Jump to content



Windows 11 γενικά ζητήματα και ειδήσεις


Recommended Posts

Αυτό που έχω παρατηρήσει από Day 1 όταν και έκανα εγκατάσταση τα Windows 11, είναι ότι το δεξί κλικ στο desktop ή στους φακέλους καθυστερεί να ανοίξει. Δεν είναι στιγμιαίο όπως στα Windows 10. Το έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος trib έγραψε:

Αυτό που έχω παρατηρήσει από Day 1 όταν και έκανα εγκατάσταση τα Windows 11, είναι ότι το δεξί κλικ στο desktop ή στους φακέλους καθυστερεί να ανοίξει. Δεν είναι στιγμιαίο όπως στα Windows 10. Το έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος;


Ναι και σε αναβάθμιση και σε καθαρή εγκατάσταση. Είχα την εντύπωση ότι ήταν μόνο σε μένα η μόνο εγώ το έβλεπα. Δεν μιλάμε για σοβαρή καθυστέρηση αλλά μόλις κάτσεις σε windows 10 καταλαβαίνεις τι παίζει.
Επίσης σε αναβάθμιση 10 -> 11 τις μισές φορές που θα κάνω δεξί κλικ στο  "This PC" κλείνει ο windows explorer (κλεψύδρα για 2-3 sec και μπουμ). Όχι το shell αλλά το παράθυρο σαν να πάτησες Χ.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος minast έγραψε:

Flashbacks από τις αρχές των Windows 10 😛.

windows-11-start-menu-issue.png
WWW.GHACKS.NET

Microsoft confirmed a new Windows 11 issue this weekend that is causing Start Menu opening issues on the operating system.

Τι λένε τα 11 γενικά; Βλέπω αρκετούς να τα χαρακτηρίζουν ως τα "Vista" της εποχής αλλά το θεωρώ λίγο υπερβολικό.

Στα 10ρακια είχε άλλα θέματα. Εκείνα τα'χα βάλει από τέλη Ιουνίου 2015 που κυκλοφόρησαν. Είχα ελάχιστα θέματα τότε έως να έλθει  αυτό, το οποίο ποτέ δεν έμαθα από που προήλθε αλλά κατάλαβα ότι ήταν και σε παλιότερες εκδόσεις. Μην σας τύχει, ακόμη το θυμάμαι :p 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Τι λένε τα 11 γενικά; Βλέπω αρκετούς να τα χαρακτηρίζουν ως τα "Vista" της εποχής αλλά το θεωρώ λίγο υπερβολικό.

Στα 10ρακια είχε άλλα θέματα. Εκείνα τα'χα βάλει από τέλη Ιουνίου 2015 που κυκλοφόρησαν. Είχα ελάχιστα θέματα τότε έως να έλθει  αυτό, το οποίο ποτέ δεν έμαθα από που προήλθε αλλά κατάλαβα ότι ήταν και σε παλιότερες εκδόσεις. Μην σας τύχει, ακόμη το θυμάμαι :p 

 

Είναι βασικά 10, με αλλαγές και bugs... Για υπολογιστή που δεν θέλεις να σκαλίζεις και να μαστορεύεις, δεν θα τα πρότεινα ακόμα.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Εγω τα εβαλα κανα μηνα αφου κυκλοφορησαν. Δεν εχω σκαλισει και δεν εχζω μαστορεψει τιποτα.

Έχω και σερβερακι οπότε δεν με παίρνει να κάνω πειράματα, προσωπικά. Όταν βγούνε τα 12, βλέπουμε :hehe: 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Εγω τα εβαλα κανα μηνα αφου κυκλοφορησαν. Δεν εχω σκαλισει και δεν εχζω μαστορεψει τιποτα.

This Is Fine GIF

 

Πέρα από την πλάκα, προφανώς εάν η χρήση που κάνει κάποιος δεν έχει σημείο επαφής με τα προβλήματα που ανακύπτουν, είναι απλά Windows 10 με αλλαγμένο skin.
Όταν όμως σταματάει να δουλεύει η αναζήτηση στο Outlook ή να ανοίγει το Start menu, δεν μπορείς να τα πεις έτοιμα για παραγωγή.

Έχω από νωρίς ένα δοκιμαστικό μηχανάκι Windows 11 που ευλαβικά εγκαθιστώ και δοκιμάζω τις νέες ενημερώσεις. Αυτά που με έχουν ταλαιπωρήσει είναι κάτι νέοι φορητοί που έχουν έρθει με 11, και πάντα κάτι "σπάει"...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία επερχόμενη αλλαγή είναι σημαντική τόσο για αυτούς που συμπαθούν το νέο "Settings", όσο και για τους... άλλους που αξιοποιούμε ακόμη τα πλεονεκτήματα του Control Panel. Εμπλουτίζονται σημαντικά οι δυνατότητες διαχείρισης εφαρμογών (και Win32), μέσα από τα Settings:

windows-11-control-panel.png
WWW.GHACKS.NET

Microsoft improved the App Management capabilities of Windows 11 in a recent Insider build by adding support for Steam games and...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σημαντικό update για Windows 11 σε συστήματα με Intel 10th gen, Ryzen 5000 και νεότερους.

Κάνει πιο αργές κρυπτογραφικές λειτουργίες με AES, αλλά προστατεύει από καταστροφή δεδομένων λόγω κακής κρυπτογράφησης.

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος BASSstarlet έγραψε:

Με λίγα λόγια, υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος για αναβάθμιση;

Υπάρχουν μηδέν (0) λόγοι για αναβάθμιση. Όπως 3 πόστ πιο πάνω, γράφει και ο @minast

 

On 24/7/2022 at 3:50 ΜΜ, το μέλος minast έγραψε:

This Is Fine GIF

 

Πέρα από την πλάκα, προφανώς εάν η χρήση που κάνει κάποιος δεν έχει σημείο επαφής με τα προβλήματα που ανακύπτουν, είναι απλά Windows 10 με αλλαγμένο skin.
Όταν όμως σταματάει να δουλεύει η αναζήτηση στο Outlook ή να ανοίγει το Start menu, δεν μπορείς να τα πεις έτοιμα για παραγωγή.

Έχω από νωρίς ένα δοκιμαστικό μηχανάκι Windows 11 που ευλαβικά εγκαθιστώ και δοκιμάζω τις νέες ενημερώσεις. Αυτά που με έχουν ταλαιπωρήσει είναι κάτι νέοι φορητοί που έχουν έρθει με 11, και πάντα κάτι "σπάει"...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα ένα τουμπανο Asus ROG με Win11 φίλης, για να το στήσω. Αρχικά ήταν να φάει μπόμπα και να μπουν 10αρια (με Stardock Start10 φυσικα) αλλά είπαμε να τους δωσουμε μια ευκαιρια. Πρώτη εντυπωση μου με καμια ώρα χρήσης...απο το κακό στο χειρότερο...πως απο τα 7άρια πήγαμε σε αυτό το χάλι απο άποψη UI ακόμα δεν μπορώ να το καταλάβω...Anyway, της έκανα δώρο τo Stardock Win11 και είμαστε σε ένα απλά ΟΚ επίπεδο πλέον.

 

Ξεκαθαρίζω οτι απλά θα το στήσω (πλεον μένει να κανω το optimization της αρκούδας, να πετάξω οτι bloatware έχει και να στήσω μερικά προγράμματα) οπότε δεν παιζει να το χρησιμοποιήσω κανονικά (ως χρήστης πλέον) για να έχω εμπεριστατωμένη άποψη για τα όποια προβλήματα, αλλά σαν χρήστης Win10 (4 συστήματα στο σπίτι), power user και βλέποντας τις ηλιθιότητες που έκανε η MS μετά την έκδοση 2004, αναρρωτιέμαι ποιός ή ποιοί ήλίθιοι παίρνουν αποφάσεις και με ποιά λογική πλέον εκει πέρα...

Έγινε επεξεργασία από Freedom
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ , το αστείο είναι πως, ΜΕΤΑ την έκδοση 2004, έχουν λυθεί όσα θέματα είχα :hehe: 

Νομίζω πως σε κάθε έκδοση και σε διαφορετικά συστήματα, η συμπεριφορά είναι και διαφορετική.

Για τα Windows 11 δεν μπορώ να πω πάντως, δεν τα χρησιμοποίησα και όπως φαίνεται, θα πάω κατευθείαν στα 12 , αν και εφόσον :p 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Στο μεταξύ , το αστείο είναι πως, ΜΕΤΑ την έκδοση 2004, έχουν λυθεί όσα θέματα είχα :hehe:

 

Ελα που εγώ δεν είχα κανένα θέμα σε πολλά συστήματα ακόμα και με την 19χχ έκδοση? (εκτος απο την συνεχή πάλη να ΜΗΝ κανει updates και τις παμπολες ωρες optimization με όλους τους χαφιέδες που έχει, τα WIn7 τα σέταρα σε μια ωρουλα και δεν εβγαζαν και άχνα) Για Win10 μιλάμε...αλλα μου πετας update και θυμήθηκες 500 χρονια μετα να βγάλεις το δεξι κλικ στο This PC και να με πεταει στα Settings... ε αει και @##$% μπαγλαμάδες δηλαδή, λες και αυτό τους χάλαγε τοσο καιρο...

 

Από την άλλη η MS με forced update (γιατι φυσικά πρέπει καθε λιγο και λιγάκι να ελεγχω αν όντως ειναι disabled τα updates) σε συνεργασία με την μαλακο Intel (θυμάμαι εποχές που διαλεγα Intel συστήματα μονο και μονο για να μην έχω θέμα με τους drivers, ε, πάει, τελείωσε και αυτή η εποχή) μου πήδηξαν το Dell Latitude E7250 σε μια στιγμή και σταυροκοπιώμουν για τα bluescreens που έτρωγα out of the blue (pun intended, Wifi module). Εφαγε και αυτό την μπόμπα του, έχασα και άλλες δυο ημέρες να το ξαναστήσω (και αυτό ειναι και για recordings οπότε πίκρα το στήσιμο και το optimization) και πάπαλα...

 

Η γελοιότητα για μένα με την MS ξεκίνησε απο την στιγμή που για να πας στα settings (καποτε ειχαμε το Control Panel για τα πάντα) επρεπε να πας σε 2 σημεια (Control Panel και Settings και το ένα σε πετάει στο άλλο). 400 χρονια τουρκικα και ακόμα να αποφασίσουν τι στον @#$#@ θέλουν να κάνουν, μπάλωμα στο μπάλωμα και γαια πυρί μιχθήτω...και 3 ευρω για κάθε key και πολύ τους είναι, τζερεμέδες...ολοκληρη MS και δεν μπορεί να φτιάξει ένα λειτουργικό της προκοπής from scratch and with a clean slate...

 

But I digress...or not, γιατι και τα 11 μια απο τα ίδια βλέπω να είναι τελικά...

 

Ποια 12? Αν δεν ειχα θεμα με drivers και προγραμματα ακόμα στα 7 θα ήμουν, ειλικρινά. Αυτοί έχουν χάσει την μπάλα τελειως, ξεκίνησαν τις "καινοτομίες" απο τα 8άρια και τους έχει πάρει ο γεροδιάτανος...σε αυτό το σημειο, θα μείνω με τα 10 (ΧΩΡΙΣ UPDATES, if it ain't broke, don't fix it) μέχρι να σβήσει ο ήλιος μου φαίνεται...

 

ΥΓ: καλα, οι καραγκιόζηδες ζηλεψαν το OSX και εκαναν ετσι το taskbar? Ρε κακομοιρηδες, κάντε το scaling να δουλευει πρώτα όπως πρέπει που γελάνε και τα ντουβάρια, πήρα λαπτοπ 16άρι 2.5Κ ανάλυση και τα είδα όλα...το taskbar τους μάρανε...άντε και σε 50-60 χρόνια ας ελπίζουμε οτι θα το πετυχουν και αυτό ενώ οι μαλακοApple το έχει λύσει εδω και 20 χρονια (ΟΧΙ, δεν εχω τιποτα απο Apple πλεον, Windowsάκιας ειμαι αλλά έλεος)

Έγινε επεξεργασία από Freedom
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι ολίγον τι υπερβολικό το rant :p 


Σχετικά με τα "spying features" της ms, το'χω ξαναπεί. Βγάλτε το ίντερνετ παιδιά :p Δεν σκαλίζω τίποτα πέρα από το telemetry το οποίο τελευταία ούτε αυτό πειράζω. Μετά συγχωρήσεως, αλλά χέστηκα κιόλας :hehe: 

 

23 ώρες πριν, το μέλος Freedom έγραψε:

Windowsάκιας ειμαι

Δεν θέλω να φανταστώ τι θα διαβάζαμε αν ΔΕΝ ήσουν :rofl: 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.