Jump to content



Αγορά laptop από Γερμανία και γερμανικό layout πληκτρολογίου


Recommended Posts

Επειδή οι τιμές Ελλάδας είναι τραγικές, σκέφτομαι για laptop από Γερμανία.

 

Βλέπω όμως ότι έχουν γερμανικό layout στο πληκτρολόγιο οπότε προκύπτει η εξής ερώτηση:

 

Αν εγώ στο OS το ρυθμίσω σε "greek layout", τότε π.χ. το shift+2 θα μου δίνει @ που είναι στο greek layout ή " που είναι στο γερμανικό layout? Ή δεν λειτουργεί όπως το σκέφτομαι?

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, gdp77 said:

σούπερ, ευχαριστώ!

 

Πριν αποφασίσεις, ρίξε μια ματιά στη γερμανική διάταξη, το QWERTZ και το Shift+2 είναι μάλλον τα μικρότερα προβλήματα που θα σε απασχολήσουν, παραδοσιακά έχει και τα ä, ö, ü, ß και μπορεί να σου σπάει τα νεύρα να βλέπεις την άσχετη σήμανση. Πάντως, θα γράφει το αντίστοιχο γράμμα της ελληνικής διάταξης.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, acct said:

 

Πριν αποφασίσεις, ρίξε μια ματιά στη γερμανική διάταξη, το QWERTZ και το Shift+2 είναι μάλλον τα μικρότερα προβλήματα που θα σε απασχολήσουν, παραδοσιακά έχει και τα ä, ö, ü, ß και μπορεί να σου σπάει τα νεύρα να βλέπεις την άσχετη σήμανση. Πάντως, θα γράφει το αντίστοιχο γράμμα της ελληνικής διάταξης.

 

Από photo φαίνεται να έχει το αγγλικό αλφάβητο πάνω και τίποτα άλλο, αλλά μπορεί να είναι ενδεικτική photo του κατασκευαστή. Τρέχα γύρευε....

 

Πάντως στην Ελλάδα τα βαράνε πολύ (πιθανόν και λόγω της "Ψηφιακής μέριμνας" που δίνουν 200€ voucher σε δικαιούχους μαθητές, οπότε βρήκαν ευκαιρία ή απλά επειδή μπορούν). 

 

Για ένα "basic" ryzen 5500U + 16GB + 512 SSD + IPS βρίσκω έως και 150-200€ φθηνότερες επιλογές σε σχέση με εδώ....Τα μεταφορικά δεν είναι τραγικά 15-25€ ανάλογα τον πωλητή και το courier που χρησιμοποιεί.

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, GeorgeVasil said:

Το κοστος αλλαγης πληκτρολογιου δεν νομιζω να ειναι πολυ. 

 

Συνήθως κάνα ~20€, με την προϋπόθεση να το βρίσκεις. Υπάρχουν και κάποια μοντέλα με διαφορετικές διαστάσεις πληκτρολογίου σε διαφορετικές γλώσσες. Κι ορισμένα (ευτυχώς όχι πολλά) απαιτούν να λύσεις ολόκληρο τον υπολογιστή για να τα αντικαταστήσεις. Δε θα ασχολούμουν.

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο ποσοστό πλέον απαιτεί λύσιμο για αλλαγή πληκτρολογίου δυστυχώς.

 

Το είχα ψάξει και εγώ διότι ήταν πρόσφατα στην αναζήτηση συγγενικό πρόσωπο. Αν έψαχνα για δικό μου σίγουρα δε θα με απασχολούσε να το κάνω βίδες πάντως διότι οι διαφορές στις τιμές είναι αξιοσέβαστες.

 

ΡΙξε μια ματιά και στο alternate.de αν δε το έχεις κάνει ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.