Jump to content



AMD Zen 4


gdp77

Recommended Posts

8 ώρες πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Ε οχι ρε! Αυτο εγραψα πιο πανω. Δεν ειχα καθολου μα καθολου χρονο για να διαβαζω ριβιου. Δλδ παιζει και με πολυ περιασοτερα fps, και πολυ πιο smooth ο 5800X3D απο τον 5900Χ; Τοσο μεγαλη διαφορα;

 

Προφανώς όσα παιχνίδια είναι latency sensitive ακούνε πολύ περισσότερο στον 3D. Ειδικά σε Linux εγώ έμεινα με το στόμα ανοιχτό. Δεν είναι τα συμπεράσματα απόλυτα για όλους τους τίτλους, αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις παίρνεις επιδόσεις 12900Κ. Αυτό στα average. Στο smoothness που κατά τη γνώμη μου δεν μετριέται σε benchmarks, είναι σε άλλο επίπεδο.

 

Παράδειγμα 1 : Στο grim dawn στο Linux (αποκλειστικά παίζει σε 1 πυρήνα) . 3700Χ @ 4.4GHz all cores 1080p Ulta ~ 105 FPS στο πιο βαρύ σημείο του παιχνιδιού. Με τον 3D (stock boost 4.5, δηλαδή περίπου το ίδιο με τον overclocked 3700Χ που συγκρίνω) εκτοξεύτηκα σε average 200FPS. Αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Το smoothness του παιχνιδιού πήγε σε άλλο επίπεδο. Και πριν μου πεις "ναι αλλά συγκρίνεις με ZEN2" θα σου απαντήσω ότι από ZEN2 σε ZEN3 δεν είναι 100% το uplift σε games, αλλά περίπου 25%. 

 

Παράδειγμα 2 : Warzone. Με την ίδια παραπάνω αναβάθμιση, ανέβηκαν κατά πολύ τα top FPS που έβλεπα σε πολλές περιοχές του παιχνιδιού. Σε άλλες περιοχές (που έχω σταμπάρει) ήμουν στα ίδια. ΟΜΩΣ, το overall smoothness είναι αισθητά βελτιωμένο ακόμα και στην ταπεινή 5600ΧΤ μου και αναμένω ακόμα καλύτερα αποτελέσματα όταν αναβαθμίσω gpu.

 

Συμπέρασμα: Εάν ο 7800Χ3D δώσει ανάλογο uplift, θα είναι και το μοναδικό κίνητρο για τους gamers να αναβαθμίσουν σε AM5. "Φτηνό" Β650 + "φτηνή" DDR5 + 7800X3D "shut up and take my money".

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Θα δουμε. Να δουμε και τον 13700Κ τι θα κανει. Προς το παρον οι τιμες ειναι απαγορευτικες

 

Και η λύση είναι μία και μόνο μία: Να μην αγοράζουμε τίποτα overpriced. Τα margins των εταιρειών είναι τεράστια. Μην τους κάνετε το χατίρι και πιστεύετε μούφες για δήθεν αυξήσεις στις  μεταφορές, στις πρώτες ύλες κτλ. Ναι υπάρχουν, αλλά σε τέτοιες κλίμακες παραγωγής δεν δικαιολογούν με τίποτα το τελικό κόστος πιάτσας που ζητείται.

 

Οι καταναλωτές έδωσαν ένα πολύ καλό μάθημα στα golden boys της AMD και των AIBs που πίστευαν ότι μπορούσαν να πουλήσουν τόσο ψηλά. Ελπίζω το ίδιο μάθημα να πάρει και η Nvidia (αν και αυτή μας ρίχνει στην παγίδα να αγοράσουμε overpriced την προηγούμενη γενιά και δυστυχώς πολλοί πέφτουν στην παγίδα επειδή βλέπουν μειωμένες τιμές και θεωρούν επιτυχία να αγοράσουν σε msrp κάρτα διετίας). Μένει να δούμε τι θα αποφασίσει η AMD για τις RDNA3.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/10/2022 at 9:33 ΠΜ, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Προφανώς όσα παιχνίδια είναι latency sensitive ακούνε πολύ περισσότερο στον 3D. Ειδικά σε Linux εγώ έμεινα με το στόμα ανοιχτό. Δεν είναι τα συμπεράσματα απόλυτα για όλους τους τίτλους, αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις παίρνεις επιδόσεις 12900Κ. Αυτό στα average. Στο smoothness που κατά τη γνώμη μου δεν μετριέται σε benchmarks, είναι σε άλλο επίπεδο.

 

Παράδειγμα 1 : Στο grim dawn στο Linux (αποκλειστικά παίζει σε 1 πυρήνα) . 3700Χ @ 4.4GHz all cores 1080p Ulta ~ 105 FPS στο πιο βαρύ σημείο του παιχνιδιού. Με τον 3D (stock boost 4.5, δηλαδή περίπου το ίδιο με τον overclocked 3700Χ που συγκρίνω) εκτοξεύτηκα σε average 200FPS. Αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Το smoothness του παιχνιδιού πήγε σε άλλο επίπεδο. Και πριν μου πεις "ναι αλλά συγκρίνεις με ZEN2" θα σου απαντήσω ότι από ZEN2 σε ZEN3 δεν είναι 100% το uplift σε games, αλλά περίπου 25%. 

 

Παράδειγμα 2 : Warzone. Με την ίδια παραπάνω αναβάθμιση, ανέβηκαν κατά πολύ τα top FPS που έβλεπα σε πολλές περιοχές του παιχνιδιού. Σε άλλες περιοχές (που έχω σταμπάρει) ήμουν στα ίδια. ΟΜΩΣ, το overall smoothness είναι αισθητά βελτιωμένο ακόμα και στην ταπεινή 5600ΧΤ μου και αναμένω ακόμα καλύτερα αποτελέσματα όταν αναβαθμίσω gpu.

 

Συμπέρασμα: Εάν ο 7800Χ3D δώσει ανάλογο uplift, θα είναι και το μοναδικό κίνητρο για τους gamers να αναβαθμίσουν σε AM5. "Φτηνό" Β650 + "φτηνή" DDR5 + 7800X3D "shut up and take my money".

 

Καλημέρα, επειδή βρίσκομαι σε φάση αναζήτησης νέας cpu/ram/mobo, πιστεύεις ότι με 1660 super gpu θα δω ανάλογες βελτιώσεις σε παλιά παιχνίδια που χρησιμοποιούν 1-2-4 threads (κυρίως rts games όπως παλιά totar war ή C&C games) σε windows; Από μνήμες αξίζει να πάω σε κάτι γρήγορο (είτε σε συχνότητα είτε σε timings) ή δεν θα δω ουσιαστικές διαφορές σε σχέση με μια απλή 3200c16;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος outsider έγραψε:

 

Καλημέρα, επειδή βρίσκομαι σε φάση αναζήτησης νέας cpu/ram/mobo, πιστεύεις ότι με 1660 super gpu θα δω ανάλογες βελτιώσεις σε παλιά παιχνίδια που χρησιμοποιούν 1-2-4 threads (κυρίως rts games όπως παλιά totar war ή C&C games) σε windows; Από μνήμες αξίζει να πάω σε κάτι γρήγορο (είτε σε συχνότητα είτε σε timings) ή δεν θα δω ουσιαστικές διαφορές σε σχέση με μια απλή 3200c16;

 

Εφόσον ψάχνεις αναβάθμιση σε cpu/Mobo , για μένα, πας σε alder lake. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος outsider έγραψε:

 

Καλημέρα, επειδή βρίσκομαι σε φάση αναζήτησης νέας cpu/ram/mobo, πιστεύεις ότι με 1660 super gpu θα δω ανάλογες βελτιώσεις σε παλιά παιχνίδια που χρησιμοποιούν 1-2-4 threads (κυρίως rts games όπως παλιά totar war ή C&C games) σε windows; Από μνήμες αξίζει να πάω σε κάτι γρήγορο (είτε σε συχνότητα είτε σε timings) ή δεν θα δω ουσιαστικές διαφορές σε σχέση με μια απλή 3200c16;

Ποιο το νοημα με τετοια καρτα να κανεις αναβαθμιση. Περισσοτερο gpu bottleneck θα εισαι παρα οτιδηποτε αλλο. Ειδικα για παλια games που αναφερεις δεν προκειται να εκμεταλλευονται τιποτα.

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Επαιζα banished οταν ειχε πρωτοβγει και με τον τοτε amd σταματουσα να παιζω σε καποια φαση που εβγαζα 10fps. Λιγο μετα πηρα ενα 3770k και τα fps διπλασιαστηκαν, αλλα και παλι με περιοριζε. Αν μιλας για τετοια περιπτωση, σε παλια παιχνιδια και εχεις παλιο επεξεργαστη, ισως να επαιρνα κανα 12400, αλλα δεν πιστευω να εχει νοημα να τα σκασεις για κατι ακριβο.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχω ξεμείνει με ένα sandy bridge 2600κ που τον τρέχω στα 4,2 oc (monitor έχω 1080p). Γενικά παιχνίδια καινούρια δεν πολυπαίζω, ανάμεσα στα πιο "απαιτητικά"  θα έλεγα ότι  είναι το path of exile (σε αυτό έχω μεγάλο θέμα με fps dips/freezes σε intensive scenes, σε average fps είμαι ok). Από παλιά παιχνίδια περισσότερο θα με ενδιέφερε αν θα δω βελτίωση στο medieval 2 total war (νομίζω υποστηρίζει 2 threads μόνο) γιατί σε μεγάλες μάχες/πολιορκίες τα fps πέφτουν πάρα πολύ. Σε αυτή την περίπτωση θα βοηθούσε περισσότερο μεγαλύτερη cache (5800x3d) ή μεγαλύτερη συχνότητα/ipc ( zen5 7600x)? Ή πιστεύετε δεν θα δω ουσιαστική διαφορά σε σχέση με έναν π.χ. 12400; Είχα δει σε review πάντως ότι ο 5800x3d είχε μεγάλη διαφορά σε σχέση με τον απλό 5800x στο starcraft 2 που υποστηρίζει και αυτό 2 threads μόνο. Στο path of exile επίσης διάβασα από μετάβαση από 3700χ σε 5800x3d τα % lows ανέβηκαν 75%-100% (αυτό βέβαια με rtx 3080 αλλά σε ανάλυση 3840χ1600 που είναι λιγότερο cpu bound σε σχέση με 1080p).

Link to comment
Share on other sites

On 11/10/2022 at 10:26 ΠΜ, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Εφόσον ψάχνεις αναβάθμιση σε cpu/Mobo , για μένα, πας σε alder lake. 

 

Και εγώ στην αρχή για alder lake σκεφτόμουν αλλά είπα να περιμένω για zen 4 / raptor lake πριν αποφασίσω. Για την ώρα zen 4 φαίνεται πολύ ακριβό για αυτά που προσφέρει σαν κόστος πλατφόρμας. Από Intel στα χαρτιά ο 13600κ φαίνεται υποσχόμενος αλλά περιμένω και δω και τα review. Βέβαια, τώρα που το έψαξα λίγο παραπάνω, ο x3d δείχνει ότι θα δώσει αρκετό boost σε πολλά παιχνίδια που παίζω (γενικά από ότι βλέπω, όσο πιο unoptimized είναι το παιχνίδι, τόσο μεγαλύτερη η βελτιώση). Πιστεύεις αξίζει να περιμένω για zen 4 x3d ή το κόστος θα ξεφεύγει πολύ συγκριτικά με το κόστος πλατφόρμας του 5800x3d? Είπανε ότι θα κάνει release 1ό τρίμηνο του 2023 αλλά μέχρι να πέσουν σε φυσιολογικά επίπεδα οι τιμές δεν θα φτάσουμε Aπρίλιο-Mάιο; Από προηγούμενη γενιά alder lake/zen 3 πιστεύεις αξίζει να κοιτάξω κάτι σε 12700 ή 5900χ-5950χ άμα παίξουν σε καλή τιμή  (~250-300 ευρώ) σε Black friday / cyber monday (γενικά θα ήθελα να κρατήσω cpu/mobo για τουλάχιστον 5-6 χρόνια)? Αναβάθμιση σκόπευα να κάνω νωρίτερα αλλά είπα να περιμένω να κυκλοφορήσει το bloodlines 2 πρώτου αλλάξω κάτι, αλλά πήρε αναβολή στην αναβολή η κυκλοφορία (παίζει να μην κυκλοφορήσει και ποτέ στο τέλος, τώρα λένε 2023-2024).

Link to comment
Share on other sites

AMD-Ryzen-7000-vs-Intel-Raptor-Lake-CPUs
WCCFTECH.COM

AMD's Ryzen 7 7700X CPU has shown strong gaming performance against Intel's Core i7-13700K & i5-13600K Raptor Lake CPUs in...

 

 

...και εννοείται είναι χειρότερος ο ZEN4 σε productivity καθώς η Intel πρόσθεσε e-cores που βοηθάνε σημαντικά.

 

Μέγα λάθος της AMD, καθώς το trend φαινόταν από τους AL. Ιδανικά η AMD θα έπρεπε να ανεβάσει πυρήνες δηλαδή 7600Χ 8/16, 7700Χ 10/20 και τα υπόλοιπα ίδια. Αυτό ή έπρεπε να υλοποιήσει 3x SMT.

 

Ελπίζω να δούμε γρήγορα μια γενιά ΖΕΝ4+ με ΖΕΝ4c έξτρα πυρήνες (αντί για e-cores).

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:
AMD-Ryzen-7000-vs-Intel-Raptor-Lake-CPUs
WCCFTECH.COM

AMD's Ryzen 7 7700X CPU has shown strong gaming performance against Intel's Core i7-13700K & i5-13600K Raptor Lake CPUs in...

 

 

...και εννοείται είναι χειρότερος ο ZEN4 σε productivity καθώς η Intel πρόσθεσε e-cores που βοηθάνε σημαντικά.

 

Μέγα λάθος της AMD, καθώς το trend φαινόταν από τους AL. Ιδανικά η AMD θα έπρεπε να ανεβάσει πυρήνες δηλαδή 7600Χ 8/16, 7700Χ 10/20 και τα υπόλοιπα ίδια. Αυτό ή έπρεπε να υλοποιήσει 3x SMT.

 

Ελπίζω να δούμε γρήγορα μια γενιά ΖΕΝ4+ με ΖΕΝ4c έξτρα πυρήνες (αντί για e-cores).

Είναι σαφές ότι οι τρέχοντες Zen 4 είναι βηματική βελτίωση σε σχέση με Zen 3.
Είπαμε να αλλάξουν λιθογραφία, I/O die και socket (και μαζί με αυτά RAM, PCIe). Εάν έκαναν και τα υπόλοιπα, θα έπρεπε να τους λένε Zen 4.5 😛

Υπομονή για την επόμενη γενιά ή να πέσουν οι τιμές, ούτως ή άλλως τους ακριβούς αγοράζουν οι early adopters...

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, το μέλος minast έγραψε:

Είναι σαφές ότι οι τρέχοντες Zen 4 είναι βηματική βελτίωση σε σχέση με Zen 3.
Είπαμε να αλλάξουν λιθογραφία, I/O die και socket (και μαζί με αυτά RAM, PCIe). Εάν έκαναν και τα υπόλοιπα, θα έπρεπε να τους λένε Zen 4.5 😛

Υπομονή για την επόμενη γενιά ή να πέσουν οι τιμές, ούτως ή άλλως τους ακριβούς αγοράζουν οι early adopters...

 

Ούτως ή άλλως δεν πουλάνε. Ας κρατήσει τα cores η ΑΜD και να λανσάρει ΖΕΝ4+ μόλις είναι έτοιμα για χρήση τα ΖΕΝ 4c cores. 6+2 για τον 7600Χ και 8+2 για τον 7700Χ/7800Χ και ξαναμπαίνει στο παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Παντως ο 7950χ μετα απο 2 ωρες export στο NUKE απο ~5.1 all cores επεσε στους 4.9-5.0.
ΑΙΟ 240 arctic για ψυξη.
Χωρις τπτ tweaking / optimize στο bios.

Τα παραπανω ειναι μια πρωτη εικονα του συναδελφου μου, που απλα τα εβαλε ολα και ετρεξε out of the box κατασταση.
Αν εχω παραπανω νεα θα ενημερωσω :p

 

Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:

Παντως ο 7950χ μετα απο 2 ωρες export στο NUKE απο ~5.1 all cores επεσε στους 4.9-5.0.
ΑΙΟ 240 arctic για ψυξη.
Χωρις τπτ tweaking / optimize στο bios.

Τα παραπανω ειναι μια πρωτη εικονα του συναδελφου μου, που απλα τα εβαλε ολα και ετρεξε out of the box κατασταση.
Αν εχω παραπανω νεα θα ενημερωσω :p

 

Επειδή δεν ξέρω τι είναι το nuke, αυτό είναι καλό ή κακό?

 

Επίσης νομίζω ότι ο 7950x θέλει 360 ψύξη ακατέβατο. 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Επειδή δεν ξέρω τι είναι το nuke, αυτό είναι καλό ή κακό?

 

Επίσης νομίζω ότι ο 7950x θέλει 360 ψύξη ακατέβατο. 


Το nuke ειναι ενα προγραμμα για compositing.
Οποτε οταν δουλευεις 4Κ αρχεια και κανεις export, του πινει λιγο το αιμα.

Παντως απο reviews δεν εχω δει μεγαλες διαφορες απο AIO 360 με μια noctua πχ.

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Όλοι οι 7000 θέλουν UV.

Η AMD αντί να τους tunάρει, απλά έβαλε ένα thermal limit κ τελείωσε.

 

Γλίτωσε άπειρο χρόνο μεν, αλλά το βέρος πέφτει στον χρήστη.

 

Δεν ξέρω αν οι 7000 έχουν καλύτερες επιδόσεις με UV, αλλά αυτό που λες για το tuning, δεν ίσχυε ανέκαθεν; Εφόσον το κάθε τσιπ είναι διαφορετικό, το βάρος πέφτει στον τελικό χρήστη -αν το επιθυμεί και έχει την ικανότητα- να βρει τις βέλτιστες ρυθμίσεις για το δικό του σενάριο χρήσης. Αλλιώς, το thermal limit, θεωρώ ότι είναι ίσως η καλύτερη περίπτωση για να πάρει ο κάθε χρήστης σχεδόν τερματισμένες επιδόσεις αναλόγως της ψύξης που διαθέτει.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.