Jump to content



AMD Zen 4


gdp77

Recommended Posts

CHIPSANDCHEESE.COM

Compute performance has been held back by memory performance for decades, with DRAM performance falling even further behind with every...

 

Συνηθως βαριεμαι να τα διαβασω ολοκληρα τα αρθρα τους(αν και πολυ καλα), αλλα αυτο εχει ενδιαφερον.

Link to comment
Share on other sites

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/12tlk7s/comment/jhbfh8y/
 

UPDATE:

AMD was quick to respond and provide a pre-paid shipping label for the RMA. I also heard from ASUS a little latter, who also offered replacements. It just came a little to late as to reduce downtime and for some stellar analysis content I had already sent them off to Steve. 🙏 Bless. No shade to ASUS though, It's only been 1 business day and this occurred end of week. Both AMD and ASUS have done a fantastic job in trying to make this right. I do feel for AMD and ASUS here as they did request that the parts be sent to them. It would have been good to have them get it first to provide an official solution quicker. Sorry guys.

 

Παράθεση
  • I did attempt to update the BIOS to 1101 from 0922 during installation, however due to issues with EXPO profiles being unstable and not POSTing, I returned to 0922. 1101 states "Improve system performance and stabilize AMD Ryzen 7000 X3D series processors", not that the your CPU and MOBO die and become murder and mystery.

The last point is my main suspicion, and that the BIOS update needs to be made mandatory. The sad part is, if you do that EXPO profiles will not work for this QVL memory, but it is better than frying everything. This is speculation. I think it is reasonable to think that not updating ones BIOS should not do this. Sure recommended, but not necessary. If so, it might be time for the industry to do BIOS updates without a CPU, with versions only supporting a qualified list.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Η προηγουμενη που ειχα ηταν AsRock με τον 4770Κ. Μητρικαρα ΙΤΧ κ ειχε κ msata στη πλατη. Η μονη τοτε.

Αλλα πλεον δεν ειναι καλες οι φθηνες.

Ποιος είπε ότι θα πάω για φθηνή :p Πριν είχα από τις ακριβές τους, την Ζ370 Taichi (άσχετα που τώρα διπλασιάστηκε η τιμή της αντίστοιχης). Ακόμη και οι πιο "μπάτζετ" Ζ690 τους δεν έχουνε τέτοια issues πάντως.

 

Είδαμε και την "φθηνή" asus b660 tuf με voltages στον θεό, για αυτό η είδηση ότι καίγονται ολόκληρα sockets/cpus δεν μου κάνει εντύπωση, σε συνδυασμό με το ότι αφαιρούν bios updates από την σελίδα τους. Seems fishy, to say the least.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Κ τι να παρεις αν δε παρεις Asus?

Gigabyte?

Gigabyte ουτε νεκρος δεν θα επαιρνα. Οτι προβληματα ειχα αντιμετοπισει ηταν παντα με Gigabyte

Προσωπικα οταν ψαχνω μητρικη βαζω σαν σειρα αναζητησης πρωτη την asus δευτερη την asrock και τριτη την msi

7 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Η προηγουμενη που ειχα ηταν AsRock με τον 4770Κ. Μητρικαρα ΙΤΧ κ ειχε κ msata στη πλατη. Η μονη τοτε.

Αλλα πλεον δεν ειναι καλες οι φθηνες.

κανεις λαθος 😛

και η MAXIMUS VI IMPACT ειχε, το ξερω γιατι την εχω 🤪

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Σε μακροχρόνια χρήση πέρασαν από τα χέρια μου Gigabyte Z97, Z270 και Ζ370. Μια χαρά βγήκαν.

 

Η τρέχουσα B550 μου είναι Asus και ενώ δεν έχω ιδιαίτερο παράπονο, ειδήσεις όπως η παραπάνω με κάνουν να σκέφτομαι ότι δεν είναι τόσο επιμελείς σε όλους τους ελέγχους ποιότητας. Άσε που τσιγκουνεύτηκαν να βάλουν ένα USB-C header στη δικιά μου 😛.

 

Και οι άλλοι παραπάνω στην ASRock σαλάτα το έκαναν, οπότε μπορεί να είναι δείγμα των καιρών τα πρόχειρα UEFI, με τόσoυς νέους επεξεργαστές και chipsets.

Link to comment
Share on other sites

το οτι ειναι δειγμα των καιρων ειναι σιγουρο......

 

απο την αλλη συγκρινεις λιγο αδικα, δλδ λες οτι στις παλιες τις gigabyte ολες ηταν σειρα Ζ, η τοπ δλδ

ενω η τωρινη σου ειναι Β550 αντι για Χ570 

Οπως και να εχει οι μητρικές έχουν ξεφύγει εντελώς! Εγω θυμαμαι τοτε ειχα παρει την πιο ακριβή mini itx για τον 4770Κ την MAXIMUS VI IMPACT και είχε 220Ε περίπου

Τωρα θες καπου 500Ε για την αντιστοιχη και για intel και για amd 

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

Λυπάμαι φιλαράκι , έχω ίντελ :hehe: 

 

Το παραπάνω, πέρα απ'την πλάκα, comes to show μάλλον πως όλη η 7ΧΧΧ σειρά έχει τυχαία προβλήματα και όλοι οι κατασκευαστές μητρικών κάτι πρέπει να κάνουνε με τα ρεύματα που δίνουν τα board τους.

Αν δεις και άλλους μην απορήσεις, είναι πρόβλημα γενικό από ότι φαίνεται.. Το πρόβλημα με τις asus είναι ότι αυτό το κάνει και με τα intel cpu. Δε μπορεί ρε φίλε σε ένα cpu που θέλει 1.30 το πολύ να του δίνεις 1.61 λες και είναι ο blackops της Intel (αυτά τα σάπια Χ99 νομίζω ήταν που ήθελαν τρελά ρεύματα).

Επίσης το παραπάνω τι φάση, ένα βίντεο, no words. Υπάρχει κάποια άλλη πληροφορία; Να γίνουν cross-reference τα συμπτώματα προτού παρουσιαστεί αυτό το πράγμα; 

Link to comment
Share on other sites

θεωρω διανοητο να μην εχουν λυθει τα οποιοα προβληματα με την ΑΜ5 πλατφορμα. Σε λιγο θα κλεισουμε χρονο απο την κυκλοφορια της και ακομα λενε νεα πλατφορμα. Αν δεν μπορουνε να μας το πουν. Υπαρχουν και αλλα επαγγελματα (να πα να γινουν κομμωτριες)

Να τα χρεωνουν στον θεο ξερουν μολις ειναι να γινει ντιμπαγκινγκ δεν ξερουν

Link to comment
Share on other sites

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/12tlk7s/7800x3d_just_killed_itself_and_my_mobo/jhdbnpo/?context=3

πολλές πληροφορίες για το asrock nope
στο asus είχε χρησιμοποιήσει beta bios (1101)
κι ένα σχόλιο που έχω διαβάσει 

Παράθεση

This is NOT limited to X3D or Asus. The most reports are from those 2 thouhg.
Asrock also had a beta bios release 3 days ago (20th) with "Update AGESA ComboAM5 1.0.0.6" the same as Asus.

I believe this is related to some faulty base settings on mobos or some overtuning. As X3D were said are more "sensitive" to thermals/voltage they are showing this sooner than rest. I also strongly believe that if we would never see a X3D variants here and did not catch this and bios upgrade asap, this would kill some unknown amounts of X and non-X variants over time.

τώρα τι και πως idontknow 😆 at least yet
-------------------------------------------
στα 500ευρωπουλα 7800x3d
άντε να συνεχίζει να πέφτει κι άλλο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/12tlk7s/7800x3d_just_killed_itself_and_my_mobo/jhdbnpo/?context=3

πολλές πληροφορίες για το asrock nope
στο asus είχε χρησιμοποιήσει beta bios (1101)
κι ένα σχόλιο που έχω διαβάσει 

τώρα τι και πως idontknow 😆 at least yet
-------------------------------------------
στα 500ευρωπουλα 7800x3d
άντε να συνεχίζει να πέφτει κι άλλο

you dont know & you dont have 😂

 

300 μπορει να παει? να παρω 2 😇

 

EDIT: Δεν χρησιμοποιούμε ποτε beta bios. Εδω μη beta και δεν ξερεις τι θα σου βγει 😛

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.