Jump to content



AMD Zen 4


gdp77

Recommended Posts

32 λεπτά πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

 

Μητρικές των 500-1000€ με 4 ram slots και έχουν σοβαρότατα προβλήματα ή δεν παίζουν και καθόλου με 4 dimms. Δεν με νοιάζει αν είναι θέμα μητρικής, θέμα επεξεργαστή ή θέμα BIOS. Μιλάμε για το απόλυτο fail, σε συνδυασμό με τα 4-5 ΑΧΡΗΣΤΑ nvme slots που δίνουν και την ΑΝΥΠΑΡΞΙΑ pciex slots. Πραγματικά τεράστια κοροϊδία. Πώς μια εταιρεία (ΑΜD) βγάζει μόνη της τα ματιά της και μάλιστα σε εποχή που ο ανταγωνισμός είναι πολύ δυνατός (raptor lake). Αυτοκτονούν και θα τα βρουν μπροστά τους.

Link to comment
Share on other sites

αποτι διαβαζω/βλεπω το μεγαλο προβλημα ειναι στους Χ3D στον memory controller ο οποιος ειναι μεσα στον cpu. Δεν ξερω κατα ποσο λυνεται το προβλημα αυτο με Bios updates κλπ εχω την εντύπωση οτι ειναι μαπα ο controller. Μακαρι να εχω αδικο 

Ειναι πάντως μεγαλο fail να παιρνεις το καλυτερο και ακρυβοτερο και να μην μπορει να παιξει ουτε EXPO και να πρέπει να ριξει πχ απο 6400 στα 5200 για να παίζεις stable

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

αποτι διαβαζω/βλεπω το μεγαλο προβλημα ειναι στους Χ3D στον memory controller ο οποιος ειναι μεσα στον cpu. Δεν ξερω κατα ποσο λυνεται το προβλημα αυτο με Bios updates κλπ εχω την εντύπωση οτι ειναι μαπα ο controller. Μακαρι να εχω αδικο 

Ειναι πάντως μεγαλο fail να παιρνεις το καλυτερο και ακρυβοτερο και να μην μπορει να παιξει ουτε EXPO και να πρέπει να ριξει πχ απο 6400 στα 5200 για να παίζεις stable

 

Εγω στα 6000 παιζω μια χαρα παντως

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Εντύπωση μου κανει. Ακάμα δεν βγήκαν καλα καλα οι 7000Χ3D

 

Μάλλον πήραν χαμπάρι στο marketing ότι η γενιά ΖΕΝ 4 είναι μετριότατη (σκουπίδια imo), ειδικά για τα λεφτά που ζητάει. Δεν είναι τυχαίο που οι ΖΕΝ3 πουλάνε, ακόμα, περισσότερο από τους ZEN4. Αν δεν είναι λάθος της Gigabyte που απλά αναπαράγεται ως clickbait, εμένα δεν με εκπλήσσει καθόλου. Οι raptor lake ρίχνουν πολύ ξύλο στους AMD σε πολλά workloads και αν η AMD θέλει να είναι ανταγωνιστική, χρειάζεται να κυκλοφορήσει νέα προϊόντα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Μάλλον πήραν χαμπάρι στο marketing ότι η γενιά ΖΕΝ 4 είναι μετριότατη (σκουπίδια imo), ειδικά για τα λεφτά που ζητάει. Δεν είναι τυχαίο που οι ΖΕΝ3 πουλάνε, ακόμα, περισσότερο από τους ZEN4. Αν δεν είναι λάθος της Gigabyte που απλά αναπαράγεται ως clickbait, εμένα δεν με εκπλήσσει καθόλου. Οι raptor lake ρίχνουν πολύ ξύλο στους AMD σε πολλά workloads και αν η AMD θέλει να είναι ανταγωνιστική, χρειάζεται να κυκλοφορήσει νέα προϊόντα.

 

Η σειρα 7000 σαν επαιξεργαστες ειναι παραπανω απο μια χαρα και σε επιδοσεις και σε τιμη. Δες τον 7600Χ που με 230ε παιζει στα ισα με τον 5800Χ3D. Και σε καποιες περιπτωσεις ειναι και λιγο πιο πανω. Με καλυτερη καταναλωση και καλυτερο overclockability

Το φαουλ τους ειναι το κοστος της πλατφορμας, το οποιο εχει μια δικαιολογια. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Δες τον 7600Χ που με 230ε παιζει στα ισα με τον 5800Χ3D.

Με πολλαπλάσιο κόστος πλατφόρμας + μνήμες. Γι' αυτό τους χαρακτηρίζω σκουπίδια για τα χρήματα που ζητάνε. Και η πλατφόρμα είναι τραγική. Το πώς μοιράζουν τα lanes και σου δίνουν μηδέν επεκτασιμότητα με τα PCIex και 3-4 nvme παντελώς άχρηστα.

 

2 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Με καλυτερη καταναλωση και καλυτερο overclockability

Καλύτερη κατανάλωση όχι. Το ίδιο TDP έχουν και την ίδια κατανάλωση πάνω κάτω. overclockability please... Τερματισμένοι είναι όλοι.

 

2 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Το φαουλ τους ειναι το κοστος της πλατφορμας, το οποιο εχει μια δικαιολογια. 

Καμία δικαιολογία. Απλά απληστία. Και το AM4 μπήκε στα ρεκόρ γκίνες για τη μακροζωία του χωρίς να ζητήσει ποτέ τα τρελά χρήματα που ζητάνε οι μητρικές ΑΜ5

 

Εν πάση περιπτώσει, τα κριτήρια του καθενός είναι διαφορετικά. Ό,τι λένε οι youtubers... Θα μου επιτρέψεις να έχω άλλη άποψη....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βρε σεις χαλαρώστε ,
πάρτε εκεί ένα φθηνό am4 mobo 100euro , 5600 100euro , και 50ευρώ 16gb ραμ και χαρείτε , 250 ευρώ περίπου , και όταν βγουν οι επόμενες μητρικές , και η σειρά 8000 με 9000 βλέπουμε .

Αλλά όταν αγοράζεται κάρτες 1000 ευρώ γιατί τα υπόλοιπα να μην ακριβύνουν ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

59 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Εν πάση περιπτώσει, τα κριτήρια του καθενός είναι διαφορετικά. Ό,τι λένε οι youtubers... Θα μου επιτρέψεις να έχω άλλη άποψη....

Εγω σου επιτρεπω αλλη αποψη. Ισα ισα υποστηριζω ακραδαντα οτι η αποψη του καθενος ειναι σεβαστη και δεν γινεται ολοι να συμφωνουμε σε ολα

Forum ειμαστε κουβεντα κανουμε. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.