Jump to content



AMD Zen 4


gdp77

Recommended Posts

εννοειται οτι ειναι τσιμπημένες οι τιμες και στους δυο κατασκευαστες. αλλα αν ειναι να διαλεξω κατι απο τα δυο θα παω σε Z790

προτιμω να εχω μια usb θυρα λιγοτερη παρα κομμενο Chipset

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν άρεσε στις εταιρίες το γεγονός ότι υποχρεώθηκαν, κατά κάποιο τρόπο, να υποστηρίξουν μέχρι και τα Β350/Χ370. Όποτε για να είναι καλυμμένοι του έδωσαν κ κατάλαβε.

 

Δε κοίταξα τις τιμές γενικά αλλά έχω την εντύπωση πως κυρίως οι ASUS έχουν ξεφύγει.

 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Μάλλον δεν άρεσε στις εταιρίες το γεγονός ότι υποχρεώθηκαν, κατά κάποιο τρόπο, να υποστηρίξουν μέχρι και τα Β350/Χ370. Όποτε για να είναι καλυμμένοι του έδωσαν κ κατάλαβε.

 

Δε κοίταξα τις τιμές γενικά αλλά έχω την εντύπωση πως κυρίως οι ASUS έχουν ξεφύγει.

 

κλασική Diva η Asus

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Μάλλον δεν άρεσε στις εταιρίες το γεγονός ότι υποχρεώθηκαν, κατά κάποιο τρόπο, να υποστηρίξουν μέχρι και τα Β350/Χ370. Όποτε για να είναι καλυμμένοι του έδωσαν κ κατάλαβε.

 

Δε κοίταξα τις τιμές γενικά αλλά έχω την εντύπωση πως κυρίως οι ASUS έχουν ξεφύγει.

Μπα όχι, γενικά και στα δυο στρατόπεδα όλοι έχουν ξεφύγει 😂

 

Το z790 δεν μπορώ να το καταλάβω γιατί το κοστολογούν τόσο ψηλά!
Η amd τις τιμές το χει λούσει και με τις ονομασίες 650/650e 670/670e

 

Περιμένω να πετύχω κάποια "προσφορά" σε κάποια b650e που πληρούν αυτά που θέλω (m.2, usb, κλπ κλπ.)
Τα καλά x670e ξεφεύγουν, και τα φθηνότερα "υστερούν" συγκριτικά με κάποια b650e που έχω στην λίστα μου.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε κατάλαβα τι παραπάνω έχει το Ζ790 από το Ζ690. Κ δε δικαιολογείται το κόστος, ποσό μάλλον για πεθαμένη πλατφόρμα.

 

Ο επόμενος 3D θα τους σκουπίσει κ θα χούμε κλάματα κ αναρτήσεις οτι χρειαζονται 1701 πινς για νεξτ Τζεν ιντελ σιπιγιους.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Εγώ δε κατάλαβα τι παραπάνω έχει το Ζ790 από το Ζ690. Κ δε δικαιολογείται το κόστος, ποσό μάλλον για πεθαμένη πλατφόρμα.

 

Ο επόμενος 3D θα τους σκουπίσει κ θα χούμε κλάματα κ αναρτήσεις οτι χρειαζονται 1701 πινς για νεξτ Τζεν ιντελ σιπιγιους.

 

 

Καλύτερο ddr5 support σίγουρα..

Σε z690 πας για vfm κ μόνο ddr4 σήμερα..

Αυτο που λες για pins και next gen δεν το επιασα.. ξέρουμε ήδη οτι αλλάζει στην επόμενη γενια..

Link to comment
Share on other sites

Επισημοποιούνται οι νέες "χαμηλές" τιμές και από την AMD

 

https://videocardz.com/newz/amd-ryzen-7000-cpus-get-official-new-low-prices-on-amd-webstore

 

AMD-RYZEN-7000-PRICE-CUT-HERO-BANNER-LIS

 

Επιμένω ότι πρέπει να "πιεστούν"οι AIBS να ρίξουν τιμές. Έχει ξεφύγει πέρα από κάθε όριο. Ακόμα και μητρικές των 300-400€ έχουν ελλείψεις σε features/specs που μέχρι πριν 2-3 χρόνια ήταν ο κανόνας σε μητρικές 2-3 κατοστάρικα φθηνότερες. 500€ για middle range ROG μητρική είναι κανονική ληστεία.... Η AMD πρέπει να βρει τρόπο να τους μαζέψει ή να ξαναρχίσει την παραγωγή "reference" μητρικών από την επόμενη γενιά. Δεν γίνεται η κάθε ASUS να καταστρέψει μια γενιά επεξεργαστών (Οι zen4 θα πάνε άκλαφτοι από το κόστος της πλατφόρμας)

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Ε, βγάζουν τα σπασμένα οι εταιρείες. Αναγκάστηκαν να υποστηρίξουν 4 γενιές επεξεργαστών στην AM4 πλατφόρμα, οπότε τώρα είναι σαν να λένε ''θέλεις να αλλάξεις πάλι 3-4 επεξεργαστές στην ίδια μητρική; Θα πληρώσεις. 300+, και θα την έχεις για 4-5 χρόνια''.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ε, βγάζουν τα σπασμένα οι εταιρείες. Αναγκάστηκαν να υποστηρίξουν 4 γενιές επεξεργαστών στην AM4 πλατφόρμα, οπότε τώρα είναι σαν να λένε ''θέλεις να αλλάξεις πάλι 3-4 επεξεργαστές στην ίδια μητρική; Θα πληρώσεις. 300+, και θα την έχεις για 4-5 χρόνια''.

Γι' αυτό και εμείς λέμε "άσ' το, θα κρατήσω την ίδια άλλα 4-5 χρόνια" ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτές τις μνημούλες F5-6400J3239G16GX2-TZ5K (όχι expo), και ένα πιστωτικό στο Π.

Για  μητρική ποια από τις 2 asrock x670e legend 369€ ή asus b650e-e 400+(η μια είναι σε BF "προσφορά" και η άλλη όχι).

H asrock έχει να ενεργοποιήσεις xmp, έχει και τις μνήμες στο qvl.
Η asus έχει μόνο expo, οπότε timings κτλ. θα πρέπει να γίνουν manual και δεν ξέρω και τι σκαλώματα μπορεί να φάει.

Έχω παραγγείλει την asrock αλλά με χαλάνε τα χρώματα 😂

Τι λέτε εσείς, άποψη για την asrock?
 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

Έχω αυτές τις μνημούλες F5-6400J3239G16GX2-TZ5K (όχι expo), και ένα πιστωτικό στο Π.

Για  μητρική ποια από τις 2 asrock x670e legend 369€ ή asus b650e-e 400+(η μια είναι σε BF "προσφορά" και η άλλη όχι).

H asrock έχει να ενεργοποιήσεις xmp, έχει και τις μνήμες στο qvl.
Η asus έχει μόνο expo, οπότε timings κτλ. θα πρέπει να γίνουν manual και δεν ξέρω και τι σκαλώματα μπορεί να φάει.

Έχω παραγγείλει την asrock αλλά με χαλάνε τα χρώματα 😂

Τι λέτε εσείς, άποψη για την asrock?
 

gh-ogimage.png
GEIZHALS.EU

Produktvergleich für ASUS ROG Strix B650E-E Gaming WIFI (90MB1BB0-M0EAY0)

Διαλέγεις κ παίρνεις  :

Screenshot_33.thumb.jpg.eeccea82710abd9ba8da4e1e378136a5.jpg

Τι τιμες ειναι αυτες ρε...;p

Εγώ στην asus θα πήγαινα..😎

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος AKISSS έγραψε:
 
Spoiler
gh-ogimage.png
GEIZHALS.EU

Produktvergleich für ASUS ROG Strix B650E-E Gaming WIFI (90MB1BB0-M0EAY0)

Διαλέγεις κ παίρνεις  :

Screenshot_33.thumb.jpg.eeccea82710abd9ba8da4e1e378136a5.jpg

 

Τι τιμες ειναι αυτες ρε...;p

Εγώ στην asus θα πήγαινα..😎

 

asus b650e-e και b650e aorus master (ξεφεύγει πολυ σε τιμή) είχα κοζάρει, από specs"πατάνε" φθηνότερα ή σε παραπλήσια τιμή x670/x670e μητρικές.
Τους πήρα τηλ. για την asus και ρώτησα για καλύτερη τιμή και μου έκαναν, οπότε έκανα την αλλαγή 😂

 

18 λεπτά πριν, το μέλος god έγραψε:

Η asus δεν εχει στη λιστα καμια μνημη πανω απο τα 6200. Οποτε μαλλον τα 6400 τα ξεχνας και ελπιζεις για 6200.

ας παίξει και 6000mhz κομπλέ θα είναι :beer:

το πολύ πολύ αν δεν τα καταφέρω να ανοίξω θέμα όταν το στήσω για τις ρυθμίσεις στις μνήμες :whistling:

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, το μέλος god έγραψε:

Δεν περιμενα να βγουνε τοσο νωρις. Θα τους ανακοινωσουν ή θα βγουνε σε 1,5 μηνα;

Παράθεση

AMD Ryzen 7000X3D series are reportedly launching in January 2023, which implies formal announcement at CES 2023.

για launching γράφει, αν είναι φήμες ή όχι θα δείξει

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.