Jump to content



AMD Zen 4


gdp77

Recommended Posts

2 ώρες πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

@BloodMage Για να μην χαλαμε το αλλο θεμα.

Γιατι να κανει delid? Να χασει την εγγυηση και να αλλαζει παστες καθε 4-6 μηνες για να κερδισει 100mhz?

Με τις σωστες ρυθμισεις το cpu θα σου φτασει 5.3 στους 85c. Να κανεις delid για να φτασεις 5.4?

Εκτος και μιλαμε για ψυχολογικα με την θερμοκρασια δεν υπαρχει κανενας λογος να γινει, ειδικα σε μηχανημα που ειναι για δουλεια.

δεν υπαρχει λογος να αλλαζεις παστες καθε 4-6 μηνες

και οχι δεν κεριδιζεις μονο 100mhz, μαλλον δεν εχεις δει τι κανει ενας 7900χ ξεκαπακοτος, και γενικα δες ποσο εχει failarei η amd με το ihs της σειρας 7000 (μου θυμισε intel 3770k - 4770k)

οσον αφορα την εγγυηση προφανως και την χανεις. εννοειται πως παιρνεις τετοια ρισκα οταν εισαι enthusiast χρηστης. Πραγματικα απορω πως δεν βγαζουν οι εταιριες ξεκαπακοτους επεξεργαστες για τους enthusiasts

 

το οτι ειναι για δουλεια το pc δεν το ηξερα. εκει παω πασο. νομιζα οτι ειναι το προσωπικο του. προφανως και σε αυτη τη περιπτωση δεν το συζηταμε. καταρχας δεν σου ανηκει το pc για να κανεις τετοια πραγματα

 

 

Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

δεν υπαρχει λογος να αλλαζεις παστες καθε 4-6 μηνες

και οχι δεν κεριδιζεις μονο 100mhz, μαλλον δεν εχεις δει τι κανει ενας 7900χ ξεκαπακοτος, και γενικα δες ποσο εχει failarei η amd με το ihs της σειρας 7000 (μου θυμισε intel 3770k - 4770k)

οσον αφορα την εγγυηση προφανως και την χανεις. εννοειται πως παιρνεις τετοια ρισκα οταν εισαι enthusiast χρηστης. Πραγματικα απορω πως δεν βγαζουν οι εταιριες ξεκαπακοτους επεξεργαστες για τους enthusiasts

 

το οτι ειναι για δουλεια το pc δεν το ηξερα. εκει παω πασο. νομιζα οτι ειναι το προσωπικο του. προφανως και σε αυτη τη περιπτωση δεν το συζηταμε. καταρχας δεν σου ανηκει το pc για να κανεις τετοια πραγματα

 

 

Για προσωπικο εχω αντιστοιχο αλλα σε αυτο εχω κανει και UV.
Επισης μια χαρα μπορω να κανω οτι θελω 😛
Βεβαια αν του ελεγα να ξεβρακωσουμε τον επεξεργαστη, θα με εβριζε χαχαχα
 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

53 λεπτά πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:

Για προσωπικο εχω αντιστοιχο αλλα σε αυτο εχω κανει και UV.
Επισης μια χαρα μπορω να κανω οτι θελω 😛
Βεβαια αν του ελεγα να ξεβρακωσουμε τον επεξεργαστη, θα με εβριζε χαχαχα
 

Αυτό εννοώ "δεν μπορείς να κάνεις οτι θέλεις"

Πράγματα που μπορεί να χάσεις την εγγύηση πχ

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

δεν υπαρχει λογος να αλλαζεις παστες καθε 4-6 μηνες

και οχι δεν κεριδιζεις μονο 100mhz, μαλλον δεν εχεις δει τι κανει ενας 7900χ ξεκαπακοτος, και γενικα δες ποσο εχει failarei η amd με το ihs της σειρας 7000 (μου θυμισε intel 3770k - 4770k)

οσον αφορα την εγγυηση προφανως και την χανεις. εννοειται πως παιρνεις τετοια ρισκα οταν εισαι enthusiast χρηστης. Πραγματικα απορω πως δεν βγαζουν οι εταιριες ξεκαπακοτους επεξεργαστες για τους enthusiasts

 

το οτι ειναι για δουλεια το pc δεν το ηξερα. εκει παω πασο. νομιζα οτι ειναι το προσωπικο του. προφανως και σε αυτη τη περιπτωση δεν το συζηταμε. καταρχας δεν σου ανηκει το pc για να κανεις τετοια πραγματα

 

 

Βάλε πάνω σε ihs liquid metal και μετά κούμπωσε ΑΙΟ η χάλκινο μπλοκ να δεις πως θα γίνει. Θα θες τόρνο για να το φτιάξεις μετά.

Ότι βίντεο έχω δει πάνω 5.5 δεν υπάρχει κάτι εκτός και μιλάμε για ρολόγια μετά το boot.

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Βάλε πάνω σε ihs liquid metal και μετά κούμπωσε ΑΙΟ η χάλκινο μπλοκ να δεις πως θα γίνει. Θα θες τόρνο για να το φτιάξεις μετά.

Ότι βίντεο έχω δει πάνω 5.5 δεν υπάρχει κάτι εκτός και μιλάμε για ρολόγια μετά το boot.

εννοειται οτι δεν θα παιξεις με υγρο μεταλο, δεν ειναι οτι καλυτερο για καθημερινη χρηση

δεν εχεις δει τα σωστα βιντεο μαλλον

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

εννοειται οτι δεν θα παιξεις με υγρο μεταλο, δεν ειναι οτι καλυτερο για καθημερινη χρηση

δεν εχεις δει τα σωστα βιντεο μαλλον

Δεν γίνεται ο derbauer να μην είναι το σωστό βίντεο.

Οι 20 βαθμοί διαφορά γίνονται μόνο με direct die ψύξη και liquid metal. Ακόμα και αυτό από μόνο του δεν αρκεί να σε ρίξει πάνω από 10 βαθμούς αν δεν κάνεις undervolt και δεν πειράξεις το target temp στο bios. Από το thermal headroom που δημιουργείται το τσιπ βρίσκει αλλά 100mhz σε σχέση με το που σταματούσε πριν. Αν πας να δώσεις +100 μπλε οθόνη στην μάπα μετά το boot. Πρέπει να πας να ανεβάσεις πάλι τα volt και το target στην θερμοκρασία.

 

Αυτό που είχε ενδιαφέρον ήταν αυτό που είπε ο Jay. Επιβεβαίωσε ότι από μόνο του το delid δεν σου δίνει πάνω από 10 βαθμούς, πρέπει να πειράξεις το bios. 85 βαθμούς όμως είχε και με την kryonaut χωρίς να πειράξει bios.

Έκανε το delid έβαλε liquid πάλι έπιανε 85. Η υπόλοιπη διαφορά έγινε από το tj target που το έβαλε 75 από 85 και του κράταγε τα ίδια ρολόγια.

Αυτό που θέλω είναι να κάνει τις ίδιες ρυθμίσεις και δούμε τι γίνεται με την kryonaut. Αν γίνεται να είσαι στους 78 βαθμούς που λέει και να τρέχεις με λίγο παραπάνω volt στα 5.5.6 τότε το delid είναι αχρηστο.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

55 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Δεν γίνεται ο derbauer να μην είναι το σωστό βίντεο.

Οι 20 βαθμοί διαφορά γίνονται μόνο με direct die ψύξη και liquid metal. Ακόμα και αυτό από μόνο του δεν αρκεί να σε ρίξει πάνω από 10 βαθμούς αν δεν κάνεις undervolt και δεν πειράξεις το target temp στο bios. Από το thermal headroom που δημιουργείται το τσιπ βρίσκει αλλά 100mhz σε σχέση με το που σταματούσε πριν. Αν πας να δώσεις +100 μπλε οθόνη στην μάπα μετά το boot. Πρέπει να πας να ανεβάσεις πάλι τα volt και το target στην θερμοκρασία.

 

Αυτό που είχε ενδιαφέρον ήταν αυτό που είπε ο Jay. Επιβεβαίωσε ότι από μόνο του το delid δεν σου δίνει πάνω από 10 βαθμούς, πρέπει να πειράξεις το bios. 85 βαθμούς όμως είχε και με την kryonaut χωρίς να πειράξει bios.

Έκανε το delid έβαλε liquid πάλι έπιανε 85. Η υπόλοιπη διαφορά έγινε από το tj target που το έβαλε 75 από 85 και του κράταγε τα ίδια ρολόγια.

Αυτό που θέλω είναι να κάνει τις ίδιες ρυθμίσεις και δούμε τι γίνεται με την kryonaut. Αν γίνεται να είσαι στους 78 βαθμούς που λέει και να τρέχεις με λίγο παραπάνω volt στα 5.5.6 τότε το delid είναι αχρηστο.

Προφανώς και θα πειράξεις το bios. Είναι δυνατόν να κάνει κάποιος delid και direct cooling και να τρέχει default? 

ο jay για μενα ειναι noobas δεν δινω και πολυ βαση στα βιντεο του. αν ειδες χρησιμοποιούσε aio 5αετιας (το ειπε και μονος του)

για το βίντεο του derbauer λεω και γω. αυτος ειδε 18-20 βαθμούς κατω με υγρο μεταλο, με καλη παστα στην χειροτερη σου λεω εγω να δεις 15 βαθμούς κατω

περα απο τα 100mhz που σου δεινει εχεις ακομα περιθοριο να δωσεις κιαλο ρευμα για παραπάνω.

παντως και να μην ασχοληθεις για περετερω oc, oi 15 βαθμοι μπορει εσενα να μην σου φαινεται μεγαλη διαφορά αλλα οταν αγγίζεις τους 90-95, είναι μεγάλη διαφορά!

οταν μαξαρεις στους 70-80 ναι εκει δεν σε νοιαζει αλλα οταν φλερταρεις με το throttling........και δεν λεω ακομα για θορυβο απο ανεμιστηρες και περεταιρω αυξηση θεροκρασιας στη καρτα αν τυχων την εχεις στην ιδια λουπα 

 

btw για την ιστορία ο 4770κ που εχω ακομα στην κατοχη μου απο το 2014 εχει φαει delid και δουλεύει με υγρο μεταλο μεχρι τωρα χωρις κανενα προβλημα με χαλαρο oc sta 4.4 και 75 βαθμους μαξ

Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Προφανώς και θα πειράξεις το bios. Είναι δυνατόν να κάνει κάποιος delid και direct cooling και να τρέχει default? 

ο jay για μενα ειναι noobas δεν δινω και πολυ βαση στα βιντεο του. αν ειδες χρησιμοποιούσε aio 5αετιας (το ειπε και μονος του)

για το βίντεο του derbauer λεω και γω. αυτος ειδε 18-20 βαθμούς κατω με υγρο μεταλο, με καλη παστα στην χειροτερη σου λεω εγω να δεις 15 βαθμούς κατω

περα απο τα 100mhz που σου δεινει εχεις ακομα περιθοριο να δωσεις κιαλο ρευμα για παραπάνω.

παντως και να μην ασχοληθεις για περετερω oc, oi 15 βαθμοι μπορει εσενα να μην σου φαινεται μεγαλη διαφορά αλλα οταν αγγίζεις τους 90-95, είναι μεγάλη διαφορά!

οταν μαξαρεις στους 70-80 ναι εκει δεν σε νοιαζει αλλα οταν φλερταρεις με το throttling........και δεν λεω ακομα για θορυβο απο ανεμιστηρες και περεταιρω αυξηση θεροκρασιας στη καρτα αν τυχων την εχεις στην ιδια λουπα 

 

btw για την ιστορία ο 4770κ που εχω ακομα στην κατοχη μου απο το 2014 εχει φαει delid και δουλεύει με υγρο μεταλο μεχρι τωρα χωρις κανενα προβλημα με χαλαρο oc sta 4.4 και 75 βαθμους μαξ

Απο την στιγμη που derbauer ζηταει την γνωμη του κατι παραπανω θα ξερει.

Πηρε 18-20 με υγρο μεταλλο, delid με direct die ψυξη  και ρυθμιση στο bios.

Η καλυτερη παστα θα σου δωσει τουλαχιστων 3 βαθμους διαφορα σε νορμαλ καταστασεις και 5-7 σε delid. Για 10+ μιλας μονο για υγρο μεταλλο με οτι προβληματα αυτο εχει.

 

Τους 95 βαθμους τους πιανεις με 100% load στο cpu και ειναι απολυτα φυσιολογικο νουμερο για τον τροπο που δουλευουν οι συγκεκριμενοι επεξεργαστες.

Δεν υπαρχει thermal throttling στους 95 βαθμους. Δουλευει ανετα 5.2 5.3 ακομα και με αερα.

Δεν μπορεις να δωσεις παραπανω ρευμα αν δεν αλλαξεις το tj target. Πρωτα πιανει θερμοκρασια και μετα ρευμα, αν το πιασει κιολλας.

 

Αυτο με την αυξηση θερμοκρασιας στην καρτα κανω πως δεν το διαβασα καν.

Ο 4770κ δεν εχει καμια σχεση στον τροπο λειτουργιας με ενα ryzen 7000.

Αν οι επιφανειες που ερχονται σε επαφη ειναι ολες νικελ υπαρχει περιπτωση να την γλιτωσεις. Αν οχι μολις βγαλεις την ψυκτρα θα βγει και το die η το ihs, αναλογα που την εχεις ακουμπησει.

 

Θες διαβασμα στο θεμα ψυξη. Λες νουμερα δεξια και αριστερα ερημι. Ειδικα αυτο με την καρτα ηταν οτι καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις  με ρυθμισεις BIOS να ριξεις την θερμοκρασια. Να κανεις curve optimizer, να θυσιασεις περιπου 2-3% αποδοση, μειωνεις και λιγο τα watt και η θερμοκρασια πεφτει.
Ετσι εχω δει απο τοσα videos.

@BloodMage
Απο οσο γνωριζω δεν υπαρχει θεμα throttling στους επεξεργαστες αυτους.
Οσο πιο καλη ψυξη εχεις, τοσο πιο πολυ θα ανεβαζει ρολογια στους 95C ομως.
Και μιλαμε για διαφορες εως 50-100mhz.

Εγω τον 5950X τον εχω 4.5 all cores. Και ειμαι μια χαρα. Τον 7950χ θα δω πως θα τον χειριστω. Ισως με τον ιδιο τροπο.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

b6YSNVq8TAOFYpkp.jpg
WWW.TECHPOWERUP.COM

The product pages of the upcoming AMD Ryzen 9 7950X3D and Ryzen 7 7800X3D "Zen 4" processors went online, which say that the two chips are unlocked for overclocking. This normally implies that...

ωραια ολα αυτα, αλλα αμα κανει μια περιουσια......γεια σας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:
b6YSNVq8TAOFYpkp.jpg
WWW.TECHPOWERUP.COM

The product pages of the upcoming AMD Ryzen 9 7950X3D and Ryzen 7 7800X3D "Zen 4" processors went online, which say that the two chips are unlocked for overclocking. This normally implies that...

ωραια ολα αυτα, αλλα αμα κανει μια περιουσια......γεια σας

http://www.guru3d.com/news_story/amd_ryzen_7000x3d_is_not_overclockablehowever_will_support_for_pbo_2_and_the_curve_optimizer.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.