Jump to content



ASUS laptop οθόνη σταθερή αλλά πρόβλημα στην μετακίνηση


Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Πρόκειται για ένα laptop ASUS που έχει το εξής πρόβλημα με την οθόνη, όπως θα δείτε και στο video που ανέβασα.

Η οθόνη λειτουργεί, είναι σταθερή, αλλά, εάν μετακινήσεις το laptop (π.χ. θέλεις να το μεταφέρεις σε λειτουργία σε άλλο χώρο) ή παίξεις την οθόνη εμπρός ή πισω, η εικόνα χάνεται με διάφορους τρόπους:

 

ή γίνεται μαύρη εντελώς

 

ή λευκή/φωτεινή

 

ή χάνει την εικόνα με κατακόρυφες γραμμές

 

Χάνοντας την εικόνα, εάν την επαναφέρεις μάλλον προς το κέντρο-κατακόρυφα (ή λίγες μοίρες στο κατακόρυφο+/κατακόρυφο- ) και την αφήσεις λίγο, η εικόνα επανέρχεται κανονικά. Αλλά, εάν επανέλθει και πας να δουλέψεις, και πάλι αρχίζει να τρεμοπαίζει και χάνεται ανά διαστήματα η εικόνα:

 

https://youtu.be/3Jv71QiDJk4

 

Ποιό είναι κατά τη γνώμη σας το πρόβλημα, και τί θα προτείνατε να κάνω για διόρθωση;

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είναι βέβαιο, μοιάζει να είναι στα καλώδια ή την καλωδιοταινία που συνδέει την οθόνη με το κυρίως σώμα του υπολογιστή. Μπορεί απλά να μην κάνουν καλή επαφή οι ακροδέκτες, αλλά πιθανότατα έχουν φθαρεί από το άνοιξε-κλείσε. Το πας για επισκευή. Εναλλακτικά, αν έχεις αυτήν την επιλογή, συνδέεις εξωτερική οθόνη και παύει να σε ενδιαφέρει το πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω πως τα καλώδια που αναφέρεις έχουν να κάνουν με αυτό το καλώδιο:

 

mobo.jpg.4ad4b199c2a2852bcdc741cf8cd20de3.jpg

 

 

 

Επειδή έχω ανοίξει αρκετά laptop, σκεφτόμουν να ανοίξω στο σημείο ή των καλωδίων ή της καλωδιοταινίας που αναφέρεις, στο πίσω μέρος της οθόνης (εκεί που συνδέονται τα καλώδια ή η καλωδιοταινία, να αποσυνδέσω και επανασυνδέσω). Ίσως δουλέψει και πάλι κανονικά. Σκέφτεσαι μήπως με αποσύνδεση-επανασύνδεση χαθεί εντελώς η εικόνα, ή στη χειρότερη περίπτωση θα είμαι και πάλι στα ίδια τρεμοπαίγματα;

 

Άποψη;

Link to comment
Share on other sites

Αφού αισθάνεσαι άνετα να επέμβεις, εγώ στη θέση σου θα το προσπαθούσα. Έχεις περισσότερες πιθανότητες να το φτιάξεις (ή τουλάχιστον να μείνεις στην ίδια κατάσταση) από ό,τι να το χαλάσεις τελείως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατά 99,999999% η καλωδιοταινία έχει φθαρεί εσωτερικά οπότε θέλει αλλαγή, θα πρέπει να την βγάλεις ολόκληρη, να δεις κωδικό/μοντέλο ανταλλακτικού και να την ξαναβάλεις. Αν το έχεις το άνοιγμα του λάπτοπ τότε απλά κάντο :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, το μέλος serpico75 έγραψε:

Να υποθέσω πως τα καλώδια που αναφέρεις έχουν να κάνουν με αυτό το καλώδιο:

 

mobo.jpg.4ad4b199c2a2852bcdc741cf8cd20de3.jpg

 

 

 

Επειδή έχω ανοίξει αρκετά laptop, σκεφτόμουν να ανοίξω στο σημείο ή των καλωδίων ή της καλωδιοταινίας που αναφέρεις, στο πίσω μέρος της οθόνης (εκεί που συνδέονται τα καλώδια ή η καλωδιοταινία, να αποσυνδέσω και επανασυνδέσω). Ίσως δουλέψει και πάλι κανονικά. Σκέφτεσαι μήπως με αποσύνδεση-επανασύνδεση χαθεί εντελώς η εικόνα, ή στη χειρότερη περίπτωση θα είμαι και πάλι στα ίδια τρεμοπαίγματα;

 

Άποψη;

 

Το πιθανότατο είναι πως έχει βλαφθεί η καλωδιοταινία της οθόνης, οπότε το πρόβλημα δεν θα λυθεί απλώς με reseat του καλωδίου στο motherboard. Αφού μπορείς και κάνεις τη δουλειά σου προς το παρόν, άφησέ το όπως είναι, βρες τον ακριβή κωδικό του μοντέλου, παράγγειλε το ακριβές ανταλλακτικό και άλλαξέ το. Αυτό βέβαια προϋποθέτει πως θα καταφέρεις να ανοίξεις το lid και να αποκτήσεις πρόσβαση στο πίσω μέρος του πάνελ, και να το ξανακλείσεις χωρίς απώλειες, κάτι όχι αυτονόητο.

 

Επιπλέον, αν το λάπτοπ είναι παλιό, είναι καλή ιδέα να πάρεις ένα καινούργιο και να επισκευάσεις το παλιό χωρίς το άγχος να ξεμείνεις από λάπτοπ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο. Το άνοιξα, και αποσύνδεσα και έκανα το reseated καί στις δύο άκρες τού καλωδίου. Καί στη μητρική, καί στην πλάτη της οθόνης. Στη διαδομή τού καλωδίου, από τη μητρική προς την οθόνη, εκεί που το καλώδιο το έχουν να κλειδώνει-κουμπώνει σε αυτά τα ψιλά αυτάκια, το ελευθέρωσα και το έκανα πιό στρογγυλό απ' ό,τι είναι πλακέ όταν είναι στα αυτάκια. Αν και δεν υπάρχει πρόβλημα όταν είναι πλακέ στα αυτάκια. Εάν υπήρχε πρόβλημα, θα υπήρχε άλλη κατασκευή στο εσωτερικό για τη διαδρομή τού καλωδίου.

Κάνοντας το reseated στις δύο άκρες, και βγάζοντάς το από τα αυτάκια, φάνηκε να δουλεύει λίγο καλύτερα. Τώρα, όταν φτάνει Windows, αλλά καί στην εκκίνηση στο logo ASUS, δεν τρεμοπαίζει, παρά μόνον εάν παίξεις την οθόνη. Σχεδόν όλο όσο το δούλεψα εδώ και 2 περίπου ώρες που έκανα τις δοκιμές με το καλώδιο, όταν η οθόνη είναι σταθερή, μπορείς να δουλέψεις.

Αλλά αυτό δεν είναι σωστό. Όταν παίζεις την οθόνη, πρέπει και πάλι να μην έχει τα προβλήματα.

Όπως λέτε και σεις, κατά 99,999999% έχει φθαρεί η καλωδιοταινία.

laptop και καλωδιοταινία:2013

 

laptop

ASUS S56CB-XO297H

MFD         2013-07      CN:8000

 

καλωδιοταινία

K56VM   LVDS   CMOS    MIC   CABLE

14005-00600100

MEC(HT)   2013/05/21   A5

14005-00600100351701000387

 

Θα κοιτάξω και για την καλωδιοταινία να βρω τιμή.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, και γω γι'αυτό έλεγα. Έτσι σκέφτηκα να το πάω. Με τηλέφωνο.

 

Οθόνες έχω αντικαταστήσει σε laptop. Αλλά αυτό θα είναι το πρώτο καλώδιο. Έχει κάποια δυσκολία-ιδιαιτερότητα που πρέπει να προσέξω;

 

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα, ήθελα και μία ακόμη βοήθεια για το εξής...

 

Σε όλα σχεδόν τα laptop απ' ό,τι θυμάμαι που έχω ανοίξει, σπάνε μερικά απ'αυτά τα πολύ ψιλά πιαστράκια που δένουν πχ τα πλαστικό πλαίσιο της οθόνης με το παραλληλόγραμμο πλαστικό τού laptop που βρίσκεται πίσω απ'την οθόνη. Ή όταν γυρίζεις το laptop ανάποδα και βγάλεις όλες τις βίδες στην πλαστική βάση, όταν θέλεις να βγάλεις τη βάση για να προχωρήσεις πιο μέσα, η βάση πάλι δένει με το laptop με τέτοια πιαστράκια. Όσο μαλακά κι αν το έχω κάνει, πάντα θα έχω απώλειες.

 

Τι δεν κάνω καλά; Έχει να κάνει με τον κάθε κατασκευή πώς τα έχει φτιάξει, και δένει κάθε φορά δύο μέρη μεταξύ τους, και ανάλογα τον κατασκευαστή θέλει ανάλογη μεταχείριση;

 

Μπορείτε να μου υποδείξετε κάποιο τρόπο να τα βγάζω όλα σωστά;

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, το μέλος serpico75 έγραψε:

Σε όλα σχεδόν τα laptop απ' ό,τι θυμάμαι που έχω ανοίξει, σπάνε μερικά απ'αυτά τα πολύ ψιλά πιαστράκια που δένουν πχ τα πλαστικό πλαίσιο της οθόνης με το παραλληλόγραμμο πλαστικό τού laptop που βρίσκεται πίσω απ'την οθόνη. Ή όταν γυρίζεις το laptop ανάποδα και βγάλεις όλες τις βίδες στην πλαστική βάση, όταν θέλεις να βγάλεις τη βάση για να προχωρήσεις πιο μέσα, η βάση πάλι δένει με το laptop με τέτοια πιαστράκια. Όσο μαλακά κι αν το έχω κάνει, πάντα θα έχω απώλειες.

 

Τι δεν κάνω καλά; Έχει να κάνει με τον κάθε κατασκευή πώς τα έχει φτιάξει, και δένει κάθε φορά δύο μέρη μεταξύ τους, και ανάλογα τον κατασκευαστή θέλει ανάλογη μεταχείριση;

 

Μπορείτε να μου υποδείξετε κάποιο τρόπο να τα βγάζω όλα σωστά;

 

Welcome to the world of broken clips.

Είναι δύο τα προβλήματα, η φθορά των πλαστικών σε βάθος χρόνου (χάνουν την ελαστικότητα) και η ποιότητά τους (ανάλογα την εταιρία).

Αναγκαστικά θα χρησιμοποιήσεις τεχνολογία από άλλο κόσμο για να το φτιάξεις.

Θα πας στη μαγική χώρα των υδραυλικών και θα πάρεις μαύρη σιλικόνη ή -ακόμα καλύτερα- sikaflex (αν βρεις μαύρη), και θα βάλεις στα σημεία που είχε τα κλιπ.

Φυσικά θα χαλάς σχεδόν ένα σωληνάριο για κάθε οθόνη, μιας και μέχρι να ξαναφτιάξεις λάπτοπ θα χει χαλάσει η ανοιχτή σιλικόνη :p 

 

Από άποψη εργαλείων, θες μαλακά εργαλεία για να τα ξεκλιπάρεις (όχι κατσαβίδι δλδ, αλλά τα πλαστικά που πουλάνε e-bay etc. για επισκευές κινητών - κάποια μοιάζουν και σαν πένα κιθάρας κλπ.). Στα πλαίσια των οθονών, αν το κάνεις απαλά με μαλακά εργαλεία, ίσως δεν τα σπάσεις όλα :p 

 

Ενδεικτικά στο 18ετίας Firstline κλιματιστικό μου που έπρεπε να ξεκλιπάρω, έσπασαν μέχρι και οι βάσεις για τις βίδες :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος sotiris έγραψε:

 

Welcome to the world of broken clips.

Είναι δύο τα προβλήματα, η φθορά των πλαστικών σε βάθος χρόνου (χάνουν την ελαστικότητα) και η ποιότητά τους (ανάλογα την εταιρία).

Αναγκαστικά θα χρησιμοποιήσεις τεχνολογία από άλλο κόσμο για να το φτιάξεις.

Θα πας στη μαγική χώρα των υδραυλικών και θα πάρεις μαύρη σιλικόνη ή -ακόμα καλύτερα- sikaflex (αν βρεις μαύρη), και θα βάλεις στα σημεία που είχε τα κλιπ.

Φυσικά θα χαλάς σχεδόν ένα σωληνάριο για κάθε οθόνη, μιας και μέχρι να ξαναφτιάξεις λάπτοπ θα χει χαλάσει η ανοιχτή σιλικόνη :p 

 

Από άποψη εργαλείων, θες μαλακά εργαλεία για να τα ξεκλιπάρεις (όχι κατσαβίδι δλδ, αλλά τα πλαστικά που πουλάνε e-bay etc. για επισκευές κινητών - κάποια μοιάζουν και σαν πένα κιθάρας κλπ.). Στα πλαίσια των οθονών, αν το κάνεις απαλά με μαλακά εργαλεία, ίσως δεν τα σπάσεις όλα :p 

 

Ενδεικτικά στο 18ετίας Firstline κλιματιστικό μου που έπρεπε να ξεκλιπάρω, έσπασαν μέχρι και οι βάσεις για τις βίδες :hehe:

 

Thanks

 

Πήρα χθες το καλώδιο, και σήμερα αντικατάσταση. Για να δούμε. Πάντως, σε 1-2 βιντεάκια που έχω δει ως τώρα για μάθημα στο yt, δεν είναι και τόσο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά. Το καλώδιο ήταν τελικά. Με το καινούριο καλώδιο, κανένα πρόβλημα. Βίντεο, ήχος, όλα ok. Και απ'το κατάστημα που πήρα το καλώδιο μου είπαν το ίδιο. Όταν η οθόνη έχει εικόνα σε 1-2 θέσεις, και όταν την κουνάς "χάνει", κατά 99% φταίει το καλώδιο.

 

Σας ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις και το support!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.