Jump to content



AMD Zen 4


gdp77

Recommended Posts

Με τις μλκιες που κανουν εγω παντως που παντα αλλαζα καθε 2 χρονια πηρα τον 3d γιατι δεν πληρωνω κερατιατικα λεφτα για να κερδισω ψηλοτερα lows... Αυτο πρεπει να λεει πολλα...

  • Like 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Με τις μλκιες που κανουν εγω παντως που παντα αλλαζα καθε 2 χρονια πηρα τον 3d γιατι δεν πληρωνω κερατιατικα λεφτα για να κερδισω ψηλοτερα lows... Αυτο πρεπει να λεει πολλα...

 

....περιμενα να πας σε Ιντελ 13, οχι σε 3D.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

 

....περιμενα να πας σε Ιντελ 13, οχι σε 3D.

 

Ναι και εγω για εκει ημουν αλλα αρνουμαι να δωσω 500 ευρω εξτρα για να εχω ιδιες επιδοσεις με τον 3d

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Αφου τον ξερεις τον Μαριο.

 

Εγω δε περιμενα να παει σε 3D γιατι αν κ γρηγορος σε gaming, ειναι ενας ''απλος'' 8/16 επεξεργαστης.

Νομισα θα παει σε 13700/13900Κ.

 

Αν δεν κάνω λάθος χρησιμοποιεί 2ο pc για streaming. Επομένως (και με δεδομένο ότι υπάρχει ΑΜ4 board) ο 5800Χ3D είναι το απόλυτο cpu για gaming για τώρα και με ζωή αρκετών ετών μπροστά του. Δεν ξέρω τι θα κάνει η AMD. Ας ελέγξει τους board partners, είναι ανεκδιήγητες οι τιμές των Χ670. Θα σαπίσουν τα ΖΕΝ4 τσιπ στα ράφια και είναι κρίμα, δεν είναι κακά.

Link to comment
Share on other sites

Ελεγε στο hardware unboxed οτι παρομοιες z790 ειναι φτηνοτερες απο x670/x670E και κοιταξα λιγο τι εξαρτηματα εχουν και σε τι τιμες. Με τα ιδια features οντως ειναι λιγο ακριβοτερες οι am5, οποτε πολυ πιθανο να χρεωνει περισσοτερο το chipset η amd, αλλα δεν καταλαβαινω γιατι οι κατασκευαστες σε πολλες περιπτωσεις το παρακανουν με τα vrm στο am5. Βλεπεις την ιντελ μητρικη που δεν πιστευω να ζοριστει και πολυ με 250+watt και στην αντιστοιχη για am5 τα εχουν ενισχυσει αρκετα. Παντα βγαζουν ενα τετοιο μοντελο, αλλα τωρα τα φτηνα ειναι ετσι και τα ακριβα ειναι για 1000watt cpu.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

ο 5800Χ3D είναι το απόλυτο cpu για gaming για τώρα και με ζωή αρκετών ετών μπροστά του.

Δε νομιζω οτι ισχυει κατι τετοιο. Δεν υπαρχει περιπτωση ποτε των ποτων να "κλαταρει" ο 5900Χ, και να συνεχιζει να σκιζει ο 5800Χ3D. Επισης, οκ, μηπως οι gaming επιδοσεις ειναι λιγο πολυ ... να χαμε να λεγαμε; Αληθεια, επειδη δεν εχω ψαξει πολυ, ποση ειναι η διαφορα αναμεσα σε 5900Χ και 5800Χ3D δλδ σε 2Κ αναλυση; Διαβαζοντας μονο τιτλους αρθρων, ουτε καν ολοκληρα αρθρα ομολογω, βλεπω οτι παιζουν... το ιδιο.... Αν δεν παιζει το σεναριο επεκταση εγγυησης η μεταβαση απο 5900Χ σε 5800Χ3D, νομιζω ειναι λιγο πυροβολισμος στα ποδια. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Δεν υπαρχει περιπτωση ποτε των ποτων να "κλαταρει" ο 5900Χ, και να συνεχιζει να σκιζει ο 5800Χ3D.

 

Κανείς δε λέει κάτι τέτοιο.

 

Ο 5800Χ3D αναλόγως του game δίνει έως και +20% παραπάνω average (σε γνωστούς τίτλους) και πολύ καλύτερα lows στα περισσότερα παιχνίδια σε 1080p. Από εμπειρία σου λέω ότι σε λιγότερο γνωστούς τίτλους έχω δει ακόμα μεγαλύτερες διαφορές στο pc μου, ειδικά στο Linux που παίζω με API που μεταφράζει DX σε vulkan, χαοτικές διαφορές σε παλιότερους τίτλους... Αν παίξεις σε 5800X3D θα καταλάβεις πόσο πιο smooth είναι τα πάντα. Δεν μετριέται σε benchmarks αυτή η αίσθηση.

 

Σε 2Κ οι διαφορές είναι πολύ μικρές και σε 4Κ εννοείται όλα είναι τα ίδια. Βεβαίως με τις νέες κάρτες γραφικών (lovelace /RDNA3), πιστεύω ότι η ψαλίδα θα ανοίξει και σε 2Κ, εφόσον δεν θα υπάρχει gpu bottleneck.

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος god έγραψε:

Ελεγε στο hardware unboxed οτι παρομοιες z790 ειναι φτηνοτερες απο x670/x670E και κοιταξα λιγο τι εξαρτηματα εχουν και σε τι τιμες. Με τα ιδια features οντως ειναι λιγο ακριβοτερες οι am5, οποτε πολυ πιθανο να χρεωνει περισσοτερο το chipset η amd, αλλα δεν καταλαβαινω γιατι οι κατασκευαστες σε πολλες περιπτωσεις το παρακανουν με τα vrm στο am5. Βλεπεις την ιντελ μητρικη που δεν πιστευω να ζοριστει και πολυ με 250+watt και στην αντιστοιχη για am5 τα εχουν ενισχυσει αρκετα. Παντα βγαζουν ενα τετοιο μοντελο, αλλα τωρα τα φτηνα ειναι ετσι και τα ακριβα ειναι για 1000watt cpu.

 

Δεν χρεώνει παραπάνω το chipset η AMD. Και να το χρεώνει μιλάμε για λίγα δολάρια. Απλά οι AIBs την είδαν Nvidia, μυρίστηκαν πολλά κορόιδα αγοραστές και νόμισαν ότι μπορούν να πουλήσουν ό,τι νά 'ναι όσο θέλουν. 500€+ για "μέτριο" X670 με ποια features ακριβώς? gen5 PCI ex, όταν ΔΕΝ υπάρχουν στην αγορά gen5 GPUs και ακόμα και αν υπήρχαν θα ήταν για μόστρα και όχι γιατί εκμεταλλεύονται gen5 bandwidth.... Ούτε σε 5 χρόνια! gen5 SSD, σοβαρα? Ποιος χρειάζεται παραπάνω σειριακή ανάγνωση / εγγραφή από gen4 σε consumer PC? Μηδέν χρησιμότητα!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Από εμπειρία σου λέω ότι σε λιγότερο γνωστούς τίτλους έχω δει ακόμα μεγαλύτερες διαφορές στο pc μου

Ακομα μεγαλυτερες διςφορες αναμεσα σε 5900Χ και 5800Χ3d? 

 

1 ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Αν παίξεις σε 5800X3D θα καταλάβεις πόσο πιο smooth είναι τα πάντα.

Πιο smooth o 5800X3D, απο τον 5900Χ; 

 

1 ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Ο 5800Χ3D αναλόγως του game δίνει έως και +20% παραπάνω average (σε γνωστούς τίτλους) και πολύ καλύτερα lows στα περισσότερα παιχνίδια σε 1080p.

Απο τον 5900Χ; Για lows ok, αλλα +20% σε avg μου φαινεται παρα πολυ. Και σιγουρα δε θα προκειται για υπολογισιμο πληθος παιχνιδιων. Για δωκε κανα λινκ να ψαχτω αν εχεις ευκαιρο, γτ εχω χασει επαφες απο τοτε που ψωνισα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Ακομα μεγαλυτερες διςφορες αναμεσα σε 5900Χ και 5800Χ3d? 

 

Πιο smooth o 5800X3D, απο τον 5900Χ; 

 

Απο τον 5900Χ; Για lows ok, αλλα +20% σε avg μου φαινεται παρα πολυ. Και σιγουρα δε θα προκειται για υπολογισιμο πληθος παιχνιδιων. Για δωκε κανα λινκ να ψαχτω αν εχεις ευκαιρο, γτ εχω χασει επαφες απο τοτε που ψωνισα.

Καλα προφανως ειναι πιο smooth o 3d απο τον 5900. Εδω ειναι μια η αλλη πολλες φορες με τους 7ΧΧ0 τους ryzen...

Link to comment
Share on other sites

53 λεπτά πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Καλα προφανως ειναι πιο smooth o 3d απο τον 5900. Εδω ειναι μια η αλλη πολλες φορες με τους 7ΧΧ0 τους ryzen...

 

Πιο smooth σε τι; Σε παιχνιδια; Τοσο μεγαλη διαφορα; 

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Καλα κανενα review δεν εχεις δει? Ναι προφανως σε παιχνιδια

Ε οχι ρε! Αυτο εγραψα πιο πανω. Δεν ειχα καθολου μα καθολου χρονο για να διαβαζω ριβιου. Δλδ παιζει και με πολυ περιασοτερα fps, και πολυ πιο smooth ο 5800X3D απο τον 5900Χ; Τοσο μεγαλη διαφορα;

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Ε οχι ρε! Αυτο εγραψα πιο πανω. Δεν ειχα καθολου μα καθολου χρονο για να διαβαζω ριβιου. Δλδ παιζει και με πολυ περιασοτερα fps, και πολυ πιο smooth ο 5800X3D απο τον 5900Χ; Τοσο μεγαλη διαφορα;

Fortnite.png
WWW.TECHSPOT.COM

On the menu today is another 40 game benchmark -- actually 41. This time it's the 5800X3D against its spiritual predecessor, the...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.