχα τις δυο οθόνες δίπλα δίπλα. Δηλαδή αν δούλευα μόνο με την Asus, μπορεί να μην ένιωθα κάποια έλλειψη στο λευκό.

 

ΥΓ2 Η Asus που πήρα έχει basic stand, χωρίς δυνατότητα ρυθμίσεων καθ ύψος, περιστροφής κτλ. Δεν με ένοιαζε διότι σκόπευα ούτως ή άλλως να την βάλω σε βραχίονα. Αν εσύ δεν έχεις τέτοιο σκοπό, τότε να κοιτάζεις και τις δυνατότητες ρύθμισης του stand.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.