Jump to content



AMD Zen 4


gdp77

Recommended Posts

9 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Χ στο κουτάκι...

Διαβάζοντας το ποστ το διάβασα "χαστουκάκι"! Αν το καλοσκεφτείς η είδηση είναι όντως "χασtουκάκι" σε όποιον ψάχνει οικονομική μητρική AM5.

Αρχίσανε (όχι τώρα, εδώ και καιρό) να ζητάνε "τα διπλά" στις μητρικές οι κατασκευαστές και το κακό (άποψή μου) είναι πως θα τα δίνουμε θέλοντας και μη!

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, το μέλος TopCLR έγραψε:

Αρχίσανε (όχι τώρα, εδώ και καιρό) να ζητάνε "τα διπλά" στις μητρικές οι κατασκευαστές και το κακό (άποψή μου) είναι πως θα τα δίνουμε θέλοντας και μη!

 

Διαφωνούμε στο "θέλοντας και μη". Τις τιμές τις διαμορφώνουμε εμείς, οι αγοραστές. Αν οι πωλήσεις ήταν μηδενικές θα τις έβαζαν στον πάτο τους τις μητρικές. Δυστυχώς υπάρχει πολύς κόσμος που αρέσκεται να ποστάρει "battlestations" στο reddit.... Δυστυχώς πληρώνουμε την παντελή έλλειψη καταναλωτικής συνείδησης από την πλειονότητα των gamers/enthusiasts. Δεν τα αξίζουν αυτά τα χρήματα οι μητρικές (και πολύ περισσότεροι οι κάρτες γραφικών), ούτε και κοστίζουν τόσο για να παραχθούν. Κατάντησαν οι υπολογιστές ναρκωτικό για λίγους. Θα καταλήξουμε σε λίγο καιρό αναγκαστικά μόνο με laptop του κιλού.....

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Διαφωνούμε στο "θέλοντας και μη". Τις τιμές τις διαμορφώνουμε εμείς, οι αγοραστές. Αν οι πωλήσεις ήταν μηδενικές θα τις έβαζαν στον πάτο τους τις μητρικές. Δυστυχώς υπάρχει πολύς κόσμος που αρέσκεται να ποστάρει "battlestations" στο reddit.... Δυστυχώς πληρώνουμε την παντελή έλλειψη καταναλωτικής συνείδησης από την πλειονότητα των gamers/enthusiasts. Δεν τα αξίζουν αυτά τα χρήματα οι μητρικές (και πολύ περισσότεροι οι κάρτες γραφικών), ούτε και κοστίζουν τόσο για να παραχθούν. Κατάντησαν οι υπολογιστές ναρκωτικό για λίγους. Θα καταλήξουμε σε λίγο καιρό αναγκαστικά μόνο με laptop του κιλού.....

Στα λόγια μου έρχεσαι! Επειδή (όπως είπες) κάποιοι τα δίνουν (και θα τα δίνουν ηθελημένα) σε υπερκοστολογημένες μητρικές, δεν πρόκειται να ρίξουν τις τιμές. Άτομα σαν εμένα κι εσένα που δεν θέλουμε να τις ακριβοπληρώσουμε, θα τα δώσουμε κάποια στιγμή, χωρίς να το θέλουμε, γιατί θα τις χρειαστούμε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Εγω κανονισα τραμπα 7900X3d με 7800Χ3d και να μου δωσουν κανενα 100αρικακι. Μια χαρα

μπομπα!!

ψαχνω και γω μια τετοια τραμπα αλλα αντι να δωσω 7900x3d θελω να δωσω 7600Χ! Αλλα δεν βρισκω 😅

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκατσα και εκανα tune τις μνημες και εβαλα prefer cache στο cpu στο bios. Το performance gain ειναι απιστευτο. Στο ashika island στο warzone2 εβγαλα μεχρι και 350 fps ενω πριν αντε να εβλεπα 260 max. Επισης τα fps που εβλεπα πριν ηταν 210 καπου ενω τωρα βλεπω και 250 σε πολλες περιοχες.

  • Like 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, το μέλος sstav έγραψε:

εγώ πληρώνω να έρθει κάποιος να τα φτιάξει - παραμετροποιήσει για μένα (overclocking,  undervolting ktl)...😃

ειναι παρα πολυ ευκολο ετσι οπως το εχουν κανει πλεον. Τουλαχιστον στην σειρα 7000

1 ώρα πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Παιδια εκατσα και εκανα tune τις μνημες και εβαλα prefer cache στο cpu στο bios. Το performance gain ειναι απιστευτο. Στο ashika island στο warzone2 εβγαλα μεχρι και 350 fps ενω πριν αντε να εβλεπα 260 max. Επισης τα fps που εβλεπα πριν ηταν 210 καπου ενω τωρα βλεπω και 250 σε πολλες περιοχες.

αν εισαι με 7900x3d or 7950x3d λενε οτι καλο ειναι να απενεργοποιεις το δευτερο ccd που ειναι χωρις την v-cache 3d........αλλα αποτι καταλαβα υπαρχει και ρυθμηση να ορισεις τον ccd με την v-cache σαν προτεινομενο? ετσι δεν χρειαζεται να ενεργοποιεις και να απενεργοποιεις καθε φορα

 

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

ειναι παρα πολυ ευκολο ετσι οπως το εχουν κανει πλεον. Τουλαχιστον στην σειρα 7000

αν εισαι με 7900x3d or 7950x3d λενε οτι καλο ειναι να απενεργοποιεις το δευτερο ccd που ειναι χωρις την v-cache 3d........αλλα αποτι καταλαβα υπαρχει και ρυθμηση να το ορισεις τον ccd με την v-cache σαν προτεινομενο? ετσι δεν χρειαζεται να ενεργοποιεις και να απενεργοποιεις καθε φορα

 

Σωστα αυτο εκανα εγω.  Εχει προφιλ μεσα η μητρικη

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.