Jump to content



AMD Zen 4


gdp77

Recommended Posts

On 7/9/2022 at 10:05 ΠΜ, το μέλος Trooper έγραψε:

 

Εχω στειλει μαιλ στην gskill και περιμενω απάντηση. Θα ενημερώσω.

 

Αργησανε λιγο να απαντησουν:

 

Dear Customer,

 

We will be unable to recommend our F5-6000U4040E16GX2-TZ5RS memory kit as it might not be fully compatible with AMD DDR5 platform.

 

Thank you.

 

Περιμενω εξηγησεις μιας και διαβασα οτι τα profile XMP 3.0 και EXPO μπορουν να συνηρπαξουν στις DDR5 μνημες..

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, το μέλος Trooper έγραψε:

 

Αργησανε λιγο να απαντησουν:

 

Dear Customer,

 

We will be unable to recommend our F5-6000U4040E16GX2-TZ5RS memory kit as it might not be fully compatible with AMD DDR5 platform.

 

Thank you.

 

Περιμενω εξηγησεις μιας και διαβασα οτι τα profile XMP 3.0 και EXPO μπορουν να συνηρπαξουν στις DDR5 μνημες..

Σου λένε ό,τι δεν το προτείνουν. Δεν σου λένε ότι δεν θα παίζουν. Λογικά επισήμως δεν θα προτείνουν ποτέ κάποια μη expo μνήμη για AMD συστήματα.

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Σου λένε ό,τι δεν το προτείνουν. Δεν σου λένε ότι δεν θα παίζουν. Λογικά επισήμως δεν θα προτείνουν ποτέ κάποια μη expo μνήμη για AMD συστήματα.

Ναι το καταλαβαινω, αλλα σα να μου λενε το ρισκο δικο σου, αν δε παιζουν καλα εμεις δε φερουμε καμια ευθυνη.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος Trooper έγραψε:

Ναι το καταλαβαινω, αλλα σα να μου λενε το ρισκο δικο σου, αν δε παιζουν καλα εμεις δε φερουμε καμια ευθυνη.

Αυτό ακριβώς σου λένε. Και τώρα αν δεις τις μνήμες τους , δεν είναι όλες validated για ΑΜ4. Και ισχύει αυτό με όλους τους κατασκευαστές νομίζω . 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

On 16/9/2022 at 10:23 ΠΜ, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

http://www.guru3d.com/news_story/asrock_x670e_motherboards_will_be_available_for_less_than_300.html

 

Despicable Me Minions GIF

Μας κάνουν χάρη, βρε, και δεν το ξέρουμε...

 

Καλά, 2 μήνες από την παρουσίαση θα βρίσκουμε ΑΜ5 κάτω από 150€.

 

Διαφορετικά θα κάτσουν να τις κοιτάνε.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος adpanos έγραψε:

 

lol. Θα βρίσκεις μητρική στα 300€.... αυτό που δεν σας λένε είναι ότι θα είναι πετσοκομμένες μέχρι το μεδούλι και θα έπρεπε να κοστίζουν 100€.

 

1 ώρα πριν, το μέλος adpanos έγραψε:

Καλά, 2 μήνες από την παρουσίαση θα βρίσκουμε ΑΜ5 κάτω από 150€.

 

Διαφορετικά θα κάτσουν να τις κοιτάνε.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Εκτός και αν η AMD έχει και άλλους κρυφούς άσσους (features / επιδόσεις) που ακόμα δεν γνωρίζουμε, συνυπολογίζοντας το κόστος της πλατφόρμας (mobo / cpu / DDR5), μιλάμε για εξωφρενικές διαφορές κόστους (έως +100% ανάλογα το σενάριο) σε σχέση με ZEN3 / AL, για 10-30% καλύτερο performance ανάλογα το workload. Σε μια περίοδο ακραίας οικονομικής/ενεργειακής/οσονούπω επισιτιστικής κρίσης. Τα golden boys της AMD δεν έχουν καν διανοηθεί το μέγεθος του ολέθρου που τους περιμένει από τα εκατομμύρια κομμάτια που θα μείνουν στο ράφι...

 

Τα ίδια και για Intel, καθώς ακούω οι RPL πάνε για μεγάλες αυξήσεις.

 

Πώς θα δικαιολογηθεί το εξωφρενικό κόστος αγοράς νέας πλατφόρμας όταν:

 

1) Θες gaming? Βάζεις έναν 5800Χ3D στο υπάρχον mobo σου, χρησιμοποιείς τις μνήμες που έχεις και καθάρισες. Τα ρέστα GPU.

 

2) Θες overall performance? Οι επιδόσεις AL + DDR4 είναι παραπάνω από αρκετές αν έχεις παλιό PC ή πας σε ZEN3 αν έχεις ΑΜ4 mobo.

 

3) Θες αποκλειστικά multi ? O 5950X και πάλι στο υπάρχον mobo+μνήμες προσφέρει εξαιρετική value for money ισχύ.

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

 

2 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Τα golden boys της AMD δεν έχουν καν διανοηθεί το μέγεθος του ολέθρου που τους περιμένει από τα εκατομμύρια κομμάτια που θα μείνουν στο ράφι...

 

crear gifs GIF

 

 

Spoiler

image.png

 

 

image.png

 

 

image.png

 

image.png

 

 

 

 

 

 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

  

 

crear gifs GIF

 

 

  Hide contents

image.png

 

 

image.png

 

 

image.png

 

image.png

 

 

 

 

 

 

 

 

Σοβαρά τώρα? Τι θες να μας πεις ότι οι miners θα το γυρίσουν σε CPU mining?  Αυτά που ποστάρεις συνυπολογίζουν το αυξημένο κόστος ηλεκτρικού ρεύματος?

 

ΥΓ Αν το δω καθαρά εγωιστικά, δεν με χαλάει καθόλου. Από cpu έχω κλείσει για την επόμενη τριετία άνετα και πιθανόν και παραπάνω. Δυνατή κάρτα γραφικών μου λείπει, οπότε αν είναι να κατρακυλήσουν οι κάρτες γραφικών, μια χαρά.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Σοβαρά τώρα? Τι θες να μας πεις ότι οι miners θα το γυρίσουν σε CPU mining?  Αυτά που ποστάρεις συνυπολογίζουν το αυξημένο κόστος ηλεκτρικού ρεύματος?

 

 

Ναι σοβαρά, ένας 5800 είναι καλύτερος από μια 3090 ή μια 6900 αυτή τη στιγμή.

Eίναι με .11$ κόστος κιλοβατώρας που έχω εγώ. 

 

Δε νομίζω να "oι miners να το γυρίσουν σε CPU" αλλά έχει πλάκα το πως εξελίσσονται τα πράγματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

 

Ξαναγράφω: Εκτός και αν η AMD έχει κρυμμένους άσσους στο μανίκι, οι retailers δεν θα βρίσκουν χώρο να βάλουν τους επεξεργαστές στο ράφι. Οι μητρικές καταλαμβάνουν μεγαλύτερο όγκο, εκεί θα γελάσουμε....

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

ο 7950x φοβερος. ο 7600x  πολυ κακο value for money σε σχεση με τους raptor lake, ειδικα αν ειναι και με b660

 

edit:Δεν τα κοιταξα και πολυ καλα, αλλα στο leaked review τα νουμερα στις καταναλωσεις ειναι οτι να ναι. edit2:Στο ισπανικο τι ειναι αυτο...

Έγινε επεξεργασία από god
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.