Jump to content



AMD Zen 4


gdp77

Recommended Posts

3 λεπτά πριν, το μέλος iseeklife έγραψε:

παίδες η υδρόψυξη για τους ζεν 4 είναι απαραίτητη ή μπορείς και με αερόψυξη πχ noctua να είσαι καλυμένος ? 

 

Από ότι έχουν πει μόλις χτυπήσει 95c μένει εκεί, όσο καλύτερη ψύξη τόσο περισσότερο head room για να ανεβάζει συχνότητα, αν εννοείς την D14/15 δεν νομίζω ότι έχουν θέμα, τώρα υδρόψυξη ίσως επιστρέψουν τα 3πλα ψυγεία, τα μονά σίγουρα δεν θα κάνουν, για τα 2πλα δεν ξέρω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, το μέλος iseeklife έγραψε:

παίδες η υδρόψυξη για τους ζεν 4 είναι απαραίτητη ή μπορείς και με αερόψυξη πχ noctua να είσαι καλυμένος ? 

 

Είναι πολύ νωρίς για σίγουρες απαντήσεις. Ακόμα και τα reviews είναι "all over the place" με ψύξη, DDR5 χρονισμούς, ακόμα δεν έχουμε δοκιμάσει με νέας γενιάς gpu κτλ.

 

Όπως προαναφέρθηκε, Ό,ΤΙ ψύξης και να βάλεις το chip θα boost-άρει στους 95C "by design" (και 115C με manual OC). Eπομένως, το chip δεν θα πάθει τίποτα και με αερόψυξη, αλλά -θεωρητικά πάντα- αφήνεις επιδόσεις στο τραπέζι. Όσο καλύτερη η ψύξη, τόσο καλύτερες οι επιδόσεις. Πόσο καλύτερες? Θα πρέπει να περιμένουμε και να δούμε συγκριτικά. Η πλατφόρμα είναι εντελώς καινούργια και θα χρειαστούν μήνες για την "αποκρυπτογράφηση".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, το μέλος Havic έγραψε:

 

Από ότι έχουν πει μόλις χτυπήσει 95c μένει εκεί, όσο καλύτερη ψύξη τόσο περισσότερο head room για να ανεβάζει συχνότητα, αν εννοείς την D14/15 δεν νομίζω ότι έχουν θέμα, τώρα υδρόψυξη ίσως επιστρέψουν τα 3πλα ψυγεία, τα μονά σίγουρα δεν θα κάνουν, για τα 2πλα δεν ξέρω.

 

4 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Είναι πολύ νωρίς για σίγουρες απαντήσεις. Ακόμα και τα reviews είναι "all over the place" με ψύξη, DDR5 χρονισμούς, ακόμα δεν έχουμε δοκιμάσει με νέας γενιάς gpu κτλ.

 

Όπως προαναφέρθηκε, Ό,ΤΙ ψύξης και να βάλεις το chip θα boost-άρει στους 95C "by design" (και 115C με manual OC). Eπομένως, το chip δεν θα πάθει τίποτα και με αερόψυξη, αλλά -θεωρητικά πάντα- αφήνεις επιδόσεις στο τραπέζι. Όσο καλύτερη η ψύξη, τόσο καλύτερες οι επιδόσεις. Πόσο καλύτερες? Θα πρέπει να περιμένουμε και να δούμε συγκριτικά. Η πλατφόρμα είναι εντελώς καινούργια και θα χρειαστούν μήνες για την "αποκρυπτογράφηση".

Ευχαριστω για τις απαντήσεις . Μακάρι να κάνει και η d15 .

Link to comment
Share on other sites

Χθες μπηκα λιγο Πλαισιο. Για να αντιστοιχησω τον cpu μου, το chipset μου, τη ραμ μου, στη νεα γενια, βγηκε ενα κοστος 1600- 1800 ευρω. Εγω πληρωσα 

380+220+180= 780.

 

Να τα παρουνε στον ταφο τους. Ουτε cent τσακιστο. 750 ο 7900Χ ρε; Παν καλα; Υγιης ανταγωνισμος my ass

  • Like 1
  • horni 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Χθες μπηκα λιγο Πλαισιο. Για να αντιστοιχησω τον cpu μου, το chipset μου, τη ραμ μου, στη νεα γενια, βγηκε ενα κοστος 1600- 1800 ευρω. Εγω πληρωσα 

380+220+180= 780.

 

Να τα παρουνε στον ταφο τους. Ουτε cent τσακιστο. 750 ο 7900Χ ρε; Παν καλα; Υγιης ανταγωνισμος my ass

 

 

βρε συ γιατί βιάζεσαι θέλει κάπως να ξεστοκάρει και τα παλιά !
η λογική σε όλες τις εταιρίες πλέον είναι πως θα τα κάνουν να συνυπάρχουν νέα παλιά ώστε να ανεβάζουν τις τιμές !
από την άλλη η Intel έπαιξε ωραία με σταθερή τιμή ώστε να υποχρεώσει να κατεβάσει τιμές η Amd

 

όλα πάνε βάσει σχεδίου , μόλις κατεβάσει τιμές , θα πετάξει και έναν 3D και τέλος πάμε μετά για τους 8000  !

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμες ειναι στα υψη γιατι ολοι εχουν εναν 3000/5000 ryzen ή 9,10,11,12 cpu κ δεν εχουν λογο να αλλαξουν ετσι κ αλλιως.

Ο enthusiast θα αλλαξει no matter what. Ειτε ειχε καλη τιμη ειτε οχι ο οποιος 7900/7950/13900.

 

Το ιδιο κ στις gpu. Αν παρω εγω μια 3080 στα 500, θα με νοιαζει αν κανει 10Κ η 4080?

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

56 λεπτά πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

η λογική σε όλες τις εταιρίες πλέον είναι πως θα τα κάνουν να συνυπάρχουν νέα παλιά ώστε να ανεβάζουν τις τιμές !

 

Στους επεξεργαστές πάντα συνυπύρχαν νέα-παλιά.

 

Για πρώτη φορά βλέπουμε αυτή τη συνύπαρξη στις κάρτες γραφικών. Πάντα οι εταιρείες φρόντιζαν να έχει εξαφανιστεί το παλιό στοκ για να πουλήσουν νέες gpu. Τώρα δεν τους βγήκε γιατί το crypto τελικά αποδείχθηκε ευχή και κατάρα για nvidia κυρίως και λιγότερο για AMD.

 

Στους επεξεργαστές οι τιμές ΔΕΝ έχουν ανέβει. Τουλάχιστον σε ό,τι αφορά στο MSRP. Το πρόβλημα είναι το τεράστιο κόστος πλατφόρμας, καθώς είχαμε καλομάθει να κρατάμε mobo/RAM και να αναβαθμίζουμε μόνο CPU. Οι εταιρείες επίσης έχουν "μυριστεί" ότι οι αγοραστές είναι κορόϊδα πρώτου μεγέθους, βλέποντας πόσα "έσκαγαν" για να αγοράσουν gpu εντός "κρυπτο-κρίσης" και σου λέει "γιατί όχι και εμείς".

 

Αν δεν βρεθούν πολλά κορόιδα να αγοράσουν, σε 5-6 μήνες οι τιμές πιάτσας θα είναι 30-40% κάτω, ειδικά της AMD. Για Intel δεν ξέρω/δεν ασχολούμαι.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει όλα τα άλλα reviews, αλλά κάτι δεν βγάζει νόημα...

Χρειαζόταν απλά ένα Curve Optimizer (που του έχουμε βγάλει τα μάτια στους Ryzen 3), και δεν το δοκίμασε κανένας από τους άλλους reviewers που χτυπάνε 95άρια;

Link to comment
Share on other sites

Καλα σε ολους τους επεξεργαστες βοηθαει πολυ το undervolt. Αν και πολυ πιθανο ο επεξεργαστης του να μην ειναι σταθερος τελειως με -30.

 

Ο 5500 μου με -30 λειτουργει κανονικα σε cinebench και στα παντα, αλλα με το που βαλεις prime βγαζει error σε 3 δευτερολεπτα. Με -22(αν θυμαμαι καλα) ειναι κομπλε.

 

Σε 12700 non k που δοκιμασα undervolt. Η καταναλωση επεσε στα 130watt. Με λιγο παραπανω εκαιγε 115-120watt, αλλα και εκεινος ενω φαινοταν οτι λειτουργει σωστα εσκαγε στο prime.

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, το μέλος god έγραψε:

 

 

Ο 5500 μου με -30 λειτουργει κανονικα σε cinebench και στα παντα, αλλα με το που βαλεις prime βγαζει error σε 3 δευτερολεπτα. Με -22(αν θυμαμαι καλα) ειναι κομπλε.

 

 


Εχω τον 5950χ κλοκαρισμενο 1,5 -2 χρονια καπου εκει που τραβαει renderings, simulations, gaming χωρις κανενα προβλημα, αλλα μολις βαλω prime95 αμεσως τα τιναζει στον αερα.
Οποτε χεστηκες για το prime

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

https://www.guru3d.com/news-story/meet-the-entire-asus-x670-mainboard-series-including-prices.html

 

ROG CROSSHAIR X670E EXTREME 1,167 EUR / CHF
ROG CROSSHAIR X670E GENE 708 EUR / CHF
ROG CROSSHAIR X670E HERO 809 EUR / CHF
ROG STRIX X670E-E GAMING WIFI 639 EUR / CHF
ROG STRIX X670E-F GAMING WIFI 529 EUR / CHF
ROG STRIX X670E-A GAMING WIFI 498 EUR / CHF
ROG STRIX X670E-I GAMING WIFI 561 EUR / CHF
TUF GAMING X670E-PLUS WIFI 412 EUR / CHF
TUF GAMING X670E-PLUS 389 EUR / CHF
PRIME X670E-PRO WIFI 428 EUR / CHF
PRIME X670-P WIFI 350 EUR / CHF
PRIME X670-P 327 EUR / CHF
ProArt X670E CREATOR WIFI

606 EUR / CHF

  • Haha 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Και νταξει, λεμε οτι οι gpumakers γλυκαθηκαν απο το mining και νομιζουν οτι θα πουλανε συνεχεια καρτες στα 2 χιλιαρικα. Οι μητρικαδες απο που κι ως που; ποθεν προκυπτει το 500,600,800,1000 ρε πστ;;;;;

Link to comment
Share on other sites

παίδες εαν μάθετε καμία χειροπιαστή διαφορά στις διάφορες μητρικές ανα κατηγορία , για να την πείτε και σε εμάς μιας και πηγαίνουμε για αναβάθμιση .

 Κοίταξα και την κατηγορία των 400 ευρώ και αυτή έχει 4 nvme ssds  6 σατα και 10 νομίζω usb διαφόρων ταχυτήτων . Δεν γνωρίζω εαν οι δίσκοι δουλεύουν όλοι μαζί ταυτόχρονα . 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.