Jump to content



Starfield [6 Σεπτεμβρίου 2023]


Proteas

Recommended Posts

7 ώρες πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Η ιστορία είναι αδιάφορη μέχρι τώρα

Η ιστορία είναι η μόνη φορά που'χει νόημα να παρακολουθήσεις

7 ώρες πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

ο voice acting κακό

Ακούμε διαφορετικά πράγματα μάλλον.

Ήχος , εφέ , μουσική και διάλογοι, είναι εξαιρετικά ( δεν περίμενα καν να ακούσω καλούς διαλόγους από side quests, αλλά συνέβη - σίγουρα τα main έχουνε πιο καλούς χαρακτήρες, obviously).

Τα γραφικά απ'την άλλη, είναι μέτρια (στην καλύτερη) και το performance όχι αυτό που θα έπρεπε, αναλογικά.

7 ώρες πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Λένε ότι φτιάχνει μετά το campaign αλλά δεν μπορώ να δω με ποιο τρόπο.

Πόση ώρα έπαιξες; Έχεις παίξει άλλο bethesda game? Δεν αποκλίνουν και πολύ. Είναι αργός ο αφηγηματικός ρυθμός των παιχνιδιών τους.

 

2 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

 

 

Ανταλλασω 4080 με 6800/6900ΧΤ....

Υπερβάλλεις λίγο. Για ένα παιχνίδι;

Επίσης, παίζω με 4080, ξέχασες; Let me tell you somethin.. Γιατί αρχίζω και πιστεύω ότι δεν την παλεύουν οι youtubers..

Δεν έχω ΠΟΥΘΕΝΑ , σε ultra 1440p , native , 59FPS Average. ΠΟΥ ΘΕ ΝΑ. Που το βρήκαν αυτοί το 59FPS Average, μόνο αυτοί ξέρουν. Και παίζω με weaker cpu από το δικό τους. Άρα τα cpu bound σενάρια στο δικό τους benchmark, πάνε περίπατο. 

 

Στην new atlantis, την περιοχή-benchmark του παιχνιδιού, έχει πάνω από 70 AVERAGE.  Αν θες σου κάνω όλη την περιοχή μια βόλτα για να το δεις αυτό που λέω (excluding loading screens γιατί χαλούν τα 1% low). Το φακτ είναι πως είναι all over the place, όπου αλλού βλέπεις 62-65, αλλού 85. Και πλέον έχω φτάσει σε μια φάση που είμαι νύχτα και αλλάζει δραστικά το framerate ανά περιοχή , στην ίδια πόλη όμως)

Να σημειώσω πως , είναι ανεπίτρεπτο το performance αναλογικά με το οπτικό αποτέλεσμα. Ούτε HDR βλέπω , ούτε FOV Slider , και έχει μια half-baked 3d person view. Αλλά οι HUB έχουν κάνει κάποιου είδους πατάτα που δε ξέρω ποια είναι αυτή. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οι Ιντελ αποδιδουν πολυ καλυτερα στο παιχνιδι αυτο. Πατατια εκανε η AMD κ εθαψε τα cpu της στη προσπαθεια να βγαλει τις radeon μπροστα.

Οι 4080/4090 ειναι πολυ κατω απο το αναμενομενο και το πρωτο πραγμα που θα επρεπε να τσεκαρουν ειναι το CPU bottleneck. Ακομα και με 7800X3D.

Αλλα δεν αναφερουν τιποτα.

Έγινε επεξεργασία από GFFermari
Link to comment
Share on other sites

Μα... δεν υπάρχει. Άσε που οι HUB μας δείχνουν κατά βάση graphs και τίποτα άλλο. 

 

Εδώ δημιουργεί bottleneck ο τύπος , βάζοντας το res scale στο 50% για να δείξει τι μπορούν να κάνουν τα CPU. Βάζει για αυτό τον σκοπό την 4090 και 50% resolution scale.

Στο 100% δεν υπάρχει κανένα CPU Bottleneck με την 4090, πόσο μάλλον με την 4080. Οπότε, όχι, δεν είναι καμία πατατιά της AMD αλλά του HUB 

 

image.png

Η συγκεκριμένη εικόνα δείχνει ΑΚΡΙΒΩΣ το framerate που'χα σαν average βάζοντας High αντί για Ultra σε Certain spots, κάνοντας κάτι βόλτες στην πόλη. 

Μου λες δηλαδή πως έχει γίνει avoid cpu bottleneck με τον 12700ΚF και έχει Bottleneck με 7800Χ3D? Δεν σου φαίνεται λίγο παράδοξο; Αποδίδει καλύτερα δηλαδή με amd gpus και Intel CPUs ,  αλλά τα CPUs της η AMD τα γράφει εκεί που δε πιάνει μελάνη if paired με Nvidia; :p 

 

Btw πλέον έφτασα και στην ΝΕΟΝ. Πέρα από τα αρχικά της στάδια (είσοδος στην πόλη), εκεί τα average είναι μεγαλύτερα, άσε που'ναι λες και βλέπω το cyberpunk (σε αισθητική ) :p 

 

Θα δω αν μπορώ να κάνω login στο PC της γυναίκας και να δοκιμάσω κι εκεί την τύχη του παιχνιδιού, με αρκετά υποδεέστερα specs αλλά με CPU που δεν θα αποτελέσει bottleneck για την 1080Ti. Είμαι just curious.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χάνει 30% απόδοση με τον 12700Κ έναντι του 13900Κ ? Αυτό είναι παλαβό, LOL!

 

 Όσο είμαι πάνω από 60 (και είμαι all of the time σε 1440p ultra), δεν έχω παράπονο. Το παράπονό μου έχει να κάνει με το γεγονός ότι δεν δώσανε και πολλή σημασία στο γεγονός ότι φτιάχνουν ένα παιχνίδι που θα'χει πολύ πράμα, πολύ κόσμο να το θέλει με πολύ υποδεέστερα συστήματα. Αυτό και το ότι κάνουν τρελό rely στο upscaling. Το οποίο δεν είναι καν της προκοπής.

 

Αν επιλέξεις κάποιο preset, αυτόματα το παιχνίδι σου κάνει assign το resolution scale που θέλει (στάνταρ με κάθε preset), ανοίγοντας το FSR2 (πρέπει να τα κλείσεις manually δηλαδή). Στο ultra preset δίνει 75% resolution scale για παράδειγμα. Οτιδήποτε κάτω από 75% στο μεταξύ είναι ένα blurry mess όσο sharpening και αν ανεβάσεις. Φαντάσου σε κάρτες που κάνουν struggle σε 1080p..

Το καλό της υπόθεσης είναι ότι τουλάχιστον, σε ισορροπημένα συστήματα, δεν υπάρχουν stutters που να είναι αξιοσημείωτα. 

Δηλαδή είναι από τις περιπτώσεις που το παιχνίδι είναι αρκετά smooth, παρόλο το μεγάλο fluctuation στο framerate.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι είδα στα benchmark του παραπάνω κυρίου που πόσταρα; (του daniel owen, σε άλλο βίντεό του) ?΄ Ότι κάποιες nvidia gpus στα high + ultra (όπως πχ η 3060 Ti κλπ) χάνουν κατά κράτος από τις αντίστοιχες AMD. Νομίζω πως ο δήθεν optimized driver για το game, τα'κανε μαντάρα! Για να δούμε, μιας και όλο αυτό το διάστημα μιλάμε για Early Access και το global launch, είναι την Τετάρτη :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

με 4070 παίζω ultra  1080p και fsr 80% και με έναν 3600 που κάθεται  στο 50-60%.

 

το ότι θες 600αρι για να παίζεις 1080P εν έτη 2023 είναι συζήτηση για άλλο thread 

 

για το παιχνίδι αυτό που μου την  έχω δώσει μέχρι είναι ότι δεν έχει σχεδόν καθόλου Xbox controller Support.

 

take off landing ,docking δεν έχει  force feedback! και μετρά απορούν πως κάνει διπλές πωλήσεις το ps5 με  το dualsense 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, το μέλος revenant έγραψε:

για το παιχνίδι αυτό που μου την  έχω δώσει μέχρι είναι ότι δεν έχει σχεδόν καθόλου Xbox controller Support.

 

take off landing ,docking δεν έχει  force feedback! και μετρά απορούν πως κάνει διπλές πωλήσεις το ps5 με  το dualsense 

 

Τραγικο για παιχνιδι που ανηκει στην Xbox Studios.

Link to comment
Share on other sites

Για οσους την εχουν πιο μεγαλη (την οθονη ντε....), ενα mod που φτιαχνει αναλυση & FOV

(Δουλευει αψογα σε 5440χ1440)

 

GITHUB.COM

The solution perfectly corrects the weapon model and removes the black bars at 21:9 and wider. Compared to editing the config, it does not require starting a new game or performing an interaction f...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.