Jump to content



Windows 11 γενικά ζητήματα και ειδήσεις


Recommended Posts

4 ώρες πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

 

 

μάλλον κάτι δεν κάνατε καλά :hehe:

 

4 ώρες πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

Πολύ καλά το κάναμε, απλά θέλαμε να δούμε αν μπορούσαμε να το επαναλάβουμε :p 

 

Οχι απλα ειχαμε πολυ χρονο που ψαχναμε να κατεβασουμε τον χρονο στο 32Μ με C2D@3600Mhz με ολους τους δυνατους συνδιασμους multy-fsb-memory divider κτλ..

 

Αξεχαστες εποχες...

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλω να βάλω τα ρημάδια τα «11άρια» σε πισί που έχει και τα «7άρια».

Θα μπουν βέβαια, σε δικό τους δίσκο ssd.

Πρέπει να προσέξω κάτι;Πως θα διαλέγω με ποιό OS θα κάνω boot κλπ.

 

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω, για να είναι εντελώς ανεξάρτητος και αυτόνομος ο κάθε δίσκος του κάθε λειτουργικού, να γίνει η εγκατάσταση των 11 αφού έχει πρώτα προσωρινά αφαιρεθεί εντελώς ο δίσκος των 7ριών από το σύστημα. Η επιλογή για το ποιος δίσκος/λειτουργικό θα ξεκινήσει, θα γίνεται από το one time boot hotkey της μητρικής. Π.χ. f12 αν είναι lenovo/dell/gigabyte, f11 αν είναι asrock, f9 αν είναι hp, f8 αν είναι asus, κλπ.

 

Βέβαια, δεν ξέρω τι σύστημα είναι αυτό που θα έχει επίσημη υποστήριξη και για 7 και για 11. Τα 11 θέλουν efi, tpm 2.0 και secure boot ενώ τα 7 είθιστε να είναι σε legacy αν και μπορούν να μπουν και σε efi με λίγο κόπο. Εκτός αν και τα 11 τα βάλεις σε legacy με τις γνωστές unofficial πατέντες που υπάρχουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται μια σειρά ενεργειών ώστε το motherboard να έρθει όσο γίνεται πιο κοντά στις επίσημες απαιτήσεις των Windows 11, και επιπροσθέτως, δεν ξέρω αν υπάρχει driver για τα γραφικά των Intel 2ης ή και 3ης γενιάς. Αν έχεις πρόσθετη κάρτα γραφικών, αυτή πρέπει να υποστηρίζει επίσης UEFI. 

 

Την έχω κάνει τη διαδικασία με Intel 4ης γενιάς πριν δυό χρόνια και δουλεύει κανονικά, αν και το τελευταίο update 23Η2 δεν το στέλνει ο σέρβερ της Ms, και ίσως να μην το στείλει ποτέ. Ίσως το βάλω χειροκίνητα όταν θα έχω χρόνο (και όρεξη). 

 

Σήμερα, υπό τις παρούσες συνθήκες και με τις παρούσες τιμές του hardware, δεν αξίζει να μπεις σ' αυτήν τη διαδικασία. Ένα βασικό σετ με i3-10100 είναι πολύ πιο γρήγορο από αυτό που έχεις, και θα πάρει Windows 11 αμέσως. Ο δε 4πύρηνος i3-13100 είναι πιο γρήγορος από τον 6πύρηνο 10600 με τον οποίο δουλεύω αυτή τη στιγμή.

 

Μην ασχολείσαι. Αναβάθμισε.  

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, το μέλος BASSstarlet έγραψε:

Gigabyte   Z68X-UD3H-B3 (Socket 1155)

i5 2500K Sandy Bridge Socket 1155 LGA

:(

 

Γιατί δεν κάνεις καλύτερα dual boot με 10ρια αντί για 11; Γλυτώνεις ένα σωρό αλχημείες και προβλήματα. Εναλλακτικά, είπε η MS ότι θα βγάλει μία έκδοση των 11 για παλιότερους υπολογιστές, αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες, κάπου εδώ μέσα στο LAB το είχα διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Η Microsoft πρώτα χάλασε και μετά έφτιαξε (παίρνοντας πίσω το update) το WiFi, στο beta OS της καρδιάς μας 😛

Ευτυχώς το πρόβλημα δεν ήταν αντιληπτό στα περισσότερα οικιακά δίκτυα.

 

WWW.BLEEPINGCOMPUTER.COM

Microsoft has fixed a known issue causing Wi-Fi network connectivity problems on Windows 11 systems triggered by...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα update έχει "σπάσει" την επικοινωνία του Synth μου με το PC. 

Ένας Driver κρασάρει. Αρχικά, μου έκανε μπλε οθόνες, βρήκα ότι ήταν ο driver, τον αναβάθμισα, όμως γενικά έχει θέματα όταν χρησιμοποιώ VST. 

Μπλε οθόνες δεν κάνει άλλες, αλλά προβλέπω να κάνω clean install σύντομα (αυτό έχει να γίνει από Απρίλη 2021 και μία αλλαγή συστήματος + μία αναβάθμιση Windows :p )

Όλα αυτά με το build

image.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όσο τα 11 πλησιάζουν ένα αποδεκτό στάδιο ωριμότητας*, κάνει δειλά την εμφάνισή της και LTSC έκδοση:

WWW.WINDOWSLATEST.COM

An alleged leaked Windows 11 2024 LTSC ISO, originally from August 2023, reveals some interesting details of the next update.

 

* κατ' αντιστοιχία με τα 10, θα έλεγα ότι βρισκόμαστε στο στάδιο μεταξύ 1903(19H1)-2004(20H1).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.