Jump to content


Προτάσεις για σύνθεση Ryzen 5800X


Recommended Posts

Θέλω να στήσω έναν Ryzen 5800X για γενικά τρεξίματα. Κοιτάω για:

Mainboard: Καλά ρεύματα, αξιόπιστο

RAM: 32GB, αν μπορεί να τρέξει και σε 1:1 θα είναι τέλειο

Cooler: Λογικές θερμοκρασίες και ησυχία, χωρίς υπερβολές

Case: Ήσυχο, όσο γίνεται καλό airflow

προαιρετικά fans εάν χρειάζονται

 

Έχω κάποια κομμάτια στο μυαλό μου, αλλά προτείνετε ελεύθερα ;).

Link to comment
Share on other sites

Asus ROG B550 (e ή f),

Gskill NeoZ 3600 cas 16,

Case meshify ή κάποιο corsair airflow,

Cooler ac aio 240 ή 280, ανάλογα το κουτί που θα επιλέξεις,

Φανς ανάλογα με το κουτί, γιατί πχ αν παρεις το 200Τ airflow, δε χρειάζεσαι γιατί θα σου περισσέψουν τα 2 της aio να βάλεις exhaust + τα 3 της corsair μπροστά.

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πηγα κ γω να γραψω αλλα τα γραψε ολα ο Ραστυ.

+1 για ROG B550

+1 για Meshify, δε μου αρεσουν τα Corsair

+/-0 οι μνημες GSkill που δε μ'αρεσουν, προτιμω Crucial, αλλα αξιζουν οπως κ να χει.

 

Για αεροψυξη δεν ξερω. Noctua tower θα επαιρνα εγω, αν κ νομιζω υπαρχουν αντιστοιχα αποδοτικες ψυκτρες με αρκετα χαμηλοτερο κοστος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/5/2021 at 10:01 ΜΜ, το μέλος minast έγραψε:

RAM: 32GB, αν μπορεί να τρέξει και σε 1:1 θα είναι τέλειο

Δηλαδή DDR4-4000 έτσι δεν είναι; Πάντως, ο 5900x δεν είναι απαγορευτικά ακριβώτερος, νομίζω... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Oric έγραψε:

Δηλαδή DDR4-4000 έτσι δεν είναι; Πάντως, ο 5900x δεν είναι απαγορευτικά ακριβώτερος, νομίζω... 

 

Το 3600 είναι ένας καλός συμβιβασμός και έχω την εντύπωση πως στους ζεν 3 είναι το sweetspot.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κουτι: https://www.skroutz.gr/search?keyphrase=Lian+Li+Lancool+II ή meshify (Αν και το lianli ειναι πιο πανω και παιρνει και 3 δισκους.)

Mobo: https://www.youtube.com/watch?v=rD65w5RVmtY ή asux x570 tuf PRO οχι Plus

 

 

Τα εχω παραγγελει ηδη απλα εγω θα παω σε 3900Χ. Δεν μου χρειαζεται κατι αλλο. Για τους 5800Χ λενε οτι ειναι καβουρδιστηρια, θελουν tweaking με τα ρευματα.

 

5900Χ πολυ καλο CPU αν υπαρχει το budget.

 

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

 

Το 3600 είναι ένας καλός συμβιβασμός και έχω την εντύπωση πως στους ζεν 3 είναι το sweetspot.

Είναι! Οι ddr4-4000 είναι ακόμα αλμυρές. Αναρωτιέμαι πόσο θα χρεώνουν την πρώτη φουρνιά DDR5...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να γράφεις budget ας πω κι εγω μια γνωμη:

 

1) be quiet dark rock pro4, noctua nh d15 chromax για ψυξη - προυποθεση να εχεις μεγαλο κουτι ωστε να χωρανε

2) G skill trident Z neo 3600mhz

3) Για mobo δεν εχω αποψη ποια να παρεις, παντως σιγουρα οχι MSI MPG X570 gaming edge. Τρομερα ασταθη ρευματα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/18/2021 at 10:31 AM, panosven said:

Χωρίς να γράφεις budget ας πω κι εγω μια γνωμη:

 

1) be quiet dark rock pro4, noctua nh d15 chromax για ψυξη - προυποθεση να εχεις μεγαλο κουτι ωστε να χωρανε

2) G skill trident Z neo 3600mhz

3) Για mobo δεν εχω αποψη ποια να παρεις, παντως σιγουρα οχι MSI MPG X570 gaming edge. Τρομερα ασταθη ρευματα!

Ισχυει για την μητρικη οτι την κραζουν ολοι. Εγω προτεινα την Tomahawk που ειναι το remake της gaming edge. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μητρική εξαρχής έκλινα προς την Asus και μάλλον προς τα εκεί θα πέσει η μπίλια.

Η μόνη αλλαγή που έκανα από την αρχική μου σύνθεση ήταν στις μνήμες με τις G-Skill 3600.
Θα περιμένω λίγο να δω τι θα παίξει με το νέο stepping στους 5000, αλλά δεν προβλέπω άλλες αλλαγές...

Σας ευχαριστώ όλους :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Ισχυει για την μητρικη οτι την κραζουν ολοι. Εγω προτεινα την Tomahawk που ειναι το remake της gaming edge. 

Χαιρομαι που επιτελους ακουω ποσο crap ειναι η MPG X570.

 

Δουλευοντας τον ιδιο ακριβως επεξεργαστη σε b450 Tomahawk ειχα ΣΤΑΘΕΡΕΣ θερμοκρασιες στα 33-37 idle ενω με την X570 τα fluctuations δεν σταματανε ποτε και idle 44-58. Για τα σκουπιδια η συγκεκριμενη μητρικη.

 

 

Και μια follow up ερώτηση: Το δικο μου συστημα θα ανεβει ενα λεβελ αντικαθιστωντας τον 3800χ με εναν 5950x. Επειδή με την τωρινή μητρική (MSI MPG X570 gaming edge) τα πραγματα δεν πανε καθολου καλα, ξερει καποιος να προτεινει υπευθυνα μια καλη μητρικη που να ταιριαζει γαντι με τον 5950χ (αν ειναι και δοκιμασμενη ακομα καλυτερα) ωστε να αποφυγω τα ασκοπα guess&verify μητρικων?

Έγινε επεξεργασία από panosven
Link to comment
Share on other sites

On 5/19/2021 at 8:03 PM, panosven said:

Θα προτιμουσα σε x570 αλλα θα κοιταξω κι αυτην που προτεινες!

Οπως γραφω παραπανω η Tomahawk και οχι η Gaming Edge ειναι τουμπανη στα VRM.

 

Την Gaming Edge την κραζει ολο το νετ.

 

Εχω βαλλει YT λινκ παραπανω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.