Jump to content



Πολύπλοκο clone boot δίσκου από SSD --> NVMe. Γίνεται χωρίς να ξαναστήσω το σύμπαν;


gdp77

Recommended Posts

Λοιπόν, επειδή ψήνομαι να αποσύρω τον boot SSD 500GB (3.5") σε NVMe 1TB, προβληματίζομαι για το πόσο εύκολα θα γίνει clone για να μην ξαναστήσω τα πάντα. Η εικόνα του SSD μου είναι αυτή:

 

image.png

 

bootloader grub2, μέσω του οποίου επιλέγω WIN/LINUX

 

Το πρόβλημα είναι (φαντάζομαι) ότι όπως είναι στημένο η ονοματοδοσία στο Linux είναι sdb1, sdb2. sdb3 κ.ο.κ. για τα partitions

 

Για κάποιον λόγο που δεν ασχολήθηκα ποτέ να ψάξω το σύστημα θεωρεί sdτον "δεύτερο" δίσκο που έχω για data. Whatever.

 

Όταν λοιπόν περάσω σε NVMe, και κάνω clone, εκεί τα partitions θα αλλάξουν σε nvme0xxxx

 

Επίσης φαντάζομαι ότι o grub θα ψάχνει μετά το clone στο sdb και δεν θα βρίσκει τίποτα.

 

Επίσης το EFI που ποτέ δεν έμαθα πώς ακριβώς λειτουργεί μετά το κλασικό ΜΒR θα γίνει μαντάρα....

 

Θα αναγκαστώ δηλαδή να ξαναστήσω τα πάντα από την αρχή ή φαντάζομαι ιστορίες για αγρίους και όλα θα λειτουργήσουν ΟΚ?

 

Είμαι τόσο απάλευτος που αν δεν είναι απλή και straightforward διαδικασία, δεν αγοράζω nvme δεν την παλεύω λέμε....

 

Για πείτε όσοι το έχετε κάνει, την εμπειρία σας... 

Link to comment
Share on other sites

Με σκέτα windows το έχω κάνει άπειρες φορές και παίζει μια χαρά. Με linux έχω ασχετοσύνη. Πάντως από ότι βλέπω ο δίσκος σου είναι ήδη GPT partitioned άρα το μόνο που θα χρειαζόσουν σε win only περίπτωση θα ήταν να τρέξεις μια εντολή σε administrator cmd 

bcdedit /set {default} safeboot minimal

στο τελευταίο boot πριν τον κλώνο και

bcdedit /deletevalue {default} safeboot

στο πρώτο boot το οποίο θα κάνεις με τον κλώνο. Σε κάποιες εγκαταστάσεις είναι {current} αντί για {default} αλλά αυτό θα το δεις εύκολα με ένα σκέτο bcdedit πριν δώσεις το safeboot. Επίσης, δεδομένου ότι όλα αυτά θα είναι στο ίδιο σύστημα, είναι πάρα πολύ πιθανό να παίξει το installation στον nvme χωρίς καν τις παραπάνω εντολές (πάντα για win only καταστάσεις). Τώρα βέβαια με τον grub2 που προηγείται στο boot, δεν ξέρω τι γίνεται. Ίσως να χρειαστεί να ξαναστηθεί μόνο ο grub; Δεν ξέρω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρος, έχω την αίσθηση πως όλα αυτά θα τα αναγνωρίσει και θα τα κάνει αυτόματα το Acronis 2021. Βέβαια, αυτό προϋποθέτει πως θα αγοράσεις nvme ssd. Άπό την άλλη, όμως, αν δεν κάψεις τα καράβια σου, δεν θα φτάσεις ποτέ στη δυτική ακτή. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα περνα ολα απο την αρχη, ωστε να εισαι 100% σιγουρος οτι εχεις μια σωστη βαση.

Μια μικρη μ@λακια να γινει (που μπορει τωρα να μην φανει)  , στο μελλον να σου προκαλεσει θεμα !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή με τρώει ο πωπός μου, τον τσίμπησα τον nvme. Το ΣΚ θα πέσει clonezilla, boot και βλέπω τι θα γίνει. Πιθανολογω live cd , chroot και επισκευή grub, για το Linux boot. Για win βλέπουμε.  

5 minutes ago, YDinopoulos said:

Εγω θα σου ελεγα περνα ολα απο την αρχη, ωστε να εισαι 100% σιγουρος οτι εχεις μια σωστη βαση.

Μια μικρη μ@λακια να γινει (που μπορει τωρα να μην φανει)  , στο μελλον να σου προκαλεσει θεμα !

 

Αχ το σκέφτηκα, το πιο σωστό αυτό είναι αλλά ποιος ξαναστηνει δύο OS με full εφαρμογές, ρυθμίσεις κτλ.... Δεν την παλεύω....

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Όταν έκανα τη μετάβαση από samsung sata3 σε samsung nvme το acronis δεν πέτυχε. Επειδή δεν είχα όρεξη να πολυασχοληθώ δοκιμασα το migration tool της samsung και όλα ρολόι. Φυσικά πολύ πιο απλή περίπτωση μόνο με 10αρια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.... Ευκολάκι ήταν αλλά θέλει μια εμπειρία. Καταθέτω πώς και τι έκανα:

Συνδέω τον nvme

 

Α προσπάθεια (αποτυχημένη)

clone με τελευταίο clonezilla. Σημειώνω ότι το clonezilla μου έδειξε ότι ενημερωσε το OS/initramfs/εγγραφές στον grub κτλ.

Γεμάτος ελπίδες πάω για boot από nvme.

Μπουτάρει κανονικά linux.

Δυστυχώς, ενώ boot-αρε από τον nvme (grub) βλέπω στο OS ότι χρησιμοποιούσε το root partition "/" του παλιού SSD.

Υποψιάζομαι ότι αυτό γίνεται λόγω του ΙΔΙΟΥ UUID που είχε ο nvme και ο "παλιός" SSD (φυσιολογικό αποτέλεσμα του cloning)

Μπουτάρω gparted live να αλλάξω τα UUID

Εκεί λέω "δεν πάω να κάνω και resize τα partitions"? (από 500GB ---> σε 1TB με αποτέλεσμα ο μισός nvme να είναι unallocated). 

Ε εκεί κάπου έπαιξε μαλακία και έγιναν τα partitions "data-free" lol

 

AΚΥΡΟ

 

 Β προσπάθεια ΕΠΙΤΥΧΙΑ

1) clone με τελευταίο clonezilla.  AYTH TH ΦΟΡΑ επιλέγω ";expert mode" και ενεργοποιώ την επιλογή -k1 που αυξάνει αναλογικά τα partitions στον νέο δίσκο, ώστε να καταλαμβάνουν όλο τον διαθέσιμο χώρο. Αυτόματα και όμορφα δούλεψε

2) Μπουτάρω Linux, αλλά πάλι πήγαινε και έτρεχε root από τον παλιό δίσκο. Αποσυνδέω τον παλιό δίσκο και ΜΠΑΜ boot από τον nvme KANONIKA και με τον νόμο. Άρα έφταιγαν τα κοινά UUID που είχαν δημιουργηθεί από το clone. Πάει αυτό

3) Windows έτρωγα άκυρο. Οπότε κάνω τα βηματάκια:

α) mount το partition των windows

β) os-probe, το βλέπει

γ) sudo update-grub

 

KOΜΠΛΕ

 

Απλά στην πρώτη προσπάθεια να μπουτάρω windows με πέταξε στο "μπλε" περιβάλλον, οπότε πάω advanced---> repair start up problems (κάπως έτσι δεν θυμάμαι) και επισκευάζεται, Επόμενο restart και.... ΚΑΝΟΝΙΚΑ μπαίνω και windows!!!!

 

Τώρα πλέον ξέρω ?

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.